SOBALI EV ÇOCUKLARI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

SOBALI EV ÇOCUKLARI

İleti turuncuklu » 28 Arl 2008, 12:58

Tonguekömür tozu içinde kapkara kalmanın ne olduğunu bilir, odunun çıtırdısında ninni dinler gibi uyumayı bilir, sobanın mazgalından çıkıp tavana vuran ateşin dansında hayal dünyasında bin bir hikaye yaratmayı bilir, annenin kızdığı zaman maşa ile kendisini kovalamasını bilir, kumpir değil közde patates yemenin zevkini bilir, lodos'un ne olduğunu bir denizci kadar iyi bilir malum lodosda bacanın nasıl tüttüğünü bilir, kestane pişirmeyi bilir sonra yediği mandalinanın, portakalın kabuğunu sobanın üstüne koyunca evin ne kadar güzel koktuğunu bilir fakat sobada iz bıraktığı için annenin kızdığını da öğrenir, banyodan çıkınca hemen gidip sobaya sarılan çocuktur, bugünkü gibi herkesin ayrı odalarda ayrı yaşam sürdüğü bir yapısı yoktur bütün aile aynı odada oturmanın ne demek olduğunu bilen çocuktur, soba borusuna takılı olan ve çamaşır kurutmaya yarayan o tellerin açılışı esnasında onu teknolojinin son noktası sanan çocuktur. bir de soba üstünde dans eden tükürüğünü izlemesini seven çocuktur. ne güzel çocuktur sobalı evde büyüyen çocuk. Smile

(ALINTIDIR)

Gerçekten de çok sıcak geldi bana..içimde birşeyler ısındı sanki.sizinli paylaşmak istedim..

turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fevgo » 28 Arl 2008, 13:04

Okurken eskilere gittim.Paylaşım için tşk.Smile,Clap
fevgo
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 28 Arl 2008, 13:15

aynı bizim köydeki gibi...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti by wodoo » 28 Arl 2008, 13:44

özellikle sabah kahvaltısında sobada ekmek ısıtıp çıtır çıtır ekmek yemeyi özledim..
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre Şahin
Nereden: Ankara
Arabanız: Astra GSİ

İleti baho06 » 28 Arl 2008, 14:14

15 sene önce soba vardı.annanem bazlama yapardı.bize de küçük hamur verirdi.bizde sobada minyatür bazlama yapıp yerdik.ne günlerdi o günler be.vay anasını sayın seyirciler.doğalgaz çıktı ortam bobiç oldu.

baho06
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 28 Arl 2008, 14:34

patates atardık kuzineye, üstünde her daim beleşe ısınırdı çay, çöp atmak için odadan çıkmana gerek yok, ne varsa at ateşe.  kestane keyfini hiç sölemiyorum bile, inanılmaz güzel kokuyor.

şimdi dışarda baya bi kar var, doğalgazlı evde hiç tadı çıkmıyor, olacaktı soba, başında çayını yemişini yiyip keyif yapacaktık...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mygokhan » 28 Arl 2008, 15:12

Cok guzel bir yazi.Tesekkurler:)

Dogalgazci olarak komure sobaya hayir :):):)
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti yexplorer » 28 Arl 2008, 16:48

nerdeee o eski günler diyesi geliyo insanın. birde elektrikler kesilirdi akşamları oda tavana yansıyan ateşlin ışığıyla ısınırdı.

ama tuvalete gideceği zamanda 2 kere düşünüyordu insan
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti maozkan64 » 28 Arl 2008, 18:29

Biz de soba üstünde kestane pişirirdik, ne günlerdi onlar.
Octavia Collection 2004
Kullanıcı avatarı
maozkan64
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Alaeddin ÖZKAN
Nereden: Kayseri
Arabanız: Octavia Collection 2004

İleti elegance » 28 Arl 2008, 18:30

ahh ahh bende cok severim sobalı evi sobanın yanına kıvrılıp tv ye bakarken uyuya kalmak arada bi ayagını degdirip yakmak falan acısını bile özledim
elegance
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Octavia TDI

İleti yonetici » 28 Arl 2008, 19:58

Sobanın borusuna fırın takar patates falan pişirirlerdi ne hikmetse o ayrı bir güzel olurdu yada çocukluktan ne bulsam güzel gelirdi.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti demirhan » 29 Arl 2008, 02:59

siz o sobayı bide bana sorun ömrümden ömür yiyor namussuz iii taraflarını diyosunuzda bir o kadar da rezil tarafları var bu sobnanın
1.sabaha karsı kovadaki kömür biter oda bildiginiz buzhane  kafanı yorgandan cıkaramazsın işe geç kalırsın

2. Aksam eve gelirsin soba kovası doldurursun

3. Kovayı iki kat yukarı cıkarmak belini..........

4.Oda ısınana kadar en az 45 dk gecer bu arada odanın içinde montla oturusun

5. Tuvaletin gelir cıksam mı cıkmasammı diye en elli kere düsünürsün çünkü orası da bu gibidir

dahaa sayımmmmıııııııııııııııııOuch

demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 29 Arl 2008, 11:24

Her konuda olduğu gibi her şeyin güzel ve kötü yanları var.Çocukken yaşadıklarımız tatlı bir anı olarak kaldı, o sıralarda sobanın işletiminden annelerimiz ve babalarımız sorumlu olduğundan bize hep güzel yanları kaldı.Kaloriferli evde o sıcaklığı bulamasak bile temizliği, kolaylığı ve -gaz ne kadar zamlanırsa zamlansın-  ucuzluğu tercihimizi hep kaloriferden yana tutmaktadır.
Paylaşım için teşekkürler.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti Konyalım » 29 Arl 2008, 15:23

Arkdaşlar eve gidince, hemen ekmekleri kuzinenin içine koyacağım. Üstüne de çayın suyunu. Bi güzel fokurdadıktan sonra demleyeceğim. Yemeği yedikten sonra sobanın yanındaki ultra pofuduk minderime oturup, bir yandan çayımı yudumlarken sobanın üzerinde "bozkır havası" eşliğinde pişen kestaneleri çevireceğim. Sonra bir sigara yakıp keşke bugün soba muhabbetini ettiğimiz arkadaşlarda olsaydı yanımda diyeceğim...Hug
Konyalım
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 29 Arl 2008, 21:47

[quote="by wodoo"]özellikle sabah kahvaltısında sobada ekmek ısıtıp çıtır çıtır ekmek yemeyi özledim.. [/QUOTE]
haftasonu köydeydim. sıfıra yakın sıcaklıkta kuzine sobanın yanından ayrılmadan bir sürü çocukluk keyfini tekrar ettim. daha doğrusu tekrar edince ne kadar keyifli olduğunu fark ettim. ilaveten;

-ceplerime kavrulmuş fındık ve kurutulmuş hurma doldurup tüfeğimle kara tavuk avına çıktım,

-havalı tüfekle nişana atış talimi yaptım,

- kestane pişirdim,

- kahvalti için kuzinede ekmek kızartıp, tereyağla üstüne kestane balı sürerek yedim.(offf)

lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti Hataylı » 29 Arl 2008, 22:31

Bende paylaşım için teşekkür ederim .Yaşım 38 çocukluğumu tekrar yaşadım.
Hataylı
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir