Akay Kavşağı Kapanıyor!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Akay Kavşağı Kapanıyor!

İleti RoadFighter » 15 Tem 2009, 16:19

TBMM, Bakanlıklar ve Genelkurmay Başkanlığı gibi önemli kurum ve kuruluşların geçiş noktasında bulunan Akay Kav-şağı, kapatılıyor. CHP'li Çankaya Belediyesi'nin açtığı davayı karara bağlayan Ankara 3. İdare Mahkemesi, kavşağı imar planına aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti. Başbakan Tayyip Erdoğan kararı 'hayret verici' olarak nitelendirdi.
 

 

 

 

 


Başkent'i 1 Ağustos'tan itibaren zor günler bekliyor. 10 yıl önce yapılan ve Ankara'nın trafiğini rahatlatan kavşak, yargı kararıyla kapatılıyor. Ankara 3. İdare Mahkemesi, CHP'li Çankaya Belediyesi'nin açtığı davayı karara bağladı. Mahkeme; TBMM, Bakanlıklar ve Genelkurmay Başkanlığı gibi önemli kurumların geçiş noktasında bulunan Akay Kavşağı'nı imar planına aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti. Bunun üzerine Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, 1 Ağustos'tan itibaren kavşağın bariyer konularak kapatılması ve vatandaşların billboardlarla bilgilendirilmesini oyçokluğuyla kabul etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Trafik felç olacak. CHP ve Çankaya Belediyesi, yaptıklarıyla iftihar etsin. Halka hizmet değil, eziyet ediyorlar." dedi.

Çankaya Belediyesi'nin nazım ve uygulama imar planına aykırı olduğu gerekçesiyle açtığı dava, projenin iptali ile sonuçlandı. 1 Temmuz'da tebliğ edilen mahkeme kararını önceki günkü belediye meclisi gündemine getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, belediye binasında basın açıklaması yaptı. Gökçek, konuyla ilgili Başbakan'ı bilgilendirdiğini, Erdoğan'ın kararı hayretle karşıladığını söyledi. Kavşağın kapatılmasının kimseye fayda sağlamayacağını belirten Gökçek, Ankara trafiğinin felç olacağını ifade etti. Mahkemenin bire karşı 2 oyla kararı aldığına dikkat çeken Gökçek, mahkeme başkanı Bedrettin Işıldak'ın karara muhalif olduğunun altını çizdi. Akay Kavşağı'nın Ankara'nın en önemli noktası olduğuna işaret eden Başkan Gökçek, şöyle devam etti: "Kavşak yapılmadan önce araçlar bir saat bekliyorlardı. Şimdi en yoğun olduğu saatlerde bile en fazla 3-4 dakika bekleniyor. CHP'li Çankaya Belediyesi bağnaz bir tutum sergiliyor. Vatandaşın mağdur olmaması için her türlü bilgilendirmeyi yapacağız. Bu da en büyük hakkımız. Kendimi bu karardan dolayı hiçbir şekilde sorumlu görmüyorum. Halkımdan, davayı açanlar adına özür diliyorum." Gökçek, kararın iptali için Danıştay'a başvuracaklarını ve yürütmeyi durdurma kararının çıkmasını umduklarını sözlerine ekledi.

Bu arada konuyla ilgili basın açıklaması yapan Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, çözüm yollarına açık olduklarını aktardı. Davayı çekmeyi düşünmediklerini vurgulayan Tanık, Büyükşehir Belediyesi'nin kaynak aktarması durumunda kavşağı planlara uygun hale getirebileceklerini bildirdi. Tanık, kavşağın kapatılması durumunda Ankaralının kendisine yeni bir yol bulacağını kaydetti.


Taksiciler kamera şakası sandı

Karara en sert tepki sürücülerden geldi. Yolcu bulmak için Kızılay'da sık sık Akay Kavşağı'nı kullanan bir taksici, "Valla, kapanırsa yandık. Kararı iyi karşılamıyorum. Akay'ın durumu çok iyi. Yollar düzenli. Akay Kavşağı çok güzel. Kesinlikle kapanmaması gerekir." dedi. Kavşağın kapatılma kararını kamera şakası sanan bir başka taksici ise şunları ifade etti: "Şaka, kamera şakası mı? Ne yapacaklar ki alt tarafı o zaman? Üzüldüm. Her tarafı kapatsınlar. Kendileri geçsin, bizlere yer yok kardeş."

Yapımına 1998 yılında başlanan Akay Kavşağı, Çankaya Belediyesi ve bazı meslek odaları tarafından sık sık eleştirilmişti. Kavşak, Ankara'nın önemli kurumlarının bulunduğu yerde trafiğin rahatlamasını sağladı. Ancak Çankaya Belediyesi, kavşağın kapatılması için idari mahkemeye başvurdu.


 
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 221
Kayıt: 17 Arl 2008, 02:20
Nereden: Ankara

İleti umutkubat » 15 Tem 2009, 16:26

Buyrun bakalım yandı Çankaya, Dikmen....
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 7
Kayıt: 26 Kas 2005, 20:09
Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti RoadFighter » 15 Tem 2009, 16:42

Orada Almanya veya Rusya Büyükleçiliği olması lazım. O elçiliğin önündeki yol da belli bir süre kapalı iken ne kadar sıkıntı idi araba ile dolaşması.
 

Çankaya,Dikmen hattı hakkaten zorlanacak.

 

Benim anlamadığım 2 husus var;

 

-Köprü bittikten sonra mı imar planına aykırılık tespit ediliyor?

-Haberde adı geçen partinin köprülü kavşak itirazları nasıl oluyor da hep kendilerden yana sonuçlanıyor?

 

Filler tepişirken çimenler eziliyor işte.

 

 

 
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 221
Kayıt: 17 Arl 2008, 02:20
Nereden: Ankara

İleti dejavu » 15 Tem 2009, 17:12

Anladım ki vatandaş olarak bir hayvan kadar değerimiz yok devlet gözünde. Hadi malum parti saçmalıyor, muhalefet sınırlarını aşıp kendi yapmadı diye tüm yollara taş koyuyor da bir mahkeme nasıl böyle bir karar verebiliyor. Benim aklım almıyor. Bunca insanın vebali nedir. Ki aynı parti, yine çankaya belediyesi kolej kavşağına da alt geçit yaptırmadı. Yine mahkeme kararıyla yaptı bu işi. Ortak mı çalışıyorlar nedir...

Ya adam birde çıkmış pişkin pişkin ankara halkı kendine gidecek bir yol bulacaktır diye açıklama yapıyor. Tüüüüü sizin sıfatınıza...

Şu ülkede yaşayıpta sinir krizi geçirmeyen herkesin önünde saygıyla eğiliyorum.
dejavu
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 25 Kas 2008, 11:32

İleti alpko » 15 Tem 2009, 17:18

10 yildir zaten imar planina karsi degilmiste, yapilirken de degilmiste, bugun mu karsiymiymis?u
alpko
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 01 Eyl 2008, 19:37

İleti oguz » 15 Tem 2009, 17:19

muhalefet:) atv haberlerinden sonra cıkan karikatursel eleştiriler vardıya onlar gibi aynı :)


2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 456
Kayıt: 14 Eyl 2008, 20:59


Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir