Yedek Parçaların Markası Ülkesi Ve Kalitesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yedek Parçaların Markası Ülkesi Ve Kalitesi

İleti xufuk » 07 Ekm 2009, 01:55

Merhaba arkadaşlar Merak ettiğim ve öğrenmek istedim bir konu var Sürekli duyduğu markaların Kalitesi Nasıldır ve Hangi ülkenin Üretimi Bilen arkadaşlardan yardım Lütfen..
Mesela 1-Vika

2-SKD

3-Nova vs.. Gibi markalar en çok duyduğum Bu günde avrupa malı diye aldığım bir su pompası İtalyan malı Kutusunda NPO yazıyor Ne kadar Doğru satıcının İnsiyatifinde.

Bu tür bilgiler Çin mallarını yalnışlıkla almamızı engeller ve Daha bilinçli olucağımızı düşünüyorum....

xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti parsanoto » 07 Ekm 2009, 11:31

bu konu ile ilgili daha önce açıklama yapmaya düşünmüştüm ama fırsatım olmadı.burda yazıyıu görünce parçalar ve menşeiileri ilgili ben size yazayım.benim bundaki amacımı ufuk bey biraz teşhis etmiş.sürekli şahit olduğum ve esnaflığa yakıştıramadığım çin malını italyan diye,taiwan diye satıldığını duydum.özellikle bi firma var avrupa yakasında ismini vermicem.bunu çok yapıyor ve biz zor durumda kalıyoruz.
sebebi ise biz burda genelde müşteriye bi malda en az 2 alternatif sunuyoruz.örneğin devirdaimde x marka  var çin malı 2 lira y marka var alman malı 4 lira.ama vatandaş x marka yı 2,5 liraya italyan malı diye verip müşteriyi yanıltıyor müşteride bize tepki veriyor.halbuki ikiside çin malı.ben şimdi size markaları ve ülkelerini yazıcam yanlarınada 5 üzerinden not vericem kalitesine göre:

MARKA           MENŞEİ                    PUAN

1-NOVA                 ÇİN                        3

2-VİKA                   ÇİN                        3

3-DIAMOND           ÇİN                        3

4-ECCB                  ÇİN                        2

5-PRIDE                 ÇİN                        3

6-ZKI                      ÇİN                       3

7-YFP                      ÇİN                       2

8-AQ                       ÇİN                       3

9-VEKAN                  ÇİN                      2

10-LİONS                 ÇİN                      2

11-SKD                     ÇİN                     2

12-CLEVER              
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 07 Ekm 2009, 11:41

Parsan Oto bu bilgiler için size çok teşekkür ederim, bu paylaşım çok iyi oldu. Mümkün olsa da forumun derinliklerinde kaybolmadan bi şekilde sabitlense ihtiyaç duyuldukça başvurulacak iyi bir kaynak olmuş.  

Benim de sormak istediğim 1 şey örneğin bu listede normal olarak BOSCH alman olarak belirtilmiş, peki bu marka'nın da çakması çin malı olarak hiç üretilmiyor mu? Yeni elimize aldığımız her BOSCH yazan parçayı direk "evet alman malı" diyebiliyor muyuz? Yoksa orjinal markaların da çakması olmaz mı? Oluyorsa bunu nasıl anlarız...

Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti hetepe » 07 Ekm 2009, 11:52

Global ortamda rekabet edebilmek için tüm markaların çinde üretim yaptığı, bilinen bir şey, ama tabii ki üretim standartlarını değiştirmeden ürettikleri mallar, yine aynı kaliteyi sunmaktadır.Sadece işçiliğe daha az vererek fiyatı makul düzeyde tutabiliyorlar.
BOSCH, HELLA gibi dev firmalar nerede üretirse üretsin aynı yani...

Yeter ki ''merdiven altı üretim'' diye nitelendirilenlerden olmasın...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti parsanoto » 07 Ekm 2009, 11:55

bosch normalde alman markasıdır bunu hepimiz biliyoruz.ama bosch un bir çok ülkede fabrikası var.çin de de var,breziyada da.ama üretim kalitesi almanya boschda ki gibi olduğu için diğer ülkeleri yazmadım.piyasada taklit boschda vardır bunların boschla hiç bir alaksı yoktur.o malda parçaya baktığınız zaman kendini belli eder.
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti xufuk » 07 Ekm 2009, 15:25

Çok Güzel bir Kaynak olmuş Elinize Sağlık NPO'da Çin malı büyük ihtimal ile acaba Noto Nedir ? Aldığım Paröanın Kalitesi beni şüpehelendirdi ama Montajıda tamamlandı...
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti parsanoto » 07 Ekm 2009, 15:30

[quote="xufuk"]Çok Güzel bir Kaynak olmuş Elinize Sağlık NPO'da Çin malı büyük ihtimal ile acaba Noto Nedir ? Aldığım Paröanın Kalitesi beni şüpehelendirdi ama Montajıda tamamlandı...[/QUOTE]

NPO yüzde 99 çin.çin devirdaimlerde yaşıcaız sorun su kaçırma olmaz.kısa sürede devirdaimde ki motor kulağı parçalanacak.noto dediğiniz marka mı.
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 07 Ekm 2009, 16:03

abi noto  derken sanırım  notu  kaç  diye sormak istemiş üyemiz.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti alpko » 07 Ekm 2009, 17:42

Made in ... ve Product of ...  bu terimlerin anlamlari tamamen farklidir.

Mesela Skoda`nin bircok parcasi Almanya`da uretiliyor, Octavia`lar da Slovakya`daki VW fabrikasinda uretiliyor bu durum da, Made in Slovakia ancak Product of Czech Rep.`tir.

Ya da, KIA,  Product of Korea (Kore Mali), ancak Made in Slovakya (Slovakya uretimi)`dir.

markalar register edildigi ya da ana sermayenin oldugu ulkelerin simgesi oluyor ancak farkli yerlerde uretiliyor.

Mesela, IBM`in en buyuk sermayesi zamanin da Amerika idi, ancak uretimler Cin`de yapiliyordu, bugun en buyuk sermaye de Cin, uretim de Cin ve Japonya oldu, ee peki degisen?

Global bir firma nerede uretilirse uretilsin, kalitesinden odun vermez zaten!

Hangi marka olur ise olsun Skoda icin gelen tum parcalar yetkili servis disinda ya da Almanya`dan gelen parcalar degil ise, her marka zaten yan sanayi!
alpko
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti xufuk » 07 Ekm 2009, 19:21

Notu Demek istemiştim...
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti parsanoto » 07 Ekm 2009, 19:37

[quote="xufuk"]Notu Demek istemiştim...[/QUOTE]

DOSTUM PİYASADA O KADAR ÇOK ÇİN MARKASI VARKİ BİZ BİLE TAKİP EDEMİYORUZ ARTIK.NPO MARKAYI İNAN HİÇ DUYMADIM.
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti xufuk » 07 Ekm 2009, 23:10

Teşekkürler Parsan oto Güzel bilgiler için..
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti WXW » 07 Ekm 2009, 23:32

teşekkürler ilginize..
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan

İleti Felicia9841 » 08 Ekm 2009, 03:00

Sayın PARSANOTO teşekkürler...

Felicia9841
CLASSIC
CLASSIC

İleti xufuk » 08 Ekm 2009, 23:17

[quote="parsanoto"][quote="xufuk"]Çok Güzel bir Kaynak olmuş Elinize Sağlık NPO'da Çin malı büyük ihtimal ile acaba Noto Nedir ? Aldığım Paröanın Kalitesi beni şüpehelendirdi ama Montajıda tamamlandı...[/QUOTE]

NPO yüzde 99 çin.çin devirdaimlerde yaşıcaız sorun su kaçırma olmaz.kısa sürede devirdaimde ki motor kulağı parçalanacak.noto dediğiniz marka mı.[/QUOTE]

Vallahi Parsanoto Haklı çıktı Motor Kulağı Dediğiniz plastik şimdiden şişti Dışarı taştı Biraz fazla zorladım arabayı test etmek için biliyorum ama
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

Servis, Yedek Parça, Aksesuar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir