Bu Acemiye Yardım Edin

İkinci el Skoda arıyor yada aracınızı satıyorsanız bu bölüm sizin için.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bu Acemiye Yardım Edin

İleti aliriza1981 » 14 Şub 2011, 00:32

Merhaba,

Foruma ilk mesajım

30 yaşındayım yeni ehliyet aldım, araç tecrübem sıfır, bütçe sınırlı 10 bin TL en üst sınırım, hatta oraya bile çıkamam, araç tecrübem olmadığnıdan taksitle yüksek bir model almak istemiyorum.

Skoda favoritleri görüyorum ama hep karşıdan döküntü külüstür gibi duruyor, bu araçlardan hidrolik direksiyonlu sürüşü kolay olanı var mı, bilhassa acemi için, ayrıca aracın parçaları falan ucuz olsun, ikinci el piyasası olsun istiyorum. Ama en önemlisi sürüş konforu, yani sert bi debriyaj, sert bi firen, sert bir direksiyon beni çok zorlar, izmir trafiğinde kullanacağım ayrıca. Ne önerirsiniz?

aliriza1981
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ALİ RIZA DEMİR
Nereden: İzmir
Arabanız: Yok

İleti ozantavsan » 14 Şub 2011, 00:37

Kuvvetle ihtimal Felicia'lar sana uyar sanırım.Felicia kullanan arkadaşlar size daha yardımcı olur sanırım.Felicia kullanan arkadaşlar ,araçlarınızın alış fiyatını , araçlarınız ile ilgili yorumlarınızı Ali'ye yardım için paylaşırsanız sevinecektir.
Felicia hidrolik vardır sanırım , başka araç önerisi olanlarda yardımcı olabilirse iyi olur.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti aliriza1981 » 14 Şub 2011, 00:39

cevaplar baya hızlı geliyor :o ne biliyim hocam ya, o paraya gidip doğan şahin brodway almaktansa skoda daha iyidir dedik ama benim gördüğüm skodalar tam bir külüstür görünümünde, yolda kalacak gibi duruyor.
aliriza1981
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia_3437 » 14 Şub 2011, 00:41

öncelik le forma hoş geldiniz favo da h direksiyon yok bu felicilarda var ama normalde favoların dıreksıyonları öndüzeni sağlamsa ve lastikleri iyi ise h direksiyon kadar olmasada cok ıyıdır yumuşaktır ikincisi parcası ucuzdur ve sayıbını üzmez debriyaj konusuna gelirsek sert debriyaj baskı balatası bıtmeye yakın olur aracta baskısı bıtıyorsa debrıyaj sertleşir fırenlerı de sert deyırldır herşeyın önemlisi bakımdır arac bakımlı ise sayıbını üzmez he ben bıraz lüks isterim dersen siz bir üst kademede olan felicia ya bakın derım onda h direksiyon olan modeleri var he birde benim arabam var satılk isterseniz bır bakın http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 5010/detay
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti felicia_3437 » 14 Şub 2011, 00:47

aliriza1981 yazdı:cevaplar baya hızlı geliyor :o ne biliyim hocam ya, o paraya gidip doğan şahin brodway almaktansa skoda daha iyidir dedik ama benim gördüğüm skodalar tam bir külüstür görünümünde, yolda kalacak gibi duruyor.

kaportasına bakma abim aracın hıc bır zaman derım en derli toplu doğan senı yolda bırakır ama ufaktan bakımlı bır skoda senı yolda hıcmı hıc bırakmaz 3 yıldır felicia kulanıcısıyım 2 sefer yolda bıraktı bırınde benzıncıden benzın almak icin durduk ve benzın parasını kartan cektım doldurun demiştim giderken adam doldurmamış fişi verdim bindim araba yola cıktım
10 km sonra araba sıtop eti kaldı diyerıde lastık patladı yanı mekanık sel acından yolda koymadı hıc
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti aliriza1981 » 14 Şub 2011, 01:11

peki bu feliciaların donanım özellikleri neler, direksiyon hidrolik mi, debriyajı freni sert mi, yakıt tüketimi nasıl, benzinli tüplü dizel fark eder mi? şehirlerarası yolda arıza çıkarır mı? acemi için uygun mudur, ?? cevapları yarın akşam okuyacam şimdi gidip yatiyim yarın iş var :P
aliriza1981
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 14 Şub 2011, 01:15

Başka yazı yazarken bayağı cevap gelmiş.Doğan , Şahin , Brodway bunlara bakma derim.
Favorit veya Felicia temiz bakımlı olduktan sonra hiç sorun olmaz.PArçaları ucuz ,bizim gibi kendin tamir edebilirsin.
Burada her sorununu paylaşabilirsin.Herkes seve seve yardımcı olur.Bu forumda olan dostluğu yardımlaşmayı ,alacağın araçla ilgili teknik bilgiyi başka yerde bulamazsın.

KEndimden örnek vereyim.Ev aldığım için Hyundai Accentimi sattım.Sonra arçsız olmuyor diyerek ,araştırmaya başladım.5000- 5500 TL civarı araç bakıyorum.Ben öyle araba pazarına gidip sağına solun bakıpta hoşuma giden araç almam.Elimdeki bütçe belli , başlarım araştırmaya bu fiyata alabileceğim en iyi araç hangisi.İnternette araştırırım ,forumlara bakarım ,satılık araçlara bakarım.Bu araçların teknik özelliklerine ,kronik sorunlarına bakarım.

İşte böyle bir durumda Skoda'ya karar verdim.Hatta daha araç almadan bu foruma üye oldum.ERdekte bir favorite bakacaktım vazgeçtim.Ayvalıkta hoşuma giden oldu ,internetten gördüm , ona bakmak için gitmeye karar verdim.
Gitmeden önce Pazar günü araba pazarına çıktım.Tek bir favorit var ,fiyatı 6500.Temiz ve bakımlı olduğu her halinden belli.Sahibiyle konuştuk ettik.BEnim düşünce en fazla 5500 , uzaklaştım.Gönül koymadım alayım diye.Pazarda müşterim denk geldi , araba arıyormuş.Bend ededim böyle böyle.Sonra o benim baktığım favorite baktı ,test sürüşü filan yaptı.Bende kullandım , denedim.SOnra pazarlığa giriştiler.Satıcı 6500 diyor ,benim müşteri 6000 den yukarı vermem.6300'e tokalaştırıp gönderdik.

Sonraki günlerde Ayvalığa gittim ,internette gördüğüm Favorit Silverline araç için.Resimlerini incelemiştim ,çok hoş ,dipdiri araçtı.Neyse vardım Ayvalığa , aracın olduğu yere işyeri aracıyla geldim.Favorit orada park halinde.
Arabayı görünce iş yeri aracımdan inmeye tenezzül bile etmedim.Resmen hurda görünümünde.
Boya gitmiş ,vurulmadık yeri yok ,yan aylar kırık , kopmuşta yapıştırmışlar , bagaj kapağı darbeli.İnternetteki resimleriyle alakası yok.Plaka aynı olmasa o değil diyeceğim.Satıcı 5500 istiyor.KArdeşim bu aracın hali ne buna 5500 verilmez dedim.Abi tekerleklerle kılıflar yeni ama diyor.Sinirlendim ,kardeşim ne önemi var bunların.Araca ne faydası var söylediklerinin dedim.BAstım döndüm Balıkesire.Sonra 6200 'e 94 model kırmızı bir favorit aldım.

İşte o araç Pazarda gördüğüm favorit.
Benim müşteri vazgeçmiş ,daha doğrusu Hanımı istememiş.Bende gittim satıcıya 6200'e veriyormusun ? "olmaz dedi" neyse teybini söktürüp 6200'e aldım.Aldığım gün ev işimde oldu.Birkaç sene araba yüzü göremem derken arabam tekrar oldu.Şanslı geldi ,evde oldu.

Şimdi bunlar hikaye gibi ama gerçek olan şu.Ne doğan ne şahin ne brodway ,favorit kadar sağlam ve emektar olmaz.Sağlam araçtır ,kaporta sağlamdır.Yola ize gelir.Ben hiç yolda kalmadım.Yeri geldi köy yollarında , taşlı yollarda offroad gibi kullandım.Bana büyük bir sorun çıkarmadı.PArçası ucuz ve kendim hallediyorum değişimlerini.Şahin aracıma oldu benim ,kaporta çürür , incedir , sanayiden çıkamam.Favoritin içi doğandanda ,brodwaydende ferahtır.Direksiyonum hidrolik değil ama kullansan hidrolik dersin.Sadece ilk kullanımda park ederken sert gibi gelir.Banada ilk aldığımda sert gibi gelmişti ,ama yumuşacık.

Sonuçta kararı verecek sensin , elindeki paraya göre en iyisini almaya çalış.Ben favorit veya felicia tavsiye ederim.Ama temiz ve bakımlı olması şartıyla.Ben favoritime en az 7 yıl daha binmek istiyorum.Onu kullanmayı seviyorum.Başka araçlarda bu duyguyu hiç almadım.94 model ve volkswagen teknolojisi ,üzerindeki motor volkswagen golf motoru.Diğer araçların motoru ????

Zevkler ,renkler ,tercihler tartışılmaz.Biz sadece tavsiyede bulunabiliriz.Umarım kendine temiz ve isteğine göre bir araç bulabilirsin.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti syossett » 14 Şub 2011, 01:29

En ölü skodaya 1500-2000 harcasan en diri yerliden iyidir.. Bakımlı bir skoda asla yolda bırakmaz. Bence hidrolik direksiyon klima şu , bu ..bunlardan vazgeç ileride alırsın bu tür özellikli arabaları. Kusura bakma ama, ben eli yüzü düzgün olmayan skodaya çok az rastladım .. Az km yapmış, motoru şanzımanı iyi bir skoda bulursan hiç düşünme hemen al .. Tabii ki iyice baktırıp al. Ne aldıktan sonra, ne de satarken hiç zorlanmazsın. Kulaktan dolma bilgileri bir yana bırak , burada yıllardır skoda süren / sürmüş kişilerin söylediklerine kulak ver. Hem paran cebinde kalır, hem de üzülmezsin.. Benden sana abi tavsiyesi ;)
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit

İleti felicia_3437 » 14 Şub 2011, 01:36

ozan abının yazı sına tamamen katılıyorum temiz ve baklım olduktan sonra korkma bu sene bayramda boluya benım aracla 5 kişi dolu bagajla cıktım ne hararet yaptı ne ben gıtmem dedı ama senın dediğin doğan reno 9 lar hep sahda solda kaput acmış şekilde gördüm şağine nekadar para harcarsan okadar yer ben yemıcem artık demez örnek ön buyuk hazar motor yersınız aracta oda 1 tl yı gecmez kompile sıfırlaması tabı
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti unknown1 » 14 Şub 2011, 12:24

Hoşgeldin hocam.

Avrupa yakasında dün 3,950 den 95 oktan benzin aldım.Çok zoruma gitti. Bence doğan şahin gibi macun teknesi araç alacağına al bir felicia derim.Hidrolik direksiyon ama abs yok.Orta halli bir araba işte.Bana reno19 al brodway al diyenlerin hepsi biz bu arabayı bilmiyoduk diyorlar :D
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti aekaragoz » 14 Şub 2011, 16:31

Arkadaşlara katılıyorum, Felicia en iyi recih olur.
aekaragoz
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Skoda Superb

İleti dominik » 14 Şub 2011, 16:50

Skoda al derim herseyden evvel anında sorunlarına cevap bula bileceğin bı siten olacak bunu göz ardı etme derim :)
alamandan saşma,japonu aşma.türk atasözü araç için (bana göre biçok dalı da kapsar)
dominik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: halil demir
Arabanız: fabia 2001 101bg 16v

İleti aliriza1981 » 14 Şub 2011, 18:15

arkadaşlar, benim acemi olmam durumu da var, yani hidrolik direksiyonu ondan istiyorum, daha park etmesini bilmiyoruz, trafiğe çıkmışlığım yok, izmir trafiğinde sürmek kolay değil arabayı, ben daha işin başındayım, araçla iki arabanın arasına girdiğimde burdan sığıyor mu sığmıyor mu diye tereddüt bile yaşadığım oluyor, bikaç deneme yapmıştım ordan biliyorum, bu yüzden kullanışı rahat bi araba olması lazım :oops:
aliriza1981
CLASSIC
CLASSIC

İleti kemalyazici » 14 Şub 2011, 19:18

bence alın bir skoda kullanın pasa pasa. acemiymissiniz işte parcası ucuz kullanması kolay bu arabaların. benim direksiyonum arkadasın cliosu var onun direksiyonuyla aynı yumuşaklıkta ben o kadar söyleyim sana. bakımlarını yaptıgın sürece kolay kolay sorun cıkartmayan araclar bunlar. hatta imkanınız varsa kasko yaptırın carptıkca carpın 1 senede öğrenirsin vura kıra:D izmirde araba kullanmak zor dediginiz gibi ama arabalarla alakası yok bu durumun :)
Kemal Yazıcı
93 Forman Lx
Kullanıcı avatarı
kemalyazici
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kemal Yazıcı
Arabanız: skoda forman lx

İleti aliriza1981 » 14 Şub 2011, 21:36

kemalyazici yazdı:bence alın bir skoda kullanın pasa pasa. acemiymissiniz işte parcası ucuz kullanması kolay bu arabaların. benim direksiyonum arkadasın cliosu var onun direksiyonuyla aynı yumuşaklıkta ben o kadar söyleyim sana. bakımlarını yaptıgın sürece kolay kolay sorun cıkartmayan araclar bunlar. hatta imkanınız varsa kasko yaptırın carptıkca carpın 1 senede öğrenirsin vura kıra:D izmirde araba kullanmak zor dediginiz gibi ama arabalarla alakası yok bu durumun :)

Bu tür eski arabalara kasko yapılabilir mi? Bir de bu skodaların ikinci el piyasası ölüdür diyorlar doğru mu
aliriza1981
CLASSIC
CLASSIC

İleti jawacı » 14 Şub 2011, 21:54

favo yada feliş kullanmaya bir başlasanız satmayı ancak bir üst modelle değiştirmek için düşünürsünüz zaten. bakım ve tamir masrafları düşüktür. bu araçlar vefakardır yolda bırakmaz, bırakacaksada kapının önünde bırakır. arkadaşlarında dediği gibi ,eliniz tornavida tutuyorsa en azından forumdanda yardım alarak birçok arızanın üstesinden gelebilirsiniz.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Arabanız: 94 favorit lx

İleti kemalyazici » 14 Şub 2011, 21:57

aliriza1981 yazdı:
kemalyazici yazdı:bence alın bir skoda kullanın pasa pasa. acemiymissiniz işte parcası ucuz kullanması kolay bu arabaların. benim direksiyonum arkadasın cliosu var onun direksiyonuyla aynı yumuşaklıkta ben o kadar söyleyim sana. bakımlarını yaptıgın sürece kolay kolay sorun cıkartmayan araclar bunlar. hatta imkanınız varsa kasko yaptırın carptıkca carpın 1 senede öğrenirsin vura kıra:D izmirde araba kullanmak zor dediginiz gibi ama arabalarla alakası yok bu durumun :)

Bu tür eski arabalara kasko yapılabilir mi? Bir de bu skodaların ikinci el piyasası ölüdür diyorlar doğru mu

benim arabam 93 model ama kaskolu. tabiki bunun nedeni uzun yıllardır aynı şirkete yaptırmıs olmamız. bence ikinci el piyasası ölü değil, aldığınız fiyata geri satabilirsiniz bakımlı kullanırsanız. temiz arac hakettiği fiyattan satılır eger yedek parcası ve işçiliği ucuzsa.
Kemal Yazıcı
93 Forman Lx
Kullanıcı avatarı
kemalyazici
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kemal Yazıcı
Arabanız: skoda forman lx

İleti akın » 14 Şub 2011, 22:09

arkadaşım söylediğin mevlaya en uygun araç bencede feliş.hidrolik direksiyon sürüşü rahat bir araç.model o paralara tahminim 98 99 model bulabilirsin.ilk araban olacağı için sana bir de uno tavsiye edebilirim temiz 98 veya 99 model onlarda hidrolik direksiyon var şehir içi kullanımda rahat bir arac ama uzun yolda aynı şeyi diyemem.98 model uno vardı bende 7000 tl ye kayseriye yolladım.dediğim gibi aracım biraz oturaklı olsun uzun yoldada beni yormasın diyorsan feliş derim.saygilar..
akın
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: akın yondemir
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: octavia confort

Sonraki

2. El Skoda

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir