Böyle 1 araba var mı?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Böyle 1 araba var mı?

İleti hakanerdogan » 21 Ekm 2009, 02:17

yav arkadaş bi anlamadım gitti neymiş bu dizelin bakımı ya, ben öğrenci halimle bakıyorum öle asgari ücretten fazla bi parada harcamıyorum ayda genel anlamda...

100 lira Castrol Edge Turbo-Diesel 5-40 yağ, 30 lirada Hengst Alman malı filtre.... 130 TL yağ bakımı, ne bu şindi çok mu?

işini izini yolunu yordamını bilmeyip servise anahtarı bırakıp faturayla arabayı kucaklayıp söğüşleneceksen bilemem tabiiiii

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti delidolu » 21 Ekm 2009, 02:21

İyi hoş diyorsunuz da günde ort. 80-90 km yol yapıyorum, bana aynı yolu benzin/dizel ile lpg daha az olmasın da hadi azıcık fazla vererek gidilebilir mi? En nihayetinde A noktasında B noktasına şehir içinde gidiyoruz. Ara ara kapışmalar, ara hızlanmalar şart olsa da onu da sineye çekiyoruz artık. Hesap ortada arkadaşlar ş.içinde 5 h.içi gün ve  yarım yaım h.sonları ile 80*6=480 (500) km * 4 = 2000 km (ayda) o da = 250-260 TL... Bana deyin ki özkan 300 TL ye benzin/dizel ile bu işi halledersin ben razıyım, ikna olmaya meyilliyim... Tek masrafım araba olsa sorun değil ki; para elime damlaya damlaya geliyor oluk oluk anında gidiyor. Allah başımızdakilere zeval vermesin, sağolsunlar....
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti hakanerdogan » 21 Ekm 2009, 02:28

kolekşina devam :) 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hdoner » 21 Ekm 2009, 02:29

300 ancak kaçak dizelle olur oda vanda en son köylüler transitlere 1.20 kuruşa litresini getirmişlerdi.O da normal binek dizeli ne yapar Allah bilir.Lpg yi inanmıyorum ki kimse zevkine,artistliğine taksın.Mecburen lpg
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti delidolu » 21 Ekm 2009, 02:30

Mesaj alınmıştır hakanım.
Bu arada avensisi de kafama uymaya başladı :))) Bi de kafa üstü penceresi olsaydı keşke! :D VE alman arabları kadar sağlam olsaydı :(
http://www.sahibinden.com/ilk_sahibinde ... isplayitem
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti delidolu » 21 Ekm 2009, 02:31

[quote="hdoner"]300 ancak kaçak dizelle olur oda vanda en son köylüler transitlere 1.20 kuruşa litresini getirmişlerdi.O da normal binek dizeli ne yapar Allah bilir.Lpg yi inanmıyorum ki kimse zevkine,artistliğine taksın.Mecburen lpg
[/QUOTE]
Olay yerinden direk canlı yayın...
Çok iyi oldu bu :))))
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 21 Ekm 2009, 02:33

[quote="delidolu"]
Mesaj alınmıştır hakanım.
Bu arada avensisi de kafama uymaya başladı :))) Bi de kafa üstü penceresi olsaydı keşke! :D VE alman arabları kadar sağlam olsaydı :(
http://www.sahibinden.com/ilk_sahibinde ... isplayitem

[/QUOTE]

yok ben bu avensisleri demedim. bunu alacağına bin kolekşına boşver. ben olurda ilerde 2. ele düşer, yada paran çoğalır falan diyerrekten, şu avensisleri kasıt ettim idi.

http://www.arabaresim.net/files/images/toyota-avensis-2009-1024x768-otomobil-otolar-araba-resmi.jpg
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 21 Ekm 2009, 02:35

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti delidolu » 21 Ekm 2009, 02:39

Aboooww ShockedWacko

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti delidolu » 21 Ekm 2009, 14:54

güncel...
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hetepe » 21 Ekm 2009, 15:27

[quote="delidolu"] Mesaj alınmıştır hakanım.

[/QUOTE]
Babam da kadın olaydı, halam olurdu...Bulmuşun, bunuyon desem yanlış olmaz diye düşünüyorum...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti hakanerdogan » 21 Ekm 2009, 19:51

Özkan Abi, yeni avensis, bizim octilerden daha güvenli. hatta 2003 ü bile 5 yıldız almış, bunun ne yapacağını tahmin bile edemiyorum küçük aurisler 5 yıldızı diziyorken....

şimdi bazı şeyleri kabullenmek lazım. Yeni Avensis, Yeni Octavia Facelift...

biri farları germiş bırakmış, sadece o kadar (bizim octi)

ama adamın yaptığı tasarıma dizayna bak gözünün seveyim, araba bıçak gibi.

hala neandertal çağın 1.6 MPI 102 makinesini panzer ağırlığındaki Octaviayaya koyuyor, amenna sağlam makine, ama artık 1.4 arabanın tırışkası küçük golfte 122 beygirken, artık baya geriden geliyoruz biz bu makinelerle. 102 MPI devri nerde bitecek merak ediyorum.

adam valvematic 1.6 atmosferik araçtan 132 beygiri almış, 160 torkunuda koymuş. kombinasyonu feci derecede güzel. karma tüketim değeride 6.5 litre benzin !!!

bi yerde kabul edeceksin arkadaş diyor insanın içinden bi ses. öpeceksin çekik gözlünün elini. adam atmosferikten yapmış, azda yaktırmış namussuz. sorunsuzluk üzerine çalışmış. adam o kadar balık yiyor. olsun bu kadarı.

gelgelelim sağlamlık hissine. avensis 1405 kg dir boş!

ama yinede bi yere değineceğim;

aslında senin arabanın (tabi benimde) sana verdiği tokluk ve sağlamlık hissi düşük teknolojisinden ileri geliyor. eski amerikanlarda 2 tondu, ama reno modusle kafa kafaya girince bagaja kadar sokuyor moduscuk panjurunu o tankların. içindende gülerek çıkıyorsun modusun.

ağırlık, sac kalınlığı artık bişey ifade etmiyor. ve en önemlisi arabanın hafif olması gerek, ağır değil!!!!

adam hem hafif yapmış ve bununla beraber az yakmak, performanslı olmak, 0.28 cw sürtünme katsayısına sahip olmak gibi artılar geliyor.

avensisde 0.28 cw olan sürtünme kat sayısı sende 0.32 cw. fark ciddi.

bi yere kadar fanatizm. yapmış işte adam, bildiğin yapmış, aşmış üretmiş, ben hiç bi yerdede bi toyota makinesinin bi TSI kadar polemik konusu olduğunu görmedim, sorunsuz...

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti dcpover » 21 Ekm 2009, 20:00

slm arkadaslar aranıza yenı katıldım hepınızı saygıyla selamlıyorum
dcpover
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 21 Ekm 2009, 20:02

[quote="hetepe"][quote="delidolu"] Mesaj alınmıştır hakanım.

[/QUOTE]
Babam da kadın olaydı, halam olurdu...Bulmuşun, bunuyon desem yanlış olmaz diye düşünüyorum...
[/QUOTE]

çok muhterem Peder beyiniz değil, dayınız olacak, derhal düzeltiniz Engin Bey Abicim. peder görürse, buluşmalarda falan topluca uçurmasın bizi.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti dr.camouflage » 21 Ekm 2009, 22:30

bi yere kadar fanatizm. yapmış işte adam, bildiğin yapmış, aşmış üretmiş, ben hiç bi yerdede bi toyota makinesinin bi TSI kadar polemik konusu olduğunu görmedim, sorunsuz

Hocam eyvallah Toyota'nın sağlamlığına ve kalitesine diyecek sözümüz yok ama Avensisi  Octavia ile  mukayese ederken (her ne kadar farklı sınıfta olsalar da) eksi yönlerini  de vurgulamak gerek diye düşünüyorum.

Motor konusundan başlayacak olursak aracın motoru bir önceki nesilde kullanılan motorun elden geçirilmiş hali dolayısıyla yeni bi teknoloji  falan değil.Valvematic motorlar doğası gereği zaten az yakan üniteler dolayısıyla bikaç mühendislik müdahalesi ile aracın ekonomik olması çok zor bi olay değil diye düşünüyorum.Dizel konusunda hiç bir ilerleme yok eski motorun aynısı.2 litrelik motordan sadece 126 beygir güç çıkarabilmişler.Oysa şu anda VW grubunun bir çok markasında kullanılan 2.0 litre 170 beygirlik dizel motor yakın  zamanda fabrika çıkışı 175 beygire yükseltilerek üretilmeye başlanacak.Diğer yandan üretimine yeni başlanan ve ülkemizde de yıllardır beklenen 1.6 dizel motorun Avrupada farklı markalarda Bluemotion,Greenline,Ecomotive adları ile üretilen versiyonları fizik kurallarına aykırı bir şekilde inanılmaz düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu sunuyor.Sonuç olarak dizel alanında Almanlardan en az 5 sene geriden geliyor.

İkinci konu yazınızda hiç değinmediğiniz otomatik şanzıman meselesi.Önceki kasanın giriş modelinde de yoktu bunda da yok.Dizellerde bir Japon geleneği olarak zaten yok.Sadece 2 litre benzinli motorda var o da klasik bildiğimiz triptonik şanzıman üstelik benzin deposunun anasını ağlatan cinsten.Diğer tarafta ise otomatik şanzıman çok yakar,arabanın hızlanmasını yavaşlatır gibi tabuları tarihe gömen bir DSG şanzıman.Üstelik dizel-benzinli ayrımı olmadan tüm versiyonlarda alınabiliyor.Buna yeni gelecek 1.6 dizel motor da dahil.

Tasarım konusuna gelirsek Avensis tamamen yenilenerek pazara sunuldu eski kasanın insanın içini karartan tasarımından sonra göze hoş gelmesi doğal.Yeni Octavia ise a5 kasanın makyajlı hali olarak lanse edildi dolayısıyla tasarımda çok fazla değişiklik beklememek gerekir.Ama şahsi fikrim ön tasarım makyajdan sonra çok da kötü durmuyor.2-3 sene sonra yeni tamamen yenilenmiş kasa geldiğinde eminim çok daha alımlı olacaktır.

Son bi haber 1.6 mpi ile ilgili.Gelecek nesil Passat'tan itibaren çok kuvvetle muhtemel başlangıç 1.2 tsi ile olacak ve 1.6 mpi motorun üretimi sona erecek.İlk başta insana inanması zor geliyor ama elin gavuru kendine güveniyo.

Biraz uzun oldu hakkınızı helal edin,saygı ile...

dr.camouflage
CLASSIC
CLASSIC

İleti SEAHAWK » 21 Ekm 2009, 22:52

Birkaç ilavede bulunmakta fayda var;

Opel Astra

Kia Ceed (ya da Cerato)

Hyundai İ-30

9. ve 10. nesil Toyota Corolla (özellikle 9. nesil Corolla benzersiz bir araç)

Ford Focus (115'lik versiyonu)

SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 22 Ekm 2009, 00:14

dizel nerden çıktı, kim söyledi? yada tiptronic?

dizel motorlar hakkındaki görüşüm zaten az çok bilinir. çok yazdım çizdim.  DSG nin çalışma prensibinide anlamak için oldukça uğraştım, baya inceledim. o yüzden kasıt etmediğim bu iki konudan hiç bahsetmeyeceğim, kitabı var.

ayrıca arada 30 milyar fark var dizeliyle benzinlisinin, kim alıyo avensisin dizelini? tiptroniğini? ben 51 milyar olanı için konuşuyorum. donanımına bakıldığındada ne kadar dolu bi araç olduğu malûm.

ayrıca amacımız 1.6 atmosferik araç göstermek. turbo murbo belasıyla uğraşmamak, sorunsuzluk arıyoruz.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti delidolu » 22 Ekm 2009, 11:58

İyi gidiyor, ortalık kızışmaya başladı. En iyi fikirler böyle zamanlarda günışığına çıkarmış. :)

Eğer tsi motorlara da lpg takılıyor olsaydı, ya da bu motor tipleri lpg ye yakın oranlarda tüketimi olsaydı zaten bu konuyu hiç aşmadan, yeni octavia facelift elegance tsi alır geçerdim.

Para var, huzur var, zevk var, göz-nizam var yahu.... :)))

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Önceki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir