Türkiye'de evlilik yaşı 40'a dayandı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Türkiye'de evlilik yaşı 40'a dayandı

İleti lazianke » 06 Eyl 2008, 11:54

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, 30-44 yaş arasında evlenen damat sayısı 1998'den 2005'e kadar geçen 7 yıllık sürede yüzde 70,5 arttı. Aynı dönemde 30-44 yaş arasında dünyaevine giren gelin sayısı ise yüzde 75,4 oranında yükseldi. Son yılların rakamlarıyla birlikte bu oranın daha da artacağı belirtiliyor. Uzmanlar, geç kurulan yuvaların risklerine karşı çiftleri uyarıyor. Seferihisar Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Dr. Ahmet Uysal, Türkiye için ideal evlenme yaşının 23-28 yaş arası olduğunu ifade ediyor. İdeal evlenme yaşından sonra kurulan yuvaların sağlık açısından da tehlikeli olduğuna dikkat çeken Uysal, "Bu yaştan sonra doğurganlık düşer. Hormonal düzensizlikler ve yumurtalarda sorun olabilir. Erkeğin ise spermlerinde sorun çıkabilir." bilgisini veriyor. Kişisel Gelişim Uzmanı Canten Kaya, evlilik yaşının gecikmesinin iki ana sebebinin, kariyer ve ekonomik zorluklar olduğunu dile getiriyor. İnsanların gelecek kaygısıyla evlenmeyi sürekli ertelediklerini belirten Kaya, "Oysa erken evlilik en güzeli. Çocuk gelişimi için de çok önemli." diyor.

Evliliklerin gecikmesini maddi nedenlere bağlayan psikolog Fatih Kalkınç ise şunları söylüyor: "Eskiden anne-baba destek oluyordu. Artık gençler kendi ayakları üzerinde durmaya başladı. Kimse geleceğini garanti altına almadan evlenmek istemiyor. Bir insanın iyi bir iş kurması en az 30 yaşını buluyor." Yaş ilerlediği için doğan çocukların down sendromlu olma ihtimalinin yüksek olduğuna işaret eden Kalkınç, "Annenin de doğumda durumu tehlikeli." diyor. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Sosyolog Prof. Dr. Ercan Tatlıdil de yakın gelecekte evliliklerde 30 yaşın da ilerisine çıkılacağını düşünüyor.

Evliliğini geciktirenler ne diyor?

N.K.: Bayan mühendisim. Babam erken yaşta vefat etmiş. Annemiz büyüttü bizi. 2'si erkek 3 kardeşiz. En büyük kardeşimiz evlenince evin tüm yükü üstüme kaldı. İşyeri açayım, işimi rayına oturtayım, ev alayım derken evlilik konusunu sürekli erteledim. Yaş gecikince istemeye gelen de olmadı. 45 yaşında tanıştığım bir erkekle 3 ay önce dünyaevine girdim. Şimdilik bir sorunumuz yok.

Ş.K.: 33 yaşında bir erkeğim. 2 yıllık üniversite eğitiminden sonra uzun yıllar iş aradım. Sonunda aradığım işi Bodrum'da buldum. Bodrum çok pahalı bir yer. Evlensem kirayı bile zor ödeyecektim. Bekar evlerinde kalarak para biriktirdim. Şimdi evlenmek istiyorum ama bir türlü nasip olmuyor.

F.T.: 35 yaşında üniversite mezunu bir bayanım. Ağabeyim uygun yaşta evlendi. Babam ve annem kansere yakalanınca onlarla ilgilenmek zorunda kaldım. Bir yandan da part-time işlerde çalıştım. Babam vefat etti, annem sağ. Şimdi evlenmek istiyorum ama farkına varmadan daha seçici olmuşum. Kendime uygun birini bulmakta zorlanıyorum.

Zaman

lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti reprisal_hunter » 06 Eyl 2008, 12:41

bu gün 40 a dayandıysa yarın hiç evlenmeyin derler
Kullanıcı avatarı
reprisal_hunter
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 06 Eyl 2008, 12:45

benim çalıştığım okulda 35 yaşında ve geçmiş altı arkadaşım var. artık dişi sinek geçse mevzusu oluyor...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti 34SCU59 » 06 Eyl 2008, 13:57

24 yasındayım bekarım:))))) allah oncelikle herkesin gonlune gore versin
NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

İleti hakanerdogan » 06 Eyl 2008, 15:42

valla benimde hiç evlenesim yok. belki şimdi böyle düşünüyorum ama. aman yanlış anlaşılmasın hovardalığa meraklı olduğumdan değil, dişiler ilgimi çekmiyor artık. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Crzyboy » 06 Eyl 2008, 16:16

[quote="hakanerdogan"]valla benimde hiç evlenesim yok. belki şimdi böyle düşünüyorum ama. aman yanlış anlaşılmasın hovardalığa meraklı olduğumdan değil, dişiler ilgimi çekmiyor artık.  [/QUOTE] İlginç Shocked
[url=http://img134.imageshack.us/i/22462428.jpg/][IMG]http://img134.imageshack.us/img134/9449/22462428.th.jpg[/IMG][/url]
[font=Times New Roman][size=3][b][font=Verdana]'93 ?koda Favorit 135L ~ Beyaz..[/font][/b][/size][/font]
Crzyboy
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: '93 Favorit 135L

İleti mygokhan » 06 Eyl 2008, 18:02

[quote="hakanerdogan"]valla benimde hiç evlenesim yok. belki şimdi böyle düşünüyorum ama. aman yanlış anlaşılmasın hovardalığa meraklı olduğumdan değil, dişiler ilgimi çekmiyor artık.  [/QUOTE]

OuchOuchLOL
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti hakanerdogan » 06 Eyl 2008, 18:03

erkeklerde çekmiyor canım Smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti FWD » 06 Eyl 2008, 18:07

[quote="hakanerdogan"]erkeklerde çekmiyor canım Smile
[/QUOTE]

Hani biz de diyorduk ki LOL Neyse... Embarrassed
FWD
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 06 Eyl 2008, 18:09

bende bundan korkuyordum Smile  kendi halimdeyim artık kendime fayda sağlamak için varım. hani o anlamda dedim. yoksa ilişkilerde bir problemim yok. LOL gayet normal bir insanım. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti lazianke » 06 Eyl 2008, 20:34

[quote="hakanerdogan"]bende bundan korkuyordum Smile  kendi halimdeyim artık kendime fayda sağlamak için varım. hani o anlamda dedim. yoksa ilişkilerde bir problemim yok. LOL gayet normal bir insanım.  [/QUOTE]
yahu hakan kardeş ben de senin gibi düşünüyordum, okuldaki kızların dünyları o kadar uzağımda idi ki anlatamam. ama bir anda aşk işin içine girdi ve hayatım değişti. Rabbime sonsuz şükür şimdi çok mutluyum...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alwaysloser » 06 Eyl 2008, 22:00

başbakanımızda 3 çocuk yapın diyo millet kariyer yapmadan evlenmiyo ApproveApproveApproveApproveApproveApproveApproveApprove
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti elegance » 07 Eyl 2008, 00:02

heç ben zatne bi evleniyim transporter alıp sıra sıra bütün koltukları dolduracam
elegance
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Octavia TDI

İleti hakanerdogan » 07 Eyl 2008, 00:28

[quote="lazianke"][quote="hakanerdogan"]bende bundan korkuyordum Smile  kendi halimdeyim artık kendime fayda sağlamak için varım. hani o anlamda dedim. yoksa ilişkilerde bir problemim yok. LOL gayet normal bir insanım.  [/QUOTE]
yahu hakan kardeş ben de senin gibi düşünüyordum, okuldaki kızların dünyları o kadar uzağımda idi ki anlatamam. ama bir anda aşk işin içine girdi ve hayatım değişti. Rabbime sonsuz şükür şimdi çok mutluyum...
[/QUOTE]

ya çıkıpta hiç bi kız benimle felsefi şeylerden, ekonomiden, otomobillerden, nerde ne ucuzlamış gidip ordan alalım, etobur olalım gibi şeylere gelmez, gelsede hoşuna gitmez benim hayatım.

ben bi kıza saçın güzel olmuş, çok tatlısın, dakka başı seni seviyorum falan diyemem bu saatten sonra. e çoğu kızda bunu bekliyor.

idealimdeki hayat arkadaşı portresini çiziyim, bulursam valla evlenecem...

-çok güzel olup olmaması önemli değil, yüzüne bakılsın yeter.

-aptal takıntıları olmasın, makyaj yapıp saçını boyatmasın, dekolte giyinmesin, kesinlikle parfüm kokmasın; ter koksun ama delikanlı gibi, çalışıp uğraşıp terlesin.

-hayata asılsın idealleri amaçları olsun, asi olmasın

-kıvrak zekalı olsun, mal olmasın

-yeni yaptığı, aldığı bişeyi farketmedim diye zırvalamasın

-sadaktli-dürüst olsun

-kupkuru gurura sarılıp başının dikine gitmesin.

(söz bende ona layık olacam)

böle bi kız olmadığına göre, olsada faredip rastlamanın zorluğunu düşünürsek benim evlenmem imkansız.  Aramakla bulunmaz ki Allah rastgetire derdi dedem, haklı.

öle manken gibi giyinip saçları fönlü parfüm kokan pahalı mekanlarda takılan... ıyy ne kadar uzak ya, ne kadar boş ne kadar anlamsız geliyor bana.

oh be rahatladım.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sılver_exelance » 07 Eyl 2008, 00:31

bu tarifinden bir ikincisi çıkarsa onuda ben almassam namerdimBig%20smile
sılver_exelance
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elegance » 07 Eyl 2008, 00:31

[quote="hakanerdogan"] [quote="lazianke"][quote="hakanerdogan"]bende bundan korkuyordum Smile  kendi halimdeyim artık kendime fayda sağlamak için varım. hani o anlamda dedim. yoksa ilişkilerde bir problemim yok. LOL gayet normal bir insanım.  [/QUOTE]
[/QUOTE]

ya çıkıpta hiç bi kız benimle felsefi şeylerden, ekonomiden, otomobillerden, nerde ne ucuzlamış gidip ordan alalım, etobur olalım gibi şeylere gelmez, gelsede hoşuna gitmez benim hayatım.

ben bi kıza saçın güzel olmuş, çok tatlısın, dakka başı seni seviyorum falan diyemem bu saatten sonra. e çoğu kızda bunu bekliyor.

idealimdeki hayat arkadaşı portresini çiziyim, bulursam valla evlenecem...

-çok güzel olup olmaması önemli değil, yüzüne bakılsın yeter.

-aptal takıntıları olmasın, makyaj yapıp saçını boyatmasın, dekolte giyinmesin, kesinlikle parfüm kokmasın; ter koksun ama delikanlı gibi, çalışıp uğraşıp terlesin.

-hayata asılsın idealleri amaçları olsun, asi olmasın

-kıvrak zekalı olsun, mal olmasın

-yeni yaptığı, aldığı bişeyi farketmedim diye zırvalamasın

-sadaktli-dürüst olsun

-kupkuru gurura sarılıp başının dikine gitmesin.

(söz bende ona layık olacam)

böle bi kız olmadığına göre, olsada faredip rastlamanın zorluğunu düşünürsek benim evlenmem imkansız.  Aramakla bulunmaz ki Allah rastgetire derdi dedem, haklı.

öle manken gibi giyinip saçları fönlü parfüm kokan pahalı mekanlarda takılan... ıyy ne kadar uzak ya, ne kadar boş ne kadar anlamsız geliyor bana.

oh be rahatladım.
[/QUOTE] hakanımaynı fikirdeyizde karı sonuctasacını boyatmasa makyaz yapmazsa duramaz bence sacını boyatsında makyaja bende tersim kalanlarıda işte aynı ClapClapClap
elegance
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Octavia TDI

İleti hakanerdogan » 07 Eyl 2008, 00:37

[quote="sılver_exelance"]
bu tarifinden bir ikincisi çıkarsa onuda ben almassam namerdimBig%20smile [/QUOTE]

valla böle 2 kardeş bulsakda evlensek.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti felicia41 » 07 Eyl 2008, 03:47

yaşım 26 yanlız yaşadığım zamanlarda düşünmüştüm evlenmeyi ama şimdi hiç içimden gelmiyor.
30 u gecerim gibi geliyor ( 5 yılda krediye girdim 30 garanti yani)

yanlızlıktan hoşlanmıyorum. sevgililerim oluyo ama evlilik düşünmediğimi söylüyorum dolayısıyla fazla sürmüyo ilişkilerim.
felicia41
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir