Motor Silk

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Motor Silk

İleti hakan48 » 04 Şub 2010, 20:18

ALİ ERDEMİR'İN HAYATI...

2003'te R&D (Ar&Ge) ödülünü alan Türk bilim adamıdır.
Malzeme bilimi, yüzey mühendisliği ve triboloji üzerine yaptığı araştırmalarla tanınmıştır.

Adana'nın Kadirli ilçesinde doğdu, 1977'de İTÜ Metalurji bölümünden mezun oldu. İki yıl İskenderun Demir-Çelik Fabrikası'nda çalıştıktan sonra doktora yapmak üzere ABD'ye gitti.
Georgia Teknoloji Enstitüsü'nden doktora derecesini aldı. Sayın Ali Erdemir yaptığı sürtünme deneyleriyle bu alanda bir rekor kırdı. Argonne Laboratuvarı'nı triboloji alanında önemli bir araştırma merkezi haline getiren Erdemir, 1991,1998 ve 2003'te R&D (Ar&Ge) ödülü dahil olmak üzere birçok uluslararası ödül aldı. Sürtünme, malzemeler, kaplama ve yağlama üzerine yüzden fazla makalesi yayımlandı.1998'de Eskişehir Anadolu Üniversitesi tarafından FAHRİ DOKTORA unvanı verildi. Son olarak yağın içine borik asitleri katarak; Motor Silk ve Lubri Silk markalı ürünlerin gelişmesine, sürtünme azalmasına ve yakıt tasarrufuna imkan sağlayan bir buluşa imza attı. Sayın ERDEMİR'in başka hiçbir ürün ve marka için geliştirmiş olduğu patent veya çalışma yoktur

BORON CLS BOND MOTOR YAĞ KATKISI

Motor Silk motor şartlandırması,Boron CLS Bond ile birlikte, Argonne Ulusal Laboratuarlarında Enerji Departmanı altında, Hidrojen Ortoborat teknolojisine istinaden geliştirilmiştir. Bu teknoloji, mevcut yağlama sisteminin haricinde % 100 metallerle tepkimeye giren bir teknolojidir. Yağda, katkı maddesi paketi olması durumunda ya da daha sonra metal alaşımları birleştirmek için kullanılan yağ katkı maddeleri tepkisizdir. Boron CLS Bond, yağa karıştığı zaman tüm çalışan hayati parçaları aşınma, sürtünme ve korozyona karşı korur. Baklava benzeri, sert borik oksit yüzeyi meydana getirerek metallerde bir kovalent bağ oluşturur. Bu, yeni yüzey yağlayıcının oksidasyon işlemini önemli ölçüde azaltmak üzere oksijeni bloke eder. Motor Silk, kartere 1/10 oranında  ( bir adet 476 gram Şişe, 5 litre yağ için) işlem yapar. Bu bir yağ arıtıcı değildir ve yağların özelliğini bozmaz.

Avantajları :
•İşlem sıcaklıklarında % 30’a varan azaltma sağlar.
• Yüzey sürtünmesini % 80 azaltır.
• Yağlama sistemindeki aşınmayı % 90 azaltır
( Timken, Dört Top, Lobut ve Disk Testi )
• Yağ değişme süresini en az iki katına çıkartacak şekilde akışkan oksidasyonunu minimize eder.
• Korozyona % 100 engel olur.
• Şok yükleri absorbe eder. ( Aşırı yüksek EP etkeni )
• Karbon, vernik ve korozyonu bertaraf eder.

Ekonomi:
• Daha az sürtünmeden dolayı yakıt tasarrufu sağlar
( hızı 3 – 7 km. arttırır). Sınıf 8 dizel yakıtlarda % 19 tasarruf sağlar ve + 1,5 km daha hızı arttırır.
• Daha az istirahat zamanı.
• Eski motorlarda düşen verimliliği restore eder.
• Motor ömrünü yeniler ve 2 – 3 kat uzatır.
• 100 bin miles ( 150 bin km. ) sadece bir defa uygulanır.
• Yağ değişim süresini iki katına çıkartır.

Çevresel:
• Motor içindeki kurum ve karbon atıklarının temizliğini yapar, verimli çalışmayı sağlayarak ve daha az yakıt tüketimi ile emisyon değerlerini düşürür. 
• Motor Silk formülasyonu, doğaya zararlı olmayan ve doğada biyolojik olarak parçalanabilen bir yapıya sahiptir.
• Yağ kullanımında azalma sağlar.
• Enerjinin % 50’si sürtünmede harcanır ve Motor Silk sürtünmeyi % 80 azaltır.

hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti yonetici » 04 Şub 2010, 21:57

Bu tarz ürünler özellikle 2000 yılı sonrası araçlarda mucize sonuçlar doğurmuyor. Çok eski model yada aşırı bakımsız motoru olanlar deneyebilir ama arabası ile hiçbir derdi olmayan biri kullanıpta hiçbirşey hissetmezse şaşırmasın. Zamanında bende aldım denedim deneyenlerle forum ortamında konuştuk vs. Çok klişe olacak belki ama çok doğru bir sözdür o kadar faydası olsa aracın üreticisi yapardı Smile Örneklendirirsek üretici arabanın ekonomik ömrünün 20 yıl olacağını varsayıyorsa sizin bu arabaya 50 yıl gidecek motor takmanızın bir manası yoktur. Bu nedenle mühendislik açıdan çok yararlı olabilecek birşeyin pratikte zerre faydası olmayabilir.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti hakan48 » 04 Şub 2010, 21:59

[quote="?"]Bu tarz ürünler özellikle 2000 yılı sonrası araçlarda mucize sonuçlar doğurmuyor. Çok eski model yada aşırı bakımsız motoru olanlar deneyebilir ama arabası ile hiçbir derdi olmayan biri kullanıpta hiçbirşey hissetmezse şaşırmasın. Zamanında bende aldım denedim deneyenlerle forum ortamında konuştuk vs. Çok klişe olacak belki ama çok doğru bir sözdür o kadar faydası olsa aracın üreticisi yapardı Smile Örneklendirirsek üretici arabanın ekonomik ömrünün 20 yıl olacağını varsayıyorsa sizin bu arabaya 50 yıl gidecek motor takmanızın bir manası yoktur. Bu nedenle mühendislik açıdan çok yararlı olabilecek birşeyin pratikte zerre faydası olmayabilir.[/QUOTE]

Kullanmış Olduğunuz Motorsilk miydi Acaba
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yonetici » 04 Şub 2010, 22:01

Ben BORPower kullanmıştım diye hatırlıyorum.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti hakan48 » 04 Şub 2010, 22:07

[quote="?"]Ben BORPower kullanmıştım diye hatırlıyorum.[/QUOTE]

o zaman dogrudur çünkü bor power kullanıpta hiç memnunum diyeni duymadım.

aşagıdaki linkte referanslar var. incelemenizi tavsiye ederim.

hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti edoras » 05 Şub 2010, 01:28

motor silk olayını bu yağ değişimnde bende koydurdum motora sanki biraz rahatlama var gibi motorda lakin ustama yağ değişimde ürünü verirken bana bunu niye aldın dedi bende iyi geliyormuş antibiyotik hasta araç die takıldım bana antibiyotğin faydası olsa bunca kaliteli yağ firması hiçmi bor katkılı yağ çıkarmaz dedi..... yani oturttu lafı bişi diyemedim...

şu bor işinde bilidik marka yağ firmaları el attımı bilen varmı...
Skoda Fabia Choice 101Hp Düplü!!!!
Kullanıcı avatarı
edoras
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fabia

İleti C@GL@R » 05 Şub 2010, 01:30

[quote="edoras"]

motor silk olayını bu yağ değişimnde bende koydurdum motora sanki biraz rahatlama var gibi motorda lakin ustama yağ değişimde ürünü verirken bana bunu niye aldın dedi bende iyi geliyormuş antibiyotik hasta araç die takıldım bana antibiyotğin faydası olsa bunca kaliteli yağ firması hiçmi bor katkılı yağ çıkarmaz dedi..... yani oturttu lafı bişi diyemedim...

[/QUOTE]

sizde deseydiniz o zaman adamlar yağ satışları azalır die..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti edoras » 05 Şub 2010, 01:34

[quote="caglarkrbyk"] [quote="edoras"]

[/QUOTE]

sizde deseydiniz o zaman adamlar yağ satışları azalır die..
[/QUOTE]

bu hiç aklıma gelmedi akıl akıldan üstündür :)))))))))))
Skoda Fabia Choice 101Hp Düplü!!!!
Kullanıcı avatarı
edoras
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fabia

İleti murat11h1 » 05 Şub 2010, 01:54

Gençler valla deneyen varsa görüşlerini bildirsin aklıma yatmadı değil aslındaErmm.Bilmiyorum BorPowe aldım tırt çıktı mikron düzeyinde yakıttan farketti o kadar.LOL
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

Servis, Yedek Parça, Aksesuar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir