Aramızda Mühendis Varmı ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aramızda Mühendis Varmı ?

İleti gurdal07 » 25 Tem 2009, 14:11

selamlar  tercih döneminde sizlerden yardım bekliyorum
aramızda harita, malzeme, inşaat, makine, enerji sistemleri yada biyomedikal mühendisi bi abim varmı? bu mesleklerin arasında kararsız kaldım. bu mesleklerden bi  abimiz varsa yada bi  yakınınız varsa bana meslek seçmemde  yardımı dokunabilir

yardımınız için teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
gurdal07
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 25 Tem 2009, 15:02

istanbul teknik jeoloji.

valla  biomedikal  ve enerji sistemleri dışında   yazdığın tüm  branşlardan  arkadaşlarım var.

aralarında en rahatları   ama  fiziki olarak  en  yorulanları  haritacılar..  malzeme metalurji de yüksek yapan arkadaşım var açıkçası  ne olacak  nereye gelecek kendide  bilmiyor bizi üniversite için konuşursam  binalarıda  kötü   bizde  okunmaz  yani Big%20smile

inşaat  müh.  sürüsüne bereket  var  ne yapacak bu kadar  adam  bilmiyorum..

makinacıda  ona keza  öyle..

valla  allah  kolaylık versin sana   güzel bilindik bir üniversite olsunda  zaten  olay sende  bitiyor okurken  göreceksin..

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti kaya » 25 Tem 2009, 15:09

Bence makine müh. ol.  Endüstrinin her alanında iş imkanı var. İyi bir üniveristenin makine müh.ni bitirirsen açıkta kalmazsın hatta iyi biryere girersin. Makine mih.'nin bir avantajı da mühendisliklerin babası olması ve çok yönlü ve analitik bir bakış açısı kazandırması. Şirketlerde iyi pozisyonlara genelde makine mühendisleri gelir, çoğu yerde makine mühendisliği şartı aranır. Benim şimdiye kadar gördüğüm bildiğim bu. Ben de inşaat müh. terkim, şantiye hayatını çekemem dedim bıraktım ama makine olsaydı herhalde bırakmazdım. Tabi o zamanlar bu bakış açısına sahip değildim.
kaya
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti memetboss » 25 Tem 2009, 17:10

merhaba,
ben inşaat mühendisiyim (2002 ODTÜ). çok kısa bir özel sektör deneyiminden sonra yaklaşık yedi yıldır kamu sektöründe çalışıyorum, halimden memnunum.

tavsiyem öncelikle hakkında biraz bilgi sahibi olduğun, ilgi duyduğun ve severek yapacağına inandığın bir meslek seç.

ayrıca seçeceğin bölüm eğitim kalitesinin yüksek olduğu bilinen bir üniversiteden olsun mümkünse.

işi severek yapmak çok önemli; fakat çok para getiren, karizması olan vs. bir işim olsun diyorsan ona göre düşün. bana göre para kazanmak, azimli ve çok çalışmaktan sonra biraz da kısmet işi.

inşaat müh.e gelince;

ortalamanın biraz üstü bir müh. olursan iş bulma sıkıntısı çekeceğini düşünmüyorum. yurt içi ve dışı iş imkanları çok. ücretler başlangıçta biraz düşük gelebilir ama.

şantiyede yada ofiste çalışmayı tercih edebilirsin, ikisinin de farklı zorlukları ve zevkli yanları vardır.

sonra kendi işini de kurabilirsin... kısmet.

hakkında hayırlısı olsun.

bu arada, iyi bir bilgisayar mühendisi olmak isterdim. puanın yeterse bence düşün.
memetboss
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: memet bostancıoğlu
Nereden: Ankara
Arabanız: 2012 Octavia 1.6 TDI DSG Elegance

İleti ssargut » 25 Tem 2009, 17:59

Gemi inşaa ve gemi mak. müh. tavsiye ederim bu işi yapıyorum
ssargut
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 25 Tem 2009, 18:58

jeoloji (hidrojeoloji) mühendisiyim (hacettepe). 2004 mezunuyum 2005 başından beri devlet kurumundayım. ne bir adım ileri gittik ne bir adım geri. ama buna da şükür tabi en azından gelecek kaygın yok.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti ufuk » 26 Tem 2009, 01:07

2006 Celal Bayar inşaat mühendisiyim.Mesleğimden memnunum.İstediğin bir meslek olması önemli.Puana göre değil istediğine göre tercih yapmanı öneririm.

Bi arkadaş çok inş müh var demiş evet var en fazla mezun bizler veriyoruz...(Mühendislik olarak)Ama unutulmaması gereken şu hala Türkiyede İNŞ.MÜH açığı var....Neyse sektör adına söleyecek fazla bişey yok bilindik şeyler...
ufuk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 26 Tem 2009, 12:21

ufuk dostum çok doğru bir yere değinmiş. İSTEDİĞİN MESLEK. unutma şu an 18 yaşında olsa hayatının geriye kalanında yapacağın işi, yaşam standardını herşeyi vereceğin bu karar etkileyecek. istemediğin bir bölümü iş olanağı daha iyi diye seçersen bu işi belki ömrün boyunca yapmak zorunda kalabilirsin. yerinde olsam birkaç günlüğüne otobüse ya da uçağa atlar ankara ya da istanbula giderim. merak ettiğin tüm mühendisliklerin eğitimini veren en baba okullar bu iki ilimizde var. bu okullara gider hocalarla konuşurum. bu mesleklerin ne olduğunu, ne yaptıklarını ve iş olanakları hakkında konuşurum.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mygokhan » 26 Tem 2009, 13:33

Mekatronik çok güzel bir bölüm en son yıllarda çıkmıştı sanıyorum..

Şahsen tavsiyem devlet kurumunda iş bulabileceğin bir bölüm seçmen..Şiddetle öneririm.Polislik, askerlik, vss..Hemen düşün bence zaman geçmeden..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti crash » 26 Tem 2009, 20:26

Bende mühendisim.Gökhanın dediği gibi mekatronik mühendisliği geleceğin en parlak mühendislik dallarından biri.Birde enerji sistemleri ile ilgili mühendislik bölümleride çok güzel.Özellikle petrol ve doğalgaz mühendisliğide çok iyi bi bölüm.Ayrıca bilgisayar mühendisliği ve genetik mühendisliğide yine çok iyi bölümlerden.Şahsen İnşaat ve makine mühendisliğini, söylediğim mühendislikler varken tavsiye etmem.Ama puanın yeterli değilse inşaat ve makine mühendisliğide güzel yani.
crash
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 26 Tem 2009, 22:22

günümüz ekonomik şartlarında bence de en mantıklısı devlet kurumları. eğer durumun iyiyse veya ekonomik şartlar düzelip özel sektör istihdamı artarsa zaten işten ayrılabilirsin. ama gökhan dostumuzun saydıkları arasındaki polislik açıkçası son meslek olarak kalsa ve her ne kadar akademi mezunu olarak düz polis memuru olmayacak olsam da artık o mesleğe ne sempatim, ne özentim, ne sevgim ne de saygım kaldı. zira teröriste çiçek vererek yaklaşan polis "üstlerinin talimatı" bahanesine sığınarak memura işçiye emekliye öğrenciye öldüresiye saldırabiliyor.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ihsan » 26 Tem 2009, 22:31

kardes ben harita kadastro mezunuyum 2 yıllık yanı puanın yeterse jedodezi ve fotogametrı muh. iyi bi arastır derım dogayı sevıyorsan ve yogun ıs temposuna varım dersen acıktada kalmassın cokta iyi para alırsın
Kullanıcı avatarı
ihsan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ihsan ACAR
Arabanız: Skoda Fabia special 1.4 16v 101hp

İleti şahinbey » 27 Tem 2009, 00:27

Mak.Müh.(1994 Akdeniz Ünv.) savunma sanayiinde çalışıyorum on yılı aşkın bir süredir.Tekrar bölüm seçmek isteseydim metalorji-malzeme müh.yada havacılık ve uzay müh.seçrdim.
şahinbey
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mbarman » 27 Tem 2009, 12:09

1992 yıldız mak. müh. ama şimdiki tercihim kesinlikle mekatronik olurdu.
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti isikayhan » 27 Tem 2009, 13:13

ben mühendis değilim ama bir tafsiyede bulunmak isterim  
ileride özel sektörde çalışmak gerekirse iyi bir iş için yabancı dil çok önemli olacaktır

yabancı diliniz iyi değilse hazırlığı olan bir bölümü seçmeniz faydalı olur
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Octavia 2009 1.6 MPI Facelift Elegance Tipt.

İleti kadir_ » 27 Tem 2009, 13:19

[quote="mbarman"]2002 yıldız mak. müh. ama şimdiki tercihim kesinlikle mekatronik olurdu.[/QUOTE]

Katılıyorum sağlam bir bölüm açıkta kalman 0 gibi birşey bu mesleğe sahip kişiler üst düzey önetici olarak seçiliyor haberin olsun ama sağlamda puan ister..
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti nolies » 27 Tem 2009, 13:54

harita mühendisiyim tavsiye ederim. parlayan meslek dallarından biri bence. kendi işini kurabilirsin, kamu kurumunda çalışabilirsin, özel sektörde arazide veya büroda çalışabilirsin. adı harita olsa da kendi içinde çok fazla dallanan budaklanan bir bölümdür. özellikle uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri son yılların revaçta bilimlerinden.

99 mezunuyum hiç işsiz kalmadım. okuması kolay ve zevkli bir bölümdür. biraz matematiğin şart olduğunu belirtmem gerek.
nolies
CLASSIC
CLASSIC

İleti mygokhan » 27 Tem 2009, 13:56

Polislik olarakta düz polis olarak kalmazsınız..Sınava girer komiser olabilirsiniz..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir