BOR POWER KULANAN VAR MI ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

BOR POWER KULANAN VAR MI ?

İleti Hataylı » 29 Haz 2008, 22:45

Bugün bir programda Bor power ürünü tanıtılıyordu.Kullanıcılar %10 yakıt tasarrufu sağladığını,sürtünmeyi azaltığı için motorun ilk çalıştığından sesinin azaldığını , performansı  ve motor ömrünü arttırdığını bahsettiler.Ayrıca Türk malı olduğundan önemle üzerine durdular.Motor yağına katılıyor.Kullanan var mı?

Hataylı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 29 Haz 2008, 22:49

KOCA bir yalan...

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti serdar5306 » 30 Haz 2008, 00:32

hikaye bunlar kaliteli yağ kullanın gerisi hikaye
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Nereden: Ankara
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti BlueVRS » 30 Haz 2008, 12:54

Kullandım,bayisi arkadaşımdı ısrarla koydu motor gürültüsünü bir süre azaltıyor gerçekten (dizel) ama daha sonra gürültü daha şiddetli bir şekilde geri dönüyor..

Tavsiye etmiyorum,özellikle turbolu araçlarda riskli,ama yıpranmış motorlu eski model araçlarda yağ yakma vs için son çarelerden biri olarak denenebilir ..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 30 Haz 2008, 13:37

Bu tarz katkı maddeleri için http://www.toyotaclubtr.com/mekanik-soh ... i-maddesi/ linkinden alıntıladığım bir mesajı sizlerle paylamak istedim.

Merhabalar.
Arkadaşlar; bu yağ katkıları 2nci Dünya Savaşı'nın başında savaş uçakları için icat edilmiş olan maddelerdir. O yıllarda uçak motordan vurulduğunda, motoru yanmadan, sıfır yağ ile en az 15 dakika daha uçabilmesi ve pilotun kendisini kurtarabilmesi için düşünülüp geliştirilmiştir. 2nci Dünya Savaşı'ndan sonra da uluslararası havacılık kurallarını belirleyen FAA, IATA gibi organizasyonlar tarafından ticari ve askeri tüm piston motoru olan uçaklarda kullanımları mecburi kılınmıştır. Yani kısacası bu maddeler martaval değildir.

Fakat reklamlarına bakıldığında adamlar resmen mucize vaad ediyor. Şöyleki; motorun gücünün %15 artırıp en az %10'da yakıt tasarufu yaptığını iddia ediyorlar. Kaldıki bu motorda %25'e varan bir verim artışıdır -ki, en keramet sahibi motor tasarımcısının rüyalarında bile göremeyeceği, görse de hayra yoramayacağı bir değerdir. Şimdi bu mucizevi vaadlere kanan arkadaşlarda bunu motora kattırdığı zaman arabasının "manyak" bir çekişe sahip olacağını umuyor. Umduğunu bulamayınca da işe yaramaz diye kestirip atıyor.

Bir diğer hususta bu katkı maddelerinin hemen hemen tümünün 1940'lı yıllardaki formülünden pek bir farkı olmadığıdır. Yani en son çıkanı daha iyidir, şu marka bundan daha süperdir diye bir olay yok. Çok az farklarla hepsininde etkin maddeleri aynıdır.

Yağ katkıları motorun hareket eden parçalarının üzerini bir kaç mikronluk yağlayıcı, yapışkan bir film tabakası ile kaplıyarak aşınmalar aza indiriliyor. Bu gerek çok soğuk havalarda motor yağının viskositesinin yükselmesi ile ilk çalıştırmada motorun yağsız çalışması sonucu oluşan aşınmaları aza indirdiği gibi, uzun müddet yağı değişmemiş motorlardaki oksidasyon sorununun da önüne geçiyor. Bir defasında STP'nin bir motor yağı katkısının az bir kısmı elime bulaşmıştı da 1 hafta boyunca parmaklarımda yağı hisetmiştim. Sudan, sabundan, deterjandan etkilenmemişti. İşe yarar bir şey olduğunu ordan anlamıştım.

Yani sonuç olarak motor yağı katkıları :
-Aracınızın motorunda aşınmaları en aza indirir,
-Bir kaza neticesinde karter çatlarda motor yağsız kalırsa motoru kurtarır.
Ama asla:
-Belirgin bir takıt tasarufu sağlamaz,
-Motorun gücünü artırmaz,
-Tamamen yağsız olarak hafta sonu şehir dışında pikniğe gitmenizi sağlamaz. :-)

Ben bu konu hakkındaki bildiklerimi yazdım, sizinle paylaşmak istedim. Umarım bir yanlışım yoktur.  
Hepinize, ailelerinize ve Toyota'larınıza kazasız-belasız sürüşler dilerim.

Saygılarımla.

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti BlueVRS » 30 Haz 2008, 13:52

Uğur abi ürünlerle alakalı bu tip methiye bol miktarda mevcut ben kullandım ve yukarıda yazdığım sonuçları aldım dikkat edilirse normal şartlarda uçan uçaklara değil de savaşta motorundan vurulan uçaklara yönelik yapılmış,benim arabamın motorundaki yağ boşalacakta ben faydasını göreceğim.

Özellikle yeni teknoloji yüksek devirli ve turbolu araçlarda kesinlikle faydasından ziyade sıkıntısı var bence söylenilenlerin tersine yağın akışkanlığını azalttığını ve motoru darlandırdığını söyleyebilirim.
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti feliciaZK » 30 Haz 2008, 14:22

2000 FELİCIAMIN

10/40 OPET YAĞ DEĞİŞİMİNİ YAPTIM ARABAMDA ÖNCEKİNE GÖR EDAHA SESSİZ ÇALIŞMA AZDA OLSA PERFORMASI ETKİLEDİĞİNİ HİSSETTİM (ÇÜNKİ İNSAN DEVAMLI KULLANDIĞI ARABANIN GİDİŞ FARKINI BARİZ FARK ETSEDE HİSSEDİYOR)SONRA DOUBLEUP 10/40 MOTOR YAĞI KATKISI İLAVE ETTİM İNANIN BIRAZ DAHA GİDİŞ PERFORMANS VE MOTORUN  SESSİZLEŞTİĞİNİ HİSSETTİM.
ONUN İÇİN YAĞ DEĞİŞİM ÖNCESİ, BUJİ DEĞİŞİM ÖNCESİ, MOTOR YAĞI KATKISI İLAVESİNDEKİ FARKI KENDİ ARABASINI DEVAMLI KULLANANLAR MOTOR SESİNE VE PERFORMANSINA AŞİNA OLANLAR BU FARKLARI ANLAR  
feliciaZK
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 30 Haz 2008, 14:30

[quote="98Pickup"]Uğur abi ürünlerle alakalı bu tip methiye bol miktarda mevcut ben kullandım ve yukarıda yazdığım sonuçları aldım dikkat edilirse normal şartlarda uçan uçaklara değil de savaşta motorundan vurulan uçaklara yönelik yapılmış,benim arabamın motorundaki yağ boşalacakta ben faydasını göreceğim.

Özellikle yeni teknoloji yüksek devirli ve turbolu araçlarda kesinlikle faydasından ziyade sıkıntısı var bence söylenilenlerin tersine yağın akışkanlığını azalttığını ve motoru darlandırdığını söyleyebilirim.
[/QUOTE]

"Yağ boşalsa bile motorun çalışmasını sağlayan yağ katkısı" ifadesinden kasıt o alıntı yaptığım kısım zaten ancak en sonlarda dikkat edersen, "bu katkıları motorunuza koyduğunuzda haftasonu yağsız olarak pikniğe gidebilirsiniz demek değildir bu" diye de bir kısım var. Uçaklarda kullanılması da zaten uçağın Pasifik Okyanusu' nu aşacağı anlamına gelmiyor.Wink Sadece uaçğı acil olarak indirirken belli bir süre motordan mahrum kalmamak için kullanılıyor.

Senin dediğin gibi, artık zaten her şeyi çok ince ayrıntılı olan modern motorların yağ kanallarını tıkamaya kadar varabilir iş. Ha hem motoru korurum hem de yağın viskozitesini değiştirmem diyen bir katkı maddesi varsa, o zaman tamam.Wink
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ünsal » 30 Haz 2008, 15:01

ben favoritte kullandım araba 3 ile kalkıyordu şaşırdım hoşuma gitti ama 1 ay sonra conta yaktım nerdeyse sekman atacaktım araca söktüm attım feliciaya deniyecektim onada enjeksıyonlu araçlara katkı maddesi konmaz yağ zaten ince dediler en iyisi bulaşmamak dedim şu benzinliklerde satılan depo temizleyici enjektör temizleyici bile kullanmayın bence bunların hepsi para tuzağı..
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Arabanız: Audi A3

İleti BlueVRS » 30 Haz 2008, 17:32

[quote="sainz"][quote="98Pickup"]Uğur abi ürünlerle alakalı bu tip methiye bol miktarda mevcut ben kullandım ve yukarıda yazdığım sonuçları aldım dikkat edilirse normal şartlarda uçan uçaklara değil de savaşta motorundan vurulan uçaklara yönelik yapılmış,benim arabamın motorundaki yağ boşalacakta ben faydasını göreceğim.

[/QUOTE]

"Yağ boşalsa bile motorun çalışmasını sağlayan yağ katkısı" ifadesinden kasıt o alıntı yaptığım kısım zaten ancak en sonlarda dikkat edersen, "bu katkıları motorunuza koyduğunuzda haftasonu yağsız olarak pikniğe gidebilirsiniz demek değildir bu" diye de bir kısım var. Uçaklarda kullanılması da zaten uçağın Pasifik Okyanusu' nu aşacağı anlamına gelmiyor.Wink Sadece uaçğı acil olarak indirirken belli bir süre motordan mahrum kalmamak için kullanılıyor.

Senin dediğin gibi, artık zaten her şeyi çok ince ayrıntılı olan modern motorların yağ kanallarını tıkamaya kadar varabilir iş. Ha hem motoru korurum hem de yağın viskozitesini değiştirmem diyen bir katkı maddesi varsa, o zaman tamam.Wink
[/QUOTE]

Abi seninde dediğin gibi alıntı yapmış olduğun yazı aslında anlayan için ürünü kullanmaktan ziyade kullanmamaya sevk eder,ben yanlış anlaşılmaya mahal vermemesi için bir iki noktasına dikkat çekmeye çalıştım çünkü yazıyı asıl yazan katkıyı methediyor bence.Senin ilaveten yazdıklarına benzer şeyler söylemek istedim bende. +1 gibi yani..LOL
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 30 Haz 2008, 18:23

[quote="98Pickup"]Abi seninde dediğin gibi alıntı yapmış olduğun yazı aslında anlayan için ürünü kullanmaktan ziyade kullanmamaya sevk eder,ben yanlış anlaşılmaya mahal vermemesi için bir iki noktasına dikkat çekmeye çalıştım çünkü yazıyı asıl yazan katkıyı methediyor bence.Senin ilaveten yazdıklarına benzer şeyler söylemek istedim bende. +1 gibi yani..LOL[/QUOTE]

Benim sonradan yazdıklarım da   mahiyetindeydi zaten.LOL
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Servis, Yedek Parça, Aksesuar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir