Türkiye'nin dahileri

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Türkiye'nin dahileri

İleti lazianke » 06 Nis 2007, 06:21

Uluslararası Çevre Olimpiyatı’na hazırlanan Türk gençleri, müthiş projelere imza attı. Pet şişeden depreme dayanıklı beton, çürüyen plastik ve radyasyona karşı zırhlı süveter bunlardan sadece birkaçı

 

Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce genç, daha temiz ve yaşanılır bir dünya hayaliyle birbirinden ilginç projelere imza atıyor. Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı'na hazırlanan genç beyinlerin ürettiği projeler, dünyanın dev şirketlerini peşlerinden koşturacak cinsten. Dahi Türk çocukları arasında, kamyon lastiğinden duvar yapan, saç telleriyle denize dökülen petrolü temizleyen, pet şişeden beton üreten, evinde sabun yapanlar bulunuyor. Kan grubunun ten rengiyle olan ilişkisini araştıran gençlerin yanı sıra zırhtan süveterle vücudumuzu elektromanyetik dalgalardan koruyanlar ve tv’nin buğday ve salatalığa yaptıklarını ortaya çıkaranlar da var.

ÇÜRÜYEN PLASTİK

Hayatımızın her alanında kullandığımız plastik nesneler asırlar boyunca kaybolmayarak doğayı kirletiyor. Kullandığımız eşyaların neredeyse %90'ını plastikten oluşuyor. Poşetler, elektrikli eşyalar, piknik malzemeleri, kalemler. İstanbul Yavuz Selim Koleji öğrencisi İbrahim Kazak ve Esat Araz, yumurtanın beyazıyla "Protein Katkılı Plastik" üretti. Bu iki dahi genç ürettikleri plastiğin birkaç yıl içerisinde çürüyerek yok olacağını da ispatladı.

GELECEĞİN MODASI

Bilgisayar, cep telefonu, saç kurutma makinesi, renkli televizyon gibi cihazlar, elektromanyetik dalga kaynağı olduklarından sağlığımızı da tehdit ediyor. Bu konuda Dünya Bankası ve Dünya Sağlık Örgütü de büyük harcamalar yapıyor. Özel Gebze Çırağan Fen Lisesi öğrencileri Samet Barış ve Abdülkerim Kaya, elektromanyetik dalgaların insan sağlığına yaptığı olumsuz etkilere karşı "zırhtan süveter" icat ettiler. Zırhtan süveteri giyen, elektronik aletlerin manyetik etkilerinden korunuyor.

PET ŞİŞEDEN BETON

Adana Özel Ali ve Rukiye Özgören Fen Lisesi Öğrencileri Enes Furkan Çoban ve Samet Paksoy ise, pet şişe ve curuf kullanarak depreme dayanıklı beton ürettiler. Enes ve Samet, kum ve çakıl taşı yerine pet parçacıkları, çimento yerine de curuf kullanarak, hem depreme dayanıklı beton elde ettiler hem de çevre düşmanı pet ve curuftan kurtulmanın yolunu buldular. Üstelik bu beton, normal yollarla üretilen betondan çok daha hafif.

ATIK YAĞDAN SABUN

Ordu Bilim ve Sanat Merkezi İlköğretim Okulu’ndan Şeyma Bilgin ve Eda Kazanç kızartma yağlarından sabun yaptılar. Kızartma yağları tekrar tekrar kullanıldığında insan sağlığına zarar veriyor. Bu nedenle çoğu zaman çöpe dökülüyor. Ayrıca kullanılan sabunlar da küçüldükten sonra çöpe atılıyor. Şeyma ve Eda yağları ve sabun parçalarını birleştirerek herkesin kolaylıkla evlerinde sabun yapabileceği bir yöntem geliştirdiler.

TELEVİZYON VE SALATALIK

Kütahya Konuralp Lisesi öğrencisi Nesibe Babalıoğlu, televizyon yanındaki buğday ve salatalığın gelişiminin yavaş olduğunu ortaya çıkardı. Tv karşısında saatlerce oturan çocukların durumunu şimdi daha iyi anlayabiliriz.

ABD’DEKİ OLİMPİYATA GİDECEKLER

Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı’nın ulusal aşaması, bugün Fatih Koleji Beylikdüzü Kampüsü’nde yapılacak. 138 projenin katılacağı yarışmada dereceye giren ilk iki proje, 13-17 Mayıs’ta ABD’de düzenlenecek, INTEL-ISEF Uluslararası Bilim ve Mühendislik Olimpiyatı’nda Türkiye’yi temsil edecek.

Bugün
 
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 289
Kayıt: 01 Tem 2006, 07:29
Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti serdar5306 » 06 Nis 2007, 08:48

biz yaparız abi işşallah başarılı olurlar
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 83
Kayıt: 14 Ekm 2006, 11:41
Ad Soyad: SERDAR
Nereden: Ankara
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti 10TOPRAK » 06 Nis 2007, 13:58

Cool Helal olsun gençlerimize.
Ne mUTLU tÜRKÜM dİYENE..!!
10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 12
Kayıt: 23 May 2006, 13:41


Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir