Aracınızda Çözemediğiniz Arıza Varmı?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aracınızda Çözemediğiniz Arıza Varmı?

İleti hakan48 » 13 Nis 2010, 10:37

jamesdean yazdı:Hakan Bey Merhabalar,
Skoda Danışma Hattı kurmuşsunuz, yazılanları okudum. Müşteri memnuniyeti had safhada :)

2006 Skoda Fabia TDI 1,4.
Motor yağı hakkında bir sorum olacak. Şu an kullandığım yağı bilmiyorum. 10 bin bakımında ustaya verdim, Allah ne verdiyse koymuştur artık. Pek arabalardan anlamadığımdan sormadım da. Ama 10-40 olduğunu tahmin ediyorum.
Ben Castrol Edge turbo dizel 5w-40s koymayı düşünüyorum . Ama diğer forumlarda okuduğum kadarıyla, 10W den 5W ' ye geçmek motorun ömrü için iyi değildir gibi ( nedense saçma geldi bana ) bir kanı oluşmuş gibime geldi. Sizce sorun olur mu? Ayrıca yakıta ve performansa olumlu etkisi olur mu?

Pompa Enjeksiyonlu Aracların Motor Yagı 5w40 505.01 Onaylı Motor Yagıdır. Diğer Yaglar Turboya
Zarar Verebileceginden Koymamanızı Tavsiye Ederim. Malesef Turbo Arızalarının Çogunluğu Motor Yagına Bağlı Sebeplerden Meydana Gelmektedir. Üretici Firma Tavsiyelerine Uymanız Önemlidir.

hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti hakan48 » 13 Nis 2010, 10:46

diseqc yazdı:herkez bir binebze faydalanmış hakan abiye gönülden teşekkür etmeklazım bu kadar yakınlık kurduktan sonra bir soruda ben sorayım :D

abicim benim sorum direksiyonla ilgili her kafadan bir ses çıkıyor ama şimdilik elletmedim araba 2001 fabia elegance 101 sorunuma gelince arabayı park ederken tam soldan tam sağa doğru çevirmeye başladığımda birden sertleşiyor sanki körüklü direksiyondan daha da ağır gibi yani ama bu arızayı genelde ön lastiğin havası azaldığında yada yokuş aşşağı bir yere park etmeye çalıştığımda iyice belirginleşiyor lastiklere iyice hava basınca sanki arıza yok oluyor arabada tam vakumlu kış lastikleri var şimdilik para yok değişemedim :p götürdüm bir ustaya akü zayıf akım yetmiyor dedi aküyü şarza koyduk değişen bişey olmadı başka bir ustaya götürdüm direksiyon kutun arızalı dedi ama hava basınca düzeliyor dedim o zaman lastiktendir normaldir dedi direksiyonun hidrolik yağını değiştirdik belki düzelir diye atf 3 diye bir yağ koydular ama yine düzelmedi şimdi her ustanın aklına baksaydım sanırım 3000 tl para gittiydi o yüzden kimseye elletmeden öylece kullanıyorum ama aklımda hep orda arıza başka ne olabilir birde direksiyon kutusundaysa tamiri oluyormu zira yenisi 2000 tl falan diyorlar şaştım kaldım bana yardım edin şimdiden teşekkür ederim...

lastikler direksiyon sertliğinde önemli etkendir. ama aracı görmeden ne tür bir sertlik olduğunu bilmeden ne desem yanlış olur.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jamesdean » 13 Nis 2010, 10:50

hakan48 yazdı:
jamesdean yazdı:Pompa Enjeksiyonlu Aracların Motor Yagı 5w40 505.01 Onaylı Motor Yagıdır. Diğer Yaglar Turboya
Zarar Verebileceginden Koymamanızı Tavsiye Ederim. Malesef Turbo Arızalarının Çogunluğu Motor Yagına Bağlı Sebeplerden Meydana Gelmektedir. Üretici Firma Tavsiyelerine Uymanız Önemlidir.

5w-40 alayım mı ustam?
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti hakan48 » 13 Nis 2010, 10:52

frostbite19 yazdı:Hakan abi , Kapak contası değiştirirken , (özellikle Skoda felicia 98 1.3 motor için) dikkat edilmesi

gereken hususlar veya Skoda' motoruna has hususlar varsa bunlar nelerdir???

Bide conta değiştirdikten sora, yapılması gereken bakım tarzı şeyler nelerdir?

Cevaplarsan çok hora geçer...

Şimdiden teşekkürler...

Öncelikle Antifirizi Mutlaka Koydurunuz. Ve Kaliteli Antifiriz Kullanın.

Aracın Fan Müshürünü Orjinal Kullanın.

Silindir Kapak Contası Da Orjinalse Ve Montajı Yapan Usta Gerekli Hassasiyeti Göstererek Kapak Civatalarını Sıktıysa 500 Km Sonra Tekrar Aynı Ustaya Sıktırın Sorununuz Çözülmüş Olacaktır.
Her Üç Yağ Değişiminde Silindir Kapak Civatalarını Sıkmanız Menfaatiniz İcabıdır. Tabiki Bu Yaşadığınız Bölge 25-30 Derecenin Üzerinde Sıcaklık Varsa Yok O kadar Sıcak Yoksa 20.000 Km de Silindir Kapak Civatalarını Sıktırınız.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakan48 » 13 Nis 2010, 11:19

talayhan yazdı:hakan abi merhaba ben niğdedeyim skoda konusunda biz çok gerideyiz, bu yüzden senden yardım istiyorum. abi benim 2001 fabia comfort var motor sabahları bazen çalışıyor ve hemen stop ediyor ayrıca çalıştığı zamanda rölanti yüksek ayarda çalışıyor bi türlü niğdede çözemedik, bide lpg ye geçince motor aptallaşıyor ve bi garip çalışmaya başlıyor. bide bu boğaz kelebeğini herkez yapabilirmi niğdedemi yoksa başka bi yerdemi gösteriyim. abi çok teşekkür ederim inş. sorularımla bunaltmamışımdır

Bogaz Kelebek Temizliği Ve Adaptasyonu Gerekebilir.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakan48 » 13 Nis 2010, 15:37

hakan48 yazdı:Aracınızda Çözemediğiniz Arıza Varmı?
Skoda Favorit Felicia Fabia Octavia Kullanıcıları Aracınızda Çözemediğiniz.Sizi Arabanızdan Soğutma Aşamasında Olan Arızalarınızda Yardımcı Olabilirim.

Mugla Civarı Olursa Tamirini Kendim Yaparım- Diğer İllerde İse Teknik Destek Saglayabilirim
Ücretli Falan Sanmayın Ücretsiz.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jamesdean » 13 Nis 2010, 17:25

Üstad,
Benim araç dizel olduğu için traktör gibi çalışıyor. Sanırım diğer emsallerine göre biraz daha sesli. Karter muhafaza kapağı yok. Acaba daha sesli çalışmasında muhafaza kapağının olmaması etken midir? Sac karter muhafaza ile plastik arasında ne fark var?
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti efem » 13 Nis 2010, 22:30

hocam iakşamlar benim araç direk siyon göstergesi yanıyo ve sertleşiyo neyapmalıyım aracı yeni aldım bide hararet bozuk galiba
efem
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: efe
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti caddacan » 14 Nis 2010, 09:06

hocam
Araç kelebegi adaptasyonu ne kadardır?
Veya kelebegin oldugu yerdeki step motor fiyatı hakkında bilgi verirsen sevinirim..
caddacan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: can dogan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: fabia 1.4 elegance

İleti B@R@KÜD@ » 14 Nis 2010, 10:04

HAKAN BEY BENİM SORUNUM DİREKSİYONDA GENELDE DÜŞÜK VİTESTE OLUYOR,DİEKSİYONU SAĞA SOLA OYNATTIĞIMDA TIK,TIK DİYE SES GELİYOR.BİRBE KALKIŞTA İLK ARABA ÇALIŞTIĞINDA 1.VİTESTE HAREKET İLK BAŞLARKEN HIRT DİYE Bİ SES OLUYOR BU KONUDA BİLGİLENDİRİRSENİZ BENİ SEVİNİR TEEŞEKKÜR EDERİM
Kullanıcı avatarı
B@R@KÜD@
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: T.AŞIK
Nereden: Adana
Arabanız: fabia 1.4 101hp special

İleti felisyacı » 14 Nis 2010, 10:47

Benim sorunum da gaza bastığımızda çok gürültü çıkaran motor sesi.
Sangi hiç izole edilmemiş gibi ses yapıyor.
(Felicia combi GLX) kapak contası değişmiş bundan olabilirmi.
Bunu kesmenin bir yolu varmıdır? Yagla ilgili olabilirmi?
Yag içine ilave edilecek katkılar kesermi?
bu kadar olmaması lazım diyorum.
Kullanıcı avatarı
felisyacı
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: COMBİ GLX

İleti dinçer33 » 14 Nis 2010, 11:06

selam..90 model favorit sahibiyim gaza bastığımda araba ileri atıldığında ön taraftan gııyk diye bi ses geliyor usra bişe olmaz dedi ama benim çok sıkılıyor o sese..sizce nedendir ustalar bi yardımcı olursanız sevinirim
dinçer33
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim dincer
Nereden: Mersin
Arabanız: 1990 favorit 136 l

İleti hakan48 » 14 Nis 2010, 15:33

felisyacı yazdı:Benim sorunum da gaza bastığımızda çok gürültü çıkaran motor sesi.
Sangi hiç izole edilmemiş gibi ses yapıyor.
(Felicia combi GLX) kapak contası değişmiş bundan olabilirmi.
Bunu kesmenin bir yolu varmıdır? Yagla ilgili olabilirmi?
Yag içine ilave edilecek katkılar kesermi?
bu kadar olmaması lazım diyorum.

Eksantirik Zinciri Arızalı Olabilir. Avans Ayarı Bozuk Olabilir Subap Ayarı Yapılması Gerekebilir. Su Pompası Ses Yapabilir Alternatör Rulmanları Yapabilir. V.b Sesi Duymadan Net Bir Şey Söylemek Zor Olur.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakan48 » 14 Nis 2010, 15:37

jamesdean yazdı:Üstad,
Benim araç dizel olduğu için traktör gibi çalışıyor. Sanırım diğer emsallerine göre biraz daha sesli. Karter muhafaza kapağı yok. Acaba daha sesli çalışmasında muhafaza kapağının olmaması etken midir? Sac karter muhafaza ile plastik arasında ne fark var?

Motor Kaputuna İzalosyon Yapıldıgında ses Azalır. motor yagınız 505.01 onaylı 5w40 olması gerekir.
1.4 tdi biraz normalde sesli çalışır.karter muhafazasının plastik olması da sesi azaltır. saç muhafazalar konusunda ise plastik kadar saglıklı olmayacagını düşünüyorum.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakan48 » 14 Nis 2010, 15:39

dinçer33 yazdı:selam..90 model favorit sahibiyim gaza bastığımda araba ileri atıldığında ön taraftan gııyk diye bi ses geliyor usra bişe olmaz dedi ama benim çok sıkılıyor o sese..sizce nedendir ustalar bi yardımcı olursanız sevinirim

gıyk sesini eksoz havsasından yapar orta conta sertleşmiştir. yada sac su borusu baglantıları yada karter muhafaza bağlantıları gevşemiştir.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 16 Nis 2010, 16:35

hakan abi bu fabia larım merkezi kilidi kontrol eden modül nerde biliyormusun bi tarif et hele söküp bakacamda başka bir konuda başka bir modülü söktüm tamir ettim ama ne işe yarıyor onuda bilmiyorum konuyuda incelersen belki sen ne olduğunu biliyorsundur bir yardım et hele

araba : 2001 fabia elegance 101 http://www.skodam.com/viewtopic.php?f=17&t=19499

edit : konunun linkini yazmayı unutmuşum.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti hakan48 » 17 Nis 2010, 19:48

[quote="hakan48"]Aracınızda Çözemediğiniz Arıza Varmı?
Skoda Favorit Felicia Fabia Octavia Kullanıcıları Aracınızda Çözemediğiniz.Sizi Arabanızdan Soğutma Aşamasında Olan Sorularınız İçin

www.hakan48.com sorularınız bölümünden soru sorabilirsiniz.
Teknik Bilgiler Kısmımız Sadece Üyelere Verilecek Şifre İle İncelenebilecektir.
Teknik Bilgiler Kısmımız Hazırlık Aşamasında Olup Aracınızla İlgili Resimli Bakım Anlatımları Ve Püf Noktaları Yayınlanacaktır.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Powerfull2 » 18 Nis 2010, 09:50

hakan48 yazdı:Aracınızda Çözemediğiniz Arıza Varmı?
Skoda Favorit Felicia Fabia Octavia Kullanıcıları Aracınızda Çözemediğiniz.Sizi Arabanızdan Soğutma Aşamasında Olan Arızalarınızda Yardımcı Olabilirim.

Mugla Civarı Olursa Tamirini Kendim Yaparım- Diğer İllerde İse Teknik Destek Saglayabilirim
Ücretli Falan Sanmayın Ücretsiz.

Hakan bey benim arcımda uzun ve kısa farları, sisleri,koltuk ısıtmasını,arka cam ısıtmasını klimayı açınca yani elektrik olarak aracı yüklediğimde araçta sarsılma oluşuyor araç sallanıyor ve motordan ses geliyor ve gaz da yemiyor aracım LPG li ama benzinde de yapıyor. şu an aracımı benzinde kullanıyorum LPG ci 250 km benzinde kullan dedi 400 km oldu ama problem düzelmedi
Kullanıcı avatarı
Powerfull2
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Skoda Octavia Collection Plus 2004

ÖncekiSonraki

Servis, Yedek Parça, Aksesuar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir