SANAL SERVİS

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

SANAL SERVİS

İleti royal » 25 Nis 2009, 10:57

merhaba benim 94 favorit lx im var bakımlarını hiç aksatmam mümkün olduğunca. bu sabah bisey dikkatimi çekti aracı çalıştırdım sabah 7.20 gibi 2 dakika kadar motordan aşırı olmamakla birlikte ama rahat duyulabilen lak lak lak diye bi ses fark ettim 2 dakika sonra gibi kesti kışında bu sesi bi kaç kez fark etmiştim. arabam 160 bin civarında motor hiç ellenmemiş orjinal 115 binde eksantrik zinciri göztepe seçkinde değiştirmiştim. eksantrik zincirinden kaynaklandığını sanmıyorum sizce nedir sebebi

royal
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Melih » 27 Nis 2009, 12:24

[quote="Erdemsah"]Arkadaşlar SANAL SERVİS uygulamsını bu başlık altında başlatıyorum

Aracınıza ait sorunları buraya yazabilir en kısa zamanda çözüm ve maliyet hakkında bilgi alabilirsiniz

Şimdilik sadece Saat 16:00 ve 18:00 arasında online .Soru ve sorunlarınızı bekliyorum
[/QUOTE]

Hocam benim araç 2006 model 1.2 fabia classic. sorum şu: Öncelikle bu arabalarda triger kayışı mı var yoksa zincir mi? araba 50500 km de ve araç aralık 2005 trafiğe çıkışlı. kayış varsa benim ne zaman değiştirmem gerekiyor ya  da zincir varsa ne yapmam gerekiyor? 
DOĞRU SENDELER AMA YIKILMAZ...
Kullanıcı avatarı
Melih
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Melih
Nereden: Aydın
Arabanız: Toyota/Corolla/1,33/2012

İleti Felicia9841 » 27 Nis 2009, 13:21

Merhaba,

Felicia 98 model 1,6 mpi aracımın fanı biraz yukarıda açıyor. Kendin yap bölümünde fan müşürü değiştirme ile ilgili konu var. Kendim değiştirsem adaptasyon yaptırmam gerekir mi?
Felicia9841
CLASSIC
CLASSIC

İleti Erdemsah » 27 Nis 2009, 13:50

[quote="Felicia9841"]Carbon clean ne faydası var öğrenebilirmiyiz? Benimde aracım 1,6 mpi felicia[/QUOTE]

Sağladığı faydalar

1- Pistonlarda ve yanma odalarında biriken kalıntıları giderir.

2- Hava-Yakıt karışımını dengeler

3- Kirletici atık gazları azaltır

4- Motor verimini arttırır.

5- Yakıt tüketimini azaltır.

6- Motorun çalışmasını kolaylaştırır.

Sizin aracınızda özellikle çekişteki farkı hissedersiniz .Aynı araçtan bendede vardı oradan biliyorum

Teşekkürler.
Uzman oto skoda özel servisi

www.uzmanotoskoda.com

Erdemsah
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Erdem Şahin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 206 HDI

İleti Erdemsah » 27 Nis 2009, 13:56

[quote="Felicia9841"]
El freni çekildiğinde göstergede ışığı yanmıyor. Problem ne olabilir?
[/QUOTE]

Elfreni müşürünüz arızalı olabilir , Göstergenizdeki elfren lambasıda patlak olabilir .

Testini yapıp arızayı tespit edebilirsiniz.

Test için fren hidrolik kabı üst kapağınızı açın (Hidrolik seviye ikaz müşürü ile elfreni müşürü aynı ikaz lambasını yakar ) Kapak boşta olduğu halde lamba yanmıyorsa gösterge ampulü patlaktır. Kapak boştayken göstergede ikaz yanıyorsa o zaman el freni müşürünüz arızalıdır.

Not işlemi yaparken kontağınız açık olsun

Teşekkürler

www.uzmanotoskoda.com

Erdemsah
CLASSIC
CLASSIC

İleti Erdemsah » 27 Nis 2009, 14:00

[quote="agros"]erdem bey görüs ve yardımlarınız için cok tesekkur ederiz.
bizim modellerde yani 2001 fabia comfort 1.4mpi 68hp arabalarımızın genelinde direksiyon arızası var. aracın tüm lambaları göz kırpıyor. forumdaki paylaşımlardan açı sensörü deniyor. o da cok pahalı bir parça ve kesin bir çözüme ulaşılmadığı da söyleniyor.

mesela şöyle birşey söylenmişti akünün oradan ciuy ciuy die bir ses geliyor ve de bunun açı sensörünün arılaı olmasından dolayı böyle ses yapıyor deniyor. ancak değiştirenler pek olumlu bir sonuca ulaşamamış. alternatör deniyor akü deniyor. acaba sorun nedir?

yardımınız için simdiden tesekkur ederim.
[/QUOTE]

Sizin aracınızda ses mi problem yoksa göstergedeki ikazlar yanıp sönüyormu , direksiyon ağırlaşıyormu göstergenizdeki direksiyon işareti yanıyormu . Bunları yazarsanız daha kesin bir şekilde yardımcı olabilirim

Teşekkürler

www.uzmanotoskoda.com

Erdemsah
CLASSIC
CLASSIC

İleti Erdemsah » 27 Nis 2009, 14:04

[quote="Melih"][quote="Erdemsah"]Arkadaşlar SANAL SERVİS uygulamsını bu başlık altında başlatıyorum

Aracınıza ait sorunları buraya yazabilir en kısa zamanda çözüm ve maliyet hakkında bilgi alabilirsiniz

Şimdilik sadece Saat 16:00 ve 18:00 arasında online .Soru ve sorunlarınızı bekliyorum
[/QUOTE]

Hocam benim araç 2006 model 1.2 fabia classic. sorum şu: Öncelikle bu arabalarda triger kayışı mı var yoksa zincir mi? araba 50500 km de ve araç aralık 2005 trafiğe çıkışlı. kayış varsa benim ne zaman değiştirmem gerekiyor ya  da zincir varsa ne yapmam gerekiyor? 
[/QUOTE]

Aracınızda ekzantrik zinciri var . Triger kayışı yoktur (Vantilatör kayışı vardır).Ekzantrik zinciri fabialarda 100,000 km'den sonra değişir yani 50,000 km'niz daha var ve yağ değişimine denk getirin çünkü zincir sökmek için karter sökülüyor.

Teşekkürler...

www.uzmanotoskoda.com

Erdemsah
CLASSIC
CLASSIC

İleti Erdemsah » 27 Nis 2009, 14:08

[quote="royal"]

merhaba benim 94 favorit lx im var bakımlarını hiç aksatmam mümkün olduğunca. bu sabah bisey dikkatimi çekti aracı çalıştırdım sabah 7.20 gibi 2 dakika kadar motordan aşırı olmamakla birlikte ama rahat duyulabilen lak lak lak diye bi ses fark ettim 2 dakika sonra gibi kesti kışında bu sesi bi kaç kez fark etmiştim. arabam 160 bin civarında motor hiç ellenmemiş orjinal 115 binde eksantrik zinciri göztepe seçkinde değiştirmiştim. eksantrik zincirinden kaynaklandığını sanmıyorum sizce nedir sebebi

[/QUOTE]

Anlattığınız ses zincirden kaynaklanmıyor (Zincir motor soğuk veya sıcak farketmeden sürekli ses yapar )  Sesin iki seçeneği var ya 5.vites senkromenci ses yapıyor yada sibop fincanları ses yapıyor

Sabah aracı çalıştırdığınızda sesi yaptığı sırada debriyaja basın ses kesiliyorsa 5. vites senkromenci yapıyordur kesilmezse fincanlar.

Teşekkürler...

www.uzmanotoskoda.com

Erdemsah
CLASSIC
CLASSIC

İleti agros » 27 Nis 2009, 14:13

[quote="Erdemsah"][quote="agros"]erdem bey görüs ve yardımlarınız için cok tesekkur ederiz.
bizim modellerde yani 2001 fabia comfort 1.4mpi 68hp arabalarımızın genelinde direksiyon arızası var. aracın tüm lambaları göz kırpıyor. forumdaki paylaşımlardan açı sensörü deniyor. o da cok pahalı bir parça ve kesin bir çözüme ulaşılmadığı da söyleniyor.

mesela şöyle birşey söylenmişti akünün oradan ciuy ciuy die bir ses geliyor ve de bunun açı sensörünün arılaı olmasından dolayı böyle ses yapıyor deniyor. ancak değiştirenler pek olumlu bir sonuca ulaşamamış. alternatör deniyor akü deniyor. acaba sorun nedir?

[/QUOTE]

Sizin aracınızda ses mi problem yoksa göstergedeki ikazlar yanıp sönüyormu , direksiyon ağırlaşıyormu göstergenizdeki direksiyon işareti yanıyormu . Bunları yazarsanız daha kesin bir şekilde yardımcı olabilirim

Teşekkürler
[/QUOTE]

ses rahatsız edici bir ses degil. sadece açı sensörünün bu sesden dolayı arızalı oldugu söyleniyor. direksiyon arıza lambası arasıra yanıyor. direksiyon bazen serce parmakla döndürülecek şekilde yumuşuyor. genelde direksiyon iyi. ama tüm lambalar göz kırpıyor. nedeni açı sensörü mü? akü mü? alternatör mü? simdiden tesekkur ederim.
Kullanıcı avatarı
agros
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: 2011 Toyota Corolla 1.33 Comfort Dual VVT-i

İleti Erdemsah » 27 Nis 2009, 14:14

[quote="Felicia9841"]

Merhaba,

Felicia 98 model 1,6 mpi aracımın fanı biraz yukarıda açıyor. Kendin yap bölümünde fan müşürü değiştirme ile ilgili konu var. Kendim değiştirsem adaptasyon yaptırmam gerekir mi?
[/QUOTE]

Felicia 1.6 motorlarda fan 105 derecede açar ve normaldir . Ama sizi rahatsız ediyorsa düşük dereceli bir fan müşürü ile değiştirebilirsiniz. Ve lütfen kendiniz değiştirmeyin zira su basıncı yüzünden haşlanma tehlikeniz var . Bir usta önce suyun basıncını alır sonra değiştirir ve değiştirirken antifiriz kaybına sebep olmaz . İşlemi bitirdikten sonrada sistemin havasını alıp fanın çalıştığından emin olur .

Yani göründüğü kadar kolay bir iş deil

Teşekkürler...

www.uzmanotoskoda.com

Erdemsah
CLASSIC
CLASSIC

İleti Erdemsah » 27 Nis 2009, 14:15

[quote="çakıroğlu"]Teşekkür ederim.Servise ilk gittiğimde ilgileneceğim.
Sonucu sizinle paylaşacağım.

İyi çalışmalar diliyorum.
[/QUOTE]
Ben teşekkür ederim..

www.uzmanotoskoda.com

Erdemsah
CLASSIC
CLASSIC

İleti ZEUS » 27 Nis 2009, 15:13

[quote="ZEUS"][quote="Erdemsah"][quote="ZEUS"]İyi günler erdem bey. böyle bir olayı başlattığınız için öncelikle sizleri tebrik ederim. Benim sorunum egr valfi ile ilgili bu valfi serviste değiştirdiğimiz halde hala motor arıza lambası yanıyor. Vag-com'dan baktığımızda, arızanın düzenli yakıt akışı yetersiz komutu veriyor ne yapıp bu arızayı gidermeli ne yapmalıyım burada bi çare bulamdık. yardımlarınız için şimdiden tşk.ler. [/QUOTE]

Aracınız Fabia 101 bg olduğunu görüyorum imzanızda

101 bg sahip fabialarda motor arıza ikazı bir  çok sebepten yanabilir .EGR valfi değiştirmeniz bir kayıp değildir zaten belirli aralıklar ile değiştirmek iyidir. Arızamıza gelirsek yakıtın debisinde bir sorun var , aracınızın düzenli çalışabilmesi için yakıtın belli bir basınç ile gelmesi gerekir . Yakıtın basıncındaki düzensizlik yakıt filitresi ve yakıt pompasına dayanmaktadır.

Yakıt filitresini değiştirip arızayı sildirin 1-2 gün test edip  arıza ikaz lambasını yakıyormu kontrol edin eğer yanarsa yakıt pompasının yakıt basma gücünü ölçtürün (muhtemelen pompa çıkıcaktır) 
[/QUOTE]
erdem bey dediğiniz gibi orjinal bosch marka benzin filitresini 40 TL'ye değiştirdim. fiyat normalmidir. bu arada arıza lambası daha yanmadı bakalım.[/QUOTE]

Erdem bey merhaba söylediğiniz gibi motor arıza lambası tekrar yandı ama 10 km.sonra söndü, sizin dediğiniz gibi yakıt pompasından mı kaynaklanıyor eğer böyleyse yakıt pompası mı değişmesi gerekiyor. birde bu pompanın fiyatı hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. tşk.ler.
ZEUS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Felicia9841 » 27 Nis 2009, 15:59

[quote="Erdemsah"][quote="Felicia9841"]
El freni çekildiğinde göstergede ışığı yanmıyor. Problem ne olabilir?
[/QUOTE]

Elfreni müşürünüz arızalı olabilir , Göstergenizdeki elfren lambasıda patlak olabilir .

Testini yapıp arızayı tespit edebilirsiniz.

Test için fren hidrolik kabı üst kapağınızı açın (Hidrolik seviye ikaz müşürü ile elfreni müşürü aynı ikaz lambasını yakar ) Kapak boşta olduğu halde lamba yanmıyorsa gösterge ampulü patlaktır. Kapak boştayken göstergede ikaz yanıyorsa o zaman el freni müşürünüz arızalıdır.

Not işlemi yaparken kontağınız açık olsun

Teşekkürler
[/QUOTE]

İlginize çok teşekkürler.
Felicia9841
CLASSIC
CLASSIC

İleti bülbül » 27 Nis 2009, 16:34

Öncelikle böyle bir başlık açtığınız ve üyelere yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.Dün başıma gelen bir problem çok canımı sıktı.Dik bir yokuşta aracım güçten düştü.1 vitese kadar vites düşürmeme rağmen araç çok zorlandı.En son patinaj yapa yapa (ESP devreye girdi) yokuşu çıktım ancak çok zorlandım.Problemim ne olabilir.2007 octavia elegance.

Teşekkür ederim.
bülbül
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Erdemsah » 27 Nis 2009, 17:02

[quote="bülbül"]

Öncelikle böyle bir başlık açtığınız ve üyelere yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.Dün başıma gelen bir problem çok canımı sıktı.Dik bir yokuşta aracım güçten düştü.1 vitese kadar vites düşürmeme rağmen araç çok zorlandı.En son patinaj yapa yapa (ESP devreye girdi) yokuşu çıktım ancak çok zorlandım.Problemim ne olabilir.2007 octavia elegance.

Teşekkür ederim.
[/QUOTE]

Anlattığınıza bakılırsa çok dik bir yokuş olmuş . Aracınızda herhangi bir sorun yoktur . Aracınız gerçekten zor bir yokuş olmasından dolayı zorlanmıştır.Hava ve yol şartlarıda patinaj çekmesine etken olmuştur (Tozlu yol , ıslak zemin ... vs.)

www.uzmanotoskoda.com

Erdemsah
CLASSIC
CLASSIC

İleti Erdemsah » 27 Nis 2009, 17:07

[quote="ZEUS"][quote="ZEUS"][quote="Erdemsah"][quote="ZEUS"]İyi günler erdem bey. böyle bir olayı başlattığınız için öncelikle sizleri tebrik ederim. Benim sorunum egr valfi ile ilgili bu valfi serviste değiştirdiğimiz halde hala motor arıza lambası yanıyor. Vag-com'dan baktığımızda, arızanın düzenli yakıt akışı yetersiz komutu veriyor ne yapıp bu arızayı gidermeli ne yapmalıyım burada bi çare bulamdık. yardımlarınız için şimdiden tşk.ler. [/QUOTE]

Aracınız Fabia 101 bg olduğunu görüyorum imzanızda

101 bg sahip fabialarda motor arıza ikazı bir  çok sebepten yanabilir .EGR valfi değiştirmeniz bir kayıp değildir zaten belirli aralıklar ile değiştirmek iyidir. Arızamıza gelirsek yakıtın debisinde bir sorun var , aracınızın düzenli çalışabilmesi için yakıtın belli bir basınç ile gelmesi gerekir . Yakıtın basıncındaki düzensizlik yakıt filitresi ve yakıt pompasına dayanmaktadır.

Yakıt filitresini değiştirip arızayı sildirin 1-2 gün test edip  arıza ikaz lambasını yakıyormu kontrol edin eğer yanarsa yakıt pompasının yakıt basma gücünü ölçtürün (muhtemelen pompa çıkıcaktır) 
[/QUOTE]
erdem bey dediğiniz gibi orjinal bosch marka benzin filitresini 40 TL'ye değiştirdim. fiyat normalmidir. bu arada arıza lambası daha yanmadı bakalım.[/QUOTE]

Erdem bey merhaba söylediğiniz gibi motor arıza lambası tekrar yandı ama 10 km.sonra söndü, sizin dediğiniz gibi yakıt pompasından mı kaynaklanıyor eğer böyleyse yakıt pompası mı değişmesi gerekiyor. birde bu pompanın fiyatı hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. tşk.ler.[/QUOTE] ,

Evet şimdi yakıt pompamızın basma debisini ölçtürmeniz gerekiyor ama önce arıza hafızasını tekrar okutun önceki arıza ile aynımı onu kontrol ettirin.  Parça fiyatını tam olarak verebilmem için ruhsatınızda yazan motor numarasının ilk 3 hanesini yazmanızı rica ederim (Örnek AKL motor ) gibi

www.uzmanotoskoda.com

Erdemsah
CLASSIC
CLASSIC

İleti Erdemsah » 27 Nis 2009, 17:34

[quote="agros"][quote="Erdemsah"][quote="agros"]erdem bey görüs ve yardımlarınız için cok tesekkur ederiz.

[/QUOTE]

Teşekkürler
[/QUOTE]

ses rahatsız edici bir ses degil. sadece açı sensörünün bu sesden dolayı arızalı oldugu söyleniyor. direksiyon arıza lambası arasıra yanıyor. direksiyon bazen serce parmakla döndürülecek şekilde yumuşuyor. genelde direksiyon iyi. ama tüm lambalar göz kırpıyor. nedeni açı sensörü mü? akü mü? alternatör mü? simdiden tesekkur ederim.
[/QUOTE]

Direksiyon arıza ikazı arasıra yanıyor ise sistemde geçici bir arıza var demektir nedeni açı sensörü olabilir . Tüm lambalar göz kırpıyor ise sorun ya göstergede yada sigorta tablosunda .Daha önce octaviası olan bir müşterimde göstergesinin soğuk lehimlerini attığına tanık olmuştum.Elektronikçi bir arkadaşım ile beraber göstergeyi dağıttık ve soğuk lehimlerini yeniledi olay düzeldi .Sizdeki sorun da sanırım öyle olucak.

www.uzmanotoskoda.com

Erdemsah
CLASSIC
CLASSIC

İleti agros » 27 Nis 2009, 17:44

affınıza sığınarak soruyorum; gösterge derken sadece gösterge tablosunu kasdediyorsunuz degil mi? kusura bakmayın anlayamadım da! gösterge tablosunu bi elektrikci ile sökebiliriz degil mi? benim kayınco oto elektrikci de ondan soruyorum. umarım açı sensöründen değildir ve gösterge ile kurtulurum işin içinden. yardımlarınız için cok teşekkur ederim.
Kullanıcı avatarı
agros
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: 2011 Toyota Corolla 1.33 Comfort Dual VVT-i

ÖncekiSonraki

Servis, Yedek Parça, Aksesuar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir