Aracınızdaki arızaları buradan sorabilirsiniz

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aracınızdaki arızaları buradan sorabilirsiniz

İleti lostar58 » 07 Şub 2014, 10:04

Slm arkadaşlar aracınızdaki arızaları buradan sorabilirsiniz elimden geldiğnice yardımcı olamya çalışacağım veya buradaki bilen arkadaşlar cvb layım tek sayfada toparlıyabiliriz

lostar58
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: OKTAY
Nereden: İstanbul (Avr.)

İleti blauzahn » 07 Şub 2014, 11:05

sıkıntıların bir başlık altında toplanması belki daha verimli olur :)

felicia lx aracım var. araç çalışırken frene bastığımda bazen hava sesi alıyorum. bu normal mi? hiç hava sesi almamam mı lazım yoksa normal bir şekilde benim dikkat etmediğim bir şey yapıldığında mı hava sesi almam lazım. genelde aracı ilk çalıştırdığımda el freni çekik durumdayken frene bastığımda alıyorum.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti lostar58 » 07 Şub 2014, 11:24

ilk ses normal duyarsınız westınhouse un sesidir o
lostar58
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti MİLLETSEVER » 07 Şub 2014, 13:38

Selamlar. Aracımla dönerken (her iki tarafa da aynı derecede) , göğsün sol üst köşeden tıkırtı duyuyorum. Herhangi bir sürüş zaafiyeti yaratmıyor , direksiyondan hissedilmiyor. Sürüş esnasında çekme yok , tam tur kalkışta da ses yapmıyor. Sadece direksiyon yarım tura yakınken duyuyorum. Özellikle 2. viteste yüke bindirince oluyor ama dediğim gibi tam turlarda ses yok. Önemli mi bilmiyorum ama , yağışlı havalarda daha az duyulurken , kuru ve lodos havalarda daha fazla duyuluyor. Aksların her iki tarafı(diferansiyel girişi dahil) , z-rotlar , rotiller vs kontrol edildi. Her yere de götürüp oynatmak istemiyorum. Nacizane fikrinizi rica ediyorum. Saygılarımla..
MİLLETSEVER
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Çanakkale
Arabanız: SUPERB TDI

İleti thephaeton » 07 Şub 2014, 18:08

merhaba 93 model skoda favorit lx sahibiyim arabayı aldığımdan beri hız göstergesi çalışmıyordu trabzondan gidip favorit için kilometre teli aldım ve sanayide taktırdım ilk gün çalıştı ertesi gün gene çalışmamaya başladı gösterge sanki bir şeye takılıyormuşcasına ses geliyor panelden ve bazen çalışıyor bazen çalışmıyor tümseklerde araç hafif zıpladığında felan gösterge yukarı aşağı hareket ediyor bunun sorunu nedir
Kullanıcı avatarı
thephaeton
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: serhat tolga yamak
Nereden: Artvin
Arabanız: SkodaFavorit 135 LX

İleti lostar58 » 10 Şub 2014, 09:04

MİLLETSEVER yazdı:Selamlar. Aracımla dönerken (her iki tarafa da aynı derecede) , göğsün sol üst köşeden tıkırtı duyuyorum. Herhangi bir sürüş zaafiyeti yaratmıyor , direksiyondan hissedilmiyor. Sürüş esnasında çekme yok , tam tur kalkışta da ses yapmıyor. Sadece direksiyon yarım tura yakınken duyuyorum. Özellikle 2. viteste yüke bindirince oluyor ama dediğim gibi tam turlarda ses yok. Önemli mi bilmiyorum ama , yağışlı havalarda daha az duyulurken , kuru ve lodos havalarda daha fazla duyuluyor. Aksların her iki tarafı(diferansiyel girişi dahil) , z-rotlar , rotiller vs kontrol edildi. Her yere de götürüp oynatmak istemiyorum. Nacizane fikrinizi rica ediyorum. Saygılarımla..

olduğunuz yerde direksiyonu çevirdiğinizde ses geliyor mu
lostar58
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti lostar58 » 10 Şub 2014, 09:08

thephaeton yazdı:merhaba 93 model skoda favorit lx sahibiyim arabayı aldığımdan beri hız göstergesi çalışmıyordu trabzondan gidip favorit için kilometre teli aldım ve sanayide taktırdım ilk gün çalıştı ertesi gün gene çalışmamaya başladı gösterge sanki bir şeye takılıyormuşcasına ses geliyor panelden ve bazen çalışıyor bazen çalışmıyor tümseklerde araç hafif zıpladığında felan gösterge yukarı aşağı hareket ediyor bunun sorunu nedir

göstergenin içindeki dişlilerden yapıyordur sizin sorun onun içindeki dişlileri fln bi kontrol ettirin
lostar58
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti MİLLETSEVER » 10 Şub 2014, 13:33

Hayır , olduğu yerde dönüşte ses yok. dönerken debriyajla ya da boşta dönersem de ses yok..
MİLLETSEVER
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Çanakkale
Arabanız: SUPERB TDI

İleti lostar58 » 14 Şub 2014, 16:53

MİLLETSEVER yazdı:Hayır , olduğu yerde dönüşte ses yok. dönerken debriyajla ya da boşta dönersem de ses yok..
dış akslardan geliyordur dönüşlerde geliyorsa ses
lostar58
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti umitguven » 14 Şub 2014, 20:17

arkadaşlar bende 2006 model octavia var a5 kasa sol ön kısa ampul patlayınca değiştirmek istedim. farı komple söktüm ancak bir türlü soketi sökemedim. acaba bu soketin bir yerlerde kilidi var mı yoksa yıllardan beri biriken tozdan mı? aklıma WD 40 sıkmak geldi ama ona da cesaret edemedim. bu soketi nasıl sökeceğim?
umitguven
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SKDFORMAN » 15 Şub 2014, 01:23

Forman hava girişi
Sıcak hava termostatını ve hava girişini kapamalımıyım. Şu an araç 1lt lpg ile ortalama 10km gidiyor. Yani çok iyi. Fakat birazdaha düşürüp çekişi artırabilirmiyim diye düşünüyorum. Bu konuda bi bilginiz varmı? Forumda çok tartışılmış fakat bence konu halen çelişkili.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti murat öner » 25 Şub 2014, 10:48

slmlr...96 felicia gitmiyor özellikle rampalarda bayılıyor...bundan önceki favorit bunun yanında 2000 motor gibiydi yakıtta fazla yakma yok hava soguk hava hortumundan sıcak hava kapalı otomatık cıkle iptal sübap ayarı yapıldı karbüratör temizligi.buji orjinal brisk ,tevz, makarası distribitör kapagı yenilendi orta egzos son susturucu degişti ..baskı balata luk enson o degişti ...yok anam sankı hiç bişe yapılmamış ..hiç tepki yok....en son gaz girişi nermikser koymayıp direkt içeriye salma yapmışlasr,,onu söküp daha önce favoritime taktırdıgım mikserden taktırdım...hiçmi bişey degişmez,,,hiç tepki yok araba sankı benle dalga geçiyo...
murat öner
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: murat0644
Nereden: Zonguldak
Arabanız: felicia lx 96

İleti lostar58 » 25 Şub 2014, 13:16

umitguven yazdı:arkadaşlar bende 2006 model octavia var a5 kasa sol ön kısa ampul patlayınca değiştirmek istedim. farı komple söktüm ancak bir türlü soketi sökemedim. acaba bu soketin bir yerlerde kilidi var mı yoksa yıllardan beri biriken tozdan mı? aklıma WD 40 sıkmak geldi ama ona da cesaret edemedim. bu soketi nasıl sökeceğim?

ince bir torna vida ile soketin kilit kısmından kastırıp çıkaraiblirsiniz
lostar58
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti lostar58 » 25 Şub 2014, 13:18

murat öner yazdı:slmlr...96 felicia gitmiyor özellikle rampalarda bayılıyor...bundan önceki favorit bunun yanında 2000 motor gibiydi yakıtta fazla yakma yok hava soguk hava hortumundan sıcak hava kapalı otomatık cıkle iptal sübap ayarı yapıldı karbüratör temizligi.buji orjinal brisk ,tevz, makarası distribitör kapagı yenilendi orta egzos son susturucu degişti ..baskı balata luk enson o degişti ...yok anam sankı hiç bişe yapılmamış ..hiç tepki yok....en son gaz girişi nermikser koymayıp direkt içeriye salma yapmışlasr,,onu söküp daha önce favoritime taktırdıgım mikserden taktırdım...hiçmi bişey degişmez,,,hiç tepki yok araba sankı benle dalga geçiyo...

aracınız gazda mı kullanıyorsunuz
lostar58
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti zethappy » 25 Şub 2014, 14:05

Merhabalar,
2012 model A5 kasa Octavia aracım var ve kasım ayında kış lastiklerine geçtikten sonra araçtan bir takım sesler gelmeye başladı. Lastik değişiminden hemen sonra mı yoksa daha sonra mı süreyi hatırlamıyorum. Araç ilk çalıştırıldığında soğuk iken kasislerden geçerken kapı gıcırtısına benzer hem önden hemde arkadan ses geliyor. Sorunun amartisör takozlarından yada salıncaktan kaynaklandığını sandım ama emin değilim. Henüz garanti kapsamında araç. Yardımcı olabilr misiniz? Şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
zethappy
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Octavia 1.6 Ambition TDI DSG TIPTR. CR

İleti lostar58 » 25 Şub 2014, 14:08

lastiklerden önce ise salıncak burçları ile viraj demir lastiklerine baktırınız ama lastikleri değiştikten sonra olduysa lastikten gelen sesler olabilir
lostar58
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ibrahimsaglam » 26 Şub 2014, 11:51

merhabalar, 2001 model 1.3 motor glxi Feliciam var, geçen sene gayet iyiydi. araç LPG li ve iki senedir bende.

Bu sene biraz uğraştım aracımla. Özellikle sabahları LPG de patlatma, 10 dakika çalıştığında ancak rolanti yerine geliyor, tekleme sorunları çok yaşadım. Su eksiltiyor, kaçak kontrolü yaptırdım birşey çıkmadı.

İlk önce LPG beynini ve komple sistemini değiştirdim (11 yıl olmuş LPG takılalı). *** sisteme geçtim, açık hava filtreli. ateşleme bobinini değiştirdim. şuan gayet iyi durumda performans olarak, en son 45 kuruş yakıyordu, bugünkü ölçümümde 29 kuraşa düştü. Su eksiltmesi ile igili öneriniz olabilir mi?
2001 Felicia Glxi 1.3
ibrahimsaglam
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim sağlam
Arabanız: Felicia 1.3 GLX-İ

İleti SKDFORMAN » 26 Şub 2014, 14:25

ibrahimsaglam yazdı:merhabalar, 2001 model 1.3 motor glxi Feliciam var, geçen sene gayet iyiydi. araç LPG li ve iki senedir bende.

Bu sene biraz uğraştım aracımla. Özellikle sabahları LPG de patlatma, 10 dakika çalıştığında ancak rolanti yerine geliyor, tekleme sorunları çok yaşadım. Su eksiltiyor, kaçak kontrolü yaptırdım birşey çıkmadı.

İlk önce LPG beynini ve komple sistemini değiştirdim (11 yıl olmuş LPG takılalı). *** sisteme geçtim, açık hava filtreli. ateşleme bobinini değiştirdim. şuan gayet iyi durumda performans olarak, en son 45 kuruş yakıyordu, bugünkü ölçümümde 29 kuraşa düştü. Su eksiltmesi ile igili öneriniz olabilir mi?

İbrahim kardeşim, aracının hiç bir yerinde su kaçağı yok ve çok fazla su eksiltiyorsa kapak contasının değişmesi gerekebilir. İşçiliği biraz zor bir iştir. Uzman bir motor ustası ne aşamada değişeceğine karar verir.
syglarımla...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

Sonraki

Servis, Yedek Parça, Aksesuar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir