DİKKAT!!! ARAÇ ALIRKEN SORMANIZ GEREKEN SORULAR

İkinci el Skoda arıyor yada aracınızı satıyorsanız bu bölüm sizin için.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

DİKKAT!!! ARAÇ ALIRKEN SORMANIZ GEREKEN SORULAR

İleti arnetta » 25 Eyl 2011, 08:34

Arkadaşlar mümkünse bu başlığı üst konu yapalım. Başıma gelen olaylardan sonra edindiğim

tecrübeleri sizinle paylaşma gereği duydum. Araç alırken ve almadan önce mutlaka şu soruları

sorun ve mantıklı cevaplar alamıyorsanız hemen almaktan vazgeçin.

1. Araç ne zamandır sizde?

Kem küm, daha yeni aldım, bir arkadaşım arabası. Hemen ikinci soruyu sorun.

2. Aracın ruhsatı sizin adınıza mı?

Evet derse diğer sorulara geçebilirsiniz. Ama ruhsat başkasının adınaysa muhtemelen araç

alsat yapan biri ile karşı karşıyasınızdır. Ve bu işi yapan insanlar asla uygun fiyata iyi

araba satmazlar.

3. Aracın kazası, değişeni, boyası var mı?

Genelde ilk görüşmede asla değişen yok bir kaç parçada boya var derler. Hangi parçaların

boyandığına iyice bakın. Özellikle kaputta ve tavanda oynamalar boyamalar yapılmışsa araçtan

uzak durun. Mutlaka bir kaportacıya gösterin. Kaportacı tanıdığınız yoksa veya aracı kendi

imkanlarınızla değerlendirecekseniz aracın ön arka farlarında renk farklılıkları var mı?

Biri solmuş diğer parlak camlı görünüyorsa mutlaka kazası vardır. Aracın ön arka plakalarına

dikkatlice bakın. Plaka yazıları üzerinde aşınma veya plakası yamulmuş düzeltilmiş gibi

duruyorsa aracın kazası olma ihtimali yüksektir. Aracın direksiyonuna ve kapı giriş

eşiklerine koltuklarına bakın. Eğer aşırı bir aşınma varsa veya temiz değiller ise mutlaka

araç fazla km yapmıştır. Kapı içi döşemelerinde (kapı kolu, kapı kaplaması) gevşeklik varsa

kapılar değişmiş veya düzeltilmiş olabilir. Aracın tavanına içten bakın. Tavan döşemesinde

sorunlar veya hatalar varsa tavanla ilgili işlem görüş olabilir. Aracın far kenarlarındaki

kaporta birleşim yerlerine, kaput ile çamurluğun birleştiği yerlere dikkatlice bakın. Uçları

birbirine denk gelmiyorsa veya biri uzun biri kısa kalmışsa mutlaka değişme vardır. Aracın

cam kenarındaki lastiklerine dikkatlice bakınız. Cam lastikleri yamuk yumuk veya kesik kesik

birbirine eklenmiş duruyorsa camda veya kaportada işlem yapılmıştır. Aracın çamurluk

altlarına ve menteşelerin kaportayla birleştiği yerlere bakın. Çürümeler başlamışsa ilk

oralardan başlar. Bagajı açın bagajdaki kaplamayı kaldırıp altına bakın. Bagaj kaplaması

orjinal değilse veya bagajda kaynak izleri varsa kaza ihtimali yüksektir.

4. Aracın motoru nasıl?

Genelde motor iraz daha kompleks bir yapı olduğu için herkes aracının motoruna iyi der.

Mutlaka tanıdığınız bir motorcuya gösterin.

Araç dizel ise mümkünse 150 000 m ve sonrasını tercih etmemeye çalışın. Çünkü katı yakıt

olduğu için 150 000 km ve sonrasında sorun çıkarması daha yüksek ihtimaldir.

Lpg li ise mümkünse 2 seneden önce takılmış olanını tercih etmeyin. Lpg motoru biraz yorduğu

için 2 sene ve sonrası için motor yorulmuş olabilir.

Benzinli araçlarda km den çok motorun durumu önemlidir. Motorun sesini dinleyin. Motor dizel

gibi gürültülü çalışıyorsa yeni motor yapılmış olabilir. Kilometresi yüksek olabilir. Bu

durumu dikkate alarak karar verin.

Motoru 3000 devir civarında biraz çalıştırın. Devirdaim açıyorsa hararet normal gösteriyorsa

, egzostan beyaz siyah veya mavi duman çıkmıyorsa iyi. Motor çalışırken kaputu açıp yağ

çubuğunu hafif çıkartın. Çubuğun kenarından siyah duman atmıyorsa motor yağ yakmıyordur.

Yağ çubuğunu kontrol edin. Yağın rengi siyaha dönükse yağ yakma olabilir veya yağ değişim

zamanı gelmiş olabilir.

Büütün bu kontrollerden araç sorunsuz şekilde geçmiş ise kapora vermeden veya satışı yapmadan önce araç plakasını tramerden sorgulatın. HASAR 34xxx34 şeklinde plakayı yazıp 5664 e gönderin. Araçta hasar varsa büyük ihtimalle telefonunuza detayları gelecektir. eğer hasar görünmüyorsa veya küçük hasarlar göünüyorsa bu defa bir sigorta acentesine gidip motor şasi numarasıyla birlikte aracın daha önce bir kazaya karışıp karışmadığını sorgulatın. Gerekirse üç beş kuruş verin ama mutlaka sorgulatın. Çünkü taramerde görünmeyen kazalar buradan rahatlıkla görülebilir. Eğer herşey tamam ve içinize sindiyse işi fazla uzatmadan aracı alıp helalleşip hayırlısıyla kullanmaya başlayabilirsiniz :))

Başıma gelenlerden sonra bunları yazmak istedim. İnşallah işinize yarar.

Trafik hayattır...
arnetta
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: MUSTAFA
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: FAVORİT 135 LX

İleti mira » 25 Eyl 2011, 09:59

fazla abartmışsınız gibi 150.000 dizel araba çöpemi atılcak
mira
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Ankara
Arabanız: oktavıa

İleti erginbkr » 25 Eyl 2011, 12:06

mira yazdı:fazla abartmışsınız gibi 150.000 dizel araba çöpemi atılcak

çöpe atılmaz ama o kmde dizel alıyorsanız 'pamuk eller cebe' olayına girmeniz kuvvetle muhtemeldir...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti cobweb » 25 Eyl 2011, 12:16

Paylaşım için teşekkürler, her zaman lazım olacak bilgiler.Ben de arabayı alırken bunlara dikkat etmeye çalışmıştım.

Bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli..
.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Levent
Nereden: Bolu
Arabanız: Felicia 1.6glxi

İleti kemalyazici » 25 Eyl 2011, 14:56

güzel bilgiler, paylaşım için teşekkürler. dikkate alınmalı
Kemal Yazıcı
93 Forman Lx
Kullanıcı avatarı
kemalyazici
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kemal Yazıcı
Arabanız: skoda forman lx

İleti zurna1788 » 25 Eyl 2011, 15:21

sütten ağzı yananın yoğurdu üfleyerek yemesine benziyor. :) paylaşım için tşkler.
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti chemist_bjk » 25 Eyl 2011, 16:13

cok dogru tespitler teşekkurler
chemist_bjk
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ersen elgün
Nereden: Kocaeli

İleti arnetta » 25 Eyl 2011, 17:20

zurna1788 yazdı:sütten ağzı yananın yoğurdu üfleyerek yemesine benziyor. :) paylaşım için tşkler.

Valla hocam sütten ağzım değil heryerim yandı desem yalan olmaz. Ben buradan kalkıp taaa konyaya gittim araba için ama sonra başıma neler geldi neler. Sen benim dediğimi yap yaptığımı yapma yeter :))
Trafik hayattır...
arnetta
CLASSIC
CLASSIC

İleti arnetta » 25 Eyl 2011, 17:45

mira yazdı:fazla abartmışsınız gibi 150.000 dizel araba çöpemi atılcak

Hocam şu an piyasadaki dizellerin hemen hemen tamamnıa yakını bilinçsizce kullanılıyor. Araç çalışır çalışmaz gaza basıp gidiyor çoğu kullanıcı. Halbuki 30 sn civarında rölantide beklemek gerekir turboya yakıtın ulaşması için. Bu çok kişiden duyduğum bir detaydır. Siz hiç aracı çalıştırıp 30 sn bekleyen dizel kullanıcısı gördünüz mü? Dolayısıyla bu şartlarda kullanılan arabalar bir süre sonra turbo arızası çıkarırlar. En basiti de 1000 Tl den başlar. Ben dizel alacak olsam ya yeni alırım ya da çok iyi düşmesi lazım düşük km de belki o zaman.
Trafik hayattır...
arnetta
CLASSIC
CLASSIC

İleti arnetta » 25 Eyl 2011, 18:02

Bir hafta önce arabamı sattım modelini yükseltmek için. Sonra gittim bir sahibinden.com da bir cilo HB 2000 model buldum 116.000 de. Gittim görüştüm adam arabasını öve öve bitiremedi. aracın motoru benim favodan bile gürültülü çalışıyor. Debriyaj kazık gibi. vs vs... Tamam usta dedim al kaporayı yarın gel satışı yapalım. Tramerden sorgulattım araç 5 kez kaza yapmış. Reno yetkili servise plakayı verdim 3 sayfa değişen dökümü çıkardı. Ön cama kadar girmiş araba. 2009 yılında 136 000km servis kayıdı görünüyor. . Sonra tabi kaporamı geri istedim. Vermek istemedi. Güzellikle aldım daha sonra arkadaştan. Bu birinci vaka.

Daha sonra iki gün önce konya da 96 model corolla XEİ buldum. Araç bagaj tarafından kazalıymış. Olsun dedim motordan birşey olmadıysa alayım bari. Konya da ki dostları devreye soktum. Götürdüler baktırdılar. Araç gerçekten sadece bagaj ve sol arka taraftan kazalı önden birşey yok dediler. Motor güzel dediler. Yolladım kaporayı hemen. Akşam atladım otobüse doğru konya. Gittim alımı satımı yaptık. Eski sahibi dedi gel abi sigortacı tanıdığım var sigortasını da yaptıralım. Tamam dedik. Gittik axa dan sigorta yaptırcaz. Çocuk dediki axa onay vermiyor. Aha dedim içimden araç pert. Bak bakalım dedim ağır hasarı var mı. Çocuk baktı dediki abi araç 2009 da pertten çıkma. Tabi aracın eski sahibide bilmiyor şok oldu. Zaten bilse götürmezdi beni sigrtaya. Neyse tabi bütün işlemleri geri aldırdık. Yol parası noter parası vs vs. hep bize girdi. Allah tan iyi bir insana denk geldikte özür dileyip aracını geri aldı. Tabi bende 100-200 lirayı aramadım. Helalleşip ayrıldık boş boş geri geldim çok canım sıkıldı.

İlk olayda anlattığım aracı benden sonra hemen başka brine satmış şahıs. Alan garibana üzüldüm doğrusu. Kimbilir ne zahmetlerle o parayı biriktirdi. Bunları yazmamın sebebi kimsenin parası uyanıkların ebine girmesin diyedir. İster dikkate alırsınız ister almazsınız. O sizin bileceğiniz iş.

şimdi ise 2000 model bir clio sembol ile anlaşmaya vardık. Klimalı tüplü muayenesi var. 128 000 km de diyor sahibi. Kaporayı verdim ve dedimki km orjinalse yarın gel satışı yapalım. Ok dedi. Bakalım hayırlısı. Gelişmeleri yazarım burda. Selamlar...
Trafik hayattır...
arnetta
CLASSIC
CLASSIC

İleti erginbkr » 25 Eyl 2011, 19:35

arnetta bu yaşadığın olaylara benzer olanlarını bende aracımı satın alırken yaşamıştım...allah insanı şeref yoksunu olanlarla değil helal süt emmiş insanlarla karşılaştırsın...tanıdığın, çevrenden birinden bulabiliyorsan 500-1000 tl fazla ver öyle bir araba al...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti arnetta » 25 Eyl 2011, 20:21

erginbkr yazdı:arnetta bu yaşadığın olaylara benzer olanlarını bende aracımı satın alırken yaşamıştım...allah insanı şeref yoksunu olanlarla değil helal süt emmiş insanlarla karşılaştırsın...tanıdığın, çevrenden birinden bulabiliyorsan 500-1000 tl fazla ver öyle bir araba al...

Valla hocam bazı arkadaşlar konunun ciddiyetini kavrayamamış olabilirler ama google a pert araç yazın bakın kaç kişi bu şekilde farkında olmadan pert araç satın almışlar görün. Piyasada o kadar pert araç var ki çoğunun sahibi farkında bile değil. Sigortalar en ufak kazada aracı perte ayırıp daha sonra sattığı sürece piyasada temiz araç bulmak hayal olabilir. Aracınız temizse ve işinizi görüyorsa modeline markasına bakmayın yıllarca binin satmayın. Satacaksanızda güzel bir araba bulduktan sonra satın.
Trafik hayattır...
arnetta
CLASSIC
CLASSIC

İleti tuzsuz » 25 Eyl 2011, 22:22

arkadaşıma 280 bin km yapmış aracı 110 bin km diye satmışlardı. verdiği para ve senetleri alana kadar canı çıktı garibanın. aracı aldığı günün ertesinde memleketten dönüşte arıza yapıp yolda kalması ve 500 liralık masraf da cabası.
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti Henien » 26 Eyl 2011, 09:05

Paylaşım için teşekkürler, bunları güncel tutmakta fayda var. Bir dahaki araba bakmaya gittiğimde arnetta'nın ilk mesajındaki önerileri adım adım uygulayacağım.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti akutcu44 » 26 Eyl 2011, 15:09

Arkadaşlar; Araç alacağınız zaman o araç hangi marka ise onun satışda yapan yetkili servisi ne biraz daha para verip onlardan ekspertiz raporu isteyin onaylı ve kaşeli olsun .o zaman ne arabsını size satan şahıs sizi kandırabilir nede usta diye götürdüğünüz insanın iki dudağı arsındaki vicdana mahkum kalırsınız.gücünüz paranıza yetsin arkadaşlar.piyasada 50 tl ye bakan firmalar var .ama kendi servisindeki orjinal makinaların araç üzerindeki her türlü hata ve kusuru görmesi sıradan piyasada bu işi yapan firmalrın insafından daha iyidir diye düşünüyorum .imza ve kaşe olmadan sevisten çıkmayın çünkü bu onları hukuken bağladığı için riski göze alamazlar benden söylemesiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii...
akutcu44
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: favo yyold bırakmaz
Arabanız: favorit 1.3

İleti akutcu44 » 26 Eyl 2011, 15:18

Benimde ağzım çookkk yandı çok Ezan okunurken VALLAHİ VE BİLLAHİ diyen insancıklardan çok çektim çok..ne diyelim o da benim salaklığım olsa gerek yok ama maymun gözünü açtı...hani maymunlar daldan dala atlarken diğer dalı tutmadan elindeki dalşı bırakmazmış .biz ezan okunurken VALLAHİ BİLLAHİ şöyledir böyledir abi şunun gibi kanım aksın abi ekmek mushaf çarpsın abi diyenleri çooooookkkk gördük çok arkadaşlar aman ha aman emin olmadıkça elimizde dal varken işimizi sağlama almadan kapora falan vermeyelim hepimize hayırlı sürüşler Cenabı ALLAH cc e emanet olun olalım .
akutcu44
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: favo yyold bırakmaz
Arabanız: favorit 1.3

İleti Bluedays » 26 Eyl 2011, 16:42

Şaka maka bu yazılanlardan sonra ben bile aracımdan şüphe duymaya başladım :)
Sorgulatmadan aldım çünkü :)

Neyse, üçe beşe bakmayıp, düzgün bir araç seçmek ucuzuna kaçıp, ah vah etmekten iyidir.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti isozfer » 26 Eyl 2011, 20:14

kısa mesajla öğrenilen hasar sorgulamasında aracın pert olup olmadığını nasıl anlıyorsunuz. "pert"diye yazıyo mu açık açık...
isozfer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: İsmail BIÇAKCIOĞLU
Arabanız: Fabia II 1.2 Classic

Sonraki

2. El Skoda

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir