Bor İşe Yarıyormuş

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bor İşe Yarıyormuş

İleti alpino » 18 Eyl 2009, 14:11

[quote="fabia_2008"] Arkadaşlar aracın bakımını yaptırdığımda başka bir araca bor koydular sorduğumda gerçekten işe yarıyormuş kullanın hiç bir zararı yokmuş artı motor sesi azalıyor,yakıt ekonomisi artıyor ve tork artışı sağlıyormuş ama usta 30.000 km üstü araçlara kullanmayı tavsiye etti benim aracım için dediğimde ise senin aracın 15.000 km de daha gerekmez dedi bor mineralini kullanmak isteyenlere duyurulurWink[/QUOTE]

ben octi için servise sordum. "sakın" dedi.

Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti iceman70 » 18 Eyl 2009, 18:35

kullandım ve etkisini çok fazlasıyla gördüm motorda titreme azalıyor yani daya iyi yağladıgını hissediyorsun + sesde azalıyor ama pek istemediğim birşey :)) motor daha çabuk devirleniyor.İşe yaramıyor diyenleri bilemiyorum ya dikkat etmeden kullanıyorlar yada çok fazla bi beklenti var o yüzden LOL
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti alpino » 18 Eyl 2009, 21:31

olabilir. mutlaka etkileri görülecektir ama dediğim gibi yetkili servisteki motor ustası bana düşünme bile dedi
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti onurhan2006 » 18 Eyl 2009, 23:32

motor ustası hangı teknık bilgiye dayanarak sakın dedi acaba? bizim ülkemizdeki bir başka sorunda herkesin herşeyi çok bilmesi galiba Smile bor katkı maddesinin işe yarayıp yaramıyacagını bence bıze en ıyı sekılde aramızda varsa mühendis olan arkdaslarımız teknik bir şekilde acıklayabilir böylece herkes iyi yada kötü bir kanaata varmıs olur
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti yusufbyz » 19 Eyl 2009, 03:20

arkadaşlar bor madeninin türkiyedeki üreticisi eti holding aş. dir. eski adıyla etibank maden işletmeleri. buradaki üst düzey bir yetkilinin ağzından; eti holding dünya bor piyasasının cevher olarak %95 ine hakimdir. söz konusu bor madeninin kullanılmadığı alan yok denecek kadar azdır. günlük hayatımızın her karesinde kullanılabilmektedir. ellerimizi yıkadığımız sabunlardan tutun da (sabunlardaki %5 anyonik, nanionik diye yazar), gübre sanayiinde, uçak, araç, fiber, bilgisayar, iletişim kabloları, arabalar, günlük plastik esyalar, işlemciler, oyuncaklar aklınıza ne gelirse. her şey de mutlaka bor sağlamlaştırıcı veya koruyucu veya direk besleyici gibi özellikler taşımaktadır. ancaaaaaak bilindiği üzere bor'u işlemek ciddi bir teknoloji gerektirmektedir. ayrıştırmak çok zahmetli ve çok tehlikeli bir iştir. elbette dünyada bu işi yapan çok profesyonel firmalar mevcut ve yapıyorlar. türkiyede de son yıllarda ciddi anlamda bor işleyen firmalar kurulmuştur. fakat araba katkı maddesi olarak dünyada ve türkiyede bor'u kullanan henüz ciddi bir firma bulunmamaktadır. isteyen söz konusu bor katkılı araba yağı ve yakıtı herneyse götürüp eti holding aş. de analiz ettirebilir. daha önceki analizlerde hiç bor çıkmayan katkılar bile olmuş. onun için bu borlu katkı işi maalesef abartılı bir şehir efsanesinden ibarettir. yardımcı olabildiysek ne mutlu........

yusufbyz
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umitguven » 19 Eyl 2009, 03:39

yine kapitalizm yine küreselleşme artık her yerde sermaye ne derse o...Angry

umitguven
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir