Benzine Yine Zam Geldi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Benzine Yine Zam Geldi

İleti RoadFighter » 10 Haz 2009, 02:09

ÖTV indirimine binaen sipariş yetiştiremiyormuş bayiler.

İnsanlar donanım farkı aramaksızın araba alıyorlarmış (bir oto plaza çalışanının dediğine göre)

Ben bu gidişle benzinin 4 lirayı aşacağını düşünüyorum!

Eskisi gibi benzinin varil fiyatı 140 küsür olduğunda litresi 5 liradan benzin alacağız herhalde.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti delidolu » 10 Haz 2009, 02:14

Şaka değil 5 tl olayını ben de 1 arkadaştan duydum. ya uydurmasyon, ya da benim gibi delinin 1i attı kuyuya taşı, çekildi kenara izliyo, bilemiyorum artık.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti RoadFighter » 10 Haz 2009, 02:17

Geçen bir arkadaş diyor " benzin fiyatı iyice artsa bile ihtiyacın olan arabayı bir kenara mı bırakacaksın?".

Benzin 4 lira bile olsa herkes arabasına binmeye devam edecek. 5 lira bile olsa bir kesim gene binecek arabasına(ara sıra arabasını kullananlar zaten " nasıl olsa ara sıra kullanıyorum" diyecek)

Bu ülkede benzin hikayesi malesef uzun yıllar sürüp gidecek.

Ben diyorum " petrol kaynakları bitsin,faydalanamayacaksa kimse faydalanmasın bunlardan"

Aykırı bir mantık ama göz göre göre kazıklanmayı hazmedemiyorum.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti yexplorer » 10 Haz 2009, 02:24

5 değil 15 de olsa bineriz bundan kuskunuz olmasın ilk başta herkesin ağzı bi dolu laf olur 2 hafta içinde indirim yapmışlar 14,99 dan alıyoz diye seviniriz
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti delidolu » 10 Haz 2009, 02:25

Hazmetsek de etmesek de elimiz kolumuz bağlı... Dış ülkeden biri gelse trafiğe baksa sanır ki bu ülkede benzin bedava, araba bedava... Kriz var deniyor, insanlar işten çıkarılıyor, millet yiyecek bi lokma ekmek bulamıyor; ama arabadan da geri kalmıyor... E o zman adamlar da senin dediğin gibi biz fiyatı ne yaparsak yapalım bu enayiler nasıl olsa alacak "hasta, yatağında şeyedilir" hesabına tutturduklarını kar biliyorlar... 

Ama tarih der ki: herşey tekerrürden ibarettir, her çıkışın 1 inişi, her inişin 1 çıkışı vardır.

Ve büyüklerin düşüşü de gürültülü ve çabul olur... Yarın uluslararası 1 dengesizlik pat bp, shell + diğerleri yerlerde... AMİİİİİİİİİİNNNNNNNNN

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti delidolu » 10 Haz 2009, 02:27

[quote="yexplorer"]5 değil 15 de olsa bineriz bundan kuskunuz olmasın ilk başta herkesin ağzı bi dolu laf olur 2 hafta içinde indirim yapmışlar 14,99 dan alıyoz diye seviniriz[/QUOTE]

+ bi milyon Thumbs%20Up

bu milletin küsüratlı 99lu rakamlara karşı ayrı bir merakı var.. nerde xxx.99 TL gibi bir fiyat görsek ihtiyacımız olmasa da alırız LOL

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RoadFighter » 10 Haz 2009, 02:31

yexplorer

Kesinlikle katılıyorum

Geçenlerde bir M-Oil bayisi 2.99'dan veriyordu benzini.

İşte serbest piyasa gereği budur. Diğerleri 3.12'den satarken onun 2.90'dan satmasıdır benzini.

Ama bu adamlar anlaşmış gibi hep birden zam yapıyorlar.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 10 Haz 2009, 02:35

Orası öyle de insan benzinin 3.12 olduğu bir durumda 2.99 fiyat görünce kıllanıyor. Acaba içine başka bişi mi karıştırıyolar, kaçak mazot misali, kaçak benzin mi satılıyor. Alsam arabama zarar mı verir.. gibisinden düşünüp gidip "aklı kelden, benzini shellden" almaya aynen devam ediyoruz...Confused
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RoadFighter » 10 Haz 2009, 02:39

Km'de 30 kuruş yakan Octavia kapıda yatarken ben km'de 7.5 kuruş yakan scooter'ım ile yola koyuluyorum. (biraz acite ettik durumu belki)

Babam ise abarttığımı düşünüyor bu hususta çoğu zaman.

Birşeyler dert edinilmeyince bazı şeyler düzelmeyecek. Kimilerine göre bu dertler 3'ün 5'in hesabı ve bu hesapların yapılması birşeyler getirmiyor. Belki de onlar mı haklı diye düşünüyor insan.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 10 Haz 2009, 02:46

3-5 hesabı hem doğru hem yanlış. Herkes bu hesabı yapsa damlaya damlaya göl olur, kesin. Ama oluşan bu göl bile diğerlerinin yanında devede kulak kalacağı için adamların umurunda bile olmayacaktır. Bunun daha net ve kat'î 1 başka yolu/çözümü olmalı. Atıyorum tüketiciyi koruma derneği "http://www.ttkd.org.tr/" bunları haksız rekabet ve fahiş fiyat ve petrol rezervlerine en yakın ülke konumunda olmamızı ama en pahalıya satılmasını vs vs gerekçesi ile mahkemeye gitmeli ve temyiz yolu kapalı olmak kaydıyla lehte karar çıkmalı. Bak o zman 1 zamanlar uzananın :) da dediği gibi benzin mazot 1 TL olur :):):):) Buna ben de inanmadım; ama izin verin de hayalini kurayım bari :D
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RoadFighter » 10 Haz 2009, 02:51

Benim petrol kodamanlarından indirim namına bir umudum yok, devlet bir yaptırımda bulunmazsa şayet. Bari otomobil firmaları daha teknolojik;az yakan,iyi kaçan,çevreyi daha az kirleten motorlara sahip araçlar üretsinler diyorum.

Ama onlarda da insaf kuruyor. Teknolojik motorlara sahip araçları onlar da pahalı satıyor.

Kapitalizmin etkisindeki bu dünyada kimsede insaf kalmamış.

Allah yoksulun yardımcısı olsun.

Çalıp çırpanlar krallar gibi yaşarken onlara benzin fiyatları falan koymaz ama Ahmet,Mehmet ağanın haddine mi bir arabaya sahip olup ailesini gezdirmek,tatile götürmek!

Hayırlısı olsun.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 10 Haz 2009, 02:58

.....haddine mi bir arabaya sahip olup ailesini gezdirmek,tatile götürmek!

öyle valla biz insan mıyız ki, gezelim dolaşalım; köleyiz biz... hatta bilirmisin bilmem biz zamanlar "köle izaura" diye bir dizi vardı trt'de. ordaki köleler bile eminim bizden daha özgürlerdi... 

Devlet 1şey yapmalı, 1 el atmalı olaya...

(Hadi iyi geceler kardeş bu gece bu kadar moralimizi bozduğumuz yeter, yarın ola hayrola. Toktamış Ateş der ki: En karanlık gece de bile gökyüzünde parlayan 1 yıldız mutlaka vardır. Asla ümidimizi kaybetmeyelim.Wink )

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RoadFighter » 10 Haz 2009, 03:07

Allah'tan ümit kesilmez tabi.

Bize düşenleri yaptıktan sonra da fiilen elden birşey gelmez bu hususta.

İyi geceler.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti adilektasli » 10 Haz 2009, 10:43

Ben uyurken yaptığınız bu konuşmayı zevkle okudum. Yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Umarım uykunuzu iyi almışsınızdır arkadaşlar.Wink
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti yexplorer » 10 Haz 2009, 12:07

http://www.haber7.com/haber/20090610/Ak ... -cikti.php
epdk yi beklemek lazım bakalım ne diyecekler
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti dejavu » 10 Haz 2009, 12:26

Az evvel skytürk kanalında Tüketiciler birliği başkanı konuşuyordu benzin zamlarıyla ilgili. 20 haziran tarihinden çok umutlu görünüyor. (EPDK'nın akaryakıt şirketlerine verdiği sürenin sonu). Olmadı kitlesel eylemlerden bahsediyor. Söylediklerinden kulağıma çarpanları buraya not düşeyim

- 1 lt benzinden alınan vergi 1,49 + KDV (1,49 matbu ötv)
- Geçen yıl devletin toplam vergi kazancı 280 milyar TL iken bunun içinde akaryakıttan aldığı pay 57 milyar TL.
- Benzin şirketleri arabistan ırak gibi petrol ülkelerinden daha çok kazanıyor ülkemizde. (Şirketin bayilere verdiği pay dışında kalan net kar marjı %10'un üzerinde)
- Ülkemiz ham petrol kaynaklarına Avrupadan çok daha yakın, buna rağmen Avrupada benzin satış fiyatları 1,10-1,50 Euro aralığında.
vs. vs.
dejavu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti adilektasli » 10 Haz 2009, 12:31

Aman aman çok iyi. Sonunda birileri tepki vermeye başladıysa bu bile güzel. Toplumsal eylem yapılacaksa yaparız. Ben varım. Şimdi ayın 21'ine kadar benzin almasak mı:)

Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

Önceki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir