Küçük bir kaza ve sorularım?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Küçük bir kaza ve sorularım?

İleti portative » 28 Nis 2014, 09:23

Sabah 9:15’te Eskişehir yolunda yaklaşık 30 km hızla giderken önümdeki taksiye çarptım. İki araçta da görünürde hiçbir şey yoktu. Kusura bakma vs. Derken taksici “Bir Dakika Abi” deyip bagajından damacana su ve fırça çıkardı. Tamponunu yıkadı. Tamponu yıkayınca benim fabia’nın ön siyah ızgarasının renginin taksinin tamponuna geçtiği gördük. Dikkatli bakınca benim ızgarada da taksinin sarısı vardı. Taksici daha sonra da tamponun altına eğildi, “demir yamulmuş” dedi. Ben de baktım demir yamukluğu göremedim. Neyse adam benden 100 tl para istedi. “Tutakla vs. uğraşmayalım” dedi. Ben kabul etmedim. Tutanak tutalım dedim. Tuttuk. Tahminim tuttuğumuz tutanakla tamponda başka işlemler de yaptıracak.
Sigorta şirketinin işlem yapmama gibi bir durumu olabilir mi? Taksicinin tampon demiri yalanı tutar mı? Tutarsa benim sigorta ücretim seneye artar mı arkadaşlar? (ilk sigortam olduğu için 600 tl ödemiştim)
Allah bir daha taksiciye bulaştırmasın.

portative
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Seat Ibiza 2005 1.4 16V. 75HB

İleti kispest » 28 Nis 2014, 10:13

portative yazdı:Taksicinin tampon demiri yalanı tutar mı? Tutarsa benim sigorta ücretim seneye artar mı arkadaşlar? (ilk sigortam olduğu için 600 tl ödemiştim)
Allah bir daha taksiciye bulaştırmasın.

Trafik sigortası öyle de bir artar ki aklınız hayaliniz durur. Keşke cebimden ödeseymişim dersiniz. Başıma geldi, oradan biliyorum. Trafik sigortasının ne gibi bir işlevi var hala da anlayamam.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti felicia_3437 » 28 Nis 2014, 18:49

arkadaşın dediği gibi cepten 50 verseydınız daha ıyı ıdı tırafık sıkortasının görevı şudurki atıyorum sen gıtın kaza yaptın hem kendı aracında mati hazar var hemde karşı taraftakınde matihi hazar var karşı tarafın hasarını sızın sigortanız ödüyor % 30 kendiş ödüyor hasarın geri kalan %70 nıde bırdaki sigorta döneminde size yansıtıyor bu önceden böyle değildi ama bizim uyanık kaportacılarımız bu işten cok para kaldırınca sigorta şirketleri hersene acık verınce arc sayıplerıne yaslıyorlar artık atıyorum önceden sen kaza yaptın gıtın aracı bıraktın kaportacıya adam hem senden para alıyordu hemde duzmece bır kaza tutanahı tutup sigortadan para alıyordu bunun önune gecmek icin artık sigorta maliyetlerini biz arac sayıplerıne kesiyorlar bu arada arkadaşım senın 600 tl lik sigortan yenı dönemde muhtemelen 750 tl gibi cıkar ve rizkli şöföre girdin artık normalden fazla cıkar her sene sigortan benım başımada geldi benım ki biraz ağırdı aracımın sıgorta policesi 3.800 tl cııyordu
6 bin liralık felicanın ki
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti blauzahn » 28 Nis 2014, 19:04

Aynen sigorta ücretiniz artar. Ben de 2-3 ay önce park halinde bir aracın çamurluğuna sürttüm. Telefonumu bırakıp gittim. Adamlar aradılar konuştuk vs. tutanak tutalım diye ben teklif ettim. Onlar da boş yere sigortanı bozma vs. dediler. Sigortacı arkadaşım oluyor onu aradım o da halledebiliyorsan 50-100 hallet dedi yoksa prim sıkıntısı olur dedi. Bir şekilde çözeriz ama yinede uğraşmaya değmez filan dedi. Ben de 50 liraya halletmiştim.

Sizin durumda 100 liralık bir hasar var ise kesin tamirci onu 400-500 lira gibi bir fiyata halledecektir. Sigortacı tanıdığınız var ise bir görüşün, sigorta tarihiniz geldiğinde halledilebilir bir şey olduğunu biliyorum.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti akarsfk » 28 Nis 2014, 19:42

trafik sigortası kaskosu olan araç için mecburiyet olmamalı bence.Bu ne ya hem kasko ödüyorum hem trafik sigortası.devlet bizi sigorta acentelerinin merhametine terk etmemeli ve kaskosu olandan ayrıca sigorta istememeli bence.size de geçmiş olsun.olan olmuş artık bekleyip görmek lazım
akarsfk
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: mehmet akar
Nereden: Gaziantep
Arabanız: octavia 1.6 ampition optimal

İleti blauzahn » 28 Nis 2014, 20:49

Geçmiş olsun bu arada, kusura bakmayın, konuya odaklanınca sizin durumunuzu unuttuk.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 28 Nis 2014, 22:44

Abi çok geçmiş olsun. Özellikle ticari araçlar en ufak hatada kendilerine piyango vurmuş gibi yapıyorlar. Şimdi arkadaş tutanağı alıp gitmiş. Şimdi eksperte dediğiniz gibi 300-500 bişiler yazdırcak. Parada hesaba yatıyo bildiğim kadarıyla. Aracacıda yıkatırken bi pasta cila çektirir en fazla 20 tl ye. ki ben onu bile yaptıracağını sanmam. Kısa günün karı.
Benimde başıma bi kaç kez geldi buna benzer durum. Burada yazamıyorum ama ne oyunlar yapıyorlar.Olanda bizim gibi masum vatandaşa oluyor. Özellikle trafikte hatalı dönüş ve hareketlerden kaçının. Özellikle gelir çarparlar aracınıza böyle uyanıklar. Sorada tutanak diye tuttururlar.
Benim başıma geldiğinde tel açıp sigortacıya sormuştum. En fazla yüzde 20 hasarsızlık indirimin yanar demişti. Siz yeni yaptırdığınıza göre yüzde 10 hasarsızlık vardı. En fazla o yanmıştır. Fazla üzülmeyin.
Ayrıca siz siz olun özellikle ticari ve kamu araçlarının yanında gözünüzü dört açın.
Adamlar bu şekilde araçlarını sıfırlıyor.
Bende çok dertliyim bu uygulamadan herkes gibi
Çok geçmiş olsun tekrardan.
Nacizane yorumum du....
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti portative » 29 Nis 2014, 08:47

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim. Ben taksicinin pişkin pişkin "100 tl ver, 100 tl ver" demesine gıcık olup, sırf uğraşması için tutanakta ısrar ettim. Tutanağı da zevkle tuttu tabi. Arkadaşın dediği gibi piyango vurmuş gibi sevindi...

Ticarilere dikkat etmek lazım.
portative
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Seat Ibiza 2005 1.4 16V. 75HB

İleti blauzahn » 29 Nis 2014, 09:39

Dikkat edeceğiniz sıralama şöyle olsun :)

1- Dolmuşçular
2- Ego otobüsleri (özellikle körüklüler - 20m.den fazla yaklaşmak tehlikeli diye bir şeyler yazılması lazım üzerlerine)
3- Taksiciler
4- Özel halk otobüsleri
5- Nereye gideceğini bilmeyen sürücüler

Aslında nereye gideceğini bilmeyen sürücüleri en başa koymak lazım da altında kendi araçları olmadığı için diğerlerinden sonraya bıraktım.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 29 Nis 2014, 12:05

blauzahn yazdı:Dikkat edeceğiniz sıralama şöyle olsun :)

1- Dolmuşçular
2- Ego otobüsleri (özellikle körüklüler - 20m.den fazla yaklaşmak tehlikeli diye bir şeyler yazılması lazım üzerlerine)
3- Taksiciler
4- Özel halk otobüsleri
5- Nereye gideceğini bilmeyen sürücüler

Aslında nereye gideceğini bilmeyen sürücüleri en başa koymak lazım da altında kendi araçları olmadığı için diğerlerinden sonraya bıraktım.

Motorsikletleri atlamışın kardeşim. Ben böyle bir olayı paket dağıtımı yapan bi motosikletle yaşamıştım. Motoru bir görseniz. Tamamen hurda. Ne çamurluğu var, ne boyası, heryeri yamık yumuk. Sonsürat gelim durduğum yerde bana çok hafif çarpmıştı. Sorada tutanak diye tutturmuştu. Ama çarpmadan kaynaklı ne benim araçta nede onun motorda hiçbirşey yoktu. Eminim tutanak tutsak dünyanın parasını koparırdı. Çünkü motor gerçekten savaştan çıkmış gibiydi. Motorun o hurda durumunu kaza ile bağdaştırıp motoru sıfırlıycaktı uyanık. Kolluk çağıralım deyince uzadı :)
Eskiden kolluk yapıyordu bu işi. Böyle bir durumda hasar yoksa böyle uyanıkları azarlayıp yollardı. Şimdiki sistem çok kötü. Dediğim gibi uyanıklar evini arabasını yeniliyor.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti hetepe » 29 Nis 2014, 12:12

Geçmiş olsun, cana gelmesin...100 değil de 50 falan verip savuştursaydın keşke...

Taksici demek .... demektir...kimse alınmasın...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti kispest » 29 Nis 2014, 19:20

kkkk945 yazdı:Siz yeni yaptırdığınıza göre yüzde 10 hasarsızlık vardı. En fazla o yanmıştır.

Arkadaşı yanlış yönlendirmeyelim. Sadece %10 hasarsızlık indirimi yanar derseniz büyük yanlış olur. Sigorta primi ciddi anlamda uçuk bir fiyat çıkacak bir sonraki dönemde.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

Servis, Yedek Parça, Aksesuar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir