KULLANILMIŞ OTO SATMA İNCELİKLERİ

İkinci el Skoda arıyor yada aracınızı satıyorsanız bu bölüm sizin için.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

KULLANILMIŞ OTO SATMA İNCELİKLERİ

İleti atikker10 » 21 Arl 2007, 20:58

Kullanılmış Oto Satma İncelikleri Genelde otomobilinizi satabileceğiniz yer, aynı zamanda otomobil alabileceğiniz yerdir: Bayi, servis veya şahıs. İnsanların sizin arabanızı almaları için iki nedeni olabilir: Kullanmak ya da alıp satarak kâr etmek. Arabanızı almak isteyen ikinci kategoriye giriyorsa sizin için en iyi fiyatı vereceğine güvenmeyin.

Eğer otomobilinizi kendiniz satarsanız en iyi fiyatı alırsınız. Diğer yandan bir servise satarsanız en az uğraşıyı vermiş olursunuz. Her gün ikinci el oto alanlar hem ne kadar vereceklerini bilirler, hem işlemleri en hızlı şekilde yaparlar. Eğer kendiniz satarsanız ilan vermek ya da "satılık" diye yazıp bir yerlerde sergilemek, gelen telefonlara cevap vermek, arabanızı tanımadığınız insanlara göstermek hatta belki evinize davet etmek durumunda kalabilirsiniz. Bunlara şimdiden hazırlıklı olun. Ama bu zahmetin karşılığında muhtemelen daha fazla kazanacağınızı da unutmayın.

ARABANIZI İYİ SUNUN Arabanızı satmak için hangi yolu seçerseniz seçin, içini ve dışını olabildiğince iyi temizleyin. Bagaj ve motor bölümü dahil, erişebildiğiniz her yeri silin ve süpürgeyle alın.Yağ değişim vakti gelmişse değiştirin. Elinizdeki bütün servis kayıtları ve faturalarını götürün ki arabaya iyi baktığınız anlaşılsın.

Eğer aracın bozuk veya trafikte sorun yaratabilecek bir durumu - örneğin kabak lastikler, delik egzoz, eksik farlar- varsa ya tamir ettirin/değiştirin ya da alıcıya bunları eksiksiz bildirin. Her zaman doğruyu söyleyin ama size sorulmayan soruların cevabını vermenizi gerektirecek bir kanun da yok.

FİYATI BELİRLEYİN Sitemizdeki ikinci el fiyatları, otomobilinizin ikinci eldeki fiyat düzeyi hakkında bir fikir verebilir. Ayrıca otomobil bayilerinin, özellikle sizin kullandığınız marka araçları alıp satan bir tanesinin ikinci el otoyla ilgilenen bölümlerine gidip aracınıza fiyat biçmelerini isteyebilirsiniz. Söyleyecekleri rakam da sonuçta pazarlığa tabidir, siz de istediğiniz fiyatı söyleyebilirsiniz. Böylece birkaç bayi dolaşırsanız bayilerin arabanıza ne kadar verebileceği konusunda daha sağlam bir bilginiz olur. Belki de hemen, sorunsuz bir şekilde otomobili onlara satmaya karar vereceksiniz.

TAKAS İÇİN TAKTİKLER Eskisini verip yenisini alıyorsanız ikisi için de en iyi fiyatı almaya bakın. Yapacağınız önce en iyi koşulları sağlamak, sonra yeni arabaya razı olmaktır. Eğer yeni otomobil için kararlı olduğunuzu belli ederseniz, bayi muhtemelen eski aracınıza en düşük fiyatı verecektir. Yeni otomobil için onca konuştuktan ve "alacağım" dedikten sonra geri adım atmanız kolay olmayabilir.

Eğer bayi arabanıza fiyat biçmeye çekiniyor veya çok düşük bir fiyat veriyorsa başka bayileri deneyin. İstediğiniz fiyatı aldıysanız şimdi de yeni otomobil için anlaşmaya çalışın. Pazarlığa, sanki takas olmamış gibi sıfırdan başlayın. Maliyet fiyatından başlayın ve mümkün olan en az kar marjıyla bu otomobilin size satılmasını istediğinizi açık olarak belirtin.

Eski arabanızı size iyilik olsun diye değil, tekrar satıp kar etmek için aldıklarını unutmayın.

ŞAHISA SATARKEN Çok çaba sarf edeceksiniz ama en iyi fiyatı alacaksınız. İnternet sitelerine ve tirajı yüksek olan gazetelere ilan verin. Tedbirli davranmayı düşünürseniz muhtemel bir alıcıyla evinizin dışında, mesela bir otoparkta buluşabilirsiniz.                                                       Alıntıdır:http://www.autohaber.com
 
atikker10
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 18 Arl 2007, 17:51

İleti by wodoo » 21 Arl 2007, 21:19

paylaşım için tşk Thumbs%20Up yeni araba lırken çok lazım olcak bu bilgiler
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 51
Kayıt: 06 Ağu 2007, 17:26
Ad Soyad: Emre Şahin
Nereden: Ankara
Arabanız: Astra GSİ

İleti umutkubat » 22 Arl 2007, 03:05

paylaşım için teşekkürler.
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 7
Kayıt: 26 Kas 2005, 20:09
Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti nuriatasoy » 28 Arl 2007, 02:40

satmanın yanında alırkende dikkatili olmak lazım. haberdeki gibi bir duruma düşmeyelim.


ACİL SATILIK ARAÇ İLANIYLA VURGUN


Gazete ve internette verdikleri 'ihtiyaçtan, acilen satılık araba' ilanlarıyla vatandaşı dolandıran 17 kişilik çete çökertildi. Dolandırıcılar satılık araç ilânıyla 2 milyon YTL'lik vurgun yapmışlar.


Ankara polisi, kendilerine gelen dolandırıldıkları yönündeki şikayetler üzerine araştırma başlattı. Araştırma sonunda piyasa fiyatının altında araba satış ilanıyla 'kapora' alarak dolandırıcılık yapan çeteye ulaştı. Şebeke üyelerinin sık sık telefon numarası değiştirdiği ve birkaç bankada yüzlerce banka hesabı açtığı belirlendi.


İlanla dolandırıcılık yapan çete, araba satın almak için arayan müşteriden acilen kapora göndermesi halinde aracı başkasına satmayacağını söyleyerek, müşteriden en az 500 YTL kapora alıyor. İlan sahibine bir daha ulaşamayan müşteri, kaporayı yatırdıktan sonra dolandırıldığını anlıyor. İstanbul ve Ankara merkezli 30 kişilik bir şebekenin bugüne kadar bine yakın kişiyi dolandırdığı belirlendi. Her müşteriden en az 500 YTL'lik kapora alan şebeke üyelerinin yaklaşık 2 milyon YTL vurgun yaptığı tahmin ediliyor. Şikayet edenler arasında sadece posta çeki hesaplarını kontrol eden Ankara Emniyeti, 300 kişinin bir milyon YTL'ye yakın parayı dolandırıcılara kaptırdığını ortaya çıkardı. Şebeke üyelerinin sık sık telefon numarası değiştirdiği ve birkaç bankada yüzlerce banka hesabı açtığı belirlendi.


Ankara Emniyet Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Bürosu ekipleri benzer şekilde çok sayıda şikayet gelmesi üzerine, gazetelerin seri ilan servisleri ile ajanslarının ifadelerine başvurdu. Seri ilan servisi yöneticilerinden Z.A.'nın verilen ilanlardan birinin geri döndüğünü ve ilan parasının posta çeki hesabına tekrar yatırıldığını söylemesi üzerine araştırma bu yönde sürdürüldü. Dolandırıcıların ağına takılanlar arasında Kırıkkale'de yaşayan bir polis memuru da bulunuyor. Babasıyla birlikte biriktirdiği paraya bir minibüs almaya karar verdiklerini anlatan polis, "Piyasa değeri 50 bin YTL olan minibüsün gazetedeki 42 bin YTL fiyatını görünce hemen ilan sahibini aradık. Aracın çok taliplisi olduğunu söyleyip kapora istediler. Verilen banka hesabına bin YTL yatırdık. Bir daha da bu kişiye ulaşamadık." diyor.


ZAMAN

nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 04 Kas 2006, 14:32

İleti slamy » 28 Arl 2007, 02:48

ucuz etin yahnisi olmuş onlara. olmayada devam edecektir garantisini veririm... önemli olan canlarına bişey olmamış ...
slamy
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 2
Kayıt: 13 Eyl 2007, 10:47

İleti muzaffer » 29 Arl 2007, 13:40

Bu arkadaş otomobil satmayı gayet iyi biliyor.
muzaffer
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 39
Kayıt: 01 Haz 2007, 16:04


2. El SkodaKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir