1.9tdi süperb turbo devreden çıkıyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

1.9tdi süperb turbo devreden çıkıyor

İleti skodahastası » 11 Şub 2012, 21:07

PlodeZ yazdı:sivasta yetkili servis yok ister istemez sanayiye gitmek zorundayım wv bayii ye gidip onlara sorarım önce yaparlarsa oraya yaptırırım.

kayseride var yetkili servis 200 km giderseniz hiç olmazsa adam gibi yaptırırsınız, sanayide yaptırırsanız asla verim alamazsınız turbonuzdan.

FABİA RS SEVGİSİ-SKODA HASTASI-ELEGANCE HAYRANI

2012 SKODA YETİ 1.2 TSI DSG KONFOR PAKET+SİWİNG+YOL BİLGİSAYARI+ SİYAH TAVAN+GÜMÜŞ TAVAN ÇITASI+YOL BİLGİSAYARI
2004 SKODA OCTAVİA 1.6 AMİBANTE PLUS(ESP FALAN HERŞEY VAR):(satıldı)
Kullanıcı avatarı
skodahastası
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: KERİM
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2012 Skoda Yeti Konfor paket +siwing+siyah tavan

İleti PlodeZ » 11 Şub 2012, 21:19

haklısın wv yetkili servise baktırıp duruma göre hareket etme kararı aldım.
PlodeZ
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)

İleti scania_seat_skoda » 11 Şub 2012, 21:19

işte bütün sorun burda zaten usta,nasıl bir usta.ben daha fazla kafanızı kaşırtırmak istemem.ama şunu diye bilirimki turbonuz(mil kesmedikten sonra,kanatlarını kırmadıktan sonra) % 1000 sağlam.eskeyf sistemi randımanlı çalışmıyor olabilir.buda üzerinde alıştırabiliniyor.birde valfi kesin değişmelsiniz.ilk olarak valfi değişip turbonun üzerindeki eskeyf sistemine göz attırır sanız arızanızı en düşük maliyetle halletmiş olursunuz.
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ufuk usta
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 2001 1.9 TDI octavia combi L&K 110 kw 6 vites

İleti PlodeZ » 11 Şub 2012, 21:23

eyvallah ustam eskeyf sistemi ni de değiştirmek gerekirse kaç liraya mal olur ortalama.
PlodeZ
CLASSIC
CLASSIC

İleti scania_seat_skoda » 11 Şub 2012, 21:36

bu sistem değişen bir şey değildir temizlenerek randımanlı çalışır hale getirilir,dediğim gibi uyanık ustalar bunu turboyu sökerek temizletiyor.birde kumlatıyor 300 ila 400 tl alıyorlar.bu sisteme dışardan pas sökücü,yağ vs sıkılarak biraz uğraşın ardından randımanlı çalışır hale getirile biliniyor.yaptığım bir şey çünkü. resimde pervanenin yanındaki yuvarlar kapak tarzı sistemin adıdır eskeyf.eksoz gazının daha hızlı atılmasını sağlayarak aracın hızlanmasını ve hızını korumasını sağlar bu randımanlı çalışmadığında tam acılmayarak bir nevi eksoz freni görevi yapar motora.siz gaza bastıkca arac daha fazla kasılır.bu durumda sizde varmıdır yokmudur.
Eklentiler
250px-Internalgate_vf39.jpg
250px-Internalgate_vf39.jpg (20.55 KiB) 2391 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti PlodeZ » 11 Şub 2012, 21:42

hocam kasılma yok ta hızlanmıyor araç gaz yemiyor cabuk hızlanmıyor cok yavaş belli belirsiz hızlanıyor ama hız düşmüyorda turbosuz araba gibi oluyor
PlodeZ
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodahastası » 11 Şub 2012, 21:48

bence kayseriye gidin yaptırın
FABİA RS SEVGİSİ-SKODA HASTASI-ELEGANCE HAYRANI

2012 SKODA YETİ 1.2 TSI DSG KONFOR PAKET+SİWİNG+YOL BİLGİSAYARI+ SİYAH TAVAN+GÜMÜŞ TAVAN ÇITASI+YOL BİLGİSAYARI
2004 SKODA OCTAVİA 1.6 AMİBANTE PLUS(ESP FALAN HERŞEY VAR):(satıldı)
Kullanıcı avatarı
skodahastası
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: KERİM
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2012 Skoda Yeti Konfor paket +siwing+siyah tavan

İleti PlodeZ » 11 Şub 2012, 21:50

ustam bir sorum daha olacak bu parçaya nasıl ulaşırım ben kaputu kaldırdım diyelim nerede nasıl bulurum :)
PlodeZ
CLASSIC
CLASSIC

İleti scania_seat_skoda » 11 Şub 2012, 21:53

arızanız bu sistemin randımanlı çalışmaması,valfiniz ,valfinize gelen koblo bağlantısında kopuk,valfinizden turbonun üzerindeki eskeyf sistemine giden ince hortumda cıkma veya delik,vakum sisteminden valfinize giden ince hortumdada delik olabilir.tabi birde şu durum var emiş kanatları toz çekip kırılmış ola bilir.eksoz kanatlarıda kötü yakıttan dolayı erimeye başlamış ola bilir.ben budurumları kontağı kapatım acıyorum aracım düzeliyor dediğiniz için göz önünde bulundurmuyorum.umarım düşük maliyetli bir arızanız olmuştur.hayırlı akşamlar.
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti scania_seat_skoda » 11 Şub 2012, 22:03

turbonuz aracınıızın ve motorunuzun sağ tarafında,valfinizde turbonun önünde tampona bakan tarafta az altta olabilir.(aynı motorlu passatta oarada)zaten ince hortumlar size kılavuz olur valfi bulmanızda.birde fren merkezinin üst tarafında olabilir. resimde gözüken sarı pistonun üzerine hortum gecer,bu hortumu takip ederek valfinizin yerini bula bilirsiniz.
Eklentiler
turbo.jpg
turbo.jpg (16.34 KiB) 2389 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti PlodeZ » 11 Şub 2012, 22:36

sağolasın ustam özelden telefon numaranı yazarmısın ben seni arayımda ustayla konusup aracın derdini anlatırsın olmaz mı ?
PlodeZ
CLASSIC
CLASSIC

İleti vwgroup » 24 Şub 2012, 23:20

ufuk usta sayende sahtekar olduk seni allaha havale ediyorum ben sadece beyfendiye fikrimi söyledim bebi bilen bilir......
vwgroup
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: doğan uludağ
Nereden: Ankara
Arabanız: volkswagen

İleti vwgroup » 24 Şub 2012, 23:22

turbo temizliği ankarada 100 yada 150 tl civarında....
vwgroup
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: doğan uludağ
Nereden: Ankara
Arabanız: volkswagen

İleti scania_seat_skoda » 24 Şub 2012, 23:29

söylediklerimde yalan yanlış bir nokta varmı peki.
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti önder38 » 25 Şub 2012, 18:05

scania_seat_skoda yazdı:bu sistem değişen bir şey değildir temizlenerek randımanlı çalışır hale getirilir,dediğim gibi uyanık ustalar bunu turboyu sökerek temizletiyor.birde kumlatıyor 300 ila 400 tl alıyorlar.bu sisteme dışardan pas sökücü,yağ vs sıkılarak biraz uğraşın ardından randımanlı çalışır hale getirile biliniyor.yaptığım bir şey çünkü. resimde pervanenin yanındaki yuvarlar kapak tarzı sistemin adıdır eskeyf.eksoz gazının daha hızlı atılmasını sağlayarak aracın hızlanmasını ve hızını korumasını sağlar bu randımanlı çalışmadığında tam acılmayarak bir nevi eksoz freni görevi yapar motora.siz gaza bastıkca arac daha fazla kasılır.bu durumda sizde varmıdır yokmudur.

bazen kendi aracımda anlattığınız sıkıntıyı yaşamaktayım ancak nadiren oluyor. aşırı dik bayırlarda birden turboyu kesiyor, limp mod denen şey oluyor galiba.
turboyu sökmeden bu sistemi nasıl yağlayabiliriz, usta olmayan biri için bunu yapabilmek mümkün müdür sizce? yapabilirsem kendi aracımınkini wd-40 ve ince makina yağı ile yağlamak istiyorum.
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti AhmetH » 25 Şub 2012, 18:29

Fakir çalışma turbo motorlarda katilidir.

saniyeler içinde piston supap ne varsa eriyebilir.

Eğer turbo fazla hava basıyorsa ve karışım fakire kayıyorsa motor elektroniği aracı güvenceye almak için turboyu devreden çıkartır, bunuda konuda sanayi tabiri kullanılmış "westgate" denen kanalı açarak yapar.

araç turbodan kesiliyorsa muhtemelen westgate gerektiği gibi kumanda edilemiyordur, çünkü basınç westgate ile düzenleniyor.

bu kesilme sorununu arkdaşım peugeot 307 sinde yaşadı bir şekilde palleri eğmiş turbo revize edildi sorun çözüldü dedi bana.

westgate turbonun sıcak tarafındadır yani egzoz tarafında. bu yüzden egzoz tesisatından bir kısım parçaları sökmeden sökmeden buraya ulaşmak zordur.

gerekli alet edavatınız olsa bile yer darlığından çalışamamanız mümkündür.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti superb2004 » 08 Nis 2012, 21:28

Aynı sorunla dün karşılaştım.Aracı sanayiye götürdüğümde bilgisayarı araca bağladılar ve sorunun TURBO ŞARJ AYARI olduğunu gördüm.Sadece bir kablo çıkmış.Taktı.Ve eski performans geri döndü.Tabi benimde turboma kurum bağlamış dediler.Moturu gaz yağıyla ve basınçlı suyla yıkattım düzeldi.Basınçlı suyuda vurunca kablo cıkmış tek sorun buydu bende acaba sizdede olabilrmi ? Arac 2004 superb 1.9 tdi
superb2004
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Süleyman Konuk
Nereden: Konya
Arabanız: Süperß

İleti PlodeZ » 24 Nis 2012, 12:21

sorunu hallettik ustamın dediği gibi turbo valfinden miş onu da değiştirdik düzeldi at gibi oldu araba :) yetkili servis turbo değişecek dedi :) bilgisayara bağladılar valf atızalı göründü valfi değiştirdiler düzelmedi 2-3 saat sonra araba düzeldi eski haline geldi at gibi şuan 260ı gördüm valf değişince şuan performansı gayet iyi aracın
PlodeZ
CLASSIC
CLASSIC

ÖncekiSonraki

Servis, Yedek Parça, Aksesuar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir