Aman Buzlanmaya Dikkat!!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aman Buzlanmaya Dikkat!!!

İleti derude » 31 Arl 2008, 20:08

Yaklaşık bir saat önce...

Bulancak girişi çevre yolunda bir araç buzda kayarak takla atmış.

Trabzon plaka, Opel marka bir araç.

Koştuk vardık, biri yaşlı iki bayan ve bir çocuk, daha araçtan inenemişler bile. Belli ki bir iki dakika önce olmuş. Allahtan sadece sürücü de ufak bi yaralanma var.

Sürücünün elinde telefon bir yerleri aramaya çalışıyor.

Hava buz gibi, aile perişan. Hepsi titriyor.

Ben bişeyler anlatmaya çalışıyorum, benim araca binin diye ama şoktan çıkamamışlar.

Babası soruyor: "sizde birşey var mı" diye; çocuk cevap veriyor: -Baba senin başın kanıyor.

O arada eyvah! eyvah! sesleri çıkmaya başladı, döndüm bakarım ki bi kamyonet yalpalayarak benim aracın üzerine doğru gidiyor. Dedim gitti araba.

Ama Allah yardım etti.

Aileyi az ilerde bulunan Vw Fatih Otomotive bıraktım. Sürücü aracın başındaydı. Geri dönemedim duble yol ve yerler sabun gibi.

Sıcaklık eksiye düşünce ıslak asfalt olmuş buz pisti.

Sonradan öğrendim ki Ünye'den misafirlikten dönüp evlerine Trabzon'a giderlermiş.

Aman arkadaşlar siz siz olun ne mecbur kalmadıkça bu havalarda yola çıkın ne de sevdiklerinize bunları yaşatın.

Mutlu ve kazasız yıllar...

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 01 Oca 2009, 13:29

bu sabah okuldan nöbetten dönerken, bir karış kadar kar vardı okulun önünde çok dik olmayan bir rampa var. oradan anayola çıkılıyordu. okul bahçesine ilk lastik izini ben yaptım. kar alttan korumaya sürtüyordu. önde barum polaris kar lastiklerimi yeni taktırmıştım. hiç takılmadan taze iz yaparak ta asfalta çıkış noktasına kadar çıktım. tam tepede patiye başladı. sağa sola kaymadan ayn izle  geri indirmeye  çalıştım. inişte farklı bir yerdeydim. tekrar aynı izi takip edip çıkmaya çalıştım. karın altından su işlediğinden iyice kayganlaşmıştı.
hiç çıkamıyordum. bayağı geri gelerek gazı çok az vererek tekrar denedim. yokuşun zirvede gene patiye başladı. hafif sağ sol yaptım, azcık daha çıktı. pati devam ederken sağa kırıp tekeri taze kara vurdum, patiyi kesti oradan asfalta çıktım. ortalığı lastik kokusu aldı. yakıt ortalaması 34 lt idi :)
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti hakanerdogan » 01 Oca 2009, 14:19

[quote="lazianke"]bu sabah okuldan nöbetten dönerken, bir karış kadar kar vardı okulun önünde çok dik olmayan bir rampa var. oradan anayola çıkılıyordu. okul bahçesine ilk lastik izini ben yaptım. kar alttan korumaya sürtüyordu. önde barum polaris kar lastiklerimi yeni taktırmıştım. hiç takılmadan taze iz yaparak ta asfalta çıkış noktasına kadar çıktım. tam tepede patiye başladı. sağa sola kaymadan ayn izle  geri indirmeye  çalıştım. inişte farklı bir yerdeydim. tekrar aynı izi takip edip çıkmaya çalıştım. karın altından su işlediğinden iyice kayganlaşmıştı.
hiç çıkamıyordum. bayağı geri gelerek gazı çok az vererek tekrar denedim. yokuşun zirvede gene patiye başladı. hafif sağ sol yaptım, azcık daha çıktı. pati devam ederken sağa kırıp tekeri taze kara vurdum, patiyi kesti oradan asfalta çıktım. ortalığı lastik kokusu aldı. yakıt ortalaması 34 lt idi :)
[/QUOTE]

debriyaj kokusu olmasın o hocam? karda buzda lastik pek kokmaz ama.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozzgurr » 01 Oca 2009, 21:05

ahhh asr ahhhh
ozzgurr
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 01 Oca 2009, 22:28

[quote="hakanerdogan"]
debriyaj kokusu olmasın o hocam? karda buzda lastik pek kokmaz ama.
[/QUOTE]
o da aklıma geldi, hatta foruma sormayı da düşündüm.
ama çıkarken yarım debriyaj yapmadım hiç. patinajda lastikten başka neden koku olabilir ki?
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kadir_ » 01 Oca 2009, 23:05

rampa çıkarken her zaman aklınızda olsun 2 vitesle çıkmayı derin patiye düşmüyo ve maks tork veremediğinden de patiye düşmüyor araç ama tdı olunca onu bilemeyeceğim.

buzda batiye düşerse lastiğin kokma ihtimali var ama karda zannetmiyorum

Bu arada hemşerim geçmiş olsun ordaki yol denizden rüzgar alıyor direk çok sakat yol
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 02 Oca 2009, 00:30

[quote="kadir_"]rampa çıkarken her zaman aklınızda olsun 2 vitesle çıkmayı derin patiye düşmüyo ve maks tork veremediğinden de patiye düşmüyor araç ama tdı olunca onu bilemeyeceğim.

buzda batiye düşerse lastiğin kokma ihtimali var ama karda zannetmiyorum

Bu arada hemşerim geçmiş olsun ordaki yol denizden rüzgar alıyor direk çok sakat yol
[/QUOTE]
alttan su işlediğinden karın altı buz tutmuştu. ondan olabilir o zaman...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir