Usta

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Usta

İleti hayri » 19 May 2006, 00:06

Merhabalar ben foruma yeni üye oldum bi kaç gün önce 91 mdel bi favorit aldım ama aracın birinci vitesi bir geçiyor bir geçmiyor ve beni deli ediyo.Acaba ankarada tavsiye edebileceğiniz bir usta varmı?

hayri
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 20 May 2006, 01:49

Uludağ Motorlu Araçlar 0312 342 00 56, 0312 384 11 60. Senkromeçler, baskı balata yada şanzıman yağı ile ilgili bir sorun olabilir.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti hayri » 20 May 2006, 03:01

Yardımınız için çok teşekkür ederim.

Ayrıca böle bir forum oluşturduğunuz içinde  çok teşekkürler.Daha ilk günlerden böyle bir sorunla karşılaşınca çok moralim bozulmuştu.Ne kadarda sıfır bir araç olmasada yeni aldığım bir aracın problem çıkarması eski arabamı çok özletmişti.

Umarım çokta fazla bir masraf çıkarmaz.

hayri
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti FAVORİT 136L » 21 May 2006, 13:18

.

Skoda favorit bendede var ve sizin dediğiniz sorun değil. Araç hareket halindeyken 1'e geçmez ve yavaşlayınca da zor geçer ama durunca rahatlıkla geçer. Bu tamamen aracı, şanzımanı, dişlileri vs. koruma amaçlıdır.

Sakın aracınızı bu nedenden dolayı tamire götürmeyin. Sağlam olan özelliği bozdurursunuz Alimallah :)

Zaten araç durmadıgı sürece 1. vitesi pek kullanmayın, ve farkına varacaksınız ki durunca rahatlıkla geçecek...SAYGILAR...KOLAY GELSİN

IQ +  = SKODA

.

FAVORİT 136L
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hayri » 21 May 2006, 15:01

Yardımın için teşekkür ederim götürdüğüm ustada anı şeyi söledi ama bu durumda araç beni çok zorluyo çünkü benim oturduğum çevrede trafik ışıkları hep tepede ve sürekli yokuş yukarı durmak ve kalkmak zorunda kalıyorum birinci vitese geçmediği içinde araç sürekli geri kaçıyor.Artık kırmızı ışık fobim olmaya başladı.Ne yapıcağımı bilmiyorum usta bile sorun yok diyor.Ama böle nasıl araç kullanabilirimki.Sadece bu sebepten bile yeni aldığım aracı satmayı düşünüyorum.
hayri
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 22 May 2006, 02:23

Bu 1. vitese geçmeme meselesi birazda kullanımla alakalı. Durmaya karar verdiğinizde hemen debriyaja basmayın önce frenle iyice yavaşlayınki şanzımanda yavaş dönmeye başlasın sonra debriyaja basın vitesi 1'e dayayın baskı yapmayın öylece tutun 1-2 saniye içerisinde geçecektir. Siz boşta beklemek isterseniz vitese taktıktan sonra tekrar boşa alabilirsiniz büyük ihtimalle kalkış esnasında yine sorunsuz 1'e geçecektir. Bu şekilde yapmazsanz muhtemelen siz ışıkta beklerken şanzımandaki bazı dişlilerin dönmesi duracaktır ve 1. vitese geçmek için çok uygun bir pozisyonda durmamış olabilir. Ufak bir ara gaz ve yarım debriyajın ardından yine uygun bir vites değiştirme noktası yakalayabilirsiniz. Böyle anlatıldığında vites değiştirmek bir karmaşadan ibaret gözüksede alışan biri için bunlar 1 saniyelik bir işlemdir. Mümkün olduğunca araç durmaya yakın 1. vitese takmayı deneyin (ayağınız sürekli debriyajda kalabilir vitese attıktan sonra debriyajdan çekip arabayı bu viteste durana kadar sürmeniz şart değil) sonra boşa atıp bekleyin.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti hayri » 23 May 2006, 20:20

evet sanırım haklısın belkide alışma meselesi ama yinede çok normal değil bence bu 1. vites olayı umarım sadece alışma meselesidir tavsiyelerini denicem zaten dediklerini ufaktan deniyodum acaba bundanmı kaynaklanıyo diye ama pek bişey değişmedi.Bakalım biraz daha ışıklarda durduğumda el freni ile kalkmaya ve habire korna sesi duymaya devam edicem olmadı araç değişikliği yapıcam sanırım.
hayri
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hayri » 27 May 2006, 00:57

Bugün sonunda Ankarada işini düzgün yapan bir usta buldum. Tahmin ettiğim gibi vitesdeki problem herkesin dediği gibi normal ve skodalara özgü bir durum değil Admin inde söylediği gibi senkromeçlerden kaynaklanan bir arızaymış.Ve sadece birinci visteste değil ikinci vitestede oluyomuş.

Şimdi sormak istediğim soru şu usta iki tane senkromeçin değişeceğini söledi ve bunun 125 milyon civarına mal olucağını söyledi sizce bu fiyat nasıl bana uygun geldi ama birde size sormak istedim.

Şimdiden teşekkürler...

hayri
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 27 May 2006, 02:44

Senkromeç ucuz bir parça burada asıl para tutan şey işçilik çünkü şanzımanı komple söküp yeniden takacak. 100 YTL işçilik 25 YTL parça desek çokta yanlış söylemiş olmayız heralde. Bu yüzden her zaman bir yerde daha ucuza işçilik vardır. Fakat ucuz etin yahnisi iyi olmaz o yüzden varsa biraz daha pazarlık şansınızı kullanın.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti leysamtan » 27 May 2006, 18:03

aynı sorun bende de vardı; tüm senkromeç leri değiştirdik parça olarak 4 üne 32 ytl verdim 1 ay önce işçiliğe de normal de 80e yapılıyormuş ta benim ustam tanıdığım olduğu için 50 ytl verdim.aslında işçilik ücretine birşey diyemeyeceğim çünkü baya uğraştırıyor ama yinede pazarlık :) şunuda tavsiye edeyim imkanın varsa 4ünü de değiştir zamanla değiştirmediklerinde sorun çıkartabiliyor...yalnız vites çarklarını orada ismini şuan tam olarak bilemiyorum ama bir MİL var ona da bakılsın onda da genelde eğilme oluyormuş ve sorun çıkartıyormuş vites geçmelerinde...
leysamtan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hayri » 29 May 2006, 03:11

Çok teşekkür ederim tavsiyelerinizden ötürü hafta içi bana yine sanayi yolları göründü artık tüm senkromeçleri bi elden geçirtcem sanırım.Umarım vites düzelir vede başka bi sorun çıkarmaz.
hayri
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti leysamtan » 29 May 2006, 13:36

benimde aynı sorunum vardı; 1.vitese durduğum zaman geçmezdi hatta 2.vitese bile geçiremediğim zamanlar oluyordu, 3 ten 2 ye alırken kırtlama sesi geliyordu,ustama gösterdiğimde çarklardan yapıyor olabilir demişti masrafı sorduğumda en aşağı 250 demişti (çarklar falan değişeceği için) ama şanzumanı söktüğümüzde baktıkki çarklarda hiçbirşey yok,o kadar inceledikki birşey bulamamıştık bizde açmışken senkromeçlerin hepsini değiştirelim dedik ve 4 üne 32 ytl verdim güzelce şanzumanın gövdesinin içini falan temizledik, taktık yağını yeniledik  ve sonuç; vites geçmeme olayı hatta o kırtlama hiçbir şey kalmadı hatta okadarki vites yağ gibi oldu... :) arabayı aldığımdan beri bu kadar rahat kullandığımı hatırlamıyorum :) inşaallah sizin aracınız yapıldıktan sonra böyle olacağına inanıyorum...
leysamtan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hayri » 30 May 2006, 03:45

Walla işallah hallolur daha götüremedim ustaya malum ay sonu umarım fazla bişey çıkarmaz başıma.

hayri
Yeni Üye
Yeni Üye

Servis, Yedek Parça, Aksesuar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir