tdi mi lpg mi?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

tdi mi lpg mi?

İleti lazianke » 29 Mar 2007, 12:54

arkadaşlar fabia için tdi mi lpg mi daha kullanışlıdır gibi bir soru aklıma takılıyordu? ikisinin de farklı yönlerden avantaj ve dezavantajı vardır muhakkak. sizlerin değerli görüşlerine başvurmak istedim.

lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti AV-2006 » 29 Mar 2007, 13:42

Herşeyin orjinali iyidir.Bu durumda tabiki TDI.(bence)

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti baver7810 » 29 Mar 2007, 13:53

TDI TDI TDI...
baver7810
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 29 Mar 2007, 14:00

Bence kesinlikle LPG.

1) Dizel araçlarda ekonomik sürüş çok değişken bir kavramdır mesela ben dizel arabayı kullanırken benzinli kadar çok yakıyor.

2) Dizel araba alırken pahalıdır bu gün nereden baksanız LPG dönüşüm maliyeti 2.000 YTL yi geçmez.

3) Benzinli araçtaki sürüş konforu dizel araçta bulunmuyor. Biraz km de yaparsa pancar motoru gibi çalışan birşey olabiliyor. Pedallarda ve viteste hissedilen motor titreşimleri rahatsızlık verecek seviyeye gelebilir.

4) Soğuk iklimli yerlerde donma riskini vardır.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti HÜSEYİN » 29 Mar 2007, 14:15

kesinlikle TDI
HÜSEYİN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 29 Mar 2007, 14:35

3) Benzinli araçtaki sürüş konforu dizel araçta bulunmuyor.(?)

TDI sahibi olsam da bu maddede size katılıyorum Emir Bey. dizelin devrine vitesine dikkat etmekten helak oluyorum. benzinliyi rahat rahat sürüyoruz. hele sıralı lpg de performans farketmiyormuş. yalnız lpg tankı patlamasından bir öğretmen arkadaşı geçen yıl kaybettikten sonra inanın için soğudu lpg li araçlara karşı.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yonetici » 29 Mar 2007, 15:20

[quote="lazianke"]lpg tankı patlamasından bir öğretmen arkadaşı geçen yıl kaybettikten sonra inanın için soğudu lpg li araçlara karşı.[/QUOTE]

Daha yeni bir olay biliyorsunuz Ferrari de kazada yandı kül oldu, arabada mazot dışında her yakıt benzer düzeyde tehlikelidir. LPG de durup duruken patlama olsa zaten kullanımı birçok ülkede yasaklanır. Fakat nerede bir LPG kaynaklı problem olsa arkasında dağ gibi ihmal olduğu ortaya çıkıyor. Konuyla kısmen alakalı olarakta Süleyman Demirel'in uçakla geçirdiği ciddi bir türbülansın ardından "korktunuzmu?" diye soran gazatecilere verdiği cevap var "Korkmadım. Nerede ölecekseniz orada ölürsünüz!"
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti nuriatasoy » 29 Mar 2007, 16:53

Bence LPG.

nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti emirkaansbp » 29 Mar 2007, 17:08

tdi modifiye edilemiyo ama lpgli arabaya turbo, hava filitresi egsoz ne istersen takabilirsin
chip tunning bile yapılır.....
emirkaansbp
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti qw12 » 29 Mar 2007, 18:19

Arabam 1.2 HTP, Prins sıralı sistem LPG li. Ankara da ikamet ediyorum. Hergün işe arabamla gidiyorum. Simit depom 45 litre. 55-60 ytl ye doluyor. Şehiriçinde 490 ila 510 km yol yapıyorum ve arabamı trafiğin en yoğun olduğu işe gidiş ve dönüş saatlerinde kullanıyorum. Gaza basarken hiç acımıyorum. Dur kalklar gerçekten çok yaktırıyor. İlk çalıştırmadan sonra motor soğukken bir de yokuş yukarı dur kalk çoksa bazen bir bakıyorum ortalama tüketim 12-13 litrelerde. LPG taktırmadan önce gözüm sürekli yol bilgisayarının ortalama tüketiminde olurdu, araba az yaksın diye ölü gibi kullanırdım. Şimdi yol bilgisayarını hava sıcaklığına bakmak için kullanıyorum. Motorun çekişi düşmek bir tarafa araba daha seri bile oldu. Mikserli sistemlerdeki gibi çekiş düşmüyor. Bayılıyorum LPG olayına. Benzin istasyonunda arabasına benzin alanlara acıyorum.
Bence siz de LPG ye geçin hem cüzdanınız rahat etsin hem ruhunuz.

Reklam gibi oldu.Smile

Bütün bunların dışında Emir beyin söylediklerine de aynen katılıyorum.
qw12
CLASSIC
CLASSIC

İleti murat06 » 29 Mar 2007, 19:11

Tabi ki TDI.Ben oldum olası karşıyım lpg ye.Belki az yakıyodur belki kullnan arkadaşlar memnundur saygı dıyuyuorum kararlarına fakat lpg eğer çok iyi bi şey olsaydı başta önemli markalar orjinal olarak tüplü araç üretirlerdi.Televizyonda gördüğümüz olduğu yerde patlayan yanan araçlarında nerdeyse tamamı lpg li araç, belki bakımı filan yapılmıyo olabilir bu yüzden oluyodur ama lpg ye hiç sıcak bakmıyorum.

murat06
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 29 Mar 2007, 19:17

[quote="murat06"]lpg eğer çok iyi bi şey olsaydı başta önemli markalar orjinal olarak tüplü araç üretirlerdi.[/QUOTE]

Benzinin litresi 1$ olsaydı hiçbirimiz ne TDI alırdık nede LPG falan takardık. Ülkemize has ekonomik koşulların oluşturduğu neticelere dünya çapındaki otomobil üreticilerinden çözüm aramak bence hatalı bir yaklaşım.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti murat06 » 29 Mar 2007, 20:17

Öyle bakarsak çoğu otomotiv firması ülkelerin yapı ve özelliklerine göre araç üretiyorlar buraya ihraç edilecek otomobillerede lpg eklenmesi çok zor bir şey değil,maliyetide dizelden ucuz.Üstelik böylece müşeteri de tavlarlar daha çok araç satarlar tüplü az yakıyo diye fakat demekki var ki birşey adamlar tüpü koyup araç üretmiyor.Hadi ithal edilen otolarıda geçtik ülkemizde fabrikaları bulunan üretilen otolarda da lpg li üretmiyorlar.

murat06
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tahtaboat » 29 Mar 2007, 20:27

Sayın arkadaşım TDI chip de yapılıyor Ecu ünitesine tuningde sonuçta ortaya cıkan kazanım en az yüzde yirmi bazen yüzde otuzda olabiliyor.Saygılar
tahtaboat
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 29 Mar 2007, 20:30

Tofaş Fiat'ın ürettiği fabrika çıkışlı LPG'li araçları duymayan kalmamıştır buna birde http://www.chevrolet.com.tr/popup/lpg.htm eklendi geçtiğimiz zamanlarda. Demekki otomobil üreticileri açısından gerekli birtakım teknik yada ekonomik şartlar oluştuğunda uygulanabiliyor. Ülkemizdeki lider ihracat kalemleri arasında otomotiv de olduğu düşünülürse içeridede dışarıya hizmet ettiğimiz görülüyor. Bu durumda yine Türkiyenin kendi problemine özel üretimi baltalıyor.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti murat06 » 29 Mar 2007, 20:39

Fiat tofaşı bende biliyoruum nedense sağlamlığı tartışılacak araçlarda lpg satıyolardı.Para kazanacak sonuçta.Fakat bana ciddi sağlamlığı tartışılmayan bi firma gösterebilir misiniz?Mesela bi vw,mercedes,opel,bmw bunun gibi markalar üretmiyor ne zaman böyle bi firma tüplü araç üretir o zaman fikrim değişir.

murat06
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 29 Mar 2007, 21:40

konu dışında ama emir bey, lpg patlamalarının nedeni ihmal mi yoksa çarpma nedeniyle tankın infilakı mı?
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti nuriatasoy » 29 Mar 2007, 21:50

[quote="?"][quote="murat06"]lpg eğer çok iyi bi şey olsaydı başta önemli markalar orjinal olarak tüplü araç üretirlerdi.[/QUOTE]

Benzinin litresi 1$ olsaydı hiçbirimiz ne TDI alırdık nede LPG falan takardık. Ülkemize has ekonomik koşulların oluşturduğu neticelere dünya çapındaki otomobil üreticilerinden çözüm aramak bence hatalı bir yaklaşım.
[/QUOTE]

işte doğru yaklaşım
nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir