Yalan Söyleyen Kişiyi Nasıl Anlarsınız?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yalan Söyleyen Kişiyi Nasıl Anlarsınız?

İleti RoadFighter » 27 Nis 2009, 20:03

J.J. Newberry, yalan tespit etme sanatı konusunda uzmanlaşmış, eğitimli bir Amerikan federal ajanıydı. Yani bir silahlı çatışmaya tanık olmuş, bir kadın karşısında oturup ‘’Ben kimseyi görmedim, silah seslerini duyduğumda sadece gözlerimi kapadım ve kaçtım.’’ dediğinde kadının yalan söylediğini anlayacak kişi oydu. 

Peki Newberry nasıl bu sonuca varıyordu? 

İşin sırrı anlatıcının gösterdiği, hikayedeki tutarsızlıklar, fazla detaylı anlatım veya kişinin kendi normal haline uymayan davranışlar sergilemesi gibi işaretleri fark etmede yatıyor. 
Bu gibi işaretleri, yalancıları yakalamada kullanabilmek geniş bir eğitim ve pratik gerektiriyor.

İpucu No. 1: Tutarsızlıklar

30 yıl federal ajan, 5 yıl da polis memuru olarak görev yapan Newberry’e göre birinin yalan söylediğini anlayabilmek için, söylediklerindeki tutarsızlıklara bakmak gerekir. 

Sorguladığı kadın silah seslerini duyunca kaçtığını ve hemen saklandığını söylediğinde, Newberry tutarsızlığı hemen fark etmişti. 

‘‘Doğru olmayan bir şeyler vardı.’’ diyor Newberry. ‘‘Silah sesi duymuş ama dönüp bakmamış öyle mi? Bu, bir insanın öyle bir duruma vereceği tepkiyle kesinlikle uyuşmuyor.’’

Ve kadının dikkat etmediği bir anda Newberry masaya yumruk attı, kadın da anında ona baktı. 

‘‘İnsan bir gürültü duyduğunda refleks olarak o yöne bakar.’’ diyor Newberry. ‘‘O kadının silah seslerini duyduğunda seslerin geldiği yere baktığını, ateş edeni gördüğünü ve öyle kaçtığını biliyordum.’’ 

Newberry kesinlikle haklıydı.

‘‘Hikayesi mantıksızdı.’’ diyen Newberry, ‘‘Ve doğru söylemediğine inandığınız biriyle konuşurken sizin de bakmanız gereken şey budur. Hikayede doğru gibi durmayan tutarsızlıklar var mı?’’ diye de ekliyor. 

İpucu No. 2: Beklenmeyen Bir Soru Sorun 

‘‘İnsanların % 4’ü başarılı yalancılardır ve iyi yalan söylerler.’’ diyor Newberry. ‘‘Ama Pinokyo gibi burunları uzamadığından, yalanını sizin yakalamanız gerekir.’’ 

Bu konuda en iyi sözü Sir Walter Scott söylemiş: ‘‘Ah ne kadar da karışık bir ağ ördük, ilk olarak aldatmayı öğrendik.’’ Ama birini kendi yalan ağı içinde nasıl yakalarsınız? 

Newberry’e göre bu kişilere dikkatli yaklaşmak gerekir. ‘‘Ve sonra, hiç beklemedikleri bir anda onlara cevabını önceden hazırlamadıkları sürpriz bir soru sorup onları tuzağa düşürün.’’ 

İpucu No. 3: Kişinin Normal Halini Göz Önünde Bulundurun

San Francisco Üniversitesi’nde psikoloji öğretmeni Doç. Dr. Maureen O’Sullivan, ‘‘Karşınızdakinin dürüst olmadığının en önemli göstergelerinden biri, davranışlarındaki değişikliklerdir.’’ diyor. ‘‘Normalde gergin olup da şimdi sakin olan veya normalde sakin olup da şimdi gergin olan birine dikkat etmeniz gerekir.’’ 

İşin sırrı kişinin norma hayattaki davranışlarına göre bir tahmin yürütmekte diye anlatıyor O’Sullivan. Davranışları, normalde gösterdiklerinden uzaklaşıyor mu? Eğer böyleyse, ortada bir durum var demektir. 

İpucu No. 4: Samimi Olmayan Duygulara Dikkat Edin

‘‘Birçok insan gülümsemeyi taklit edemez.’’ diyor O’Sullivan. ‘‘Ya zamanlaması yanlıştır, ya olması gerekenden fazla süre sürer ya da başka duygularla karışır. Hatta belki siniri saklamak için gülümseme taklit edilmiştir. Bunu da içten bir gülümsemeye göre dudakların daha küçük ve daha ince olmasından çıkartabilirsiniz.’’ 

Bu sahte duygular, kişinin doğru söylemediğinin iyi birer göstergesidirler. 

İpucu No. 5: İçten Gelen Tepkilere Dikkat Edin

‘‘İnsanlar içe doğma ya da sezgi derler ancak bence asıl g

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti AhmetH » 27 Nis 2009, 20:14

Asım çok güzel bir yazı bu Smile

bende fark edebiliyorum bazen  nedendir bilmiyorum  samimi bir insanı hemen farkedebiliyorum, peşin hüküm oluşturmasın diye birşey belli etmiyorum ama büyük oranda ilk düşündüğüm gibi çıkıyor.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti RoadFighter » 27 Nis 2009, 20:21

Yalan söylemeyi hiç beceremem. Alışmadığım için anında çakılır benim yalanım. :)

Ama yalan söyleyen normal birinin yalanını da senin gibi ben de hemen sezerim Ahmet.

Bir insanın yaşamı yalan eksenli olursa bu tip insanların açıklarını bulmak zor. 

Ama bu tip insanlar çok zor da olsa illa ki açık verebiliyor profesyonellere karşı.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 27 Nis 2009, 20:22

[quote="AhmetH"]Asım çok güzel bir yazı bu Smile

bende fark edebiliyorum bazen  nedendir bilmiyorum  samimi bir insanı hemen farkedebiliyorum, peşin hüküm oluşturmasın diye birşey belli etmiyorum ama büyük oranda ilk düşündüğüm gibi çıkıyor.

[/QUOTE]

al bendende o kadar. konuşurken suratıma bakışı, ses tonu, tavırları, bana bir şeyler anlatma stilinden açık veriyor.

diyom yav Hakan günahını alıyon, pek de öyle olmuyor dediğiniz gibi.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti drkuthan » 27 Nis 2009, 20:52

Yalan söyleyen kişi genelde elini yüzüne genelde burnuna götürür dikkat edin (biokimyasal bir açıklaması var)
drkuthan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 28 Nis 2009, 17:47

Yalan attığın zaman destekli atacan, hemen ortaya çıkmayacak şeyler bulacan.destekli atılırsa, anında değil, sonradan rezil olur insan...Her işin bir püf noktası var...

D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti dejavu » 28 Nis 2009, 18:22

Olaki insan belli ediyorsa yalan söylediğini o insandan korkmaycan (çünkü yalan konusunda acemidir, saftır o insan)

Ama belli etmiyorsa korkcan ama belli etmediği içinde korkmaya gerek yok sancan.

Yani kasmaycan, akışına bırakacan :D
dejavu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octaviaman » 28 Nis 2009, 19:29

ister acemi olsun ister deneyimli olsun gözler yalan söylemez.Bu konuda felsefik ve bilimsel tesbit metodlarıda olabilir doğrudur da.Fakat Benim yaklaşımım da, (afedersiniz)kıçı başı oynayan ve gevezelik derecesinde konuşan insanı hemen bu sınıfa sokarım:)
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir