yağı değiştirebilir miyim?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

yağı değiştirebilir miyim?

İleti 61ogretmen61 » 15 Şub 2008, 01:40

arabam oil diye sinyal veriyor ve yağını değiştireceğim. bugün castrol magnatec 10/40 yağ aldım. evimin bahçesi müsait. acaba yağı kendim değiştirebilir miyim? yağ filitresini sökebilir miyim? bu işlemi yapan arkadaş var mı?

61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 15 Şub 2008, 03:25

hocam değiştirebilirsiniz elbet. kitapçığı iyice okuyun güvenlik için. yağın sıcak olmasına dikkat edin ki iyice terketsin motoru.yağ filtresini de değiştirmeyi unutmayın.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti AhmetH » 15 Şub 2008, 03:50

Karter  tapasını  açacak   anahtar  (1.3  felicia da 22 numara)

ve  zincir  anahtar  ister..    yada  filitreyi  elinizle  sökebilirseniz  orası  gücünüze  kalmış..

motor   ısınmışken  kontağı  kapatıp  10  15  dakka  bekleyin   yağ  kartere  süzülsün..

karter  tapa  contasını sökün...

yağ akmaya  başlayacak..   normal  ısıtılmış  bir  araçta  en  fazla  60 - 70  derece  dir ..

ona göre  altına  bir  kap  koyun  ..

20 - 25  dakka  bekleyin  yağın  iyice  süzülmesini..  aslında  o kadar  beklemenize  bile  gerek  yok..  ama   yinede  damlaya bildiği  kadar  aksın..

filitreyi  ister   elinizle  açmayı  deneyin  ister  zincir  anahtarla..

filitreninde  içinde  kutu  kola  kutusunu  dolduracak  kadar  yağ  çıkabilir.. dikkat  edin  dökmeyin..

sonra   karter  tapasını   yeni  karter  tapa  contası  kullanarak    kapatın..

aşırı  zorlamadan  ama  gevşek  kalmayacak  kadar  sıkın.

yeni  filitrenizi  takmadan  önce  akan  yağ  ile  filitrenin  contasını  yağlayın   ve  elinizle  evdeki  ampülü  takar  gibi  yerine  takın.

el  sıkılığında  sıkın..  sonra  zincir  anahtar  ile   biraz  daha  sıkın..

yeni  yağınızı  doldurun.    motorun  kaç  litre  yağ  aldığını  bilmiyorsanız  3 litre  koyduktan  sonra   biraz  bekleyip  (yeni  yağın  kartere  inmesi  için)

yağ  çubuğu  ile   gereken  miktarı   kontrol  edebilirsiniz..

çubuğun  min  ile  max   çizgileri  arası  1  litre  demek..

örneğin min  yakınsa  yarım  litre  daha  yağ  ister..  

yağı  doldurduktan  sonra  herşeyi  tekrar  kontrol edip  aracı  çalıştırın..

yağ  lambası  2  saniye   geç  sönebilir..  bu  süre  yeni  yağ  filitresinin  dolup sistemede  yağ  basıncı  oluşması  arası  geçen  süredir..

eliniz  alışırsa  ileriki  seferlerde    yağ  filitresinin  içini  doldurarak   yerine  takabilirsiniz..

motor   biraz  çalıştıktan sonra    stop  edip    10  dakika  daha  bekleyin..

yağ  seviyesini  tekrar  çubuktan  kontrol  edin..  eksik  varsa  tamamlayın..

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti 61ogretmen61 » 15 Şub 2008, 03:56

AhmetH kardeş, açıklamalar için teşekkürler. Anlamadığım bir yer var. demişsin ki; yeni  filitrenizi  takmadan  önce  akan  yağ  ile  filitrenin 
contasını  yağlayın   ve  elinizle  evdeki  ampülü  takar  gibi 
yerine  takın. burayı anlamadım.
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 15 Şub 2008, 04:05

abi  yeni  filitre  aldıysan  çıkar kutusundan  bak filitreye  Smile

montajlanacağı  yerin  çevresinde  siyah  bir  lastik  göreceksin  sızdırmazlık  için..

işte  bu  contayı    parmağını  akan yağı doldurduğun kaba  bandırarak  hafiften  yağlaman  lazım..

böylece  tam  sızdırmazlık  elde  edersin  montajladığın  zaman..

filitreyi  yerine  takmak  içinde  aynı  bir  ampülü  duyuna  nasıl  takarsınız   işte  öyle  yerine  oturtacaksınız  ve  zincir  anahtarla  sıkacaksınız.

bakın  şu  resimde  o  yağlanması  gereken  contayı  görebilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti BlueVRS » 15 Şub 2008, 11:35

ya arkadaşlar bir ustaya gitsen kaç para alırki yağ ve filtreleri değiştirmeye??
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti parsanoto » 15 Şub 2008, 12:22

her ne kadar basitmiş gibi gözüksede ince bi iştir..filtreyi söküp takıcak filtre anahtarı lazım..bunun yanında aracınızda karter muhafazası varsa muhafazayı sökmeniz lazım..ayriyetten filtreyi tam sıkamazsanız yağ kaçırıp daha büyük masraflara yol açarsınız..en iisi bi ustaya cüzi bi ücret verip değiştirtmek..

parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti 10TOPRAK » 15 Şub 2008, 12:35

Kendine güveniyorsan yap dostum sonuçta beceri ister..
10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti acer1610 » 15 Şub 2008, 13:36

bu işlemi yaparsanız eski yağı ve filtreyi umarım çevreye atmayı düşünmüyorsunuzdur sonuçta bir eğitmensiniz.
acer1610
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 15 Şub 2008, 13:41

Motor yağını satın aldığınız yerde ücretsiz değişim yapılıyorsa bence oraya yaptırın...

Tabi yağı değiştirecek kişinin ciddi çalışması şartıyla....
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti parsanoto » 15 Şub 2008, 15:17

şimdi dikkatimi çekti 61öğretmen nickli arkadaşımnız imzasında 1,2 fabia yazıyor..1,2 lerin yağ filtresi yukarda resmi olan filtre gibi değildir..ufak yuvarlak şekildedir yuvaya oturtturulur kalsik filtreler gibi değil eleman şeklindedir..siz hiç uğraşmayın bence işi bilen bi yerde yaptırın..
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti isnilgiz » 15 Şub 2008, 16:34

Bir kere yağ değiştirdin mi artık dışarıdakilere güvenmezsin. Hep sen değiştirmek istersin. Çünkü çoğu yerde aracın içindeki kirli yağın tam boşalmasına dikkat etmiyorlar. Ama sen yerin müsait olduğu için 1 saat bile bekleyebilirsin. İçerde kirli yağ namına birşey kalmaz çok rahatlık hissi veren bir çalışmadır. Amaç para değildir. Avrupa da millet araba garajları varsa, sırf bunlar için ufak yollu bir tamirhane gibi kullanırlar orayı. Bir keresinde böyle bir komşum vardı cumartesi pazar tamirci kıyafeti vardı hobi olarak üç aracıyla da bu şekilde ilgilenirdi. Pazartesi de kravatını takıp işe giderdi.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 15 Şub 2008, 16:47

parsan oto nun  dediği  gibiyse filitre  işin  içine   bir  anahtar  daha   ve  o -ring  girer..

bana  kalsa  daha  basitleşir  ama  siz  bilirsiniz..

bu işler  beceri  ve  merak işleri..
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti AhmetH » 15 Şub 2008, 16:49

[quote="isnilgiz"]Bir kere yağ değiştirdin mi artık dışarıdakilere güvenmezsin. Hep sen değiştirmek istersin. Çünkü çoğu yerde aracın içindeki kirli yağın tam boşalmasına dikkat etmiyorlar. Ama sen yerin müsait olduğu için 1 saat bile bekleyebilirsin. İçerde kirli yağ namına birşey kalmaz çok rahatlık hissi veren bir çalışmadır. Amaç para değildir. Avrupa da millet araba garajları varsa, sırf bunlar için ufak yollu bir tamirhane gibi kullanırlar orayı. Bir keresinde böyle bir komşum vardı cumartesi pazar tamirci kıyafeti vardı hobi olarak üç aracıyla da bu şekilde ilgilenirdi. Pazartesi de kravatını takıp işe giderdi.[/QUOTE]

Evet  avrupa  bu tarz  sürücülerle  dolu  işçiliklerin  pahalı  olması  yüzünden  öğreniyor   herkez   birazda  merak  varsa  çok  güzel  oluyor..

DIY   diyorlar  buna  yurt dışında kendi  işini kendin  yap Smile

her  forumun  DIY  bölümü  vardır..  hatta  bu  işlerden  anlayan  forum  arkadaşları   kalkıp  birbirine  motor  toplamaya  falan  gidiyor ..
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti lazianke » 15 Şub 2008, 20:11

bir çok petrol istasyonu yağı oradan alınca bedavaya değiştiriyor.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti skodacı » 15 Şub 2008, 21:29

sonra astarı yüzünden pahalı gelmesin...gelir,gelirr...

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 61ogretmen61 » 15 Şub 2008, 22:54

arkadaşlar bir ustaya 10 ytl verip değiştirmesini ben de biliyorum. bunu yapmamdaki amaç başka.
1. bir arabayı ne kadar kurcalarsanız o kadar çok şey öğrenirsiniz ve bilginin size zararı yoktur aksine faydası vardır.

2.adam yağı değiştirirken beş dakika beklemeden yağı değiştiriyor. Ben istiyorum ki yarım saat veya bir saat bekleyeyim ve yağ tam aksın.

3. bir şeye ne kadar çok emek harcarsanız o kadar çok ona sahiplenir ve korursunuz.

61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti KATARİN » 15 Şub 2008, 22:59

ben kendim değiştiriyorum yağ değişimi için tamirciye gitmem.

KATARİN
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Servis, Yedek Parça, Aksesuar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir