Sıfır riskli tek çay Türk çayı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Sıfır riskli tek çay Türk çayı

İleti lazianke » 30 Ekm 2008, 16:25

arkadaşlar memleket ve kısmen eski meslek icabı bu bilgiyi paylaşmak istedim. dünyanın en katkısız çayını biz içiyoruz.tırcı komşularımız yurt dışından lipton için türkiyeye çay getirdiklerini söylüyorlardı, türkiyeye dışardan çay getirtip burada harmanlayıp türk çayı olarak satıyorlar...

Rize - Dünya genelinde çay üretimi yapan 30 civarında ülkeden Türkiye dışındakilerin Ekvator ve Ekvator'un hemen kıyısında yer alması ve bu bölgelerde tropikal iklimin olması nedeniyle pek çok toprak hastalığı ve zararlıya rastlanıyor.

Bu hastalıkların giderilmesi için biyolojik mücadelenin pahalı olması nedeniyle kimyasal mücadele yapılıyor. İklimi dolayısıyla bu tür hastalık ve zararlılara rastlanmaması, Türk çayını dünyada kimyasal ilaçlama yapılmayan tek çay yapıyor.

ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce, yaptığı açıklamada, dünya üzerinde Hindistan, Çin, Endonezya, Japonya, Sri Lanka gibi 30'un üzerinde çay tarımı yapan ülke olduğunu, bu ülkelerin genellikle Ekvator ve Ekvator'un hemen kıyısında yer aldığını söyledi.

Çay tarımının güneyde 27-30 enlem dereceleri arasında yapıldığını, kuzeyde 42 enlem derecesinde ise sadece Türkiye'de, Doğu Karadeniz yöresinde yapıldığını belirten Yüce, "Aynı bölgede Gürcistan'da da çay tarımı var fakat Gürcistan'da çay tarımı bitmek üzere" dedi.

Genel Müdür Yüce, Doğu Karadeniz'de iklim özellikleri nedeniyle çay yaprağına zarar veren haşerelere ve toprak hastalıklarına pek rastlanmadığını, dolayısıyla kimyasal mücadeleye gerek olmadığını vurgulayarak, "Bu da Türk çayını kimyasal atıklar yönünden sıfır riskli bir çay haline getirmektedir. Dünyada bu özelliğe sahip tek çay Türk çayıdır. Yani en sağlıklı, en duru, en organik çay Türk çayıdır" dedi.

AA

lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti yonetici » 30 Ekm 2008, 16:31

Yalnuz bu çay işine çok sahtekarlık karıştı. Kenarda köşede mantar gibi biten marketlerde Rize-Çaykur etiketleri ile satılan çaylar hep sahte içinden çıkan çay beş para etmez. Çok ciddi bir denetim lazım devlet el atmıyorsa bizzat çaykur denetlesin özellikle büyük şehirlerdeki orta ölçekli zincir marketlerle ilgilensin.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti lazianke » 30 Ekm 2008, 17:01

[quote="?"]Yalnuz bu çay işine çok sahtekarlık karıştı. Kenarda köşede mantar gibi biten marketlerde Rize-Çaykur etiketleri ile satılan çaylar hep sahte içinden çıkan çay beş para etmez. Çok ciddi bir denetim lazım devlet el atmıyorsa bizzat çaykur denetlesin özellikle büyük şehirlerdeki orta ölçekli zincir marketlerle ilgilensin.[/QUOTE]
işin gerçeği şu, yerli özellerimizden hiçbiri her sürümünde çaykur kalitesini yakalayamıyor ve piyasaya ucuz ve çuvalla çay sürüyor. açık çay da o tür kötü kullanıma çok müsait. evet ciddi denetlenmesi lazım. ama paketi iyice incelerseniz kalitesinden anlayabilirsiniz. ya da çay çok sık satın alınan bir ürün değil alırken büyük süpermarketler tercih edilmeli...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yonetici » 30 Ekm 2008, 17:20

[quote="lazianke"]ya da çay çok sık satın alınan bir ürün değil alırken büyük süpermarketler tercih edilmeli...[/QUOTE]

Olurmu hocam benim bardak hep elimde evde günde 3 posta çay demleniyor biz çok sık alıyoruz Big%20smile
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti royal » 30 Ekm 2008, 17:44

emir abi sana özel kaliteli çay satarız Big%20smile sen yeterki kaliteli çay iste
royal
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 30 Ekm 2008, 20:19

[quote="?"][quote="lazianke"]ya da çay çok sık satın alınan bir ürün değil alırken büyük süpermarketler tercih edilmeli...[/QUOTE]

Olurmu hocam benim bardak hep elimde evde günde 3 posta çay demleniyor biz çok sık alıyoruz Big%20smile
[/QUOTE]
o zaman tiryakinin sülale boyundan alın sorun ortadan kalkar...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yonetici » 30 Ekm 2008, 21:34

Tamam o zaman birdahakine onu alayım daha önce hiç almamıştım. Genelde sarı renkli ambalajda olan turist çay tercih ediliyor.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti lazianke » 31 Ekm 2008, 00:35

[quote="?"]Tamam o zaman birdahakine onu alayım daha önce hiç almamıştım. Genelde sarı renkli ambalajda olan turist çay tercih ediliyor.[/QUOTE]
akıllarda olsun, çaykurun en has çayı sadece rizede ve hediyelik olarak satılır. uzun beyaz kutuda içinde iki yuvarlak teneke şeklindedir. ona en yakın olan çay ise diğer illerde de bulunabilen siyah box hediyelik çaydır...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir