fabia ariyorum

İkinci el Skoda arıyor yada aracınızı satıyorsanız bu bölüm sizin için.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia ariyorum

İleti mnrt » 11 Ekm 2014, 14:25

Merhaba arkadaslar İstanbul da ogretmenim araba alamaya karar verdim ve aklimdaki araba fabia.yaklasik iki haftadir arastirma yapiyorum.bu forumuda bir haftadir takip ediyorum.hem sizlerden fikir almak hem de aradigim araci buradan bulmak istiyorum.butcem fazla degil 17-18 bin TL kadar.yaptigim arastirmalarda 1.2 lerin pek tavsiye edilmediğini okudum.1.4 benzinli(LPG li) yada dizel tercih edicem gibi.sizler ne onerirsiniz bu bütçeyle hangi modeli alabilirim.yada farklı markalardan hangisi olabilir.Getz,corsa,clio,206 bi çoğunu arastirdim ama fabia gözümde hepsinden daha iyi gibi.

mnrt
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (Avr.)

İleti Bugra » 11 Ekm 2014, 18:06

Hoşgeldiniz. Öncelikle fabia yı tercih ederek çok doğru bir seçim yaptınız. İkinci olarak da bütçeniz 17-18 bin biraz kısıtlı bu nedenle temiz dizel bulmak imkansız gibi hele ki bu zamanda çünkü fiyatlar uçmuş durumda. Benim size tavsiyem 1.2 htp lerden kaçmamanız bence güzel araçlar bakımını yaptıktan sonra sizi üzeceğini sanmam. Dİğer seçenek ise 1.4 16 Valf classic Lpg li bir 2001-2005 model arası fabia sizin ve bütçeniz için idealdir. Daha üst modeller olan special choice ambiente gibi seçenekleri tercih etmenizi isterdim ama bütçenize uygun olan araç 1.4 classic lpg li fabiadır. Hayırlı alışverişler Hocam.
Sonra döndüm dedim ki "iyi ki Fabia almışım"
Kullanıcı avatarı
Bugra
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Buğra Yzb
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Seat ibiza 1.4 Tdi Stylance 2008

İleti mnrt » 11 Ekm 2014, 20:18

Öncelikle ilginiz ve verdiğiniz tavsiyeler için çok tesekkur ederim.bagcilarda yasiyorum ve okula gidip gelirken kullanacagim güzergahda baya dik bir yokus var.(bilenler vardır fatih mahallesinden göztepe meydana çikan meşhur yokuş.)bu yokusda 1.2 motorun sikinti yaratabileceğini düşündüm eğer tecrübe eden fabia kullanicisi bir arkadas varsa lütfen bilgi versin.geçtiğimiz sene 2011 model 1.2 fabia kiralamistim ve çekişte ve hizlanmada biraz zorlandigini hissettim ama yakut konusuna hayran olmuştum tabi. :)
Fiyatlar konusunda çok haklisiniz forumda önceki senelere ait ilanlara baktigimda fiyatlarin daha makul seviyelerde olduğunu gördüm.son bir yildir sifir ve 2. Ellerde fiyatlar uçmuş durumda.haklisiniz ilanlarda dizel temiz ve az kmli bi arac bulamadim.lpgli alacagim kesinleşti gibi.2001-2004 arasi modellerde büyük sorun yapabilecek kronik arizlar olduğunu okudum.siz bu konuda ne dusunuyorsunuz.tesekkur ederim
mnrt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Bugra » 11 Ekm 2014, 22:56

1.2 htp ler bence ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bahsettiğiniz yokuşta da en kötü 1. vites ile çıkarsınız ki o viteste muazzam güç üretir bu araçlar torku yüksektir. Kronik sorunlara gelicek olursak biraz şans meselesi kimi kullanıcılar pek rastlamazken kimileri sanayiden çıkamıyo. Bu biraz da arabanın bakımlarının düzenli yapılması periyodik olarak takip edilmesi hor kullanılmaması vs. yani araç alırken onlara dikkat edin bakımları düzenli yapılmış mı ve nerede yapılmış ve ekspertize yada güvendiğiniz bir ustaya göstermeden almayın.
Sonra döndüm dedim ki "iyi ki Fabia almışım"
Kullanıcı avatarı
Bugra
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Buğra Yzb
Arabanız: Seat ibiza 1.4 Tdi Stylance 2008

İleti lestat » 12 Ekm 2014, 00:16

1,2 htpleri neden önermiyorlar anlamadım. Bu forumda kullanıp oldukça memnun olanlar var. Tamam kasaya göre biraz zayıf kalabiliyor. Çocuklu bir aile için çok uygun olmayabilir; ama 1,2 lt olduğu için lpg takılmadan da binilebilir.1,4 68 bg versiyonlu motor olan az biraz daha performanslı görünüyor; fakat yakıt tüketimi 1,4 lt 16v ler kadar olmasına rağmen ürettiği güç 1.2 htpye yakın. Şahsen ben LPGli 1,4 16v veya benzinli 1,2htp bakardım. .performans sıralamasına göre fabia I motorları sırayla şöyle

ortalama tüketim

1,4 16v 100 bg 126nm 7,0lt
1,4 16v 80 bg 132nm 7,0lt
1,4 8v 68bg 118-120nm 7,0lt
1,2 htp 12v 63bg 112nm 6,0lt

ben olsam tercihlerimi şöyle sıralarım
1,4 16v
1,2 htp
1,4 68 bg mpi
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Hakan ÖZLER
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia Elegance

İleti mnrt » 18 Ekm 2014, 01:09

Lestat ve bugra değerli yorumlariniz için tesekkur ederim onerulerinizi dikkate aliyorum.1 hafta 10 gün içinde inşallah ilk arabami almus olacagim.bu araba alma isi çok zormus gerçekten.
Sormak İstediğim ve kafami karistiran bi konu var;butcem fala olmadigi için 2004-2005 lpgli araçlara yoneldim.bu araclarinda km leri baya fazla.sanirim araçlar ekonomik olduğu için vatandaş inmiyor üstünden. :) 170bin km benzinli araçlar için çok fazla mi yoksa normal mi? Bu km den sonra araç çok ariza yaparmi? Yaparsa ne gibi Ariza olur ve ne kadara patlar?
mnrt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti superb2009 » 18 Ekm 2014, 09:59

mnrt yazdı:Öncelikle ilginiz ve verdiğiniz tavsiyeler için çok tesekkur ederim.bagcilarda yasiyorum ve okula gidip gelirken kullanacagim güzergahda baya dik bir yokus var.(bilenler vardır fatih mahallesinden göztepe meydana çikan meşhur yokuş.)bu yokusda 1.2 motorun sikinti yaratabileceğini düşündüm eğer tecrübe eden fabia kullanicisi bir arkadas varsa lütfen bilgi versin.geçtiğimiz sene 2011 model 1.2 fabia kiralamistim ve çekişte ve hizlanmada biraz zorlandigini hissettim ama yakut konusuna hayran olmuştum tabi. :)
Fiyatlar konusunda çok haklisiniz forumda önceki senelere ait ilanlara baktigimda fiyatlarin daha makul seviyelerde olduğunu gördüm.son bir yildir sifir ve 2. Ellerde fiyatlar uçmuş durumda.haklisiniz ilanlarda dizel temiz ve az kmli bi arac bulamadim.lpgli alacagim kesinleşti gibi.2001-2004 arasi modellerde büyük sorun yapabilecek kronik arizlar olduğunu okudum.siz bu konuda ne dusunuyorsunuz.tesekkur ederim

Merhaba,
Yazdıklarınızı okuyunca 1 yıl önceki halimi gördüm :) Eve 2. araba olarak küçük bir araba almam gerekiyordu ve bu araştırmayı fazlaca yapmak zorunda kaldım.Superb alarak skoda ile tanışmıştım ve çok beğenmiştim. Bu nedenle öncelikle fabiaları araştırdım.Ben 1.4 68 hp olan motoru kullanıyorum. Özellikle triger kayışı maliyeti oluşturmaması için tercih etmiştim. Fabia tercih etmeniz gerçekten isabetli bir karar olmuş ,f/p açısından alınabilecek en güzel araç. LPG li aracı her türlü tercih etmelisiniz derim zira bakım masrafı ve motor ömrü açısından benzinlinin daha verimli olduğunu düşünüyorum. Bahsettiğiniz yokuşu bilirim İstanbul'da yaşarken 5 yıl her gün o yokuştan çıktım indim. Yokuşlarda araç yüklüyse bile 2.viteste çıkabiliyorum ki htp lerin düşük viteste tork sıkıntısı olmadığını duymuştum. Yokuşta otobüslerden dolayı trafiğin durduğunu da hesaplarsanız zaten hıza ihtiyacınız olmayacaktır. Yakıt olarak sizi her versiyonu özellikle lpg de tatmin eder. İhtiyacınızı (bagaj,güç,donanım vs.) net olarak belirlemeniz en doğrusu olacaktır. Sonrasında arayışınız tam olarak netleşiyor zaten. Ben uygun bir fabia bulamamış olsaydım ibiza,cordoba ya da şartlarımı zorlayıp polo alacaktım. Fabia aldıktan sonra da diğerlerini hiç merak dahi etmedim :) pişman olmayacağınız bir fabiaya kavuşmanız temennilerimle.
Hayatı gereksizlerden ayrıştırdığınızda kalan kısım yaşanabilirlikle ifade edilebilir kanaatindeyim...
Kullanıcı avatarı
superb2009
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kayseri
Arabanız: Superb II 1.4 TSI-Fabia'03 Elegance 68 Hp

İleti chemistanbul » 19 Ekm 2014, 00:32

arkadaşında dediği gibi kalabalık ve yüklü binmeyecekseniz 1,2 motor sizi taşır.
bende tam 1 ay önce aldım. bana bagaj gerektiği için ve daha faydalı olacağını düşündüğüm için sedan fabia aldım.ambiante modeli 2006 19750tl . bütçeniz çok az değil ama yazdan beri araçlar aşırı pahalı.yıl sonu kampanyaları ile sıfır arabalara yönelenler sayesinde düşecektir.
yanlız dikkat etmeniz gereken bir noktayı bahsedeceğim.
fabia lar f/p açısından iyi bir seçimdir. alan uzun zaman kullanabilir.500,000-600,000 km bakımları düzgün yaptırılırsa çok rahat görür.demek istediğim km düşürmek artık çok yaygın.bu nedenle düşük km alacağım diye gidip düşürülmüş km li ezik bir ara. almayın.bunu iç mekanda estetik barındıran noktalardan anlayabilirsiniz.mesela gaz-fren-debriyaj pedalları çok eskimemiş olmalı, direksiyon simidi düzgün olmalı, cam açma tuşları,teyp tuşlar vb noktalara mutlaka dikkat edin.ben 180000 km de bir araç aldım ama temiz ve titiz kullanılmış bir araç.km araca göre çok önemli değil.önemli olan o aracın nasıl kullanıldığı.babamda 130.000km de falicia var görseniz sıfır zannedersiniz.o nedenle kozmetik noktalarına da dikkat edin.
chemistanbul
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ahmet
Arabanız: 2006 Fabia Sedan 1,4 tdi ambiante

İleti mnrt » 23 Ekm 2014, 23:28

Tavsiyeleriniz icin tesekkur ederim arkadaslar
Bugun bu ilani gordum siz ne dusunuyosunuz.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 149/detay/
mnrt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gunmetgunduz » 24 Ekm 2014, 10:09

http://www.sahibinden.com/index.php?a=1 ... t_type=1bu fiyata galerici yerine binici alsın (#181132325)
gunmetgunduz
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: fabia 1.2 12 v

İleti ufukt » 24 Ekm 2014, 12:00

1.2 hiç kullanmadım ama süratli kullanımda çok yaktığını duydum 2001 1.4 101bg. vardı bende çok memnundum elegance donanım ile diğerleri arasında çok fark var. hepsinde kronik direksiyon problemi var arıza vermiyen yok gibi bilginiz olsun. Hidrolik direksiyon açı sensörünü değiştirmiştim bende. ama çok rahat bir araçtır.
Kullanıcı avatarı
ufukt
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ufuk türker
Arabanız: Skoda Octavia 1.6 FSI DSG Elegance 2006

İleti serhat_a89 » 24 Ekm 2014, 16:57

gunmetgunduz yazdı:http://www.sahibinden.com/index.php?a=1004&b=1&list_type=1bu fiyata galerici yerine binici alsın (#181132325)

linke tıklayınca kendi ilanım çıkıyo ?
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serhat
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: Felicia Safeline(satıldı)

İleti lestat » 24 Ekm 2014, 18:33

madem fabia almaya karar verdiniz. Kronik arızalarını da gözden geçirin Mesela
-Kronik eps direksiyon sistemi problemleri (açı sensörü, direskiyon pompası)
-cam kriko plastiklerinin kırılması
-Arka kapıdan su sızdırması
-Kapı switchlerinin arızalanması vs
ama direksiyon problemi dışındakiler eli tornavida tutan biri tarafından kolaylıkla halledilir. Forumda aratırsanız daha rahat ulaşırsınız.
Bu arada bu saydıklarım skodaya has değil. VAG problemidir. yani aynı platformu kullanan ibiza polo gibi araçlar da bunlar muzdaripler
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Hakan ÖZLER
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia Elegance

İleti mnrt » 29 Ekm 2014, 17:58

sevgili skoda ailesi verdiğiniz tavsiyeler,öneriler için teşekkür ederim.bu araba alma işi gittikçe zorlaşıyor benim için.sıkılmaya başladım artık.aradığım gibi bir fabia bulamıyorum.bir ara getzleri araştırmaya başladım,206 bile baktım hatta artık o kadar daraldım ve sıkıldım ki önceki gün az daha bir tanıdıktan chevrolet kalos alıyordum. :shock: :shock: :shock: ama vazgeçtim tabiki.

ben aracı kullanmak için alacağım inşallah alırsam da nasip olursa en az 4-5 yıl kullanmayı düşünüyorum.belli bir süre kullanacağım için donanım olarak da en azından orta sınıf olmasını istiyorum.yani yuksek model classic alacağıma düşük model choice yada ambiente almayı tercih ederim.aracın motor seçeneğinde ise kesin bi kararım yok benzinlide (lpg) olabilir,dizel de.

dizel araçlarda 100 bin km sonrası sıkıntılı oluyor diye konuşuluyor,büyük olasılıkla doğrudur.babamda 2006 renault kangoo 1.5 dci var biz aldığımızda 150 bin km de idi.4 yıldır kullanıyoruz her yıl periyodik bakımlarını renault servisinde yaptırıyoruz 200 bin kmye geldi araba.çok şükür hiç bir sıkıntı yaşamadık,masraf etmedik şimdiye kadar.tabi iki farklı sınıf aracı kıyaslamak ne kadar doğru bilemiyorum ama dizel motor sonuçta.şimdi sorum şu;130-150 bin km de bir fabia yı ekspere soksam ve motordan olumlu bir puan alırsa ilerde çok sıkıntı yaşarmıyım? .
mnrt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti chemistanbul » 29 Ekm 2014, 21:50

chemistanbul
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ahmet
Arabanız: 2006 Fabia Sedan 1,4 tdi ambiante

İleti mnrt » 29 Ekm 2014, 22:44

chemistanbul yazdı:http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-skoda-fabia-2006-1.4-tdi-ambiante-masrafsiz-ekstrali-184827918/detay

teşekkür ederim hb düşünüyorum.
mnrt
Yeni Üye
Yeni Üye

2. El Skoda

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir