NYT Türkiye'ye kredi kartı uyarısı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

NYT Türkiye'ye kredi kartı uyarısı

İleti KATARİN » 10 Ağu 2008, 23:23


NYT’ten Türkiye'ye kredi kartı uyarısı

 
Türkiye’de kredi kart kullanımının önemli ölçüde yayılması ve borçlanan insanların yaşadığı ciddi sorunlar, New York Times gazetesinde geniş bir habere konu oldu.

Türkiye ve Çin gibi ülkelerde, 2003 yılında Güney Kore’de yaşanan “ulusal krize” benzer bir tehlike olduğunu uyarısına yer veren gazete, “Kredi kart işi, Türk bankaları için karlıdır. Kart başına kar, Amerika’dan yüksek. Bu, bankaları, yabancı yatırımcılar için çekici hale getirdi” yorumunu yaptı.

New York Times gazetesi, “Borç Tuzağı” başlığını kullandığı geniş haberinde eskiden borçlanmanın hiç hoş karşılanmadığı Türkiye’de bir “kültür değişimi”nin yaşandığını, kredi kartlarının yayıldığını belirtti. Türkiye’de 30 yıl önce 10 binden az olan kredi kart sayısının 38 milyonu aştığına dikkat çeken gazete, kredi kartlarının kullanımının yayılması ile borç sorunun ağırlaştığını kaydetti.

TÜRKİYE’DE KREDİ KART BORCU 18 MİLYAR DOLARA YAKLAŞTI

Türkiye’de kredi kart borçlarının, geçen yıl, beş yıl öncesi düzeyinin altı katı artarak 18 milyar dolara yaklaştığını Türk gazetelerinin de, ya kendilerini ya başkalarını öldüren umutsuz kredi kartı sahiplerine ilişkin olaylarla dolu taştığını kaydetti.

NYT, pek az ABD’li ihraç ürünün kredi kart kadar “popüler” hale geldiğini belirtirken de halen dünyadaki 3.57 milyar kredi kartından üç ikisinden fazlanın ABD dışında kullandığına işaret etti.


“VİSA VE MASTERCARD WALL STREET HARİKALARI OLDU”

“Küresel alışveriş çılgınlığı Visa ve MasterCard’ı Wall Street Harikaları haline getirdi” ifadesine yer veren gazete, Visa’nın geçen Mart ayında ABD’nin tarihinin en büyük hisse arzını tamamladığını, MasterCard hisselerinin de, şirkete halka açıldığı 2006 yılından bu yana yüzde 500’ye yakın değer kazandığını vurguladı.

Ama asıl yüksek kar olanaklarının ABD’nin dışında bulunduğu kaydedilen haberde, kredi kartlarının “sofistike olmayan tüketiciler”e verilmesinin sonucunda insanların borç batağına saplanabileceği uyarısını da yaptı.

Kredi kart kullanıcılarının borç sorunlarına ilişkin olarak Türkiye’de de çeşitli örnekleri veren gazete, Güney Kore’de 2003 yılında ödenemeyen kredi kart borçlarının artmasının ulusal bir krizi tetiklediğini anımsattıktan sonra “Şimdi sektör uzmanları, Türkiye ve Çin gibi hızla yükselen piyasalarda benzer tehlike görüyor” diye yazdı.

“TÜRKİYE’DE KART BAŞINA KAR AMERİKA’DAN DAHA YÜKSEK”

NYT, Türkiye’deki kredi kartları ile ilgili olarak da “İş, Türk bankaları için karlıdır: kart başında kar, Amerika’dan daha yüksek. Bu, bankaları, yabancı yatırımcılar için çekici hale getir
 
KATARİN
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 11 Şub 2008, 22:45

İleti ilk aşk » 11 Ağu 2008, 10:52

yukarıda kredi kartı yüzünden insanlar öldü diyorlar hemen altta bonus reklam vermiş hemen başvurun diyor
ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 14 Ekm 2007, 23:51

İleti BlueVRS » 11 Ağu 2008, 11:34

Dikkat etmek lazım..Piyasadaki işlerin yavaşlığının ve para kıtlığının da en büyük nedenleri kredi kartları ve krediler..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 5
Kayıt: 15 Oca 2008, 17:17

İleti ilk aşk » 11 Ağu 2008, 18:25

kredi kartı bazen işe yarıyor ama biz amacına uygun kullanamıyoruz ben dahil
ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 14 Ekm 2007, 23:51


Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir