Gururumuz: İDEF'09

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Gururumuz: İDEF'09

İleti Darkhawk » 05 May 2009, 01:01

Merhaba Arkadaşlar,bilmiyorum geçen hafta gezeniniz oldumu, İDEF 2009 fuarı vardı. Beylikdüzü - Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı 2009. Bir Türk olarak ne kadar gururlandım ne kadar mutlu oldum desem anlatamam. Herkesin o fuarı gezip Türk'ün neler yapabildiğini görmenizi isterdim. Ülkemiz ve milletimiz hakkında ne kadar kötü tablo varsa hepsine cevap verebilecek bir fuar.Yapılamaz başarılamaz denilen herşeyin yavaş yavaş nasıl başarıldığını görebilirdiniz.Aklıma gelen ve de en çok gururlandığımız bazı eserleri size aktarayım:

Bunlardan en büyük gurur kaynağımız 2013 yılında üretime başlanacak olan T-129 Taarruz helikopteri. %100 YERLİ ÜRETİM OLACAK.- Oradaki mühendis arkadaş anlattığına göre: 2001 yılında Amerika proje aşamasında bizim böyle birşey yapabileceğimize ihtimal vermemiş (şu an AH-1W-Super Coba- helikopterlerini satmıyorlar ama AH-64-Apache- satmak için çok uğraştılar.Apache'nin bakım maliyeti çok fazla olduğu için)

Bunun paralelinde ilk yerli genel maksat helikopterimiz de bitmek üzere.Bütün bu gelişmelerden sonra tanesi 18 milyon dolara almaya çalıştığımız UH-60 (S-70) Sikorsky firması ortak helikopterin adı T-70i olacak şekilde ortaklık teklif etti ve alt sanayi parçaları tamamıyla Türk sanayinden alınacak şekilde anlaşma imzalanacak galiba.

Yine yerli eğitim uçağımızın projesi bitmek üzere.

Başka bir örnek Ejder ZMA(Zırhlı muharebe aracı).Dünyadaki diğer benzerlerinden üstün çölde,denizde ilerleyebilen mükemmel bir araç.Diğer ülke araçlarının hiçbiri çöl testini geçememiş.

Yine başka bir örnek ise orta-menzilli güdümlü füze: 200 km menzilli. Tübitak geliştiriyor. GPS-INS kontrollü.Yani savaş zamanında Amerika GPS Uydularını kapatsa bile kendinden ataletli (INS sistemi sayesinde) güdüm sayesinde 50metre doğrulukla hedefi vuruyor.-GPS ile 9 metre doğrulukla.

Aslında daha birçok güzel örnekler var ama benim açımdan en güzel ve önemlileri bunlardı.

VE DE FUARA GELEN YABANCI SAVUNMA BAKANLARININ HEPSİ TÜRKİYENİN SAVUNMA SANAYİNDE BU KADAR GELİŞMİŞ OLDUKLARINI BİLMEDİKLERİNİ SÖYLEDİLER-KISMEN BENDE BİLMYORDUM-

Darkhawk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Konyalım » 05 May 2009, 03:01

evet arkadaşım bu ülkenin bir insanı olarak gurur duyduğum bilgiler vermişsin. İnanın dağın tepesindeki köyde elindeik kıt imkanlarla traktörüne uzaktan kumanda yapan ve bu yaptığı elektronik düzeneği de coca cola şişesinin içine koyan insanlar var.

Aselsan'da çalışıpta şehit edilen 3 tane pırlantalardan daha değerli mühendisimiz vardır. Ispartada güya kendi kendine düşen ama aslında düşürülen uçakta bulunan nanoteknoloji alanında ve Quantum fiziğinin duayenlerinden olan 6 tane bilim adamımız vardı.

Bu insanlara bizim devletimiz sahip çıktı mı .

Sen amerikanın trilyonlarca dolar döktüğü hava savunma sistemini egale edebilecek ve yine amerikanın bize sattığı F16 lara bu sistemi yerleştirecek bir yazılım yap, sonra o mühendislere 4000 TL maaş ver, korumasız sal sokaklara ve üçününde cenazesini topla. 6 tane cernde üstün performans sağlayan, cern'in beyin takımını oluşturan bilim adamlarına sahip çıkma uçakları düşsün, sonra pilotaj hatası deyip olayı kapattır.

Daha anlatılacak ta var kardeşim ama bizim insamıza sahip çıkılmıyor.

Son bir örnek vereyim. Konya'nın Beyşehir İlçesinin Huğlu kasabası vardır. bu kasabada kurtuluş savaşı sonrası iki silah ustası kardeşin başlattığı bir proje ile tüfek yapımı almış başını gitmiş. Dünyada belirli bir kalite standardı yakalamışlar. 

İnanın evindeki bir tek mengene ile amerikalının yaptığı M16'nın çok daha iyisini yapabilen insanlar var. Ama kimse dikkate almıyor. diyorlar ki sen sadece av tüfeğini üret. Gerisine karışma.

Rabbim sonumuzu hayır eyleye
Konyalım
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 05 May 2009, 10:59

Bizim ülke böyle önemli projeleri değil, bisküvi imalatında dünya liderliğiyle avunuyor.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir