Estergon (Macaristan)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Estergon (Macaristan)

İleti alpko » 20 Haz 2009, 20:41

Gectigimiz gunlerde de bir konu uzerine konusulmustu. Gecen haftasonu firsat bulup gittim, sizler icin de bir kac foto cektim:)

Iste zamanin Turk koyu Esztergom.

Tarihi calismalar yapilirken yeni bulunmus cami, ve icinde de Turk bayragi:)  Gerci daha onceleri paylastigim 1664 Esztergom fotografina bakarak bu camileri bulmak pek te zor degil, ama Macar hukumeti bu konu icin pora harcamak istemiyor ve Turkiye`den destek istiyor, TR`de para verirse tarih irtaya cikiyor sergileniyor, Macar`da turistlerden gelen parayi yiyor:)

alpko
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpko » 20 Haz 2009, 20:44

Bazi fotolar biraz buyuk boyutlu olabilir, fotolara tikladiginizda baska bir sayfa da tam haliyle gorebilirsiniz.
alpko
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti MEGAN » 20 Haz 2009, 23:16

bİZ BASKA IRK LARIN TARİHLERİNİ ÇOK İYİ KORUYORUZ FAKAT ONLAR BUNU YAPMIYOR CAMİNİN MNİNARESİ YERLEBİROLMUŞ BİR TADİLAT ESELERDİ BARİ...
-Skoda Octavia A5 1.6 FSI //
-34 EU 8105
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
Kullanıcı avatarı
MEGAN
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: PEUGEOT 307 1.6//MAKYAJLI ALP BEYAZI // 34 EU 8105

İleti RoadFighter » 20 Haz 2009, 23:43

Paylaşım için teşekkürler.

İmkan olsa da bizler de gezsek oraları.

Estergon, Estergon,
Yedi krala saray olan Estergon,
Biz seni *Nemçe İllerine Allah emaneti dedik verdik,
Ve işte şimdi geri almaya geldik,

Alıntı :

Sevgili ve Rahmetli Barış Manço'dan Estergon kalesini çok dinlemişimdir. Sözlerin gidişinden o yöreye verilen ad olduğunu çıkarsam da hemen her seferinde "Nedir bu Nemçe illeri?" demişimdir. Sonunda dayanamayıp sordum, meğer şu demekmiş.

Ruslar, kendilerini bir dil ile anlamlandırmışlar. "Slovo"; dil, kelime demek. "Slav" demek; "dil" bilen, hassaten "sözü anlayan" demek. "Nyemets" ise dili bilmeyen demek. "Dilden anlamayan" demek. "Yabancı" demek. İlginçtir, bir de "sessiz, suskun" demek!

Osmanlı'nın "Nemçe illeri" sözü buradan, "nyemets"ten geliyor. Aslında Rusların dış dünyası bu. Rusların dilinden anlamayan dünya demek. Osmanlı evreninin dışında kalan, Avrupa'da büyük oranda Rus evrenine dahil olan "slovo" (Slav) dünyası, Osmanlı için tamamen "nyemets" idi. Yani Ruslar için "dilden anlayan" dünya, Osmanlılar için dilden anlamayan, Nemçe dünyası, "Nemçe illeri" idi.

Nyemets olmuş Nemçe  ve ceddimiz, Rusların kendi dışında kalanlar için kullandıkları sözcüğü, Osmanlı dışında kalan alan için kullanmışlar.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti ufuk05 » 21 Haz 2009, 14:45

Macaristanın tarihe olan saygısına hayranım.Bizimkiler yakıp yıkıp yeni binalar derdinde koşarken, adamlar tarihi binaları restore ederek ayakta tutuyor.Tarihi mekanları gezmek isteyenler için harika bi ülke.estergon kalesinin kurulduğu bölge harika bi yer,budapeste bambaska.Sokaklarında gezerken insan hangi yılda yaşadığını şaşırıyor.

ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpko » 21 Haz 2009, 14:54

Ufuk, senin yazacagini tahmin etmistim, zira daha once birkac konu da Macaristan`a gittigini belirtmistin.  Macaristan`in oyle tarihine cok ta sahip ciktigi yok aslinda, tarihi yok adamlarin ya Turklerden kalma, ya da Avusturyalilardan kalma birseyleri var. Bu yuzden restore icin parayi Turklerden ya da Avusturyalilardan istyorlar, gelin tamir edin, yoksa curuyup gidecek diyorlar, Turkiye devleti de ekip gonderip calismalari baslatiyor, sonrasinda da turistlerden gelen parayi Macar yiyor.. Ama curuyupyok olmasindan iyidir..
Gecmisini gormek, dedelerinin en sevdigi sehirlerden olan Budin(Budapest)`i gormek usteyenler icin evet kesinlikle tavsiye edilir. Bugunku tum Macaristan`da cok guzel tarihi kalintilar, muzeler var gorulmeye deger ama tabi ki en fazlasi Macaristan`da.. Gul baba turbesi, hamamlar, saraylar, camiler...
alpko
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpko » 21 Haz 2009, 14:59

Esztergom kalesinde aslinda Turklerden pek birseyler birakmamislar, cami bile sonradan bulunmus minarenin ufak bir bolumu restore edilmis, ama Esztergim kenti ve bolgesi doga olarakta cok guzel bir yer.. 
Tuna kenarinda olan sehirden kopru ile karsiya gectiginiz de baska bir ulke de oluyorsunuz, ki bu da Slovakya:) Yani Estergon`a giderseniz firsat bulup kopruden(sinirdan) karsiya Slovakya`nin Sturovo sehrine gecmenizi tavsiye ederim.

Sturovo meydan da ayrica Turk restaurantimiz, pastanemiz ve pansiyonumuz da var, bilginiz olsun:) Cok iyi ilgilenirler, ayrica iki-uc kelime Turkce konusabileceginiz birileri olur..

Zaten her iki ulke de Schengene dahil olduklarindan sinirlar acik, vizenizi multi giris yaparsaniz kopruden karsiya da gecebilirsiniz.
alpko
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ufuk05 » 21 Haz 2009, 15:04

:) napim macaristan konusu açıldımı bişiler söylemeden duramıyorum.Folklor festivalinde Türk ekibi olarak gitmiştik.1 Hafta kaldık hiç boş durmadık sürekli gezdik eğlendik benim için çok güzel geçmişti.Hala bi özlem duyarım oraya.Tarih konusunu dersen adamlar kafayı çalıştırıyor paraları cebe indiriyor.Bizim tarihimiz varda noldu turizm sektörü ne kadar aktif.Türkiyenin tarihi zenginliklerini düşündüğün zaman geliri ticaretle elde edilen gelirle kafa kafaya olması lazım.O kadar gezilcek yer vardı ama kullanamadık bir çoğunuda kaybediyoruz.Dün istanbuldaydım tramvayla beyazıttan sirkeciye giderken tarihi camiler var.Avlularında osmanlıdan kalma mezarlar var bizim tarih kurumumuz onun etrafını temizlemeye cüret göstermiyor.Yeşillikten mezarlar kaybolmak üzere
ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpko » 22 Haz 2009, 19:03

Iki yeni foto daha cikti benim telefondan da:)

alpko
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir