Toplu Tepki ve Ortak Akıl

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Toplu Tepki ve Ortak Akıl

İleti RoadFighter » 20 Haz 2009, 17:13

Kymco marka Taiwan malı Agility adında bir scooter kullanıyorum.

Bu motor hakkaten sağlam bir motor. Türkiye'de fazla tanınmıyor.

Bu motorun tanıtımı da internette ki motosiklet forumları aracılığı olmuştur.

Yani Skoda gibi; referans reklamları ile bir noktaya gelmiştir. 2006 yılında piyasaya ilk çıktığında Taiwan'ın üretim kalitesine güverek almıştım bu motoru. Çoğu motosiklet forumunda da detaylı tavsiyelerde bulunup yol göstermişimdir bazı arkadaşlara.

Benim muzdarip olduğum konu, bu motorun yedek parçaları. Daha doğrusu şimdi sıkıntı olmaya başladı.

Motorun sıfırı 3000 bin lira, ikinci eli de (benim motor 2006 model) 1750-2000 arası.

Yedek parça fiyatları:

-125 ccKarbüratörü : 216 $ (50 cc'nin ki 400 küsür $!)

- Egzoz : 170 küsür $ (plastik muhafaza kapağı 25$ !)

- 12" Jant + Çin malı dandik lastik 200 küsür $

Anlayacağınız yedek parçaları fahiş fiyatta. (bildiğimiz H4 far ampülü bile 20 $)

Önceden böyle değil idi fiyatlar. Son 1 yılda kriz vs. ayağına %100 zam geldi nerede ise yedek parçalara.

İthalatçı firma da motor nasıl olsa forumlarda sürekli tavsiye ediliyor diye çekinmeden döşedi zammı tüm motorlarına.

Bilmiyorum içinizde motosiklet ile uğraşan var mı ama(Emir bey uğraşıyor bir bildiğim) motosiklet sektörü neden gelişmiyor diye yakınır motorcular.

1500-2000 bin liralık motorun parçaları böyle olursa tabi sektör gelişmez.

Diyeceğim ;

Birkaç motosiklet forumunda bu zam olayını dillendirdik. İthalatçı firmaya mail gönderdi toplasanız 15-20 kişi.

Dün yedek parça fiyatlarına baktığımda bazı parçalarda % 80'e yakın indirim uygulamışlar.

Hiçbir firma unutmamalı ki biz kullanılar varsak onlar var.

Bir markayı da fanatiklik derecesinde sevmeye gerek yok.

Honda'nın kazık yedek parça fiyatlarını bilirsiniz belki. Motosiklet de Honda'nın yedek parçaları pahalıdır. Bunu bile bile fanatiklik derecesinde Honda'yı savunanlar çıkar. Gerçi markanın reklam imajının getirdiği bir pahalılıktır onların yedek parçasının pahalı olması. Bu marka araçları satanlar da ikinci elde ona göre bir gelir etmektedirler.

Benim menfaatimi düşünmeyen hiçbir markayı ben hiç düşünmem. Yok aracımın değeri düşecekmiş,motorum alıcı bulamayacakmış vs. şeklinde düşünülüp ortak akıl ile hareket edilmezse birşeyler düzelmez.

Gene fiyatlara gelecek mesele ;

VW'nin arabalarından farkı yok diye Skoda'yı tavsiye ediyoruz buralarda veya normal hayatta.

Geçen sene ki 1.6 FSI Elegance tipronic fiyatından fazla bir fiyata(4 bin lira fazla muhtemelen) Makyajlı Octavia 1.6 MPI Elegance tiptronic satılıyor.

Biz tercihler noktasında bilinçli hareket edersek,başımıza bir durum geldiğinde bunu "neyse bir türlü halloldu ya" diye geçiştirmezsek bazı şeylerin istediğimiz gibi olmaması için bir sepep yok.

Günümüzde internet ortamındaki forumların yadsınmayacak derecede bir yaptırımı var.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti hakanerdogan » 20 Haz 2009, 17:30

hassas olmak lazım bu konularda ve gerçekten ya ne olacak boşver deyip umursamazlık yapmamalı. tebrik ederim hassasiyetinizden ötürü.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti demir_01 » 20 Haz 2009, 18:20

cıddeın bu motorların yedek parcaları fahıs fıyat bı arkadasım gıtmıs kanunı gt 250 almıs yenı yenı kullanıyor motoru yatırmıs ayna ve sınyalı kırmıs.yedek parca satılmıyor.motoru satın aldıgı yere gıttım.kıytırık aynaya 100 lıra sınyalede 60 lıra dedı motor tamırcısıne gıttım.sınyal mobılet sınyalıymıs.aynayıda kaynak yaptırdık.
demir_01
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti RoadFighter » 20 Haz 2009, 18:32

[quote="demir_01"]cıddeın bu motorların yedek parcaları fahıs fıyat bı arkadasım gıtmıs kanunı gt 250 almıs yenı yenı kullanıyor motoru yatırmıs ayna ve sınyalı kırmıs.yedek parca satılmıyor.motoru satın aldıgı yere gıttım.kıytırık aynaya 100 lıra sınyalede 60 lıra dedı motor tamırcısıne gıttım.sınyal mobılet sınyalıymıs.aynayıda kaynak yaptırdık.[/QUOTE]

Eski motorum da Hyosung GT250R. (şimdi Kanuni dist. oldu ve adını Kanuni yaptı!)

Ben motoru sattıktan sonra parçaları onun da fahiş oranda arttı.

Bir egzoz susturucusu (egzoz tüpü de deniyor) 2000 lira :) Hakkaten şaka gibi.

Önceden bu rakam 500 lira civarı idi.

2000 liraya bir İmpreza STI'a komple egzoz(HKS,Greddy vs.) yaptırılabilir herhalde.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti WXW » 20 Haz 2009, 21:46

motordan anlamam ama genel olarak hassasiyetinize katılmamak elde değil...
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan

İleti WXW » 20 Haz 2009, 21:47

bir de vw reklam yapmaz mı ötv den sonra bizde fiyatlar aynı diye.yahu hepimiz aynaya mı baksak ne, çok mu saf görünüyoruz yahu:)
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan

İleti RoadFighter » 20 Haz 2009, 22:51

VW'de fiyatlarını yükseltti aslında. Biz VW ile kıyaslıyoruz kendimizi ama 2.0 TDI Passat Highlie DSG 100 bin liranın üstünde mesela.

"Ne yani? bedava mı satsınlar" diye düşünenler olabilir.

100 bin lirayı cebe koyunca ne arabalar var az kullanılmış ikinci el.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 21 Haz 2009, 01:40

Benim menfaatimi düşünmeyen hiçbir markayı ben hiç düşünmem. ..

----------

+1 Thumbs%20Up

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti isikayhan » 21 Haz 2009, 13:06

[quote="delidolu"]

Benim menfaatimi düşünmeyen hiçbir markayı ben hiç düşünmem. ..

----------

+1 Thumbs%20Up

[/QUOTE]

aynen katılıyorum

+1 Thumbs%20Up
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Octavia 2009 1.6 MPI Facelift Elegance Tipt.

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir