orijinal yedek parçanın (filtre) farkı!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

orijinal yedek parçanın (filtre) farkı!

İleti lazianke » 11 Ağu 2009, 15:38

arkadaşlar bir süredir, tdi oktavialı bir taksiciden duyduktan sonra 5000 km de bir hava filtresini değiştiriyordum. geçenlerde parsan oto dan aldığım orjinal filtre takımından hava filtresini takarken, orjinalinin diğer knecht, bosch ve hengst vb markalardan farklı bir yönünün gördüm. orjinal filtrenin en alt kısmında siyah renkli, sünger tabakalı bir kısım vardı. yani havanın süzülmesi daha etkili oluyor olmalı. bundan sonra parsan oto ve orjinal filtre takımından vazgeçmeyeceğim.

lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti OKTAVİACI » 11 Ağu 2009, 15:41

orijinal her zaman en iyisidr ama fiyat farkı insanları mecburen yan sanayiye itiyor
OKTAVİACI
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 11 Ağu 2009, 15:49

[quote="OKTAVİACI"]orijinal her zaman en iyisidr ama fiyat farkı insanları mecburen yan sanayiye itiyor[/QUOTE]
filtrelerdeki fiyat farkı servisle dışarı arasında oluyor. yani orjinali serviste pahalı alıyoruz o kadar.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hetepe » 11 Ağu 2009, 16:12

Serviste aldığımız filtreyi dışarıda hiçbir yerde göremedim.25 tl fiyatı var.Yan sanayi ürününü ise 8-9 tl ye alıyorum.Tabii ki motor sesinde ve çekişteki farkı hissettiriyor orijinali...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti baho06 » 11 Ağu 2009, 16:43

[quote="lazianke"]arkadaşlar bir süredir, tdi oktavialı bir taksiciden duyduktan sonra 5000 km de bir hava filtresini değiştiriyordum. geçenlerde parsan oto dan aldığım orjinal filtre takımından hava filtresini takarken, orjinalinin diğer knecht, bosch ve hengst vb markalardan farklı bir yönünün gördüm. orjinal filtrenin en alt kısmında siyah renkli, sünger tabakalı bir kısım vardı. yani havanın süzülmesi daha etkili oluyor olmalı. bundan sonra parsan oto ve orjinal filtre takımından vazgeçmeyeceğim. [/QUOTE] bence yanlışın var.zaten bunlar üretiyor orjinal filtreyi
baho06
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 11 Ağu 2009, 17:07

[quote="baho06"][quote="lazianke"]arkadaşlar bir süredir, tdi oktavialı bir taksiciden duyduktan sonra 5000 km de bir hava filtresini değiştiriyordum. geçenlerde parsan oto dan aldığım orjinal filtre takımından hava filtresini takarken, orjinalinin diğer knecht, bosch ve hengst vb markalardan farklı bir yönünün gördüm. orjinal filtrenin en alt kısmında siyah renkli, sünger tabakalı bir kısım vardı. yani havanın süzülmesi daha etkili oluyor olmalı. bundan sonra parsan oto ve orjinal filtre takımından vazgeçmeyeceğim. [/QUOTE] bence yanlışın var.zaten bunlar üretiyor orjinal filtreyi[/QUOTE]
 aynı firma üretiyorsa da vw ye farklı kendi adına farklı üretiyor. çünkü ben bugüne kadar  hep knecht ve hengst kullanıyordum ama orjinalinin altındaki siyah sünger hiçbirinde yoktu.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti parsanoto » 11 Ağu 2009, 17:08

[quote="baho06"][quote="lazianke"]arkadaşlar bir süredir, tdi oktavialı bir taksiciden duyduktan sonra 5000 km de bir hava filtresini değiştiriyordum. geçenlerde parsan oto dan aldığım orjinal filtre takımından hava filtresini takarken, orjinalinin diğer knecht, bosch ve hengst vb markalardan farklı bir yönünün gördüm. orjinal filtrenin en alt kısmında siyah renkli, sünger tabakalı bir kısım vardı. yani havanın süzülmesi daha etkili oluyor olmalı. bundan sonra parsan oto ve orjinal filtre takımından vazgeçmeyeceğim. [/QUOTE] bence yanlışın var.zaten bunlar üretiyor orjinal filtreyi[/QUOTE]

yalnız şöel bi durum var.knechtin montaja verdiği filtre ile piyasaya verdiği filtre aynı değil.süngerli filtreyi montaja veriyolar.
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 11 Ağu 2009, 17:08

[quote="parsanoto"][quote="baho06"][quote="lazianke"]arkadaşlar bir süredir, tdi oktavialı bir taksiciden duyduktan sonra 5000 km de bir hava filtresini değiştiriyordum. geçenlerde parsan oto dan aldığım orjinal filtre takımından hava filtresini takarken, orjinalinin diğer knecht, bosch ve hengst vb markalardan farklı bir yönünün gördüm. orjinal filtrenin en alt kısmında siyah renkli, sünger tabakalı bir kısım vardı. yani havanın süzülmesi daha etkili oluyor olmalı. bundan sonra parsan oto ve orjinal filtre takımından vazgeçmeyeceğim. [/QUOTE] bence yanlışın var.zaten bunlar üretiyor orjinal filtreyi[/QUOTE]

yalnız şöel bi durum var.knechtin montaja verdiği filtre ile piyasaya verdiği filtre aynı değil.süngerli filtreyi montaja veriyolar.
[/QUOTE]
montaj derken?
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hetepe » 11 Ağu 2009, 17:17

Üretim bandından sözediyor sanırım.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti baho06 » 11 Ağu 2009, 17:21

[quote="parsanoto"][quote="baho06"][quote="lazianke"]arkadaşlar bir süredir, tdi oktavialı bir taksiciden duyduktan sonra 5000 km de bir hava filtresini değiştiriyordum. geçenlerde parsan oto dan aldığım orjinal filtre takımından hava filtresini takarken, orjinalinin diğer knecht, bosch ve hengst vb markalardan farklı bir yönünün gördüm. orjinal filtrenin en alt kısmında siyah renkli, sünger tabakalı bir kısım vardı. yani havanın süzülmesi daha etkili oluyor olmalı. bundan sonra parsan oto ve orjinal filtre takımından vazgeçmeyeceğim. [/QUOTE] bence yanlışın var.zaten bunlar üretiyor orjinal filtreyi[/QUOTE]

[/QUOTE] vay ******iz imansız adiler.bugüne kadar hep kerizlenmişim.parsan dostum.şu iki filtrede elinde varsa bi resim çek sana zahmet.bi daha kerizlenmeyelim
baho06
CLASSIC
CLASSIC

İleti parsanoto » 11 Ağu 2009, 17:25

[quote="lazianke"][quote="parsanoto"][quote="baho06"][quote="lazianke"]arkadaşlar bir süredir, tdi oktavialı bir taksiciden duyduktan sonra 5000 km de bir hava filtresini değiştiriyordum. geçenlerde parsan oto dan aldığım orjinal filtre takımından hava filtresini takarken, orjinalinin diğer knecht, bosch ve hengst vb markalardan farklı bir yönünün gördüm. orjinal filtrenin en alt kısmında siyah renkli, sünger tabakalı bir kısım vardı. yani havanın süzülmesi daha etkili oluyor olmalı. bundan sonra parsan oto ve orjinal filtre takımından vazgeçmeyeceğim. [/QUOTE] bence yanlışın var.zaten bunlar üretiyor orjinal filtreyi[/QUOTE]

[/QUOTE]
montaj derken?[/QUOTE]

ömer abi m ontaj derken araç üretime demek istedim.yani skoda ve ww fabrikası.
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 14 Ağu 2009, 01:38

hava filtresini kafama estikçe 4-5 binde bi atar yenilerim, serviste taktıkları filtreyide dışardan alır, kendim takarım. bir parçacıya gidersiniz, bu altı siyah olan orijinal kutusundaki AVUSTURYA üretimi filtreyi sorunca size yok der, arkasınada bunu servisten başka hiç bir yerde bulamazsın diye palavrayıda basar...

halbuki aynı ad altında bi üst sokaktaki bayide satılmaktadır 22 TL fiyat ile.

şimdi size iki filtre göstereyim, biri kullanmamanız gereken, biride aslı. ben sadece 1 kereliğine şu kenarda gördüğünüz beyaz dipli filtreyi kullandım, 4-5 bin km falan, esti kafama attım değiştim bugün, hiç bir zaman filtrede 5 bini geçirmediğim gibi...

Çin malıdır, motoru gereksiz yere ısıttığını duydum, geçirgenlik-süzme performansı düşük. 4-5 bin km lik kullanım boyunca bi fark hissetmedim ama insan dokununca bile anlıyor dandik olduğunu, markası VİKA arkadaşlar, o kadar işe yaramaz bir şey değil, iş görür, dediğim gibi kullanımda bi fark hissetmedim arabanın 0-100 ü yine 11 sn, yine 200 ü öpüyo ibre Tongue

FİLTRELER, soldakı kıytırık olan.

yeri gelmişken yeni üyeler yahut bilemeyenler için TDI makinelerde değişimide anlatayım, gördüğünüz kapağın içindedir hava filtresi, iki vidası vardır, karşı taraftada iki tırnağı, kalındır korkmayın kıramazsınız.

bu iki vidayı ASLA MOTOR BÖLÜMÜNE DÜŞÜRMEDEN ÖZENLE sökünüz, sonra diğer iki taraftaki tırnak hemen ayrılacaktır. lakin bu söktüğünüz kapağın üzerinde akışmetre sensörüde bağlıdır, onu sökmekle uğraşmayınız, hafifçe sol kenara kadar kaldırıp filtre kutunuzun içini TERCİHEN alkollü bir mendille silebilirsiniz, pis olacaktır, alkollü diyorum zira suyla ıslatılmış bir bez içerde nem bırakır tadınız kaçmasın. alkollü hemen uçar, motora gitsede bişi olmaz Tongue

PİS HALİ

sonra kapağı geri takma işlemi var, ilk kez için biraz kasabilir, korkmayın, akışmetreyi sökmediğimizden oluyo bu zorluk, önce tırnakları oturtacaksınız, ama ileri taraftakini ilk oturtursanız işiniz kolaylaşır, beyine yakın olanı yani, daha sonra kendinizden taraf olanı oturtun, daha sonra vidalı kısım kolay ama TAM OTURDUĞUNDAN emin olunuz.

aslında gereksiz bir açıklama yaptım farkındayım zaten periyodik bakımlarınızda değişirler ama ben 7500 km sabredemiyorum bile...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mygokhan » 14 Ağu 2009, 02:22

Güzel bilgiler sağol Hakan :)
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti baho06 » 14 Ağu 2009, 10:13

varol hakan varol.şu motorun pisliğinden utandım.şimdi dışardan biri gelip görse bu ne pis motor diyecekCoolCool
baho06
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 14 Ağu 2009, 15:14

içi hiç birinizde olmadığı kadar temiz deriz. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

Servis, Yedek Parça, Aksesuar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir