Ne mutlu TÜRKÜM diyene...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Ne mutlu TÜRKÜM diyene...

İleti yonetici » 31 Arl 2008, 23:32

[quote="alpko"]
hala babayigit komunist ulkeler var cok sukur..       hic uzaga Cin e gitmeyelim Fransa ya bakalim, degil baska marka bir urun kullanmak baska bir dili konusmaktan bile kacinirlar, baska bir ulkeye gittiklerinde de sadece Fransa kodlu urunleri almaya calisirlar..

zamanin da Turklerin Skodá-Tatra ya yedek parca urettigini kac kisi biliyor, bilinmez saklanir bu gercekler ki devami gelmesin.. Adam malini Turk e ozendirip satsin hem de 3-4 kat pahali fiyatina..
[/QUOTE]

Eğerki bu bilgiler yalan değil ise http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_France Fransanın 2006 yılı ihracatı $490 milyar dolarken ithalatı $529.1 milyar dolar. Yani $40  milyar dolar civarı bir cari açık sözkonusu. Ülkemizdede aynı yıl rakamlarına bakıldığında $30 milyar dolar civarında bir cari açık var. Fransanın avantajı cari açığının GSMH'ya oranının ülkemizdekinden daha düşük olması ama bu farkın birey üzerindeki ekonomik yansıması pire ile deve değil olsa olsa kedi ile köpek kadar.

Kominizme gelirsek refah seviyesi düşük gariban toplumların yönetim şekli olmaktan öteye gidemez. Hepimiz açlıktan ölücez bari herkese ihtiyacını minimum seviyede karşılayacak kadar kaynakları dağıtalım mantığı üzerine kuruludur. Birazcık ekonomi toparlansa ya yıkılır yada sadece adı kalır kendi uygulamada yok olur gider. Çağdaş bir toplum için koskoca bir saçmalıktan başka birşey değildir.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti W7OOİSEL » 01 Oca 2009, 15:18

en azından kaliteli türk markalarını görmezlikten gelmeyerek işe başlanıla bilinir.sonrada yabancı hayranlığından vaz geçerek devam edilir.ben nice yerli malı markalara haksızlık edildiğine inanıyorum.elimden geldiğince yerli kullanmaya çalışmak benim halkıma karşı 1. görevimdir.
W7OOİSEL
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpko » 01 Oca 2009, 17:16

[quote="?"][quote="alpko"]
hala babayigit komunist ulkeler var cok sukur..       hic uzaga Cin e gitmeyelim Fransa ya bakalim, degil baska marka bir urun kullanmak baska bir dili konusmaktan bile kacinirlar, baska bir ulkeye gittiklerinde de sadece Fransa kodlu urunleri almaya calisirlar..

zamanin da Turklerin Skodá-Tatra ya yedek parca urettigini kac kisi biliyor, bilinmez saklanir bu gercekler ki devami gelmesin.. Adam malini Turk e ozendirip satsin hem de 3-4 kat pahali fiyatina..
[/QUOTE]

Eğerki bu bilgiler yalan değil ise http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_France Fransanın 2006 yılı ihracatı $490 milyar dolarken ithalatı $529.1 milyar dolar. Yani $40  milyar dolar civarı bir cari açık sözkonusu. Ülkemizdede aynı yıl rakamlarına bakıldığında $30 milyar dolar civarında bir cari açık var. Fransanın avantajı cari açığının GSMH'ya oranının ülkemizdekinden daha düşük olması ama bu farkın birey üzerindeki ekonomik yansıması pire ile deve değil olsa olsa kedi ile köpek kadar.

Kominizme gelirsek refah seviyesi düşük gariban toplumların yönetim şekli olmaktan öteye gidemez. Hepimiz açlıktan ölücez bari herkese ihtiyacını minimum seviyede karşılayacak kadar kaynakları dağıtalım mantığı üzerine kuruludur. Birazcık ekonomi toparlansa ya yıkılır yada sadece adı kalır kendi uygulamada yok olur gider. Çağdaş bir toplum için koskoca bir saçmalıktan başka birşey değildir.
[/QUOTE]

Emir demek istedigini cok iyi anliyorum ama bunlar hikaye rakamlar(zaten buyuklu olsunň, nufus olsun, cografi konum ve dahil olunan kuruluslar olsun esit olmasi mumkun degil(Fransa AB ulkesi oldugu icin  zaten belirli seviye de ithalat yapmak zorunda diger AB ulkerinden)) Turkiye de  de devamli yok enflasyon dustu yok o yok bu, sonuc? halkin bunu ne kada hissettigi otada..  verdigim ornege de dikkat edilirse, fransiz kendi dilinden baska bir dili bilse dahi konusmaz, konusmak istemez, ve yerli mali manyagidir, bilmiyorum vardir belki fransiz arkadaslarin ama benim oldukca fazla ve hepsi birbirinin kopyasi, yani hic GSMH ya girmeye gerek yok..

ayrica gariban dedigin o komunist toplumlardan biri olan Cin den AB dahil bir cok ulke ekonomik destek istiyor..

ben komunizmden yana degilim, tabi ki yabanci cok kaliteli, uretemedigimiz mallari kullanacagiz ama abartili oldugundan zarar verir ekonomiye, neden Turk arabasi AB yollarinda gezmesin, neden Skoda zamaninda arcalarini Turkiye den ithal ederken, simdi de olmasin..

Ornegin ben kundura ayakkabilarimi devamli Turkiye den almaya ozen gisteririm, hem kaliteli, hem cok cok ucuz, hem de gorunum itibariyle tam bir karizma, bunu zaten millet yolda durdurdugunda ayakabinizin cok guzel nereden aldiniz diye sordugun da Turkiye dedigimde kiymetini  bir kez daha anliyor insan:) yani bunun gibi bir cok ornek eklenebilecegi  gibi, tezat durumlar da soz konusudur..

yani Skoda kalitesinden bir arac yok ise TR yapimi, o zaman en azindan dosemelerimiz, arac ici kokular, kozmetik maddeleri made in Turkiye olsun :)
alpko
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Fırat Cağlar » 01 Oca 2009, 20:53

alpko'ya Türk Malı konusunda katılıyorum. Daha kalitelilerini ülkemizde üretebilecek kapasiteye sahipken başka ülkelere para kazandırıyoruz, çok uzun süreden beri...

Neyse, hayırlısı olsun.

Ne mutlu Türk'üm diyene!

Fırat Cağlar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Hataylı » 01 Oca 2009, 23:05

Hadi tüketilen mallar yabancı dışarıdan ithal ediyoruz.Peki işyeri isimler,üretilen bazı Türk malları neden ecnebice...lokanta yerine restaurant.dükkan veya bakkal yerine shop kullanılıyor.Mail yerine mektup gibi..vs.
Hataylı
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir