MOBİL SUPER 2000 10/40 MOTOR YAĞI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

MOBİL SUPER 2000 10/40 MOTOR YAĞI

İleti erginbkr » 15 Şub 2012, 18:53

bu seferki motor yağı değişiminde başlıkta ismi geçen motor yağını kullanacağım...bugün yetkili bayiiden ( internetten almaya korktum çok sahte çıkıyor diye) 4 litre 50 tl karşılığında aldım...umarım pişman etmez beni...castrol motor yağının kaliteli olduğunu söylüyorlar ama fiyat/performans kıstası beni bu yağı almaya sevketti...

Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti pascha34 » 23 Şub 2012, 21:38

arkadaşım , neden hep bu kalıplaşmış markaları kullanıyorsunuz ki ,castrol un üreticisi bp zaten bp nın 10w40 ile castrol magnetec 10w40 arasında hiç bir fark yok içerikleri aynı sadece biri üst seğmente diğeri alt seğmente hitap ediyor , yağ alırken sentetik oranlarını sorunuz ? çünkü bu ürünlerde sentetik oranlarına fiyat artıyor ,LİQUİ MOLY ÖNERİYORUM, BU ARADA BİZ MİLLET OLARAK 10.000 LİRA VERİR ARABA ALIRIZ , AMA YAĞ ALIRKEN EN UCUZUNU İYİSİYLE KIYASLARIZ, İÇERİKLERİNİ İYİ BİLMEK LAZIM ,
pascha34
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: erolbahsi

İleti ayhani » 23 Şub 2012, 22:15

erginbkr yazdı:bu seferki motor yağı değişiminde başlıkta ismi geçen motor yağını kullanacağım...bugün yetkili bayiiden ( internetten almaya korktum çok sahte çıkıyor diye) 4 litre 50 tl karşılığında aldım...umarım pişman etmez beni...castrol motor yağının kaliteli olduğunu söylüyorlar ama fiyat/performans kıstası beni bu yağı almaya sevketti...

4 litresi 50 liraya bedava almışsın. Castrol magnetec 10/40'ın 4,5 litresine 100 tl vermiştim 15000 km kullanıyorum. Ha iyimi bilmiyorum iyi yağı nasıl anlıyorlar onuda bilmiyorum. Octim 4 yaşında 93bin km yaptım şu ana kadar sorun yaşamadım. Ama bu yağın iyisini arkadaşlar nasıl anlıyor gerçekten merak ediyorum.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erginbkr » 24 Şub 2012, 00:03

ayhani yazdı:
erginbkr yazdı:bu seferki motor yağı değişiminde başlıkta ismi geçen motor yağını kullanacağım...bugün yetkili bayiiden ( internetten almaya korktum çok sahte çıkıyor diye) 4 litre 50 tl karşılığında aldım...umarım pişman etmez beni...castrol motor yağının kaliteli olduğunu söylüyorlar ama fiyat/performans kıstası beni bu yağı almaya sevketti...

4 litresi 50 liraya bedava almışsın. Castrol magnetec 10/40'ın 4,5 litresine 100 tl vermiştim 15000 km kullanıyorum. Ha iyimi bilmiyorum iyi yağı nasıl anlıyorlar onuda bilmiyorum. Octim 4 yaşında 93bin km yaptım şu ana kadar sorun yaşamadım. Ama bu yağın iyisini arkadaşlar nasıl anlıyor gerçekten merak ediyorum.

bugün real hipermarkette gördüm...castrol 10/40 benzinli motor yağı 4 litre 60 tl 8 taksit...almayı düşünenlere tavsiye ederim ama castrol bizim 101 liklerde eksiltme yapıyomuş sanırım...ben mobilden yanayım...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti scania_seat_skoda » 24 Şub 2012, 00:31

yağın kalitelisini anlamak genelde tecrübeye dayanan bir durumdur,her usta hemen hemen anlar .
yağın kalitesini zaman içersinde,bazı durumlara dikkat ederekte sürüçülerde anlaya bilir,
yağın kokusundan,renginden,parmak ucu ile viskozitesini kontrol ederek,yeni yağ ile akışkanlık testi yaparak vs vs bir çok anlama yolu vardır.
ama en garanti olan ise scanıa araçlarına has bir yağ sepilatörü vardırdır, resimde görüldüğü gibi.
motor çalıştığında yağ basınçlı bir şekilde bunun içersine girer ve motorla aynı devirde döner 1000-2000 vs dev/dak bunun amaçı yağın özelliğini yitirmesiyle oluşan tortuyu toplamasıdır.
20 ila 25 bin km arasında bakım yapılır,ve bu parça sökülerek temizlenir.
hangi marka yağda daha az tortu topluyorsa en kaliteli yağ budur.
tortuda bildiğiniz kömür kıvamında tas gibi cıkar içinden,keski çekiçle temizlediğimiz olur bazen.
mineral bazlı yağlarda daha çok hatta tıkanırcasına dolar.
sentetik yağlarda ise yarıya kadar anca gelir bu parça.
mühendislik harikası bir şey olup scanıa aracının motorunun en uzun ömürlü motor olmasınıda bu sağlar.
keşke binek araçlardada uygulansa bu sistem.

2W1CAGA3CTQCAEECB8DCAXSCJWKCAR2CIBLCAHZ70PPCA3PUZV2CACZVD0LCA31ZUV5CA9OPEVXCATGZGZKCARPXGW5CARJRK9JCAMJX5JGCACJY8KXCA43IHQACAM06J0OCANY20D2CA18YQ4SCAEMSBRT.jpg
2W1CAGA3CTQCAEECB8DCAXSCJWKCAR2CIBLCAHZ70PPCA3PUZV2CACZVD0LCA31ZUV5CA9OPEVXCATGZGZKCARPXGW5CARJRK9JCAMJX5JGCACJY8KXCA43IHQACAM06J0OCANY20D2CA18YQ4SCAEMSBRT.jpg (8.55 KiB) 1570 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ufuk usta
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 2001 1.9 TDI octavia combi L&K 110 kw 6 vites

Servis, Yedek Parça, Aksesuar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir