91 yıllık hikâye...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

91 yıllık hikâye...

İleti delidolu » 13 Mar 2009, 18:04

Yıl, 1915.Çanakkale'de kan gövdeyi götürüyor.
"Geçerim" diye saldıran emperyalistlerin insan kaybı, 200 bini aşmış...
"Geç de görelim" diyen dedelerimizin kaybı ise, 250 binin üstünde....
Mermiler havada çarpışıyor.
Cesetler toplanamayacak kadar çok...
Bu inanılmaz kıyıma rağmen, İngiliz Hükümeti durumdan memnun.
Çünkü gerçeği bilmiyor..
Çanakkale'deki İngiliz cephe komutanı, "Vaziyet gayet iyi... Bugün yarın geçeriz" raporları gönderiyor devamlı...
O sırada genç bir gazeteci var orada.
Avustralyalı.
Melbourne Age Gazetesi'nin muhabiri.
Görüyor ki, durum kel...
Hadise, hiç de İngiliz komutanın anlattığı gibi değil. 
Türkler kafaya koymuş...
Kuru ekmek yiyor, bulursa üzüm hoşafı içiyor, şakır şakır ölüyor....
Ama geçirmiyor.
Avustralyalı olduğu için özellikle dikkatini çeken bir konu daha var.
İngiliz komutanlar, karargâhta klasik müzik eşliğinde viski yudumlarken, Anzaklar patır patır gidiyor. 

En son iki tabur Anzak gönderiyorlar bir bölgeye... 

Türklerin, iki taburu yok etmesi iki saat bile sürmüyor.
Üstelik, müthiş bir sansür var.
Yazdığı haberler, İngiliz yetkililer tarafından engelleniyor.
Bakıyor ki, olacak gibi değil...
Sarılıyor kaleme, tüm gerçekleri tek tek anlattığı, 8 bin kelimeden oluşan, "Gelibolu Mektubu"nu yazıyor. 
Özeti şu:
"Çanakkale geçilemez... Hemen çekilin."
Ve bu mektubu, sansürden kurtulmak için Avustralya Başbakanı'na "elden" ulaştırıyor.
Avustralya Başbakanı mektubu okuyor, gözlerine inanamıyor ve acilen, yine "elden", İngiltere Başbakanı'na ulaştırıyor..
İngiltere Başbakanı mektubu okuyor, Savaş Kabinesi'ni topluyor, orada bir daha yüksek sesle okuyor...
Gizlice araştırılıyor.
Mektup doğru.
Hatta az bile yazılmış.
Cephedeki İngiliz komutanın, kendi poposunu kurtarmak için palavra attığı anlaşılıyor.
Ve karar veriliyor.
Komutan görevden alınıyor.
Emperyalistler, Çanakkale'den çekiliyor.
Yazdığı mektupla savaşın sona ermesini sağlayan genç gazeteci, Avustralya'da "kahraman" gibi karşılanıyor. 
"Sir" ünvanı veriliyor. E tabii kapılar açılıyor...
Savaşa "muhabir" olarak giden gazeteci, savaştan sonra "gazete sahibi" oluyor.
Yıl, 1952. Çanakkale'de savaşın kaderini değiştiren "sir gazeteci" vefat ediyor.
Bir tane oğlu var... O zamanlar, 21 yaşında.
Babasının gazetesinin başına geçiyor.
Çalışıyor, çalışıyor, çalışıyor. 
Avustralya'ya sığmıyor...
ABD'ye, Avrupa'ya el atıyor.
Bugün, 75 yaşında.
Dünya medya imparatoru.
75 televizyon kanalı...
175 gazetesi var.
TV kanallarıyla 600 milyon izleyiciye, gazeteleriyle 11 milyon okuyucuya hitap ediyor.
Yıl, 2006...
Çanakkale'nin "dövüşerek" geçilemeyeceğini ilk anlayan "sir gazeteci"nin oğlu, Çanakkale'nin nasıl geçileceğini gösterdi...
EFT'yle.
Bastı parayı, TGRT'yi aldı.
İsmi, Rupert Murdoch.

Kaynak: Mail

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti Balki, Burak » 13 Mar 2009, 19:41

Güzel paylaşım ellerine saglık arkadasım
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Burak BALKI
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 306

İleti mahmutvet » 13 Mar 2009, 22:58

bu paylaşımınız için teşekkürler. üzülmemek elde değil.

mahmutvet
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 13 Mar 2009, 23:25

ben Boğaz Harbinde Şehit düşen Aziz Atalarımızın mücadelesini basit bir özel kanal satış ile bağdaştırmayı onlara karşı saygısızlık olarak görüyorum. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yexplorer » 14 Mar 2009, 00:06

[quote="hakanerdogan"]ben Boğaz Harbinde Şehit düşen Aziz Atalarımızın mücadelesini basit bir özel kanal satış ile bağdaştırmayı onlara karşı saygısızlık olarak görüyorum.  [/QUOTE]

haklısın Şehitlerimizi bu tür olaylara karıştırmamak gerikoyor. ama onca dökülen kanın hakkınıda vermeliyiz. çanakkale geçilemedi ama gel buyur demenin de anlamı yok
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti hakanerdogan » 14 Mar 2009, 00:10

[quote="yexplorer"][quote="hakanerdogan"]ben Boğaz Harbinde Şehit düşen Aziz Atalarımızın mücadelesini basit bir özel kanal satış ile bağdaştırmayı onlara karşı saygısızlık olarak görüyorum.  [/QUOTE]

haklısın Şehitlerimizi bu tür olaylara karıştırmamak gerikoyor. ama onca dökülen kanın hakkınıda vermeliyiz. çanakkale geçilemedi ama gel buyur demenin de anlamı yok
[/QUOTE]

bu gayet doğaldır, bir kanal yabancı birine satılabilir, 21. yüzyılda yaşıyoruz, ama satın alınan bir kanalın, böylesine Aziz, Kutsal, Yüce bir mücadelenin yenilgisi olarak göstermek büyük gaflettir, amaçları vatanı milleti düşünmek değil, sırf iktidardaki hükümeti hedef alırken bu tarz özelleştirmeleri kullanmaktır.

bu maili oluşturan Vatan Evladı olsaydı bu kadar küçük düşürmezdi belki de dünya tarihinin en mukaddes, en ulu, en cesur direnişini....

Özkan abicim yanlış anlama lafım sana, yada burdan kimseye değil, maili oluşturana...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti xavi » 14 Mar 2009, 01:33

SEN BU TOPRAKLAR İÇİN YÜZ BİNLERCE CANI FEDA ET, SONRA DA PARE PARE SAT... OLACAK ŞEY DEĞİL.. ( BURADA KÜÇÜK DÜŞÜRÜLEN TARİHİN EN MUKADDES DİRENİŞİ DEĞİLDİR, BUGÜN BU TOPRAKLARDA YAŞAYIP DA ONA SAHİP ÇIKAMAYANLARDIR. MALESEF BİZLERİZ )
xavi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kerimoğlu20 » 14 Mar 2009, 01:40

O kadar uzaklara gitmeye gerek yok medyacılar kralı aydın doğan beyefendinin medya devi ortağı Axel Springer in tüm dünyaya yayılmış medya ağındaki yayın ilkelerinin üçüncü maddesinin “İsrail’in çıkarlarını Dünya üzerinde korumak” olduğunu ve bu durumun bizde ne hissettirdiğini düşünelim tgrt nin izlenme payı nireee doğan medya nire. türkiye ile israil arasında anlaşmazlık olduğu dönemlerde ortağı dolayısıyla doğan medyanın nasıl tavır takınacağı belli... ki 1 ay önce gördük davosta haksız çıkardılar başbakanı dalga konusu yaptılar.
kerimoğlu20
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 14 Mar 2009, 02:11

ben bu iki olayın (tarihimizdeki zafer ile bir kanalın satışını) alakandırılmasının yanlış olduğunu düşünüyorum. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yonetici » 14 Mar 2009, 02:35

[quote="hakanerdogan"]ben bu iki olayın (tarihimizdeki zafer ile bir kanalın satışını) alakandırılmasının yanlış olduğunu düşünüyorum.  [/QUOTE]

Aynı şekilde düşünüyorum. Özel kanal yasakken herkes çağdışılıktan yakınır serbest oluncada ona niye satıldı vay buna niye verildi diye tantana çıkarılır adı üstünde özel kanal isteyen istediğine satar. Siz kendi malınızı saterken çok nadir istisnalar dışında devlet sınırlama getiriyor mu?

Türkiye'de dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde olduğu gibi liberal ekonomi modeli uygulanmaktadır. Dünya almış başını gitmişken biz kendimizi ancak 1983 yılından sonra bu düzene uydurmaya çalıştık. Bu gün bilgisayarınızdan, cep telefonundan, altınızdaki arabanıza kadar birçok şeyi satınalabilmeniz liberal ekonominin nimetleridir.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti delidolu » 14 Mar 2009, 08:11

Yalçın sana aynen katılmakla beraber hakan'ın da haklı olduğunu düşünüyorum. Ama tüm sorun bu olayla sınırlı değil aslında her yönüyle bakılacak olursa çok daha genel, bu maildeki sadece devede kulak... Öyle bir hale gelmişiz ki neremizden tutsak elimizde kalıyor. Yılana sormuşlar neren eğri diye, o da nerem değil ki! demiş. Bilmem anlatabildim mi....

Allah Türk Milletine güç versin...

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti guvenxoca » 14 Mar 2009, 11:58

çanakkale ile ilgili son zamanlarda beni üzen diğer bir konuda bazı belli çevrelerin çanakkalede yaşanan kahramanlığı Türk milletinden ve ATATÜRK den uzaklaştırıp ilahi adalate bağlamaları...

anladınız heralde....
guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 14 Mar 2009, 18:59

[quote="guvenxoca"]

çanakkale ile ilgili son zamanlarda beni üzen diğer bir konuda bazı belli çevrelerin çanakkalede yaşanan kahramanlığı Türk milletinden ve ATATÜRK den uzaklaştırıp ilahi adalate bağlamaları...

anladınız heralde....[/QUOTE]

Çanakkale Savaşı ile Kurtuluş Savaşı'nın bu ülkedeki milyonlarca insan tarafından karıştırıldığını düşünüyorum. Çanakkale'deki mücadelemiz 1. Dünya Savaşı sırasında Alman ordusu ile müttefik olduğumuz sırada meydana gelir Mustafa Kemal'in bu savaş esnasındaki rolü rütbesinin elverdiği ölçüde kısıtlı seviyededir. Ayrıca ordunun üst kademeleri alman subayları tarafından idare edilmektedir. 1919'da Samsun'a çıkmasıyla Anadoluda başlayan hareket ile öncesini birbirine karıştırmamak gerekir. Ayrıca her şeyde bir ilahi adalet vardır. O ilahi adalet döner dolaşır bir gün devletin sürgüne yolladığı askerini geri çağırıp memleketi kurtarma görevini vermesinede sebep olmuştur.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti alpko » 14 Mar 2009, 19:21

Medya gibi iletisim kurumlarinin yabancilara satilmasini dogru bulmuyorum, 21. ya da 30. yuzyil fark etmez, bu cagda da olsak yine sinir diye birsey var ise karsiyim iletisiminin yabancinin eline gecmesine, Ingiliz-Fransiz-Rum, bunlar ulkemizi isgal ettiklerin de, ilk yaptiklari isin iletisime el koymak oldugunu kacimiz biliyoruz? Tabi ki sirketler yabancilara satilabilinir, ama medya sirket olarak gorulmemeli ki, bu da maalesef gunumuz de boyle degil..
Ilk kurulan Turk CUMHURIYETi 1913 yilinda Trakya;da kurulmustur ve hemen kendilerine hem Turkce, hem de Fransizca gazete kurmuslardir, ee tabi bu kurulan ilk Turk Cumhuriyeti 50 kusur gunden fazla ayakta duramamistir, ve o donem de borclu olan Osmanli(Turkiye);da masa da yenildiginden bu ulke bitirilmistir, ama Enver Pasa nin medya ya onem vermesine  dikkatinizi cekmek isterim..
alpko
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti maozkan64 » 14 Mar 2009, 19:30

[quote="guvenxoca"]

anladınız heralde....[/QUOTE]

Kainatta herşey Allahu Teala'nın istediği şekilde gerçekleşir, ondan habersiz hiçbirşey olmaz. İnsanların olduğu gibi devletlerin de bir kaderi vardır ve onu Allahu Teala belirlemiştir. Onun için Bir milletin kaderini sadece bir insana bağlamak hatalı geliyor bana. Çanakkale'de kazanılan zaferin sebebi de orada savaşan atalarımızın Allah'a olan imanları,  şehadet arzuları ve Allahu Teala'nın onlara olan yardımlarıdır. Siz zaneddiyor musunuz ki insanlar kaderlerini kendileri belirliyor ?
Octavia Collection 2004
Kullanıcı avatarı
maozkan64
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Alaeddin ÖZKAN
Nereden: Kayseri
Arabanız: Octavia Collection 2004

İleti yonetici » 14 Mar 2009, 19:42

"Osmanlı masada yenilmiştir" lafı tam bir saçmalıktır bize bununla avutuyorlar basbaya 1. Dünya Savaşını cephede kaybettik. Bu utanılacak birşey değildir önemli olan elimizden geldiğince tüm imkanlarımızla şerefli onurlu şekilde savaşmış olmaktır. Kazanmak yada kaybetmek işin matematiksel bir tarafıdır.

Şöyle düşünün siz Alman, Avusturya-Macaristan ordusu ile birlikte bir savaşa giriyorsunuz ve karşınızdada İngiltere, Fransa, Rusya, ABD var geri kalan irili ufaklıları saymaya bile gerek yok. Amacınız yada göreviniz savunma yapmak değil kazanmak için diğer devletleri yenmeniz gerekli yoksa savaşa bireysel olarak girersiniz niye ittifak oluşturasınız. Ama en büyük ortağınız yeniliyor ve tüm bu zafer kazanmış düşmanların tek hedefi siz oluyorsunuz. Hiçbirşeyde yapamamışsınız ilerleyememiş her cephede geriye gitmişsiniz zaten yenilgi halindesiniz. Kazanma ümidi kalmayıncada barış şartlarını görüşmek için gider masaya oturursunuz bu halen böyle işler daimada böyle olacaktır. Yenilerek gelmiş biri masada ne kaybedebilirki zaten cephede kaybederek o masaya oturmuşsunuz. Aferin çok güzel savaştınız takdir ettik alın size Osmanlı topraklarını aynen geri veriyoruz mu diyeceklerdi. Kaybettiklerinizi tescil ettirmek için gittiğiniz masada yenilginizi tarihe yazdırıp geri gelirsiniz.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti alpko » 14 Mar 2009, 19:51

[quote="?"]"Osmanlı masada yenilmiştir" lafı tam bir saçmalıktır bize bununla avutuyorlar basbaya 1. Dünya Savaşını cephede kaybettik. Bu utanılacak birşey değildir önemli olan elimizden geldiğince tüm imkanlarımızla şerefli onurlu şekilde savaşmış olmaktır. Kazanmak yada kaybetmek işin matematiksel bir tarafıdır.

Şöyle düşünün siz Alman, Avusturya-Macaristan ordusu ile birlikte bir savaşa giriyorsunuz ve karşınızdada İngiltere, Fransa, Rusya, ABD var geri kalan irili ufaklıları saymaya bile gerek yok. Amacınız yada göreviniz savunma yapmak değil kazanmak için diğer devletleri yenmeniz gerekli yoksa savaşa bireysel olarak girersiniz niye ittifak oluşturasınız. Ama en büyük ortağınız yeniliyor ve tüm bu zafer kazanmış düşmanların tek hedefi siz oluyorsunuz. Hiçbirşeyde yapamamışsınız ilerleyememiş her cephede geriye gitmişsiniz zaten yenilgi halindesiniz. Kazanma ümidi kalmayıncada barış şartlarını görüşmek için gider masaya oturursunuz bu halen böyle işler daimada böyle olacaktır. Yenilerek gelmiş biri masada ne kaybedebilirki zaten cephede kaybederek o masaya oturmuşsunuz. Aferin çok güzel savaştınız takdir ettik alın size Osmanlı topraklarını aynen geri veriyoruz mu diyeceklerdi. Kaybettiklerinizi tescil ettirmek için gittiğiniz masada yenilginizi tarihe yazdırıp geri gelirsiniz bu böyle olur.
[/QUOTE]

Osmanli;nin masada kaybedisi dunya savasindan once oluyor, Balkan;larin elden cikmasiyla, hani isyan cikaran teroristlere karsilik veriyordu Osmanli, onlar da barbar Turkler saldiriyor diyorlardi, sonrasinda da masaya oturuluyordu, ve bu topraklar kaybediliyordu, iste o zamani teroristleri avrupa ya bu sekil de siginiyorlardi, bugune ne kadar da cok benziyor.. bir de Osmanli nin son doneminde ki basiretsiz sultanlariyla is cok ta guctu bu da kabul ama savaslar da hayatini kaybeden, toprak buyuklugunu kitaya ceviren sultanlarimizi dusunerek avunabiliyoruz iste...

Konu tarihe gecti ama iletisim kurumu yabanciya verilmemelidir, tarihte bunun ornekleri aciktir, yukarida verdigim ornekteki gibi..
alpko
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir