Akü üretim tarihi nasıl anlaşılıyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Akü üretim tarihi nasıl anlaşılıyor

İleti hakan48 » 02 Arl 2014, 23:39

kkkk945 yazdı:Benim akü inci72A. O tür bi kod bulunmuyor aküde. 8W358 benzeri bi kod var (-) kutup başının yanında.
Öte yandan bugün aküm toparladı. Şuan için problem görünmüyor.
Bi kaç akü fiyatı sordum ve akü ömürleri hakkında bilgi almaya çalıştım.
Hangi markayı alırsan al 2 yıl sora akü çöp diyolar artık. Nasıl iş anlamadım. Ben 7 yıl akü kullanmış insanım. Benim bilgiğim en kötü akü 4-5 yıl giderdi. Şimdiki aküler iki yılda çöp oluyormuş. Akü satmak için mi böyle diyorlar yoksa bu doğrumu anlamadım. Akü fiyatlarıda markasına göre 250 tl ile 90 tl arası değişiyor şuan için...

Mutlu ve İncide Eski Kalite Yok, Uzun Zamandır.Yiğit Akü Satıyorum. Varta da Var Güzel Ama Dışarıdan Geldiği İçin Nakliye Süreci Çok Uzun Tarihine Dikkat Etmek Gerek.Mutlaka Dediğim Gibi Bir Kod Olmalı,

hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti SKDFORMAN » 24 Oca 2015, 01:36

Galiba sorunun cevabını bu videoda buldum. Belki birinin işine yarar. örneğin; kod: 06023, galiba çözümüde 2006.şubat.3
https://www.youtube.com/watch?v=tyBfyI95XjU
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti taner3141 » 28 Oca 2016, 11:31

Akülerin üretim kodlarını bende merak ediyorum.
.
taner3141
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: taner yönder
Nereden: İzmir
Arabanız: citroen

İleti soner3437 » 11 Mar 2016, 11:02

Üretim tarihini ne yapacaksın zaten normal sulu bir akünün ortalama kullanım ömrü 2 yıldır. garantiside 2 yıldır. ama madem bi işine yarayacak anlatayım. Tüm akülerin üzerinde kod vardır. Bu kodlar yerli akülerde mutlu inci yiğit gibi tarih olarak verilir ve anlaşılması kolaydır. Avrupa akülerde ise durum farklıdır. kimisi tam tarih verir kimisi hafta bazlı tarih ve avrupa akülerdeki kodu firmanın sitesinden bakarak öğrenebilirsin. örnek olarak 7O16-4 bu 7=7.gün O=October(aralık) 16=yıl(2016) 4 ise Dönemdir. bu her firma için değişkendir. kimi fimaların kodunu anlaman yada ne kadar araştırsanda tarhini bulman zordur. ama en başta da dediğim gibi Sulu bir akünün ortalama ömrü 2 yıldır. taksilerde bu 1 yıldır. En iyi akü Halk arasında kuru akü olarak bilinen AGM akülerdir. bunlar ortalama 3-4 yıl ile 8-10 yıl arasında markaya göre değişen uzun ömürlü akülerdir.

Akü hakkında Merak ettiğiniz herşeyi sorabilirsiniz.
soner3437
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Kastamonu

İleti SKDFORMAN » 11 Mar 2016, 19:15

soner3437 yazdı:Üretim tarihini ne yapacaksın zaten normal sulu bir akünün ortalama kullanım ömrü 2 yıldır. garantiside 2 yıldır. ama madem bi işine yarayacak anlatayım. Tüm akülerin üzerinde kod vardır. Bu kodlar yerli akülerde mutlu inci yiğit gibi tarih olarak verilir ve anlaşılması kolaydır. Avrupa akülerde ise durum farklıdır. kimisi tam tarih verir kimisi hafta bazlı tarih ve avrupa akülerdeki kodu firmanın sitesinden bakarak öğrenebilirsin. örnek olarak 7O16-4 bu 7=7.gün O=October(aralık) 16=yıl(2016) 4 ise Dönemdir. bu her firma için değişkendir. kimi fimaların kodunu anlaman yada ne kadar araştırsanda tarhini bulman zordur. ama en başta da dediğim gibi Sulu bir akünün ortalama ömrü 2 yıldır. taksilerde bu 1 yıldır. En iyi akü Halk arasında kuru akü olarak bilinen AGM akülerdir. bunlar ortalama 3-4 yıl ile 8-10 yıl arasında markaya göre değişen uzun ömürlü akülerdir.

Verdiğiniz bilgiler için tşkler.
Peki eskiden 5 ila 7 yıl kullandığımız bu stardart akülere neden artık ortalama 2 yıl ömür biçiliyor. Acaba y.dışına ihraç edilen akülerdemi bu 2 yıl ortalama ömürlerle gönderiliyor.

Ayrıca sadece ömürlerinde bi düzensizlik olduğu gibi çalışmalarıda değişti. Eskiden 20-30 defa rahat rahat marş basmaya olanak sağlayan aküler şuan 2-3 marşta bariz bi şekilde zayıflıyor ve bi çok kullanıcıyı mağdur ediyor.

Yeni araçlarda artık uzun marş gerekmiyor. Ayrıca 2-3-5 defada marş yapılmıyor. Ama eski araç kullanıcıları !! İşte burda ciddi mağduriyet söz konusu oluyor.
Yeni araç sahiplerinin ise 2 yılda bir akü problemleriyle karşılaşacak olmalarıda kötü olacak.

Akü kalitesi ve ömürlerinde ciddi düşüş olduğunu düşünüyorum.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti HASSAN » 12 Mar 2016, 15:41

konu kirliliği yapmayalım istedim yakın zamanda akü yenileyen arkadaşlar tavsiye ve akü fıyatlarınıda burdan paylaşabilirmi acaba
RENORENORENORENO
Kullanıcı avatarı
HASSAN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan
Arabanız: 1998 GLX FELİCİA

İleti fthpl » 12 Mar 2016, 19:16

soner3437 yazdı:Üretim tarihini ne yapacaksın zaten normal sulu bir akünün ortalama kullanım ömrü 2 yıldır. garantiside 2 yıldır. ama madem bi işine yarayacak anlatayım. Tüm akülerin üzerinde kod vardır. Bu kodlar yerli akülerde mutlu inci yiğit gibi tarih olarak verilir ve anlaşılması kolaydır. Avrupa akülerde ise durum farklıdır. kimisi tam tarih verir kimisi hafta bazlı tarih ve avrupa akülerdeki kodu firmanın sitesinden bakarak öğrenebilirsin. örnek olarak 7O16-4 bu 7=7.gün O=October(aralık) 16=yıl(2016) 4 ise Dönemdir. bu her firma için değişkendir. kimi fimaların kodunu anlaman yada ne kadar araştırsanda tarhini bulman zordur. ama en başta da dediğim gibi Sulu bir akünün ortalama ömrü 2 yıldır. taksilerde bu 1 yıldır. En iyi akü Halk arasında kuru akü olarak bilinen AGM akülerdir. bunlar ortalama 3-4 yıl ile 8-10 yıl arasında markaya göre değişen uzun ömürlü akülerdir.

october , aralık değil ekimdir.

Bencede eskiden aküler daha kaliteliydi. Herşye gibi onlardanda çalıyorlar. Geçen arkadaşın bocsşh marka aküsünü bir ufacık bagaj lambası 2 günde bitirmiş. 72 amper saatlik akü, aklım şaştı ufacık bagaj lambası kaç miliamper çekicekde 48 saatte bitiricek... Bitirmekten kasıt marş tık bile dememiş o derece.

Velhasıl kelam akülerde gidiyor artık.
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih PALA
Arabanız: 93 Favorit 135l

Önceki

Servis, Yedek Parça, Aksesuar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir