2006 OCTAVİA A5 MP 60.000KM BAKIM + AIRBAG IŞIĞI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2006 OCTAVİA A5 MP 60.000KM BAKIM + AIRBAG IŞIĞI

İleti karizma23 » 21 Eyl 2009, 12:22

MERHABALAR 10 AY ÖNCE ALMIŞ OLDUĞUM ARACIMLA İLGİLİ Bİ TAKIM SORUNLARIM VAR YARDIMCI OLMANIZI RİCA EDİYORUM.

1. 2006 OCTAVİA A5 MP ARACIMI 60.000KM BAKIMA SOKACAĞIM YETKİLİ SERVİSLERDE MASRAF FAZLA ÇIKACAĞINI DÜŞÜNEREK ÖZEL SERVİSTE YAPTIRMAK İSTİYORUM NELERİN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR, VE ORTALAMA NE KADAR TUTAR

2. DURUP DURURKEN AIRBAG IŞIĞI YANDI 2 HAFTADIR O ŞEKİLDE KULLANIYORUM ARACI SORUN NEDİR NEYDEN KAYNAKLANIR NASIL GİDERİLİR  MASRAFI NE TUTAR

3. SON 1 HAFTADIR FREN YAPTIĞIMDA ARKA TARAFTAN RESMEN BİRBİRİNE SÜRTÜNEN İKİ DEMİR SESİ GELİYOR ACABA BALATALAR BİTMİŞMİDİR. VE BU 60.000 KM BAKIMDA NORMALDE BALATA DEĞİŞİMİ VARMI EK OLARAKMI YAPTIRMAM GEREKİR MASRAFI NE TUTAR.

BENİ BU KONULAR HAKKINDA BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK MUTLU OLURUM ŞİMDİDEN YARDIMCI OLABİLECEK HERKESE TEŞEKKÜRLER HAYIRLI BAYRAMLAR.

karizma23
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti terasus » 21 Eyl 2009, 12:42

Arabayı yıkadılarsa koltuk altındaki sviçleri kontrol et..Onlardan biri çıkmış olabilir...
terasus
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ZEYREK » 21 Eyl 2009, 12:59

[quote="karizma23"]MERHABALAR 10 AY ÖNCE ALMIŞ OLDUĞUM ARACIMLA İLGİLİ Bİ TAKIM SORUNLARIM VAR YARDIMCI OLMANIZI RİCA EDİYORUM.

1. 2006 OCTAVİA A5 MP ARACIMI 60.000KM BAKIMA SOKACAĞIM YETKİLİ SERVİSLERDE MASRAF FAZLA ÇIKACAĞINI DÜŞÜNEREK ÖZEL SERVİSTE YAPTIRMAK İSTİYORUM NELERİN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR, VE ORTALAMA NE KADAR TUTAR

2. DURUP DURURKEN AIRBAG IŞIĞI YANDI 2 HAFTADIR O ŞEKİLDE KULLANIYORUM ARACI SORUN NEDİR NEYDEN KAYNAKLANIR NASIL GİDERİLİR  MASRAFI NE TUTAR

3. SON 1 HAFTADIR FREN YAPTIĞIMDA ARKA TARAFTAN RESMEN BİRBİRİNE SÜRTÜNEN İKİ DEMİR SESİ GELİYOR ACABA BALATALAR BİTMİŞMİDİR. VE BU 60.000 KM BAKIMDA NORMALDE BALATA DEĞİŞİMİ VARMI EK OLARAKMI YAPTIRMAM GEREKİR MASRAFI NE TUTAR.

BENİ BU KONULAR HAKKINDA BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK MUTLU OLURUM ŞİMDİDEN YARDIMCI OLABİLECEK HERKESE TEŞEKKÜRLER HAYIRLI BAYRAMLAR.

[/QUOTE]

10 ay önce aldığını yazmışsın.Aracını alırken yetkili servise kontrol ettirdin mi? Aracın senden önce ciddi bir kaza yapmış ve AİRBAG kablolarında kırık olduğu için çalışmıyor ya da AİRBAG beyni bozuk olabilir(muhtemelen kablolarda kırılma olmuştur.fiyatı 250 TL civarı).Sendeki "airbag lambası" ve "fren sesi" sorununun aynısı benim "99 model POLO CLASSİC" arabamda da vardı.Arka balataları yeni taktırdığım halde ses azalmamıştı.Fren sesi zamanla azaldı.AİRBAG sorununu ise çok masraflı olduğunu öğrenince kendi haline bıraktım.İyice araştırmadan asla yaptırma.İşin çok zor.Allah kolaylık versin. 
ZEYREK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti karizma23 » 21 Eyl 2009, 22:14

değerli bilgileriniz için teşekkürler peki bakım hakkında bilgi verebilirmisiniz biraz malzemeleri kendim alıp özel servise vermek istiyorum. neler değişiyor ve neler almam gerekiyor. yağ kaçlık filtre marka model falan varmı.
karizma23
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti isikayhan » 21 Eyl 2009, 23:17

bakınız:
"Skoda Periyodik Bakım Tablosu"
http://www.skodam.com/forum_posts.asp?TID=16153
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Octavia 2009 1.6 MPI Facelift Elegance Tipt.

İleti Satli » 22 Eyl 2009, 16:01

aırbag ışığı büyük ihtimal direksiyonda kornanın altında airbag tetikleyicisi sensör var o arızalanıyor (zamanla) bildiğimiz sarmal bobine benziyor o yüzden arıza lambası yanıyor
ben yaz tatilinde Ankaraya gittiğim sırada başıma geldi ata skoda da cihaza bağladılar ve direkt olarak sürücü tarafı tetikleyicisi arızalı gösterdi ve değiştirdiler 280.TL verdim.yalnız skoda parçacılarında 1JO 959653 C KODU İLE ARAŞTIR 41EURO + kdv gibi bir fiyat ile bulabilirsin golf bora passat octavia aynı parça servisler kazıklıyor.

Kullanıcı avatarı
Satli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Salih Fikret Atlı
Nereden: Antalya
Arabanız: Seat Leon TDI DSG, Seat İbiza Cupra

İleti Satli » 22 Eyl 2009, 16:12

koltuk altındaki kablolardan bir şey olmaz sakın elletme en doğru çözüm cihaza bağlatman bence. bunu serviste baktır tespiti yaptır parçayı dışardan hesaplı alabilirsin.bir elektrikçiye taktırırsın.  Arabanın bakımı için 1-motor yağı Mobil 1 -0W 40  4 litrelik galon toptancıda 67 lira-2-yağ filtresi Mahle yada Hengs marka orj. alman 14 lira hava filtresi 24.lira  4 adet buji Bosch marka (VW için yapılan 4 tırnaklı buji) 40 lira toplam 145 lira eder işçilik gideceğin yara kalmış.ama bunların hepsini birlikte yaptırırsan kuş tüyü gibi olur araban.
Kullanıcı avatarı
Satli
CLASSIC
CLASSIC

İleti Satli » 22 Eyl 2009, 16:19

Ön ve arka balataların birer tanesi fişli bittiğinde içeriden ikaz lambası yakar. muhtemelen topraklı yada mıcır serili yolda sürüş yaptıysan küçük çakıl girip epeyce bir ses yapıyor sıkışan taş iyice un ufak olup düşene kadar da ses devam ediyor.diskle bata birleşimini gözle kontrol edersen durumu nedir görebilirsin
Kullanıcı avatarı
Satli
CLASSIC
CLASSIC

İleti emrtkn » 22 Eyl 2009, 19:24

Airbag lambasu sürücü yadayolcu kolduğunun altındaki Airbag kablosundan kaynaklanmıştır büyük ihtimal.
Soketi çıkmıştır yada kopmuştur.Bu genelde koltukları ileri geri yaparken oluyor,aynı şekilde benim arabada da olmuştu kablosu değilti.70 TL - 100 TL arasında birşeydi sanırım 1 sene oldu tam hatırlayamıyorum.
Fren yaptığınızda da gelen demir sesi balatanın bitme aşamasına gelmiş olduğundandır.
1-2 ay sonra arıza ışığı verir,şu anda balataları değiştirmenize gerek varmı derseniz,acelesi yok bi gittiğinizde değiştirirsiniz.
Kullanıcı avatarı
emrtkn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TEKİN
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Octavia A5 (RS Modified)

İleti karizma23 » 23 Eyl 2009, 14:20

bilgi ve ilginiz için çok teşekkür ederim.
karizma23
Yeni Üye
Yeni Üye

Servis, Yedek Parça, Aksesuar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir