TÜV araç muayenesi tecrübem.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

TÜV araç muayenesi tecrübem.

İleti delidolu » 13 May 2009, 18:01

Eveeeet Arkadaşlar...Öncelikle bana geçmiş olsun, darısı başınıza inşallah.
Lafı fazla uzatmadan TÜV muayenesi hakkındaki tecrübelerimi paylaşmak isterim.

İlk olarak TÜV web sitesinden randevu aldım ve bunun çok faydasını gördüm, randevu alırkenki mantık şu şekilde işliyor örneğin randevu saati olarak 14'ü aldığınızda sıra numaranızın da başı 14 ile başlıyor, ben daha sonra muayene istasyonun gittiğimde bana sıra numarası veren cihaz 1401'i verdi. Yani saat 2 deki 2. araba (1400 1. araba oluyor.) O yüzden randevu almadan giderseniz daha istasyonun bile içine girmeden dışarıdaki uzun kuyruktan ayrılmazsınız ona göre! :)

Şimdi muayene öncesi yaptıklarım.
- Aracın ilk yardım çantasını vs kontrol ettim eksikliklerini giderdim, muayenede didik didik ne var ne yok diye bakmıyorlar ama olup olmadığını mutlaka kontrol ediyorlar.
- LPG'li araçların muayene öncesi mutlaka sızdırmazlık raporunu (25TL) almaları gerekiyor bu evrak olmadan muayeneye hiç gitmeyin. Bu raporun da 30 gün geçerlilik süresi var.
-----------------------------
Benim gittiğim yerin bilgisi:
Gazi Üni.Tek.Eğ.Fak.Oto.ABD (LPG) E Kapısı
Gazi Üniversitesi 06500 Teknik Okullar Beşevler / Ankara
0 312 202 86 55
-----------------------------
Sakın ha kapıya gelince cart diye içeri dalmayın, dışarıda kuyruk var ona göre! :)

İçeri girdiğinizde sıraylar arabanın motor bölümü ve gaz tankında sızdırmanın olup olmadığına bakılıyor, tümsek ayna ile aracın altındaki boruların korumasına bakılıyor, tankın ve basınç göstergesinin geçerlilik süresine bakılıyor.
Sonra içeriye 25 TL verip evrakınızı alıyorsunuz. Bu kadar! topu topu işlem 10 dk ama sıra nedeniyle benim 2 saatimi aldı.

- Aracınızın far ve sinyallerini mutlaka kontrol ettirin patlak çatlak 1şey varsa değiştirin. Ve far ayarlarını MUTLAKA yaptırın, buna çok dikkat ettiklerini gözlemledim.

- Aracınıza ait herhangi bir ceza/vergi borcu varsa onu da vergi dairesine ödemeden muayeneye gitmeyin! Yoksa geri dönersiniz :)
Çok şükür benim öyle bir durumum zaten yoktu yine de arkamdan ceza yazılmış olabilir diye kontrol ettirdim.

Bu işlemleri yaptıktan sonra randevu aldığınız istasyona (Ben Gölbaşı'ndakine gittim.) gidiyorsunuz dışarıdaki mahşeri kalabalığa aldırmadan direk elinizdeki sıra numarasını güvenliğe göstererek içeri dalıyorsunuz. Aracı park ettikten sonra bankoların başına geçip sıranız geldiğinde istenen evrakları (ruhsat+sızdırmazlık+para) verdikten sonra kapının önünde bekliyorsunuz. 3-5 dk geçmeden isminiz okunuyor ve istenilen yere aracınızı getirip, istasyonun karşı tarafına geçiyorsunuz. 
Bu sırada uzaktan gördüğüm kadarıyla;
-Araç dönen disklere ve titreyen mekanizlamalara yerleştirilip balans, fren, lastik vs durumu kontrol ediliyor.
-Bagaj, stepne ve trafik seti-ilk yardım çantasına bakılıyor.
-Aacın altına inilip alt tarafınına komple gözden geçiriliyor.
-Sinyaller ve farlarına bakılıyor.

Başka da 1şey varsa ben görememişimdir. :)
Daha sonra "Araç Muayene Raporu" imza karşılığında ruhsata bilgisi işlenerek, plakaya da sticker'e yapıştırılarak teslim ediliyor.

Bu işlemlerin toplam süresi istasyona girişten itibaren 30 dk.

Önemli uyarım şu olacak, muayene zamanınız geldiğinde gün geçirmeden direk gitmeye bakın çünkü benim 2 günlük gecikmeme karşılık 6,20 TL faiz işlemiş varın artık aylarca geçirildiğinde bu rakam ne olur?

Camlardaki filmleri hafif kusurlu sayarak muayenemi onayladılar.

Şimdi de benim kızın muayene görüntüleri ve raporu:

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti hakanerdogan » 13 May 2009, 18:04

geçmiş olsun, ben kalmıştım LOL
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hetepe » 13 May 2009, 18:17

Haydi geçmiş olsun, anlattıkların rahatlatıcı bence...fazla kurcalamadıklarını seziyorum.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti iceman70 » 13 May 2009, 18:23

geçmiş olsun bende temmuzda gircem tüp taktırsam mı diye düşünüyorum girmeden önce yılda 10bin km'yi aşıyorum
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 13 May 2009, 18:28

[quote="iceman70"]geçmiş olsun bende temmuzda gircem tüp taktırsam mı diye düşünüyorum girmeden önce yılda 10bin km'yi aşıyorum[/QUOTE]

Günde yaklaşık 30 km ciharı tutuyor. Çok değil; ama az da değil! Oturup hesaplamak lazım ne kadar sürede kendini amorti ediyor diye. Benim günlük ortalamam 80 km lpg'siz olsaydı bu km'yi asla yapamazdım.

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alpino » 13 May 2009, 18:35

[quote="iceman70"] geçmiş olsun bende temmuzda gircem tüp taktırsam mı diye düşünüyorum girmeden önce yılda 10bin km'yi aşıyorum[/QUOTE]

açıkçası size lpg'nin size kısa zamanda kar ettireceğini sanmıyorum ama diyorsanızki her benzinciye gidişte kabus görüyorum bir kere vereyim sonra unuturum. o zaman siz bilirsiniz. bence yıllık 20.000'in altında yol yapılıyorsa lpg gereksiz
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti yexplorer » 13 May 2009, 19:09

[quote="alpino"] [quote="iceman70"] geçmiş olsun bende temmuzda gircem tüp taktırsam mı diye düşünüyorum girmeden önce yılda 10bin km'yi aşıyorum[/QUOTE]

açıkçası size lpg'nin size kısa zamanda kar ettireceğini sanmıyorum ama diyorsanızki her benzinciye gidişte kabus görüyorum bir kere vereyim sonra unuturum. o zaman siz bilirsiniz. bence yıllık 20.000'in altında yol yapılıyorsa lpg gereksiz[/QUOTE]

geçende yazmıştım 1 yılda 16bin yaptım yaptığım kar en azından 700 gibi birşeydi araça uzun süre binecekseniz bir an önce yaptırın bence
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti alpko » 13 May 2009, 19:18

yilda 16000 mi baba senin arac yatiyormus yahu:))
alpko
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti RoadFighter » 13 May 2009, 20:46

TüvTürk araç muayene serüvenini paylaştığınız için teşekkürler.

Araç muayenesine gidenlere bir nebze ışık tutar bu konu.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 14 May 2009, 05:12

[quote="RoadFighter"]

TüvTürk araç muayene serüvenini paylaştığınız için teşekkürler.

Araç muayenesine gidenlere bir nebze ışık tutar bu konu.

[/QUOTE]

Teşekkür ederim.

Her ne kadar konu yakıt türüne doğru 1az sapma gösterse de aramızdan 1 kişinin bile bundan faydalanması bana kâfi ve yeter.

Bu tür muayeneye "ilk defa" giden biri olarak benim için büyük bir muamma/tırsıntı kaynağıydı! :) Etrafımdakilere 2de1 "nedir, ne değildir" diye sorup duruyordum.

İnsan herhangi bir konuda yeni bir duruma uyum gösterene kadar önüne ışık tutacak birini nacar gözlerle arayıp duruyor böyle zamanlarda, bunu bilen bilir...

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti özhan » 14 May 2009, 08:48

bilgiler için sağol
özhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kmustafat » 14 May 2009, 11:32

bilgiler için teşekkürler benim kafama takılan şu muayenem 1 hafta geçti bu hafta gideceğim. ama sorum ararın ön arka tamponları daha önce boyanmış tamir edilmiş ama şimdi yapılan tamirat yani macunlar bazı yerlerde attı boya da attı ön panjur küçük bir göçük geçirdi çamurluktada önceki sahibinin kazasından dolayı yaptırılmış ama dediğim gibi macunlar atmaya başlamış 1 2 yerde küçük paslanma olmuş bunlara sorun yaratırlarmı merak ediyorum.
kmustafat
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti delidolu » 14 May 2009, 13:09

Hiç sanmıyorum, çünkü orada eski arabalar da görünüyordu, sorun çıkacağını zannetmiyorum. Ola ki çıktı, aracı daha muayene ettirmeden peşin olarak para ödendiği için; eğer kusurlu bir durum varsa sanırım 1 ay içinde eksikliği gidermek için süre tanıyorlar. Bu süreyi de geçirirseniz paranız yanıyor. Muayene süresini geçirdiğiniz için 6 küsür TL gecikme faiziniz şimdiden hayırlı olsun.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kmustafat » 14 May 2009, 17:37

teşekkür ederim bilgiler için ceza içinde teşekkür ederimCry
kmustafat
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nehuse » 15 May 2009, 00:11

Lpg de simit tank yasak falan diyolardı .Bu konuda bilgisi olan varmı.Stepneyi bagaja atıp gitmemiz yeterli değilmi ?.Bir de arka farımda kırık bir kısım var ama 2 kat olduğundan içine su girmiyor stop lambasını değiştirmem gerekirmi acaba?
nehuse
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 15 May 2009, 00:33

[quote="nehuse"]Lpg de simit tank yasak falan diyolardı .Bu konuda bilgisi olan varmı.Stepneyi bagaja atıp gitmemiz yeterli değilmi ?.Bir de arka farımda kırık bir kısım var ama 2 kat olduğundan içine su girmiyor stop lambasını değiştirmem gerekirmi acaba?
[/QUOTE]

LPG de simit yasak olsa zaten sızdırmazlık raporunu vermezler; çünkü bu işlem sırasında tanka da bakıyorlar. Muayenede lpg sistemine değil ilgili evraka (ruhsata işlenmiş olamsı+sızdırmazlık raporu) bakıyorlar.

Far konusuna gelince malum kırık var, kırık var... Eğer ince çatlak türden 1şeyse sorun çıkmaz, ancak farın çalışmasını toz, kir, nem, su vs faktörlerle etkilecek şekildeyse mutlaka değişim istenir. Bir de istasyondan istasyona hatta aynı istasyonda araca bakan kişiden kişiye değişiklikler gösterdiği söyleniyor.

Anlayışlı birine denk gelirsin herşeyin yağ gibi akar gider, kılın birine denk gelirsin işin bir adım ileri gitmez.

Ne demişler "sen eşeğini sağlam kazığa bağla, o kaçacaksa yine kaçsın" :) Sen üstüne düşeni yap, gerisini "ya nasip ya kısmet" demek gerek.

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir