YOK DEVENİN NALI!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

YOK DEVENİN NALI!

İleti ayhani » 07 Ağu 2010, 00:08

Yuhh! Skoda Türkiye neden adam olmaz ispatı burada. Karpuz satar gibi araba satan. Arabayı satmadan önce tek ayak üstünde kırk yalan söyleyip satıştan sonra verdiği sözleri unutan insanı tiksindiren 4k dünyanın en iyi bayilerinden biri seçilmiş.

http://www.skoda.com.tr/new/basinbulten ... etay&ID=77
 
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 476
Kayıt: 09 Arl 2007, 01:22

İleti diseqc » 07 Ağu 2010, 07:33

onlarada en iyi kazıklayana ödül vermiş :D
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1118
Kayıt: 29 Mar 2010, 14:53
Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti Safariali » 07 Ağu 2010, 11:08

97 YOK DEVENİN BAŞI
Olmayacak şeyler hakkında, inanılmayacak sözler karşısında yahut abartılmış yalanlar hakkında bir alay ifadesi olarak "Yok devenin başı!.." deriz. Hikâye güya, Hoca Nasrettin'in çocukluğunda geçmiş:
Nasrettin'in dul annesi ince eğirip sıkı sardığı ipleri oğluna verir, götürüp pazarda uygun fiyata satarak, geçimlerini temin etmesini istermiş. Nasrettin yumakları pazara götürür, saatlerce elinde gezdirir, hatta bazı zamanlar satamadan geri getirirmiş. Nasrettin'in saflığından istifade etmek isteyen bazı uyanıklar, aralarında anlaşıp yok "ipin kötü eğrilmiş", yok "gevşek sarılmış," vs. diyerek, sözlerini yandaşlarına tasdik ettirip malı ucuza kapatmaya dadanmışlar. Nasrettin eve gelip de annesinden azar işitmeye başlayınca, aldatıldığının farkına varır, ancak iş işten geçmiş olurmuş. Bir, iki derken Nasrettin bu işe içerlemiş ve pazar çetesine bir oyun oynamayı planlamaya başlamış.
Bir kurban bayramı ertesi olsa gerek, Nasrettin, bir deve kellesi ele geçirip annesinin iplerini ona sarmış. Tabiî yumak hem büyük, hem de ağır olmuş. Pazara vardığında ber-mutat aynı madrabaz müşteriler, etrafını çevirmişler. Ancak ne var ki yumak pek öyle ucuza kapatılacak gibi değil. Evirip çevirdikten sonra fiyatını sormuşlar. Nasrettin, o güne dek kendi hakkından ne kadar çaldılarsa hepsini toplayıp uygun fiyatı söylemiş. O sırada içlerinden biri güya fiyatı kırmak için alaylı alaylı söylenmiş:
? Nasrettin! Yumak oldukça büyük, pek de ağır. İçinde taş
olmasın?!.. Soruyu,
? Yok devenin başı, diye cevaplar Nasrettin, alaylı alaylı! Pazarlık biter ve Nasrettin parasını alıp güle oynaya evin yolunu tutar. Ertesi gün yumağın içinden gerçekten deve başı çıktığını gören uyanıklar (!) Nasrettin'i tutup doğru, kadının huzuruna götürürler. Kadı sorar:
? Yumağın hileli imiş. Niye hileli mal sattın? Nasrettin itiraz eder:
? Zinhar kadı efendi! Bunlar bana sordular "İçinde taş mı var?" diye. Ben de "Yok devenin başı!" dedim. Buna rağmen, onlar yine de satın aldılar. Bunda benim ne kabahatim ve hilem olabilir?

O gün, küçük Nasrettin mahkemeyi; Türk dili de bu deyimi kazanmış.;)

dürüst olanlar azaldıkça işimiz zor her tarafımız hile dolan olmuş düşene bi tekmede sen at diyen atasözü bizim değildir bence mehmet akif bi zaman şöyle bir şey söylemiş sanırım almanlar için ''dinleri bizim işimiz gibi işleri bizim dinimiz gibi" nerede o ihtişam arkadaşlar nerde fatih sultanlar nerde battallar ...oooof yaaaaaaaa
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 280
Kayıt: 21 Arl 2009, 19:57
Ad Soyad: Ali desidero
Nereden: Aydın
Arabanız: Seat cordoba vario


Servis, Yedek Parça, AksesuarKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir