Ne mutlu TÜRKÜM diyene...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Ne mutlu TÜRKÜM diyene...

İleti RAZOR10 » 31 Arl 2008, 00:42

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Osman Bey, sabah saat 7.00'de

Casio masa saatinin alarmıyla gözlerini açtı.

Puffy yorganını kaldırdı.

Hugo Boss pijamalarını çıkarıp

Adidas terliklerini giydi.

WC 'ye uğradıktan sonra banyoya geçti.

Clear şampuan ve

Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: selçuk ÇİMŞİR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia ambiente 2005

İleti demirhan » 31 Arl 2008, 00:47

uyanmaz
demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti crash » 31 Arl 2008, 00:49

Gerçekten üzücü bir durum.Şuanda çoğumuz eminimki buna benzer hayatlar yaşıyoruz.Fakat bizi buna itenlerde de suç var.Orda sayılan çoğu markaya rakip olabilecek bir Türk markası yok.Ben şuanda elimden geldiğince türk malı kullanmaya özen gösteriyorum.Ama bireyere kadar.İnsan biyerden sonra mecbur kalıyor :((

crash
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 31 Arl 2008, 00:56

laptop ASUS, masaüstü WESTERN DİGİTAL, monitör HYUNDAİ, araba SKODA, telefonlar NOKİA, PHİLİPS, çanta NİKE, deodorant NİVEA, televizyonlar SHARP, SONY, müzik aletim APPLE, kalem FABER CASTELL, modem DATRON, güç kaynağı MGE NOVA, yazıcı HP, basket topu NİKE, ayakkabı (kutusunu gördüm) DOCKERS, ve biton yabancı kıyafet....

Sadece odamda 2-3 tur göz gezdirip yazdım LOL

eminim herkeste durum aynı, hatta daha fazlasıdır...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti RAZOR10 » 31 Arl 2008, 00:58

gerçekten şöyle 1 düşününce içler acısı bi durumdayız sanırım Embarrassed

Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: selçuk ÇİMŞİR
Arabanız: Skoda Fabia ambiente 2005

İleti demirhan » 31 Arl 2008, 00:59

[quote="hakanerdogan"]laptop ASUS, masaüstü WESTERN DİGİTAL, monitör HYUNDAİ, araba SKODA, telefonlar NOKİA, PHİLİPS, çanta NİKE, deodorant NİVEA, televizyonlar SHARP, SONY, müzik aletim APPLE, kalem FABER CASTELL, modem DATRON, güç kaynağı MGE NOVA, yazıcı HP, basket topu NİKE, ayakkabı (kutusunu gördüm) DOCKERS, ve biton yabancı kıyafet....

Sadece odamda 2-3 tur göz gezdirip yazdım LOL

eminim herkeste durum aynı, hatta daha fazlasıdır...
[/QUOTE]
malesef alternatifmiz yok ne yapalım bütün kullandıgım malalrı çin malına cevirsem diyorum yine degisen bişey olmayacak bu sefer cebimizdeki paradanda olacaz
demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 31 Arl 2008, 01:03

yok abi seçenek yok ki, ben eş kalitede ve fiyatta bi TR malı göreyim niye almayayım manyak mıyım... 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yonetici » 31 Arl 2008, 01:10

Diğerlerini bilmem ama Sony ve Casio'ya laf yok lütfen Big%20smile 

Şaka bir yana olay bu kadar vahim değil bir ülke her ihtiyacını kendisi göremez bu oldukça normaldir. Herşeyi yapar üretir bildiğimiz Amerika bile petrol tüketimini karşılayamayacağı için dışarıya çok ciddi şekilde bağımlıdır. Aslında bu yazı yabancı marka ve ingilizce kelime kullanımını eleştiriyor ama markaların gölgesinde diğer unsurlar arada marka gibi algılanıyor. İşin özü basit bir hesaptan geçer her ne şekilde olursa olsun ihracatınız ithalatınızı parasal olarak geçiyorsa sorun yoktur. İsterseniz siz buğdaydan başka birşey üretemeyin bunu satıyorsanız ve paranız varsa herşeyi satın alırsınız. Paranız olduğu sürecede her kapı açılır "Ambargo" zengin değil fakir ülkeler için geçerli bir kavramdır. Herşeyi yapmaya çalışmaktansa belirli alanlarda öne çıkmak adından söz ettirmek gerekir. Nitekim bizim kendi ayakkabımızda, televizyonumuzda, deterjanımızda, diş macunumuzda, kolamızda vs. var hepten fakruzaruret içerisinde değil.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi

İleti demirhan » 31 Arl 2008, 01:25

(yanlıs anlasılması için söylemiyorum)yazdıklarınız arasında en cok deterjan dikkatimi çekti hangi marka %100 türk
ayakkabıda eger kundura diyorsanız tam destek.

kolaya gelince malum markayı (c.t) ikinci gün malesef ben içemiyorum coca colayı da eve sokmuyorum 2 yıldır.

televizyon,,  güvenle evimize alıpta yıllarca kullanacagımız  bir türk markası göremiyorum

ambargo diyosunuz memlekette seker pancarı sınırlı ekiliyor ve biz sekeri olması gerekenden cok daha pahalı alıyoruz bunun adı nedir? nasıl olacak şimdi aklım almıyor benim bundan sonrasını

demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 31 Arl 2008, 01:39

Eleştirmek değil düşüncemi paylaşmak için anlatıyorum. Ben Vestel televizyon ve beyaz eşya kullanıyorum o yönden sıkıntım yok. Evet ara sıra bozulabiliyor ama bir Türk'ün sabır sınırını zorlamayacak sürelerde garantiden tamir ediliyor bende yerli markayı o kadar desteklemeye razıyım. Unilever'e para vermek rahatsız ediyorsa Hayat Kimya A.Ş ürünlerini kullanabilirsiniz ismi aklıma gelmesede daha nice yerli emsalleri mevcut. Kola konusunda gereksiz bir lezzet takıntısına hiç girmem her türlüsünü içerim benim için sadece yemeği ıslatıp kolay yutmak biraz serinlemek farklı bir çeşni yapmak dışında hiçbir faktörü yoktur. Şeker üretim rakamları yada uygulanıyorsa üretim kotalarının gerekçeleri hakkında fikir sahibi değilim fakat herkese şeker bedava dağıtılsa ne yazar aile ekonomisindeki payı ve tüketimi dert edilecek seviyede değil. Bazı üretim kotaları çiftçiyi ülke ekonomsine daha fazla katkı sağlayacak tarımsal ürünlerin üretimine zorlamak için uygulanır. Ülkemizde yemeklik yağ bulamayız diye biodizel kullanımı yasal olarak sınırlı seviyede tutulur. Çiftçi her zaman doğru olanı yapmaz.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi

İleti demirhan » 31 Arl 2008, 01:57

o zaman sizin kullandıgınız ve memnun oldugunuz türk malı ürünleri zamanla bizle paylasırsanız sahsım adına sevinirim Wink
demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 31 Arl 2008, 01:58

Ya kanmayın böyle abuk sabuk şeylere
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti demirhan » 31 Arl 2008, 02:02

[quote="umt_d"]Ya kanmayın böyle abuk sabuk şeylere [/QUOTE]
bişeye kandıgımız yok kardes sadece fikirlerimizi paylasmaya calısıyoz
demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti murathan34 » 31 Arl 2008, 03:37

Thumbs%20Up Bencede imkanlar dahilinde mümkün oldugunca yerli diyorum.Ve bu düşüncenın daha geniş kitlelere nakşedilmesi gerektıgını hissediyorum. Çocuklarımız ilkokulda yerli malı haftası kutlarken bizler yabancı marka sevdalıları olmaktan çıkmalıyız yoksa büyüdüklerınde bunu açıklamakta zorluk çekerız diyorum.Herkese saygılar.
murathan34
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti turuncuklu » 31 Arl 2008, 10:27

Tabiki türk milleti olarak önceliği kendi yerli malımıza veririz fakat kalite üretmiyoruzki be kardeşim.
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 31 Arl 2008, 10:43

zannediyor muydunuz ki eskiden anadolu böyle değildi?
eskiden de böyleydi. tarihin en eski ve canlı iki tivaret yolu olan ipek ve baharat yoluyla, uzak ve güney asyadan çıkan ticari emtia anadolu kıyılarından avrupaya taşınıyordu. belki de en çok yabancı mal bizim topraklarımızdan geçiyordu.bu nedenle zengindik.

bence günümüzdeki durum doğal bir durum. ama (bir iki marka bile olsa) dışarıdan mal alıp döviz kaybı yaşadığımız kadardan fazlasını dışarı satabilsek sorun kalmaz.

elbette ki ne kadarını biz üretsek o kadar iyidir ama dünyada böyle bir ülke de yoktur.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti HTP » 31 Arl 2008, 12:00

Türkiyenin en büyük problemi yabancı ürünler kullanması değil, kendi üretimin kendine yetmemesi dışarıdan teknoloji ithal etmemiz ve bu durumda cari açık olarak her geçen gün üzerimize fazladan binen yük. Bir ülkenin kalkınabilmesinin önceliklerinden biride cari açığı olmamasıdır. Suriyede bile cari açık yok.
HTP
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim çakır
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Fabia 1.2 HTP

İleti alpko » 31 Arl 2008, 18:53

Şaka bir yana olay bu kadar vahim değil bir ülke her ihtiyacını kendisi göremez bu oldukça normaldir.    

katilmiyorum..

hala babayigit komunist ulkeler var cok sukur..       hic uzaga Cin e gitmeyelim Fransa ya bakalim, degil baska marka bir urun kullanmak baska bir dili konusmaktan bile kacinirlar, baska bir ulkeye gittiklerinde de sadece Fransa kodlu urunleri almaya calisirlar..

zamanin da Turklerin Skodá-Tatra ya yedek parca urettigini kac kisi biliyor, bilinmez saklanir bu gercekler ki devami gelmesin.. Adam malini Turk e ozendirip satsin hem de 3-4 kat pahali fiyatina..
alpko
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir