yağı değiştirebilir miyim?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

yağı değiştirebilir miyim?

İleti 61ogretmen61 » 15 Şub 2008, 23:03

hava filtresini sormuştum servise. nerede diye. arada sırada temizlerim demiştim. aman ha sökme şöyle yaparsın böyle yaparsın dediler. sonuçta kendim değiştim ve temizliğini yapıyorum.

61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 61ogretmen61 » 21 Şub 2008, 02:43

arkadaşlar bugün yağcıya sordum benim yağ filtresi iç filtreymiş ve kartonmuş. bu ne demek? bunu sökmek diğer filtereye göre kolay mı zor mu? inegöldeyim ve filtere bulamadım. birkaç yerde var ama filteriyi getir bakalım diyorlar. şimdi arabayı yağcıya götürüp yağı değiştir desem  ve yağ filterisini bulamasam eskisini takmak istemiyorum.
ayrıca araba yağ çubuğunun yanındaki kapak gibi yerden yağ kaçırıyor. Neden kaçırır? Oradaki conta mı acaba bozuldu?
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 61ogretmen61 » 21 Şub 2008, 18:58

bugün arabanın yağ filtresini söktüm. araba lastiği sökmekten daha basit ve kolay. yakında fotoları ekleyeceğim. motorun altında yağı boşaltmak için tıpayı bulamadım. bilen bir arkadaş fotolu gösterirse memnun olurum. bu şekilde hem yağ hem de yağ filteresinin nasıl değiştiğini fotolarla anlatmış olurum. 
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 21 Şub 2008, 21:05

61ogretmen61 değer mi sence?
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 61ogretmen61 » 22 Şub 2008, 03:21

[quote="skodacı"]61ogretmen61 değer mi sence?[/QUOTE]
kardeş burda şöyle düşünebilirsin bu adam üç beş kuruştan kaçmak için bu zahmetlere giriyor. Asla. Başımdan geçen bir olayı anlatayım. Honda Accordum vardı. 1987 model. Triger kayışını değitirmek için yetkisiz bir servise tanıdığı vasıtasıyla gittim. Adam motor kapağını söküyor ve her ne yaparsa dikkatlice izliyordum. amacım birşeyler öğrenmekti. radyotör ile karbüratörün yerlerini sorsan zar zor gösterirdim. yarım saat sonra adam hocam ben böyle çalışamıyorum (bence o da bir bakımdan haklı) sen git dolaş gel dedi. Gittim ve 2 saat sonra geldim. Arabam hazırdı. bir gün sonra benim araba motor kapağından yağ kaçırmaya başladı. O güne kadar bir gram yağ eksilttiğini görmemiştim. Başka bir ustaya gittim. adam gözümün önünde motor kapağını açtı ve ne göreyim. kapağın altındaki conta kopuk. ayrıca contanın üzerindeki conta macunu da hiç ellenmemiş yani kapak oraya takılırken macun temizlenip yerine yenisi sürülmemiş. kayışı değiştirdiğim usta ya contayı kopardı ya da conta kopuktu. Sonuçta bunu bana söylemesi gerekiyordu. O günden sonra şöyle bir karar aldım. Bir işi yaptırırken kesinlikle başında olacağım ve yapabileceğim her şeyi kendim yapacağım. Hiçbir usta işi benim kadar temiz yapamaz. Belki birçoğu daha teknik ve daha iyi yapar ama benim kadar uğraşmaz. Bir de olayın şöyle bir boyutu var. Bir şeye ne kadar emek harcarsan o kadar o şeyi sahiplenir ve korursun.
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 22 Şub 2008, 11:00

[quote="61ogretmen61"]bugün arabanın yağ filtresini söktüm. araba lastiği sökmekten daha basit ve kolay. yakında fotoları ekleyeceğim. motorun altında yağı boşaltmak için tıpayı bulamadım. bilen bir arkadaş fotolu gösterirse memnun olurum. bu şekilde hem yağ hem de yağ filteresinin nasıl değiştiğini fotolarla anlatmış olurum.  [/QUOTE]

Yeni tapa da aldın mı?

Motor yağları servislerde özel konteynırlarda toplanıyor. Çevreye zarar vermemek adına kanalizasyona vb. yerlere dökülmüyor. Nerede depolayacaksın çıkan eski yağı?
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti AhmetH » 22 Şub 2008, 18:59

tıpa aracın altında.

karter muhafaza sacı  vs  yoksa  hemen  görmeniz  lazım..

aslında  araç  liftte  yada  kanalda  olsa  çok  rahat  çalışırdınız.

motorun  alt  kapağı  diyelim  biz  ona..  onun  üzerinde  hafif  arkaya  doğru  bakıyor.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti 61ogretmen61 » 22 Şub 2008, 22:50

[quote="AhmetH"]tıpa aracın altında.

karter muhafaza sacı  vs  yoksa  hemen  görmeniz  lazım..

aslında  araç  liftte  yada  kanalda  olsa  çok  rahat  çalışırdınız.

motorun  alt  kapağı  diyelim  biz  ona..  onun  üzerinde  hafif  arkaya  doğru  bakıyor.
[/QUOTE]
motorun altında siyah bir kapak var ve onun yan tarafında alyanla açılacak bir yer var. acaba orası mı? araç liftte değil ama bir yere çıkıyorum araba 1 m yukarı kalkıyor
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 61ogretmen61 » 27 Şub 2008, 02:45

arkadaşlar sonunda yağı bir kanal olmadan değiştirdim. Şayet bulunduğunuz yerde bir kanal, bir anahtar varsa işiniz çok kolay. değiştirmek isteyen arkadaş olursa nasıl yapıldığını tarif edebilirim. fotoğraf çekecektim ama biraz zahmetli ve yağlı olduğu için foto çekemedim. yağı bir bidona doldurdum ve duruyor. zor olan kısım aracı takoza kaldırdım ve tıpayı açtım. daha sonra takozdan indirdim ve iyice yağın süzülmesini bekledim. tıpayı yerine takmak için aracın altına girmem bayağı zor oldu. 
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Servis, Yedek Parça, Aksesuar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir