Octaviamı sattım.İnsanların Skodaya nasıl baktıklarımı?

İkinci el Skoda arıyor yada aracınızı satıyorsanız bu bölüm sizin için.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octaviamı sattım.İnsanların Skodaya nasıl baktıklarımı?

İleti lionrem » 14 Oca 2011, 17:58

Merhaba,

2001 Model Skoda Octavia Elegancemi sonunda sattım. Aracımda daha önceden başından geçmiş olan kazalardan dolayı sadece ön kaput, tanpon,panjur v.s. değişmiş. Şaselerde en ufak bir şeyi yok. Taklası yok çürüğü yok komple boya yok. Sol kapı ve çamurlukda sadece boya vardı. Ayrıca yaptırdığım bakımlar : (Triger seti, Ön takım, Baskı Balata Seti, Debriyaj Mil ve Bilyesi, Ön iki Disk ve Balatalar, Şanzıman Yağı, Motor Yağı,Kırmızı antifiriz, Hava ve Polen Filtresi, Bujiler değiştirildi. Bütün bakımları 1 ay önce yapıldı. Bristone lastıkler 1 ay once alındı. Atiker Sıralı Sistem LPGli 2009 da montajı yapılmış. Aküsü yeni Silver Mutlu akü 03.01.2011'de alındı.[b])
[/b]
Ben ise bu durumları göz önünde bulundurarak fiyatınıda ona göre belirledim. Bizim yakınen tanıdığımız Ankarada Hyundai Servisinin 2.el kısmına aracımı teslim ettim. (Her çeşit aracın satıldığı ve alıcıların çok geldiği bir yer) Daha önce Skoda Octavia satmamış satıştan sorumlu arkadaşın ve gelen müşterilerin söylediklerini sizinle paylaşmak istedim. (Bunları söyleyenler daha aracı teste v.s.ye götürmemiş olanlar)

1- "Bu araç VW den bozma toplama bir araç"
2- "Araç iyi ancak üzerinde Skoda yazmıyormu"
3- "Skoda değilmi boşver"
4- "Komşu galerici aynı aracı zorla satmış "
5- "Araç ile ilgili her şeyi anlatıyorum anlayan yok"
6- "Bu ne ya çarpık bacak değilmi bu"

İnsanlarımızın ne kadar ön yargılı, araştırmadan sağdan soldan duydukları ile araç almaya kalkan, her şeyden önce bilgisizin bilgisini doğru kabul edip ayrıca bir de doğruluğunu savunan ona inanan insanlar olduğumuzun bir isbatı değilmidir bu yaşananlar.

Ben aracımın daha önceden başına gelen kazalar v.s.'leri göz önünde bulundurarak 15.300.-TL'ye aracımı sattım. Sizce fiyat nasıl uygun bir meblaya gittimmidir. Selamlar

Kullanıcı avatarı
lionrem
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Octavia Elegancemi sattım

İleti serdar5306 » 14 Oca 2011, 21:44

Kim ne derse desin artık iş değişti ben aldığımda Polatlıda 3 Fabia 2 Octavia 1 Tane süperb vardı şimdi sayamıyom millet ancak anlıyor kıymetini
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti felicia35 » 14 Oca 2011, 21:51

Bizim insanmız ön yargı hususunda 1 numara maalesef.Mesela örnek vereyim , KİA marka araç hususunda 2.el satış yok gibi oysa donanım,konfor ve kalite açısından oldukça iyi bir araç ama KİA derseniz Çin malı der.Oysa Kore malıdır ve Hyındai standında üretilir.
Otomobil dünyasıyla ilgisi olmayan insanımız kulaktan dolma hikayeler ile geçinir.
SAYGILARIMLA
Kullanıcı avatarı
felicia35
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ÖZER
Nereden: İzmir
Arabanız: 97 FELİCİA LX

İleti lionrem » 14 Oca 2011, 22:01

felicia35 yazdı:Bizim insanmız ön yargı hususunda 1 numara maalesef.Mesela örnek vereyim , KİA marka araç hususunda 2.el satış yok gibi oysa donanım,konfor ve kalite açısından oldukça iyi bir araç ama KİA derseniz Çin malı der.Oysa Kore malıdır ve Hyındai standında üretilir.
Otomobil dünyasıyla ilgisi olmayan insanımız kulaktan dolma hikayeler ile geçinir.

Aynen katılıyorum söylediklerinize 8 Avrupa ülkesinden ödül almış Octaviadan bile bahsederken eski Skodalar ile karşılaştırmaları yok mu insanı sinirlendiriyorlar. Ben ısrarla bu araç vw group tarafından üretilmiş SKODA AOTO'dur desemde kendim söyledim kendim dinledim.
Kullanıcı avatarı
lionrem
CLASSIC
CLASSIC

İleti taner_octavia » 14 Oca 2011, 22:03

onlar binsin megana hundaiye baksınlar isine :)
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti mustklc » 14 Oca 2011, 22:30

20 bin nufuslu küçük bir ilçede yaşıyorum. 1 tane fabia, 2 tane favorit var. başka da skoda yok. ama inanır mısınız 20den fazla reno fluence var. bugun yolda giderken ard arda 3 tane gördüm. sıfır alınmış. şöyle bir alıcı gözüyle baktım. araç yerden yüksek, yahu o nasıl yolu tutar? eçiş büçüş çirkin birşey. ama ilçede 20den fazla saydım nerdeyse. cebine parayı koyan almış.

ama insanımız fazla önyargılı, nedense reno deyince alıyorlar. gözü kapalı o araçlara 40-50 bin tl yi veriyorlar.

bu arabamı alınca kapının önüne getirdim. burnu havada komşunun yorumu şu:""skoda da neymiş, rus malı mı bu?", zıkkımın peki, "he dedim rus malı" . birgün camdan perdenin arkasından bakıyorum. bizim komşu geliyor gidiyora şağıda, eğilip bükülüp arabanın içine bakıyor, sağına bakıyor soluna bakıyor, içi içini yiyor. nedir bu diye :D beni görmüyor tabi. hay dedim senin gibi cahile :D

şimdi de ben giderken gelirken o perdeden bakıyor, nasıl gidiyor bu araba diye? perde oynuyor ne zaman gelsem gitsem. :D

arabamdan çok memnunum. bence B sınıfı alınabilecek en iyi araç. aynı platformdaki poloya bakın. doğuş motor donanımdan kısa kısa, aracı şahine benzetmişler nerdeyse. hiçbir şey yok. arkadaş almış benzinli 35 bin tl ye . kesnlikle parasını hakeden bir araç değil. aynı paraya aynı platform TDI fabia almak varken. onu da ikna edemedim.

ama durun bu önyargı bize yarıyor, skoda fiyatları makul seviyede. bir de ben octavia alayım ondan sonra fırlasın fiyatları :D
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti ugur_clskn » 14 Oca 2011, 22:43

aracı sahıbındene koymusmuydunuz
PEUGEOT 306 1.6 SEDAN
Kullanıcı avatarı
ugur_clskn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur çalışkan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: felicia 1.3lx idi

İleti WXW » 14 Oca 2011, 23:30

yahu boşverin elalemi, biz keyfimize bakalım, keyfini sürelim değil mi? ;)
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan

İleti dominik » 15 Oca 2011, 00:23

İnsani insan yapan bilgidir bilgi insani aydınlatır cehalet ise zehirdir zarar verir bizde kim dedi avrupa insaninda ne dedi gorus farki(biz on yargiliyiz) benim fabisi kayın peder ilk gördüğünde bu ne die acaip bakmıştı onda da farklı bı araç var ben hemen savunma modunda araçta su var bu var vs vs die izahat etmek zorunda kalmıştım ama pek kaale almamıştı geçenlerde benim araca binmek durumunda kaldı yaa dedi senim araç ne imiş Kapadokya'nın yollarinda hiç ses yokmuş bu araçta yaw dedi havada soğuktu koltuk ısıtması da hosuna gitti hani ben dedim ki baba bu araç 10 yasında :) 6 yıldır kullaniom çok memnunum ben bu araçtan Neyse biz keyfimize bakalım gerisi boş hepinize hayırlı forumlar dilerim
alamandan saşma,japonu aşma.türk atasözü araç için (bana göre biçok dalı da kapsar)
dominik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: halil demir
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabia 2001 101bg 16v

İleti ozantavsan » 15 Oca 2011, 00:23

İnsanımız aracın özelliklerine hiç bakmıyor.Piyasası varmı ,çabuk satılırmı diye bakıyor.
aldığı arac 10 sene binsin geç önüne sor "senin araba kay beygir".Ne bileyim ben der.Ruhsatta yazdığını bile bilmez.Öyleleri varki motorun kaçlık olduğunu bilmez.

Kendimden bir örnek vereyim.
İyi kötü bir araca ihtiyacım vardı.Elimdede 2500 TL imkan var.Araştırma yaparak Suzuki Alto Fx'te karar kıldım.
Buldum ve aldım.1000 motor 45 beygir - MArutilerden ebat olarak büyük maruti 800 motor.Hemen herkes ağzını açtı .Satamazsın sen bunu.Kimse almaz.Ama araç zehir gibiydi ,bastımı kaçıyor ,rampa dinlemiyordu.84 model olmasına rağmen ne içinde ne dışında en ufak küf , çatlak patlak yoktu.İlk günkü gibiydi.ÜZerindeki herşey ,cam suyu motoru bile orjinal ve çalışıyordu.

NEyse 2,5 yıl sonunda satmaya karar verdim.Vay dediler elinde kalır.Cama satılık yazısını asarken bile soran çok oldu.O gün 15 kişi aradı.Ölü fiyata kapatmak için gelenler oldu.1 ay olmadı Balıkesirden İzmir Karşıyakaya gitti .

Favoritimi alırken skodaya binilirmi ,tangur tungur dediler.Satamazsın dediler .Açıkça güldüler ,kardeşim dahi alınmaz dedi.ELimdeki paraya göre araştırmış ve favorite kara vermiştim.Aldıktan sonra kardeşimle körfez tarafına gittik.Altınoluktan sonra ona verdim aracı Balıkesire döndük.NAsıl dedim binilirmi bu araca.Vallaa dedi binilir.Kendi lafını yuttu.

UZun lafın kısası .Araç alınacaksa önce eldeki imkana bakılmalı.Elimizdeki paraya göre aracın özellikleri gözden geçirilmeli.Sonra aracın sağlamlığı güvenliği gözden geçirilmeli.Araç binmek için alınır satmak için değil.Her kör satıcının bir kör alıcısı vardır derler.Her araç temiz olduktan sonra satılır.İnsanlara göre ben kılım olmayacak araçları alıyor ve kullanıyorum.Suzuki - Skoda favorit .Ama ben hepsinden memnunum.Suzuki japon aracı sağlam ,sorunsuz o yaşa rağmen .Skoda volkswagen sağlam ve kullanışlı.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti orthosis » 15 Oca 2011, 01:20

bu konuda çok doluyum!!! maalesef az gelişmiş sonradan görme milletiz. hayatta öyle ön öyargılarımız varki? yahu wosvagenden toplama "kişiliksiz"miş bir araç olsa ne yazar? kişiliğine koyayım 100 yıllık geçmişi olan ford masteng olsa ne yazar!! para sokaktan mı topluyorum, zevk benim zevkim kişisel tercihim neden ambleme daha fazla para vereyim ki? insanlar başka şeyler tercih ederken bu kadar yorum yapılmıyorda marka model tercihinde yorumların ardı arkası kesilmiyor? wosvagen olsa sınıf mı atlıyacağım! hem bu getir götür işine yarayan metal ve plastikten yapılmış araçların ruhumu varki kişilik yüklüyoruz! şimdi bende bir fabia ve forman var çevremedeki insanların bu muhabbetlerinden kınağı geldi yahu, artık insanalarımız o kadar boş ki bilgi ilim görgü insanlık kültüre değil arabanın markasına bakarak hüküm veriyorlar. valla ben kendimi biliyorum hiçkimsenin ne dediği umrumda bile değil, hatta wosvagen skoda muhabbetini açanları ironik biçimde aşağılıyorum bile ama analayan nerdee!!! dünyaya bir bakın bizim kadar marka fanatiği yoktur. sadece insanlar kendi markalarına"ulusal marka" sahip çıkarlar,amerikada adam ister son model f sınıfına biner ister zevk için 80 model ford granadaya hiç kimse kimseyi arabasının markası modeliyle değerlendirmez, zaten öyle olduğu için adamlar bizi bilim teknoloji vs de yüz yıl geçtiler. biz hala heykelleri, kamuya açık mekanlarda içki tüketilsin mi tüketilmesin mi? diye kör dövüşü yapalım
orthosis
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Isparta
Arabanız: skoda fabia I-skoda felicia 1.6

İleti lionrem » 15 Oca 2011, 10:24

Aynı fikirdeyiz. 15.300.-TL satıldı fiyat nasıl sizce ??
Kullanıcı avatarı
lionrem
CLASSIC
CLASSIC

İleti lionrem » 15 Oca 2011, 10:41

orthosis yazdı:bu konuda çok doluyum!!! maalesef az gelişmiş sonradan görme milletiz. hayatta öyle ön öyargılarımız varki? yahu wosvagenden toplama "kişiliksiz"miş bir araç olsa ne yazar? kişiliğine koyayım 100 yıllık geçmişi olan ford masteng olsa ne yazar!! para sokaktan mı topluyorum, zevk benim zevkim kişisel tercihim neden ambleme daha fazla para vereyim ki? insanlar başka şeyler tercih ederken bu kadar yorum yapılmıyorda marka model tercihinde yorumların ardı arkası kesilmiyor? wosvagen olsa sınıf mı atlıyacağım! hem bu getir götür işine yarayan metal ve plastikten yapılmış araçların ruhumu varki kişilik yüklüyoruz! şimdi bende bir fabia ve forman var çevremedeki insanların bu muhabbetlerinden kınağı geldi yahu, artık insanalarımız o kadar boş ki bilgi ilim görgü insanlık kültüre değil arabanın markasına bakarak hüküm veriyorlar. valla ben kendimi biliyorum hiçkimsenin ne dediği umrumda bile değil, hatta wosvagen skoda muhabbetini açanları ironik biçimde aşağılıyorum bile ama analayan nerdee!!! dünyaya bir bakın bizim kadar marka fanatiği yoktur. sadece insanlar kendi markalarına"ulusal marka" sahip çıkarlar,amerikada adam ister son model f sınıfına biner ister zevk için 80 model ford granadaya hiç kimse kimseyi arabasının markası modeliyle değerlendirmez, zaten öyle olduğu için adamlar bizi bilim teknoloji vs de yüz yıl geçtiler. biz hala heykelleri, kamuya açık mekanlarda içki tüketilsin mi tüketilmesin mi? diye kör dövüşü yapalım

Fikirlerinize aynen katılıyorum. Dediğiniz gibi "getir götür işine yarayan metal parçası". Maddeye önem verene kadar ilime, bilime, insanlığa, uygarlığa, herşeyden önce azda olsa bilmeye bilmediklerini öğrenmeye, araştırmaya v.s.'lere önem verseydik şimdiye kadar çok mesafe kattetmiş olacaktık.

Dikkatele takip edildiğinde, özellikle cep telefonu markası, giyim v.s. gibi şeylerde de bu tarz marka tutkunluğu ya da kendisini gösterme ispat etme çabası içinde çok insan var. Parası olmaz ama cep telefonu almaya gelince borca girer en iyisini almaya çalışanlar var. Bence bu davranışlar bizim hazırdan yemeye, çalışmadan üretmeden bir şey sahibi olmayı, yiyim içiyim çalışmayım en iyiside benim olsun düşüncesinden geldiğini düşünmekteyim.

Kullanıcı avatarı
lionrem
CLASSIC
CLASSIC

İleti 34SCU59 » 15 Oca 2011, 11:00

reklam reklam reklamm yokkk tanıtım yok...evde ders çalısmayan kardesim açmış neti ağaoğlunun 120 binliraya aldıgı yatagın resmine bakmak istiyor durum budur arkadaşlar reklam olması gerekir
NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

İleti bestboys » 15 Oca 2011, 11:25

arkadaşlar bende 2008 yılına kadar skodayı bilmiyordum kendime uygun orta kasa passat bakıyordum cok araştırdım en sonunda ordu da bir tane 2003 model superb buldum fiyatı özelliklerine göre cok iyiydi passatla kıyasladım passatın hıghline modeline denk geliyordu hatta artıları bile vardı fiyat bakımında epeyce bir fark vardı hiç tereddütsüz gidip aldım o zamanlar yaşadıgımız yerde ya ben dikkat etmiyordum yada gerçekten yoktu skoda göremiyordum 2010 yılına kadar bindim aldıgım adamada dua ettim vede aldıgım fiyata tekrar sattım bir gün bile geçmedi sakaryadan 2007 model superb aldım ve şimdi sadece bizim caddede 6-7 adet skoda var artık araç almadan önce arkadaşlar bana soruyor skodayı da dün bile bir arkadaşa skoda superb aldık demek istedigim gerçekten benim kanımca ben aracımı passatla falan kıyaslamam allah nasip ederse her zaman ilk skodayı terçih ederim saygılar
bestboys
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: kadir suçeken
Nereden: Erzurum
Arabanız: 2007 superb elegance

İleti ulasul_bjk » 15 Oca 2011, 11:55

Araba alırken sadece şu soruyu sordum kendime uzun süre mi binicem yoksa 2-3 yılda satar mıyım aldığım arabayı? tercihimi uzun süre kullanmaktan yana yaptım ve 2005 Octavia A5 Elegance FSI'dan yana kullandım. Şu anda çok ama çok memnunum bu arabadan. Ben bu kadar konforlu bir arabaya daha önce sahip olmamıştım belki de ondandır ama octavia gerçekten araba be kardeşim. Bırakın herkes çarpık bacaklı vs desin siz konfor ve performansın tadını çıkarın ;) Bana o tarz laflar söylediklerinde çok paran varsa benim arabayı wv passat olarakta satıyo git onu al diyorum :) Zaten bu memlekette herkes sahip olmadığı şeylere çamur atmaya bayılıyor.
ulasul_bjk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti orthosis » 15 Oca 2011, 13:04

15000 liraya ucuz gitmiş %20 daha fazla ederdi gibime geliyor
orthosis
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Isparta
Arabanız: skoda fabia I-skoda felicia 1.6

İleti octaviaman » 15 Oca 2011, 13:23

Skoda ya burun kıvıran sürücü portföyünün tercihlerini çok gördük.Büyük bir kısmı da teneke sevdalısıdır.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

Sonraki

2. El Skoda

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir