Bridgestone Turanza er300 sürüş keyfi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bridgestone Turanza er300 sürüş keyfi

İleti iceman70 » 07 May 2009, 00:15

arkadaşlar lastiğimden o kadar memnunum ki böyle bir konu açmam gerektiğini düşündüm öncelikle 8 yaşımdan beri formula 1'i takip ediyorum yani formula 1 ile büyüdüm ve hep bir arabam olsun istedim şimdi ise ufak tefek bir fabia'm var nese lafı uzatmadan aracı aldıgımızda üzerinde dunlop sp sport2000 185/60/14 vardı 2004 model.neredeyse artık her sert frende abs devreye girer oldu kışın ise arabayı sürmek için rallyci olmak lazım sürekli bi kontro yapıyordum.en sonunda kazanın eşiğinden döndüm frenler tutmayınca hatta konu açmıştım ve lastik değiştirme kararına vardım michelin ile bridgestone arasında kaldım ve bridgestone'da kampanya vardı ve 200tl ucuza geldi michelin'e göre.şuan 2bin km yaptım lastikler ile yol tutuşu müthiş.Bu akşamda yağmur vardı hemde aşırı çıkıp bi test ettim saatte 90km ile frene abandım özellikle sol ayakla abs devreye girmeden şak diye durdu araç gerçi sol ayaklada fren yapabiliyorum düzgünce ama daha sert basmak için sol ayağımla bastım sonra aracı bilerek virajlara hızlı yoktum vs çok uğraştım ama araç kaymıyor en basitinden yağmurda dunlop ile el frenini çekip hafifde direksiyon kırınca direk spin ve ters dönüyorum bridgestone'da ise daha çok çekiyorum direksiyonu kırıyorum ama savurmadan spin atmadan yavaşlıyor.yani 10 izerinden 10+ aldı bende brigestone şahsım tarafından önerilir ha burada brigestone lastik satıcısı veya herhangi bir yakınlıgım yok yanlış anlamayın öğrenciyim zatenLOL

iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti RoadFighter » 07 May 2009, 00:56

Aldığın Bridgestone'un üretim tarihi nedir mesela? Bir lastiğin yeni iken(rodajını aştıktan sonraki yeniliğinde) sergilediği performanstan çok kullandıkça sergilediği performans nedir ona bakmak lazım. 1 sezon veya misal 5000 km falan uzun vadede fikirler vermez.

Bridgestone da kullandıkça sertleşen bir lastik. Çevremden de öyle duyarım,kendim de öyle tecrübe ettim.

Mesela Michelin Alpin'lerin araca takılan ilk yılda rakibi firmaların lastiklerinden daha iyi bir performans gösterdiği söyleniyor. Ama 2.,3. sezondan sonra Michelin sertleşiyor deniliyor.

Bizim araçta Bridgestone LM 25 Blizzak kullanıyoruz kış lastiği olarak ve Michelin Alpin'den daha ucuz bir lastik.

3 sezon geçti ve LM 25'te bir sıkıntı yok.

Ama Octavia'nın üstünde gelen Turanza ER30'lara (ER300 değil) bakarsak bir daha Bridgestone'un orta sınıf yaz lastiklerini tercih etmem.

Ben şahsım adına konuşayım ; 225 tabanlı lastik kullanıp aracı 3.5 cm alçalttığımda virajda arabayı zorluyordum ve bu işi bizzat tecrübe ediyordum ve "fena değilmiş" diye tavsiyede bulunuyordum Kumho için.

Ama şimdi orjinal süspansiyon,jant,lastik ile benim yapacağım testin limitlerde olduğunu ve herkese emsal teşkil edip " Arabamdaki X marka lastiğin yol tutuşu müthiş" diyemiyorum. Zira kabak gibi Bridgestone'lar ile girdiğim virajları Octavia iyi alıyordu. Virajlardan iyi çıkıyorum dersem(ki viraja nasıl girildiğinden çok virajdan nasıl çıkıldığı önemlidir) bunu Octavia'ya bağlıyorum genelde.

2000 km'deki lastiği her açıdan test ettiğini farzetsek bile bu uzun vadede geçerli birşey olmaz.

F1 sevdan ile Bridgestone'un meydana getirdiği psikolojik etkiye kapılma aman. :)

Ama dar dairede de olsa test testtir. Görüşlerin için teşekkür.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti oguz » 07 May 2009, 02:35

paylaştığın için sağol.ama bende sana continantel eco control oneririm.şimdi bu diceğimi eleştirenler olacaktır.tam 4 senedir aynı lastik var ve tek bir tehlikesini sezmedim ki bende aracın sınırlarını oldukca zorladıgım zamanlar oluyo.bu yazın basında değişicem mesela.ama gene aynısından alıcam kullanan cok arkadas var forumda paylasırlar konuyu gorunce onlarda fikirlerini.testini bizle paylastıgın için cok tesekkurler.

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti iceman70 » 07 May 2009, 02:39

lastiğim 2008'in 2. veya 3. çeyreğinde üretilmiş olması gerekiyordu tam hatırlamıyorum ama 2008 yılı bundan eminimLOL
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti iceman70 » 07 May 2009, 02:42

ben teşekkür ederim hepinize sadece dediğim gibi kendi şahsi görüşlerim herkes burda bilgilerini paylaşsa çok güzel olur yinde söyle bir etken var bizim araçlarımız yarış araçları değil sonuçta çokta iyi anlamayız diğer lastiklere göre ama benim çok hoşuma gitti :)
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti ufuk05 » 07 May 2009, 02:44

bende er300 kullanıcısıyım 8000 km yaptım.Abs konusunda bende çok zorluyorum ama devreye girmeden araba duruyor.virajlı yolda sınırlarını zorluyorum performansı çok iyi.Diğer lastikleri kullanmadığım için yorum yapamam ama er300 den memnunum
ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti RoadFighter » 07 May 2009, 02:45

[quote="iceman70"]ben teşekkür ederim hepinize sadece dediğim gibi kendi şahsi görüşlerim herkes burda bilgilerini paylaşsa çok güzel olur yinde söyle bir etken var bizim araçlarımız yarış araçları değil sonuçta çokta iyi anlamayız diğer lastiklere göre ama benim çok hoşuma gitti :)[/QUOTE]

Allah izin verirse 2 yıl sonraki test sonuçlarını merak ediyorum.

oguz

Conti'ye laf yok :)

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti iceman70 » 07 May 2009, 02:58

bende merak ediyorum ama yapamayacam gibi çünkü araç değiştircezLOL
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti mbarman » 07 May 2009, 10:58

bende araç üzerinde pirelli p6000 geldi. sıkı her frende abs devreye giriyor. şahsıma beşpara etmez bir lastik
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir