20 kuruş

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

20 kuruş

İleti fmaka » 13 Nis 2009, 19:25

20 KURUŞ

Londra'daki camii'ye yeni bir imam gönderilmiş. Adam şehire gitmek için hep aynı otobüse biniyor ve çoğu zaman aynı söföre rastlıyormuş.

Bir Gün, bilet alırken söför yanlışlıkla 20 kuruş fazla vermiş. Imam yanlışlığı oturunca, parasını sayınca fark etmiş. Kendi kendine düşünüyormus "20 kuruşu geri versemmi şöföre?"... ama içinden bir ses diyormuşki "çok gülünç bir sayı, ve söförün umrunda değil. Otobüs şirketi çok para kazanıyor zaten... sadece 20 kuruş onlara bişey yapmaz." Ve bu parayı saklayabilir diye düşünmüş Allahtan gelen bir hediye gibi...

inecegi durağa gelince, imam kalkmış ve fikrini değiştirmiş, inmeden önce söförün yanına gitmiş, 20 kuruşu geri vermiş ve demiş ki : "paranın üstünü fazla verdiniz."

şöför gülümsemiş ve demiş ki : "siz camii'nin yeni imamısınız değilmi? Aslında uzun zamandır sizi ziyaret etmek istiyordum caminizde, islamı öğrenmek için, ve bilerek size fazla para verdim nasıl tepki vereceğinizi  gömek istedim."

inerken imam artık bacaklarını hissetmiyormuş, yere yığılacakmış, bir direğe tutunmuş ve kendine gelmeye çalışmış, gözlerinden yaşlar dökülerek gökyüzüne bakmış ve demiş ki: "Allahım az daha islami 20 kuruşa satıyordum!. .."

Unutmayin ki siz belkide musluman olmayan insanlar için dinimizi tanıtan kişilerdensiniz, bu yüzden hareketlerinize dikkat edin. Maalesef insanlar sizle birlikte dinimizide yargılayacaklardır! 

fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti RoadFighter » 13 Nis 2009, 19:29

Güzel bir ibretlik olay.

Temsil konumunda olanların 1 değil 1000 düşünmesi lazım davranış,tavır,hakkaniyet noktasında.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti yexplorer » 14 Nis 2009, 01:33

Thumbs%20Up
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti umitfatihgenc » 14 Nis 2009, 02:30

Gerçekten çok güzeldi Teşekür ederim kardeşim.Umarım hepimize ibret olur...
Kullanıcı avatarı
umitfatihgenc
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: U-F-G
Nereden: İzmir
Arabanız: 2012 Yeni İ30

İleti Balki, Burak » 14 Nis 2009, 13:22

Cok yararlı bır paylasım. Her an her sanıye denenıyoruz bunu unutmayalım :) Allah kımseyı yanlıs yola saptırmasın. (Amin)
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Burak BALKI
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 306

İleti dejavu » 14 Nis 2009, 13:47

Aslında düşünüyorum da, şu hayatta ne kadar çok karşımıza çıkıyor, 20 kuruş canım ne olacak ki sanki?

Rabbim doğrudan ayırmasın, şeytana uydurmasın.. Arkadaşların da dediği gibi her saniyesi sınav bu hayatın.
dejavu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti delidolu » 14 Nis 2009, 15:18

Allah kimseye "kul hakkı" nasip etmesin. AMİN.

Teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti hetepe » 14 Nis 2009, 16:28

Demek ki çevrede hırsızlık olağan bir hale gelmiş ki 20 kuruşu versem mi vermesemmi diye hesap yapılır olmuş.Sadece İslâm için değil, insan olarak yaratıldığımızdan yaradılışımızın gereği olarak her türlü kötülüğü içimizde hesap yaparak engellemeliyiz.Yoksa içimizden çalmak geçiyor da sadece ''İslâm kötü etiketlenir'' diye yapmıyorsak bir şeye yaramaz.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti RoadFighter » 15 Nis 2009, 00:11

[quote="hetepe"]Demek ki çevrede hırsızlık olağan bir hale gelmiş ki 20 kuruşu versem mi vermesemmi diye hesap yapılır olmuş.Sadece İslâm için değil, insan olarak yaratıldığımızdan yaradılışımızın gereği olarak her türlü kötülüğü içimizde hesap yaparak engellemeliyiz.Yoksa içimizden çalmak geçiyor da sadece ''İslâm kötü etiketlenir'' diye yapmıyorsak bir şeye yaramaz.[/QUOTE]

"İslam kötü etkilenir" diye içinden geçirecek nefis muhasebesi yapan birinin "Allah bunun da hesabını sorar" diye düşüneceğini tahmin ediyorum.

Bu da malum ; *Allah korkusu olan birinin zaten aklının ucunda olacağı,her zaman uygulayacağı birşeydir. (her ne kadar malesef beş vakit namaz kılıp,oruç tuttuğu halde para işlerinde,alım satım işlerinde kimsenin gözünün yaşına bakmayan tipler de olsa ; onlar bu ibadetleri öbür tarafta yüzlerine çarpılacak da bu da ayrı bir konu)

Yahu bu arada ;

Hürriyet'ten Ayşe Arman ,gene kendi bir yazısına atıfta bulunarak, Allah'tan korkan bir güruha karşı "... hayır ben O'ndan korkmuyorum" diye - kendince iyi niyetli birşey- yazmış dünkü yazısında ve bu ifade beni -şimdilerde moda tabir ile- kopardı.  

Allah korkusunu herkes aynı anlamıyormış demek ki :) (çocukken "büyükler neden Allah'tan korkar,ben neden korkayım ki?" derdim. Allah'tan korkmak için de gözümün önüne korkunç şeyler getirirdim. İlahi Ayşe Arman,senin korku anlayışın benim çocukluktaki korku anlayışım ile çok örtüşüyor :D)

Konu ile direkt alakası olmasa da Allah korkusu deyince aklıma geldi bunlar.

Benim çocukluktaki gibi ,Allah'tan korkan büyükler varsa vay halimize!

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir