Bunları Biliyor muydunuz?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bunları Biliyor muydunuz?

İleti lazianke » 24 Mar 2007, 21:16

sorumun yanıtını bilen yok ama temel fıkrası anlatılınca katıla katıla gülüyorsunuz. sizi bekliyorum.peki işinizi biraz kolaylaştırayım. aşağıdakilerden hangisi Laz değil?
a) İsmail Türüt

b) Volkan Konak

c)  Davut Güloğlu

d) Kazım Koyuncu

e) Fuat Saka

(Sselim ve serdar5306 kopya yok)

lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti lazianke » 25 Mar 2007, 13:27

cevap d şıkkı hariç hepsi idi kimse Lazların kim olduğunu bilmiyor.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti lazianke » 26 Mar 2007, 02:34

konuyu ülkemizde Lazlarla ilgili hemen her yerde bilinen ve beni de rahatsız eden bir yanlışlığı düzeltmek için açtım. açarken de yanlış anlaşılmamak adına kaygılanmadım değil.
   Arkadaşlar, ülkemizde Laz denince, bazen Kastamonudan bazen Samsundan ve de en çok Trabzondan başlayıp doğu sınırına kadar uzunan bölgede yaşayan ve Türkçemizi kendilerine has bir şiveyle konuşan insanlar akla gelir. kısmen doğrudur.

Öncelikle Lazlar, Rize'nin Çayeli ilçesinden de doğuda başlayıp Sarp sınırına kadar uzanan Pazar,Ardeşen, Fındıklı, ile Artvin sahilindeki Arhavi, Hopa ve kısmen içerideki içerideki Borçka ve Rize Çamlıhemşinde yaşarlar. bunun dışında 1878(93 Harbi) göçmenleri olarak Bolu,Düzce,Akçakoca, ,Manyas vb Batı Karadeniz ve Marmarada da yaşayanlar vardır. yani Rize ve Trabzon halkı Laz değildir.

Lazca denilince akla İsmail Türütün konuştuğu Türkçe şivesi akla gelir oysa Lazca Güney Kafkas Dil Ailesinden bir dildir. yani "cittum" "celdum" vb kelimeler Lazca değil Karadeniz ağzıdır. aynı kelimelerin Lazcası "bigzali" "mopti" dir. yani Lazca ayrı bir dildir.

bir de bunun dışında Trabzonda Rumca konuşan bir kesim vardır ve dillerine "Bizim Lazca" derler ki Lazca ile hiç bir alakası yoktur.

Laz olmak bazı sanatçı(!)larca populerlik vasıtası olarak kullanıldığından piyasadaki bu yanlış bilgi daha da yaygınlık kazanmaktadır.

Evet Lazlar her "Türk" gibi bu ülkeyi sevmektedir.Lazlar bu ülkeyi çok seven bir azınlıktır demeyeceğim zira "azınlık"kavramını kullanmak demek bu ülkeyi bölmek isteyenlerin ekmeğine yağ sürmek demektir. Balkan Harbinde ve Sarıkamış'ta şehit düşen dedelerimin kemiklerini sızlatmaktır. Lazlar da bu ülkenin diğer efradı gibi İnşaallah sonsuza kadar beraber yaşamakta kararlıdırlar.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti lazianke » 26 Mar 2007, 02:43

gogalertaşa goxtare: "gezebilirken gezeceksin." (96 yaşında vefat edip hayat boyu sadece 3 gün hasta yatağında yatan dedeannemin sözüdür.Türkçeyi çok az bilen o  rahmetli dedeme hamile iken 22 yaşındaki eşini Balkan Harbine göndermiş ve bir daha görememiştir.ardından da kaynı Sarıkamış'a)
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti lazianke » 01 Nis 2007, 14:00

Rudolf Diesel'in icat ettiği dizel motor 115 yaşında.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodacı » 01 Nis 2007, 20:04

"DİYARBAKIRLI, VANLI, ERZURUMLU, TRABZONLU, İSTANBULLU, TRAKYALI VE MAKEDONYALI HEP BİR IRKIN EVLATLARI HEP AYNI CEVHERİN DAMARLARIDIR." K. ATATÜRK ...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 01 Nis 2007, 20:10

[quote="skodacı"]

"DİYARBAKIRLI, VANLI, ERZURUMLU, TRABZONLU, İSTANBULLU, TRAKYALI VE MAKEDONYALI HEP BİR IRKIN EVLATLARI HEP AYNI CEVHERİN DAMARLARIDIR." K. ATATÜRK ...
[/QUOTE]
+1000000000000000000000000000000000000000000000000000

"KAHRAMAN IRKIMA GÜL NE BU ŞİDDET BU CELAL" diyen Milli Şairimiz de Irk derken Orta Asyalılığı kastetmiyordu zaten.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Önceki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir