MUAYENE

İkinci el Skoda arıyor yada aracınızı satıyorsanız bu bölüm sizin için.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

MUAYENE

İleti akar1976 » 17 Haz 2008, 00:14

arkadaşlar araç muayeneleri özel kuruluşlara da verildi sanıyorum muayeneninde sigorta gibi cezası varmı bilgilendirirseniz sevinirim

akar1976
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti weyis » 17 Haz 2008, 00:41

ben 15 gün önce yaptırdım.günü 1 ay geçmiti ama bir ceza ödemedim
weyis
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alwaysloser » 17 Haz 2008, 00:42

muayene yi geç ceza yok ama polisler yuakalamasın
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti toGah » 17 Haz 2008, 00:55

polisler yakalarsa arabayı bağlar, ama cezası yok.
toGah
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 17 Haz 2008, 06:51

geçenlerde forumdan bir arkadaş sormuştu da galiba 40-50 gibi bir cezası vardı muayenesiz yakalanmanın...
(weyis olabilir...)
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti KATARİN » 17 Haz 2008, 11:11

Cezadan kastın geç yaptırdığım için muayene istasyonunda ceza yermiyimse evet geç gittiğin her ay için cezalı duruma düşersin.( Muayene istasyonları özelleşen yerler için geçerli) Yok trafik polisinden ceza yermiyim diye soruyorsan 50 küsür ytl ceza yazar ve sana bi süre verir ikinci yakalanmanda verilen süre içinde yaptırmamışsan aracın bağlanır.AYIKLA PİRİNCİN TAŞINI.
KATARİN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kadir_ » 17 Haz 2008, 12:26

muayne de 1-2 gün geçmişse birşey demiyorlar ama uzun sürede polise yakalandın mı cezası var
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti slayer » 17 Haz 2008, 13:32

eğer muayenesiz yakalanırsanız 45 ytl cezası var 2 haftada (polisin insafına gelmişse) 1 ay süresi var bu süre içerisinde muayene yapılmamışsa 2. yakalanmada araç bağlanır benim size tavsiyem araçlarının muayeneleri yaklamış olan arkdaşlar bir an önce muayenenizi yaptırın eğer özel muayene istasyonlarına kalırsanız yandığınızın resmidir hayatta geçemezsiniz muayeneden arabayı 140 noktadan test ediyolar ve herhangi bir yerinde bozukluk çıkarsa git yaptır gel gibi bi tavırla karşılaşıcaksınız ve bu arada muayene için yatırmış olduğunuz parada yanıcak siz arabanızın o bozuk olan yerini yaptırtıp geri gittiğinizde sizden tekrar bi ücret yatırmanızı isticekler ve siz atıyorum 100 lira yatırdıysanız ilk muayene için tekrar bi 100 ytl yatırıcaksınız her muayeneye girişte aracınızda bi sorun bulunduysa o yatırdığınız para yanıcak ve size; ''34....56 plaka nolu araç muayenede gözden geçirilip sorunlu olduğu anlaşılmıştır iş bu kişinin aracının sorunluğu olduğu yeri yaptırıp muayene ücretini tekrar yatırmak şartıyla muayenesinin tamamlanması ön görülmüştür.'' yazılı ve kaşeli bir kağıt verip göndericekler bu duruma kimse düşmek istemez bence...
slayer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti akar1976 » 18 Haz 2008, 02:01

[quote="slayer"]eğer muayenesiz yakalanırsanız 45 ytl cezası var 2 haftada (polisin insafına gelmişse) 1 ay süresi var bu süre içerisinde muayene yapılmamışsa 2. yakalanmada araç bağlanır benim size tavsiyem araçlarının muayeneleri yaklamış olan arkdaşlar bir an önce muayenenizi yaptırın eğer özel muayene istasyonlarına kalırsanız yandığınızın resmidir hayatta geçemezsiniz muayeneden arabayı 140 noktadan test ediyolar ve herhangi bir yerinde bozukluk çıkarsa git yaptır gel gibi bi tavırla karşılaşıcaksınız ve bu arada muayene için yatırmış olduğunuz parada yanıcak siz arabanızın o bozuk olan yerini yaptırtıp geri gittiğinizde sizden tekrar bi ücret yatırmanızı isticekler ve siz atıyorum 100 lira yatırdıysanız ilk muayene için tekrar bi 100 ytl yatırıcaksınız her muayeneye girişte aracınızda bi sorun bulunduysa o yatırdığınız para yanıcak ve size; ''34....56 plaka nolu araç muayenede gözden geçirilip sorunlu olduğu anlaşılmıştır iş bu kişinin aracının sorunluğu olduğu yeri yaptırıp muayene ücretini tekrar yatırmak şartıyla muayenesinin tamamlanması ön görülmüştür.'' yazılı ve kaşeli bir kağıt verip göndericekler bu duruma kimse düşmek istemez bence...[/QUOTE]

böyle saçmalık olurmu yav Allah aşkına git gel 100 kağıt nerde bu yoğurdun bolluğu
akar1976
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 18 Haz 2008, 02:55

[quote="slayer"]eğer muayenesiz yakalanırsanız 45 ytl cezası var 2 haftada (polisin insafına gelmişse) 1 ay süresi var bu süre içerisinde muayene yapılmamışsa 2. yakalanmada araç bağlanır benim size tavsiyem araçlarının muayeneleri yaklamış olan arkdaşlar bir an önce muayenenizi yaptırın eğer özel muayene istasyonlarına kalırsanız yandığınızın resmidir hayatta geçemezsiniz muayeneden arabayı 140 noktadan test ediyolar ve herhangi bir yerinde bozukluk çıkarsa git yaptır gel gibi bi tavırla karşılaşıcaksınız ve bu arada muayene için yatırmış olduğunuz parada yanıcak siz arabanızın o bozuk olan yerini yaptırtıp geri gittiğinizde sizden tekrar bi ücret yatırmanızı isticekler ve siz atıyorum 100 lira yatırdıysanız ilk muayene için tekrar bi 100 ytl yatırıcaksınız her muayeneye girişte aracınızda bi sorun bulunduysa o yatırdığınız para yanıcak ve size; ''34....56 plaka nolu araç muayenede gözden geçirilip sorunlu olduğu anlaşılmıştır iş bu kişinin aracının sorunluğu olduğu yeri yaptırıp muayene ücretini tekrar yatırmak şartıyla muayenesinin tamamlanması ön görülmüştür.'' yazılı ve kaşeli bir kağıt verip göndericekler bu duruma kimse düşmek istemez bence...[/QUOTE]

kesinlikle eksik yada yanlış bilgi var!
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti FLEYLAK » 18 Haz 2008, 13:47

Sanırm gerçek belki 100 ytl değil ama uygulama böyle olacak anladığım kadarı ile...Censored
FLEYLAK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti slayer » 18 Haz 2008, 15:10

valla direk servisten öğrendiğim bu arkadaşlar artı trafik müşavirleride bunun böyle olacağını doğruladılar ama geçici bir süre artık iş rüşvetle yürümeye başlayınca herşey düzelicek ama bir süre bu şekilde devam edicekmiş...
slayer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alwaysloser » 18 Haz 2008, 15:58

ülkemizde rüşvet almayan mı var arkadaşlar bunlar alamazmı sanki ver eline yeterli parayı bak nasıl geçiyosun ha bu 50 olmuş 100 olmuş o anki memura bağlı

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ufuk05 » 18 Haz 2008, 19:24

bu şekilde olursa adam istediği yerden kıllık yaratır olmıcak bişey için git yaptır gel der sonuçta tekrar buane parası vereceksin bu da adamınişine gelir bir araba ne kadar çok git gel yaparsa o kadar çokmuane ücreti demek.konu açılmışken muanede arabadaki müzik tesisatına karışırlarmı benimki biraz abartılıda Big%20smile
ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alwaysloser » 18 Haz 2008, 19:28

tek kişi durmadığı için 50 kere git gel yapamazlar sanmıyorum

alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ufuk05 » 18 Haz 2008, 19:42

Araç muayene sonuçları dört grupta değerlendirilecektir :

1- KUSURSUZ : Muayene edilen araçta herhangi bir eksikliğin bulunmaması halidir. Bu durumda Araç Trafik Belgesinin ilgili kısmına bir sonraki muayene tarihi yazılarak istasyon amiri veya yardımcısı tarafından imzalanmak ve mühürlenmek suretiyle onaylanır.

2- HAFİF KUSUR : Aracın yapılan muayenesi sonrasında yeniden muayenesine gerek duyulmayan bir eksikliğin bulunması halinde, eksiklikler Araç Muayene Raporunda gösterilip raporun bir örneği araç sahibine veya aracı muayeneye getirene, söz konusu eksikliklerin giderilmesi için verilir. Araç Trafik Belgesinin ilgili kısmına bir sonraki muayene tarihi yazılarak istasyon amiri veya yardımcısı tarafından imzalanmak ve mühürlenmek suretiyle onaylanarak muayenesi bitirilir.

3- AĞIR KUSUR : Aracın muayenesi sonucunda tamirine ihtiyaç duyulacak derecede eksiklikler tespit olunması halinde, söz konusu eksiklikler Araç Muayene Raporuna işlenir. Bu eksikliklerin giderilerek aracın yeniden muayeneye gelmesi amacıyla; Araç Muayene Raporunda bir aylık süre tanındığı belirtilerek aracın muayenesi bitirilmez ve Araç Trafik Belgesi onaylanmaz.

Söz konusu Raporun bir örneği aracı getirene verilir ve aracın tekrar muayenesi sırasında verilen rapordaki eksikliklerin giderilip giderilmediği kontrol edilir. Bir aylık süre içinde gelinen ikinci muayeneden muayene ücreti alınmaz. Bu tarihten sonraki muayenelerden muayene ücreti tam olarak alınır. Eksiklikler tamamlanmadığı sürece muayene işlemi tamamlanmış sayılmaz.

4- EMNİYETSİZ : Aracın; can ve mal emniyeti ile trafik güvenliği açısından tehlikeli olacak derecede kusurlarının/eksikliklerinin tespiti halinde muayenesi onaylanmaz. Bu tür araçlar için trafikten men tutanağı düzenlenerek durum trafik zabıtasına bildirilir.

Araçların muayeneleri sonucunda tespit edilen eksikliklerden nelerin hafif kusur, ağır kusur ve emniyetsiz grubuna girdiği Bakanlık tarafından belirlenir.

Araç Muayene Raporlarının İşleticide veya Alt İşleticide kalan nüshaları İşletici tarafından bilgisayar ağına girilir ve ayrıca arşivlenip saklanır.

Muayeneleri süresi içinde yaptırılmayan veya geç yaptırılan araçlara ilişkin bilgiler, şekli ve içeriği Maliye Bakanlığınca belirlenecek bir tutanak ile en yakın trafik kuruluşuna bildirilir. Bu tutanaklar gerektiğinde/imkanlar ölçüsünde elektronik ortamda da bildirilebilir.

ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti slayer » 18 Haz 2008, 21:16

[quote="ufuk05"]bu şekilde olursa adam istediği yerden kıllık yaratır olmıcak bişey için git yaptır gel der sonuçta tekrar buane parası vereceksin bu da adamınişine gelir bir araba ne kadar çok git gel yaparsa o kadar çokmuane ücreti demek.konu açılmışken muanede arabadaki müzik tesisatına karışırlarmı benimki biraz abartılıda Big%20smile[/QUOTE]

şu anda ses tesisatıyla ilgili bi problem çıkartmıyolar ama özel muayene istasyonları belki sorun çıkartabilir tam emin değilim ama bu git gel cebe para girsin olayı öyle değil sonuçta bu para sevisin cebine girmiyo gene devlete ödemiş oluyosun sadece kolaylık olarak vergi dairesine değil o anda orda ödüyosun yani onların cebine sen rüşvet vermediğin sürece belli bi miktardan fazlası geçmiyo he rüşvet vermezsen ne olur 140 noktadan 140 tane sorun çıkartırlar sittin sene araban muayeneden geçemez ama ilk zamanlar rüşveti kimse yemez kimse o riski göze almaz neden nerden bilicekler diceksin; şimdi diyelim senin camların filmli ve seni polis durdurdu ruhsata baktı atıyorum sen 05-08-2008 tarihinde aracını muayene ettirdinve poliste seni hemen ertesi gün yakaladı filmler yüzünden otomatik olarak senin aracını muayene eden servis ceza yicek niye muayeneden bu haliyle geçti o yüzden ilk 1 sene araç muayenelerinde çok sıkıntı yaşanıcak ben arabamın günü dolmadığı halde muayene yaptırttım 2 sene rahatım bence özeller devreye girmeden yaptırın derim ama gene sizler bilirsiniz orası beni enterese etmez ....
slayer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alwaysloser » 19 Haz 2008, 02:33

güncel

alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

2. El Skoda

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir