İşletim sistemini Linux'a çevirmek istiyorum.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İşletim sistemini Linux'a çevirmek istiyorum.

İleti mygokhan » 09 Mar 2009, 20:49

Windows'dan sıkıldım!...MAC için ekonomik gücüm yok şimdilik....

Linux iyi bir seçimmidir?

Ne gibi sorunla karşılaşabilirim? (Evdeki PC için)

+ ve - 'leri nelerdir?

İnternet, MSN, ADSL ile ilgili sıkıntılarım olurmu?

Sıkılırsam geriye dönüşüm olabilirmi?(Lisanslı bir win her zaman kalmalı)

Windows XP - AMD sempron işlemcili - 80 GB HDD - 512 MB ram 'e sahip bir PC'de performans olarak artış olabilir mi?

Siz olsanız ne yapardınız?

Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti hakanerdogan » 09 Mar 2009, 20:58

bence sıkıldın diye değişme abi seni temin ederim Windowsu ararsın. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti alpino » 09 Mar 2009, 21:16

dostum linux ile yapmak istediğin şeylerin büyük kısmını yaparsın. ama program bulmakta zorlanırsın. oyun ise neredeyse hiç bulamazsın. linux asla windows kadar seni destekleyemez. virüslere karşı çok rahat olabilirsin çünkü linux kullanıcısı çok az olduğundan virüs bile yazmıyorlar :)
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti yexplorer » 09 Mar 2009, 21:37

kullanım zorluğu  çektim ben, alışmışım windowsa çok zor geldi geri döndüm onun dışında alperin dediği gibigenelde sıkıntı olmuyor ama  her program da çalışmıyor vista bile çok tuhaf geliyor
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti shumenli » 09 Mar 2009, 21:50

Ben tavsiye ederim. Şuan bende linux kullanıyorum. Kesinlikle Windowsa 5 basar. Sıkılmıştım windowsun hatalarından hele explorer'a hiç girmeyelim. Hem güvenli virus bulaşma derdin olmaz. Nedeni de zaten linux ücretsiz ve açık kaynak kodları kullanıyor olması dolayısıyla kimse de kalkıp linux için virus yazmak için uğraşmaz neden bedava olan bişeye rakip olsun ki mantığı yok. (Tabi belki windows elemanları yapabilir :))
Msn Skype vb biçok programın zaten alternatifi var linuxte de. Mesela msn => Amsn diye. Skype=> onun linux tabanlı programı mevcut. Haa piyasadaki biçok yazılım windows tabanlı ve windowsa yönelik olduğundan kullanamayabileceğini düşünsende aslında hiç de öğle değil. Ben bir tanede sanal makine kurdum window olarak yani 2 sini de aynı anda kullanıyorum. hem istediğin kadar da sanal makine kurarsın. Yok vistası XPsi falan filan... 3 tane 5 tane kur istediğin kadar yani. Bi diğeri makinenin çökme sorunu yokvirusu yok. Bozulunca sil hemen yenisini kur 10 dk da. :)
Tabi karar sizlerin.... Ben çok memnunum ve Ubuntuyu kullanıyorum şuan :))
2001 FABIA ELEGANCE 1.4 16V 101BG

A5 - 2005 OCTAVIA ELEGANCE 1.6 FSI 115BG

B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG
Kullanıcı avatarı
shumenli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: EROL GÜLER
Nereden: Yurt Dışı
Arabanız: B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG

İleti RAZOR10 » 09 Mar 2009, 21:56

xp den gerisi (mac hariç) yalan
Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: selçuk ÇİMŞİR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia ambiente 2005

İleti mygokhan » 09 Mar 2009, 22:07

MAC düşünüyorum aslında ama zamana ihtiyacım var. vede paraya :)

Şu an için ubuntu, linux, pardus üçgeninde kararsız kaldım.

Bana sorun çıkartmasın yeter.Zaten kaç defa program yüklüyorum ki? Mozillayıda yükledimmi değmeyin keyfime..

Alışmakta zorlanırmıyım acaba? birde birden fazla kullanıcı hesabı seçebiliyormuyuz XP'deki gibi..
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mxengine » 09 Mar 2009, 22:09

bilgisayarı ne amaçlı kullanıyorsun?

mxengine
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 09 Mar 2009, 22:16

[quote="mxengine"]

bilgisayarı ne amaçlı kullanıyorsun?

[/QUOTE]

Evde internet, multimedya..(oyun oynamıyorum)
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mxengine » 09 Mar 2009, 22:25

hiç bulaşma derim ben son 2 yıldır vista kullanıyorum lisanslı bu gune kadar gördüğüm en iyi windows serisi 95-98-Me-Xp den sonra
mxengine
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 09 Mar 2009, 23:20

Geliştirilmeye başlandığı 1991 yılından beri hiçbir linux türevi windows kadar kullanıcı dostu değildir. Acemi bir bilgisayar kullanıcısı en iyi linux türevinde bile windows'a göre defalarca tökezler. Linux geliştirici firmalar hedef kitlelerini hiçbir zaman ev kullanıcıları olarak belirlememişlerdir daima profesyonel ve endüstriyel uygulamalara hizmet edecek bir işletim sistemi oluşturmaya gayret ederler. İnsanlar linux ile doğmadıklarından geleceğin uzmanlarına tanıtma, ilgi uyandrma, varlığından haberdar etme maksatlı kolay kurulan ve kullanılan sürümler piyasaya çıksada hiçbiri windowsdan cazip değildir.

Sadece internet kullanıcam diyorsanız Pardus harici birşey kurmayın en azından doğru düzgün Türkçe destek ve güncelleme alma imkanınız olsun. Mevcut Pardus sürümüde işinizi rahatça görür.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi

İleti Balki, Burak » 09 Mar 2009, 23:26

Merhaba mygokhan;
Ben Macıntosh teknısyenıyım:) eger ıstersen lınux yerıne bılgısayarına mac os x ısletım sıstemıde yukleyebılırsın.Bunun ıcın yapman gereken bır Mac Os X 10.5 DVDsi edinmen.Bunuda bulamazsın sanırım.ancak yarını beklersen yarın sırkete gıttıgımde sana bır lınk atarım.Ordan dısk ımage dosyasını ındırıp bır dvdye yazarsın.sonra kolayca kuruluma baslarsın.Sana cp numaramıda verırım takıldıgın bır yerde anında ararsın.Unutmayınız.Mac OS X bugune kadar yapılmıs sıstemler arasında kullanıcılara en cok kolaylık saglayan sıstemdır.Ve mac sıstemınız ıcın bır MACINTOSH almanıza gerek yok bunuda unutmayın
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Burak BALKI
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 306

İleti mygokhan » 09 Mar 2009, 23:33

[quote="?"]

Geliştirilmeye başlandığı 1991 yılından beri hiçbir linux türevi windows kadar kullanıcı dostu değildir. Acemi bir bilgisayar kullanıcısı en iyi linux türevinde bile windows'a göre defalarca tökezler. Linux geliştirici firmalar hedef kitlelerini hiçbir zaman ev kullanıcıları olarak belirlememişlerdir daima profesyonel ve endüstriyel uygulamalara hizmet edecek bir işletim sistemi oluşturmaya gayret ederler. İnsanlar linux ile doğmadıklarından geleceğin uzmanlarına tanıtma, ilgi uyandrma, varlığından haberdar etme maksatlı kolay kurulan ve kullanılan sürümler piyasaya çıksada hiçbiri windowsdan cazip değildir.

Sadece internet kullanıcam diyorsanız Pardus harici birşey kurmayın en azından doğru düzgün Türkçe destek ve güncelleme alma imkanınız olsun. Mevcut Pardus sürümüde işinizi rahatça görür.

[/QUOTE]

Bilgi için çok teşekkürler..Pardus kafama yattı gibi..Peki mozilla çalıştırabilirmiyiz? birden fazla kullanıcı hesabı açabilirmiyiz ?

CD'den çalıştırılabilir deniyor ?
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Balki, Burak » 09 Mar 2009, 23:37

Mozilla paketleri her sistemde çalısır.Yalnız Pardus olayını tavsıye etmıyorum.cunku olay sıstemı yuklemekle bıtmıyor.En az 30 GBlık bır program upgrade secenegıyle gelıyor.Ve sıstemı yukledıkten sonra onların guncellemesını yapıyorsun.Ayrıca cogu programda otomatık bır ınstaller yok. Termınalden kodlar yardımıyla programını yukluyorsun ve nerdyse o programlar ıle ılgılı ayarı termınalde yıne kodlar sıstemıyle yapıyorsun.Senın ıcın en ıyı sıstem Mac OS Leopard.Oturmus bır sıstem,kullanıcı dostu bır menu, update yapmana gerek yok.Arıca yıne kendı ıcınde dunyanın en kolay ınstallerına sahıp:)
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
CLASSIC
CLASSIC

İleti mygokhan » 09 Mar 2009, 23:43

[quote="Balki, Burak"]Merhaba mygokhan;

Ben Macıntosh teknısyenıyım:) eger ıstersen lınux yerıne bılgısayarına mac os x ısletım sıstemıde yukleyebılırsın.Bunun ıcın yapman gereken bır Mac Os X 10.5 DVDsi edinmen.Bunuda bulamazsın sanırım.ancak yarını beklersen yarın sırkete gıttıgımde sana bır lınk atarım.Ordan dısk ımage dosyasını ındırıp bır dvdye yazarsın.sonra kolayca kuruluma baslarsın.Sana cp numaramıda verırım takıldıgın bır yerde anında ararsın.Unutmayınız.Mac OS X bugune kadar yapılmıs sıstemler arasında kullanıcılara en cok kolaylık saglayan sıstemdır.Ve mac sıstemınız ıcın bır MACINTOSH almanıza gerek yok bunuda unutmayın[/QUOTE]

Bir dakika şimdi bu çok önemli Big%20smile

MAC olsun, başka bişey düşünmem!

AMD işlemci desteklenmiyor diye biliyorum..AMD sempron işlemci..3500+, 80 HDD li bir notebook..

Eğer bu sisteme kurulabilirse daha ne isteyeyim :)
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Balki, Burak » 09 Mar 2009, 23:47

Merak etmeyın o ıslemcıye kjurulabılen bır sıstem:,)
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
CLASSIC
CLASSIC

İleti yonetici » 10 Mar 2009, 00:05

Apple'ın IBM Power PC işlemcileri bırakıp x86 platformuna geçmesi ile normal PC lere kırılmış Macos sürümlerini kurmak mümkün oldu. Fakat ne yazıktırki piyasada denemediğim bir sürüm kalmamasına rağmen AMD Turion 64 notebook üzerinde hiçbiri kurulmadı. Kursanız bile yaşanma olasılığı çok yüksek donanım sürücü sorunlarıda cabası. Pardus'da Firefox kurulu vaziyette geldiğinden ek programlar kurmadan hemen internete girilebilir.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi

İleti Balki, Burak » 10 Mar 2009, 00:10

Zaten her sıstem ıcın gecerlı bı kural bu.Eger server kullanmıyorsanız ınternete her turlu gırebılırsınız.Cunku ayar bılgısayara degıl modeme yapılır.Modem pc uyumsuzlugunda ıse dns numarasıyla halledılebılır.Pardus sizi ıcın cok buıyuk bır zaman kaybı olacaktır bunu unutmayın:) ve 80 GB sıgasında bır dısk bence pardus ıcın kucuk
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir