KANDİL TEBRİĞİ

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

KANDİL TEBRİĞİ

İleti HASSAN » 26 Haz 2009, 02:54

kandiliniz mubarek olsun arkadaşlar

RENORENORENORENO
Kullanıcı avatarı
HASSAN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan
Nereden: İzmir
Arabanız: 1998 GLX FELİCİA

İleti RoadFighter » 26 Haz 2009, 03:11

Kandiliniz mübarek olsun.

Allah tekrarına erdirsin.

Dualarınızda bizlere de yer veriniz. (adam olma,ıslah olma temennileri ile)

[quote="delidolu"]

Ben de herkesin kandilini kutluyorum ve hayırlara vesile olmasını diliyorum. AMİN.

Paylaşım içn çok teşekkürler sedilcim.

Ancak aşağıda kırmızı ile işaretli olan ifadeye dayanarak: "Ben her türlü haltı yapayım; sonra tırsıp regaip gecesinde aşağıdaki dini vecibeleri yerine getireyim; çünkü bugece yaptıklarım nedeniyle affolanlardan olacağım" diyen bir zındık/münafık :) doğru bir yol izlemiş olmuyor mu?

Cevaplanırsa sevinirim, teşekkürler...

[/QUOTE]

Din bilgini, alim,ulema hatta iyi bir dindar da değilim ama kendimce cevaplayayım bu soruyu.

Allah'a şirk(ortak) koşmak ve kul hakkı dışında bütün günahlar affolunabilir bu gece.

Niyet önemli tabi. "Ben bu geceyi şöyle geçireyim de ertesi gün kaldığım yerden devam ederim benim karanlık işlere" şeklinde bir düşünce olmamalı :)

Bir insan her haltı yedikten sonra 999 defa tövbe etse 1000. de samimi dönüş yapsa gene affolunur diye biliyorum. (yukarıdaki günahlar yoksa)

Tabi bu her zaman her haltı yiyebileceğimiz anlamına gelmiyor. (dediğimiz gibi;niyet önemli)

Kul hakkı falan sosyal hayatımıza direkt etkisi olan şeyler mesela. Ah bir adam akıllı idrak etsek bazı şeyleri(etsem!)
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti fmaka » 26 Haz 2009, 03:27

hayırlı kandiller.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti hetepe » 26 Haz 2009, 10:35

Tüm arkadaşlarımın geçmiş kandilini kutlarım,
Bağışlanma niyetinde olan kişinin önce ''İnsan gibi'' davranması, her türlü kötülükten kaçınmasına ilaveten ibadetini yerine getirmesi gereklidir.2 gece önce araba soyup, kadınlara saldıran bir kişi, 2 gece sonra kandilde, bayramda bağışlanmayı isteyemez.Hayatını bu tür ''mesleklerle'' idame ettiren birçok kişi, bu şekilde bağışlanacağını düşünüyor.

Allah bilir;  ama bence zor...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti RoadFighter » 26 Haz 2009, 13:50

[quote="hetepe"]Tüm arkadaşlarımın geçmiş kandilini kutlarım,
Bağışlanma niyetinde olan kişinin önce ''İnsan gibi'' davranması, her türlü kötülükten kaçınmasına ilaveten ibadetini yerine getirmesi gereklidir.2 gece önce araba soyup, kadınlara saldıran bir kişi, 2 gece sonra kandilde, bayramda bağışlanmayı isteyemez.Hayatını bu tür ''mesleklerle'' idame ettiren birçok kişi, bu şekilde bağışlanacağını düşünüyor.

Allah bilir;  ama bence zor...
[/QUOTE]
Dediğiniz gibi birtakım şeyleri bırakıp belli bir istikamete girmeli tövbeli kişi.

Ama oluyor hocam bazen böyle şeyler.Zor da olsa,az da olsa oluyor hiç beklenmeyecek birisinin düzelemsi.

Her türlü haltı yedikten 1 saat sonra tövbe etse birisi bu kişi Allah bilir affolunabilir. (tabi tövbe olayı kandillerle sınırlı değil)

Not: Bazı vatandaşlar vardır "ben suya sabuna pek dokunmayayım ama yaş 70 olunca bir hac yapar geliriz" der. Dedik ya,baştan niyet önemli :)

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti sedil » 26 Haz 2009, 13:57

[quote="delidolu"]

Ben de herkesin kandilini kutluyorum ve hayırlara vesile olmasını diliyorum. AMİN.

Paylaşım içn çok teşekkürler sedilcim.

Ancak aşağıda kırmızı ile işaretli olan ifadeye dayanarak: "Ben her türlü haltı yapayım; sonra tırsıp regaip gecesinde aşağıdaki dini vecibeleri yerine getireyim; çünkü bugece yaptıklarım nedeniyle affolanlardan olacağım" diyen bir zındık/münafık :) doğru bir yol izlemiş olmuyor mu?

Cevaplanırsa sevinirim, teşekkürler...

Ekleme:
1000 geceden daha hayırlı Kadir Gecesi'nde bile "O gecede öyle bir an
vardır ki, o sırada yapılan dua geri çevrilmez!" gibi özel bir
duruma/an'a işaret edilirken regaip gecesinde dini vecibesini yapan
kişi için bu kadar ikram/af bereketinin fazlalığı kadir gecesini
-sümme, haşa, tövbe estağfirullah, Allah!ım bana günah yazmasın amin.-
regaip gecesinin yanında gölgede bırakır gibi olmuyor mu?

Yanlışlarımı cahilliğime verin, aydınlatın beni. Teşekkürler.

kendisine bu sorularının cevabını özelden elimizden geldiğince cevapladık....

sedil
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti royal » 26 Haz 2009, 16:18

mübarek regaib kandili ve üç ayların islam alemine ve ailelerimize ve bize bolluk bereket ve huzur getirmesini yüce mevlamdan niyaz ederim.
royal
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir