Fabia 1.2 yeni kasa debrija basarak kontağı açma

İkinci el Skoda arıyor yada aracınızı satıyorsanız bu bölüm sizin için.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia 1.2 yeni kasa debrija basarak kontağı açma

İleti NUMANEKA » 24 Şub 2012, 22:38

Sorduğum soru tuhaf gelebilir ama ben hem debriyaja basarak hemde basmadan kontağı çevirdim her ikisinde de araç çalıştı.Kullanma kılavuzunda debriyaja basıp kontak anahtarını çevirin ve araca gaz vermeyin şeklinde açıklaması var.Burada öğrenmek istediğim hangisi motorun çalışması için doğrusudur?

NUMANEKA
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ERCAN KAPLAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: SKODA FABİA 1.2

İleti serhat_a89 » 24 Şub 2012, 23:03

İki türlü de çalışır ama sanırım kullanma kılavuzunda debriyaja basarak daha sağlıklı olacağını vurgulamışlar.
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serhat
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: Felicia Safeline(satıldı)

İleti murat11h1 » 24 Şub 2012, 23:17

En mantıklısı debriyaja basıp çalıştırmaktır;çünkü böylelikle şanzımanın yükünüde ilk anda marş dinamosuna ve sonuç olarak motora yüklememiş olursunuz. Olayın teknik cevabı budur.
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti ozanakif » 24 Şub 2012, 23:20

Hocam debriyaja basmadan marş basılamayan chevrolet marka araçları kullandım.Bu sistem keşke tüm araçlarda olsaydı.
Doğru olanı debriyaja basarak kontak çevirmenizdir.Debriyaja basmadan marş bastığınızda (viteş boşta)marş motoru sırasıyla
1-volanı,
2-krank milini,
3-baskı balata setini,
4-vites kutusu güç giriş milini(yanlış hatırlamıyorsam kamalı mil olacaktı) çevirir.
Debriyaja basıp marş yaptığınızda ise;
1-volanı,
2-krank milini çevirir.
Debriyaja basmadaki amaç vites kutusundaki milin dönmemesini sağlamaktır.Vites kutusundaki yağ son derece kalın olduğundan özellikle soğuk havalarda viskozitesi daha da düşecektir.Bu durum marş motoruna çok fazla yük bimnesine sebep olacaktır ve motoru zorlayacaktır.Yani amaç marş motorunu korumaktır.

Bu durumu şöyle test edebilirsiniz.
-Eksi dereceli havalarda aracınızı düz zeminde debriyaj pedealına basarak çalıştırın,
-El freni çekiliyse indirin,
-Vites boşta iken ayağınızı debriyajdan yavaş yavaş çekin

aracınız bir miktar gitme eğilimi gösterecektir.Bu duruma sebep olan vites kutusundaki kalın yağdır.

İnşallah açıklayıcı olmuştur.İyi akşamlar.
Karanlığa küfredeceğine,bir mum yak.
Kullanıcı avatarı
ozanakif
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ozan AKİFOĞLU
Nereden: Erzurum
Arabanız: 2004 TDI Fabia

İleti AhmetH » 25 Şub 2012, 12:09

kafayı yormya gerek yok diyorum marş motoru gayet kuvvetli. çalıştırma şekliniz hiçbir şekilde ömrüne etkilemeyectir.

12 yıllık feliciamızda benzin + gaz ım bittiğinde marş yapa yapa ile sırasıyla yükselttiğim viteslerle 500 metre ilerdeki istasyona geldim. marş yapmakta değil.. kontağı açıyorum bildiğiniz marş motoruyla yürütüyorum aracı 20 saniye falan..

biraz koku geldi ama marş motoru hala sağlam, 12 yıllık marş orda yanmadıysa çalışıştırarak ömrünü bitirmek mümkün değil diyorum
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti bulicuk » 25 Şub 2012, 12:45

AhmetH yazdı:kafayı yormya gerek yok diyorum marş motoru gayet kuvvetli. çalıştırma şekliniz hiçbir şekilde ömrüne etkilemeyectir.

12 yıllık feliciamızda benzin + gaz ım bittiğinde marş yapa yapa ile sırasıyla yükselttiğim viteslerle 500 metre ilerdeki istasyona geldim. marş yapmakta değil.. kontağı açıyorum bildiğiniz marş motoruyla yürütüyorum aracı 20 saniye falan..

biraz koku geldi ama marş motoru hala sağlam, 12 yıllık marş orda yanmadıysa çalışıştırarak ömrünü bitirmek mümkün değil diyorum
Helal olsun diyorum başka bişey demiyorum :)
bulicuk
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: orhan akdamar
Nereden: Trabzon
Arabanız: Fabia 1,4 TDI 2004

İleti AhmetH » 25 Şub 2012, 14:23

yanlış anlamayın marifet diye değil. Aklınızda olsun insan hayatından değerli değil

Allah korusun paniklersiniz hem zemin geçitte kavşak ortasında falan kalıverirsiniz stop edip acil yürümeniz gerektiğinde vitese takıp acımadan marş yapın.

araba banamısın demeden yürüyecektir.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

2. El Skoda

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir