ilk kez araç satıyorum neler yapmalı ve söylemeliyim.

İkinci el Skoda arıyor yada aracınızı satıyorsanız bu bölüm sizin için.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ilk kez araç satıyorum neler yapmalı ve söylemeliyim.

İleti sonerx » 21 Ağu 2010, 23:57

Yani bu araç 2. el.Adamlar tuhaf tuhaf sorular soruyorlar ya da bana öyle geliyor.yok baskısı eski ,yok trigeri ne durumda ,Yok kazası vuruğu var mı vb.ne diyeceğimi bilemiyorum. Ya bende olduğu dsürece yok daha öncesi de yok diye aldım.Şİmdi ben müşteriye kaç kez conta değiştirdim,kaç kez distribütörü değiştirdim ,şurasını söktüm burasına taktım gibi şeyleri söylemek zorunda mı yım???
YOKSA
Araba burda , "baktır- al "mı demeliyim.

Lütfen yardım.

Bu ustalar adamı USTA eder!
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yaşar balcı(soner)
Nereden: Trabzon
Arabanız: Hyundai Getz 1.5 CRDİ 2006

İleti sleepp » 22 Ağu 2010, 09:29

boş ver satmaya
sleepp
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Erzurum
Arabanız: fabia

İleti sonerx » 22 Ağu 2010, 09:45

niye ki
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sleepp » 22 Ağu 2010, 09:49

skoda gibi arabamı var
sleepp
CLASSIC
CLASSIC

İleti Henien » 22 Ağu 2010, 10:04

Araba satarken dürüst bir insana düşen arabanın bildiği tüm kusurlarını söylemektir. Öncelikle kaportadan başla. Varsa boyası değişeni belirt. Motor, elektronik aksam ve diğer yürüyeninde bir arızası veya tamir edilmesi gereken bir parça varsa belirt. Bunun dışında yaptığın son bakımı ve kaç km'de yaptığını söyle. Bunun dışında başka abuk sabuk sorular sorarlarsa (ki sorarlar) "nasıl olsa baktıracaksınız, ustanıza sorabilirsiniz" diyebilirsin mesela.

İkinci al alıcısı enteresandır. Sürekli arabaya kusur bulmaya çalışır. Sen bütün kusurlarını söylersen zaten buna meydan vermemiş olursun. Hayırlı satışlar.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti zurna1788 » 22 Ağu 2010, 10:04

müşteriye dürüst olmak lazım. kendinizi onun yerine koyarak satış yapın bence...
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti sonerx » 22 Ağu 2010, 11:24

teşekkür ederim. pe ki araba conta yaktı vb şeyleri söylemeye GEREK var mı?
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sleepp » 22 Ağu 2010, 12:17

dürüst ol herşeyi söyle
sleepp
CLASSIC
CLASSIC

İleti tolga_kaan_ » 22 Ağu 2010, 13:30

Önce dürüst sonra tok satıcı ol. Karşındaki adamın da para vereceğini düşün ama malını öldürmesine izin verme. Aracındaki kusurları söyle. Ama kalkıpta şanzımanda değiştirdiğin dişliyi de söyleme o aracı satamazsın. Bunu söylememek bende dürüstlük ile alakalı değildir. Sadece insanların zihninde şüphe oluşturur. Genelde 2. el alan insanların şöyle bi sıkıntısı var sanki sıfır araba alıyorlar. Fiyatı öldürmek için kusur bulmaya çalışırlar. Kazalı fabiam vardı satarken alan arkadaşa (izmire gitti) noktasına virgülüne kadar anlattım. Tüm resimlerini yolladım int. üzerinden kazalı hali boya aşaması hali vs. istesem çok rahat kandırırdım ama ne gerek var bi yerden çıkar Allah korusun. Son olarak araç satışı konusunda beni en çok kızdıran şey şu "abi biz x yerdeyiz arabayı buraya getirsen de baktırsak" buna katlanamıyorum. Bİ malı alacaksan gidersin bakarsın olursa alırsın. Neyse uzadı biraz hayırlı satışlar. Aklıma takıldı dolandırıcılık çok oluyor bu işlerde arabanı sen olmadan sakın verme kimseye . Adam gelir 3-4 kişi der biz 2 miz gidelim baktıralım ayak üstü dolandırılma.Arabanla beraber git. Noter işlemlerini en sona bırak. Noterde imza attığın anda "parayı almış kabul edilirsin" unutma. Parayı almadan imza atma. Sonra abi üstümüzde 500 eksik var biz sana yollarız tarzı durumlarla karşılaşma.
tolga_kaan_
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 22 Ağu 2010, 14:33

tolga_kaan_ yazdı:1- Önce dürüst sonra tok satıcı ol.
2-Karşındaki adamın da para vereceğini düşün ama malını öldürmesine izin verme.
3-Aracındaki kusurları söyle.
4-arabanı sen olmadan sakın verme kimseye .
5-Noter işlemlerini en sona bırak. Noterde imza attığın anda "parayı almış kabul edilirsin" unutma. Parayı almadan imza atma. Sonra abi üstümüzde 500 eksik var biz sana yollarız tarzı durumlarla karşılaşma.

arkadaş önemli noktaları özetlemiş. ben aracımı satarken gayet açık davrandım.kusurlarını saydım, boyanan resimleri gösterdim, kendine de bir örneğini verdim. araçta teknik aksamda değişen kısımları,km ye bağlı bakımlarla ilgili bilgileri yazılı olarak verdim. vw yetkili servisinde ve bir özel serviste araca baktırdı. hangi fiyattan aşağı vermeyeceğimi baştan söyledim(bu benim usulümdür,aslında ilk fiyat vermek satış/pazarlama tekniklerine aykırıdır).arkadaşla aramızda bir hukuk bile oluştu. bakımla yedekparça ile ilgili sıkıntısı olunca arayıp konuşuyoruz.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti akan-kan » 22 Ağu 2010, 14:36

kesinlikle katılıyorum asla noter satışını ve paranı almadan aracı teslim etme, deneme turu isterlerse sende git, ağızları çok çene yapıyorlarsa tiplerinden şüphelendiysen hiç bulaşma. Allah korusun valla bu sektörde bir sürü dolandırıcı var çok başımıza geldi aman dikkat et. En iyisi peşin satıştır noter satışını verirsin paranı alırsın aracı teslim edersin. Noter satışının da 1 ay süresi vardır 1 ay sonra satışı almaz başkasına devreder kaza bela olursa cezalar vs. hep senin üzerine görünür satış belgeni filan sakla.
İskeletler Diyarında Bir Et Parçası
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan TOPALOĞLU
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Tipo Sx 1997

İleti sonerx » 22 Ağu 2010, 16:22

çok sağolun. Aracımı bir alıcı ile anlaştım.yarın 9 da buluşuyoruz. Arkadaş polis memuru Antalya ya tayini çıktı. Şimdi önce parayı hesabıma alacağım sonra notere gidip satışı verip aracı teslim edeceğim.Öyle mi?

Ama hani noter kalkmıştı herşey bir noktada yapılırdı.o kanun çıkmadı mı?
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti lazza » 22 Ağu 2010, 16:40

çıktı işte o nokta noter oluyo notere gidiyon paranı alıyon imzayı atıyon plaka değişmezse oradan ruhsatıda adresine postalıyorlar
Kullanıcı avatarı
lazza
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: mustafa
Nereden: Antalya
Arabanız: 1990 favorit 136 l

İleti sonerx » 22 Ağu 2010, 18:53

tamam da noterde imzalar atılınca benim üzerimden aracın sonraki her türlü sorumluluğu düşer mi!!??
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sonerx » 22 Ağu 2010, 19:18

sonerx yazdı:tamam da noterde imzalar atılınca benim üzerimden aracın sonraki her türlü sorumluluğu düşer mi!!??

bu sorunun cevabı önemli,sabah gideceğim cevap lazım.
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti lazianke » 22 Ağu 2010, 19:44

sonerx yazdı:
sonerx yazdı:tamam da noterde imzalar atılınca benim üzerimden aracın sonraki her türlü sorumluluğu düşer mi!!??

bu sorunun cevabı önemli,sabah gideceğim cevap lazım.

noter satışından sonra araç züerindeki her türlü yasal hakkınız ve sorumluluğunuz düşer fakat satış öncesine ait gözden kaçmamaış ya da resmiyete henüz yansımamış bir husus yoksa. mesela bir arkadaşa satışı almadan önceki bir tarihin trafik cezası geldi. noter satışı olduğundan trafiğe giderek cezayı kendi üzerinden kaldırdı.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti sonerx » 22 Ağu 2010, 20:17

çok teşekkür ederim. çok açıklayıcı oldu son sorum,volswagen türü araçlar yani 20 bin lik bir megan alınırda neden 20 binlik golf alınmaz.sadece zevke göre değil herhalde.
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mustklc » 24 Ağu 2010, 16:32

20 bine meganenin 2005-2006 dizelini alabilirsin ama 20 bin liraya ancak 98-99 golf alırsın. meganenin kilometresini düşük bulursun belki ama o fiyata alacğaın golf en az 150.000 km olur. sağından solundan ses gelir, ağır bakımları gelir.

o fiyata alacağın golf e en az 2000 lira masraf yaparım diyorsan elbette golf. am masraf yapmadan bineyim dersen megane.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

Sonraki