Doğalgazda öyle bir zam gündeme geldi ki...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Doğalgazda öyle bir zam gündeme geldi ki...

İleti delidolu » 03 Kas 2009, 11:52

Ermenistanla anlaşsaydık keşke, azerbeycanı ermenilerden ötürü satmadık mı?

Bazen şaşıyorum; bu millet mi Çanakkale Savaşında 7 cihana kafa tuttu diye...

----------------

http://haber.gazetevatan.com/Dudak_ucuk ... /2/Ekonomi

Dudak uçuklatan zam!Doğalgazda öyle bir zam gündeme geldi ki...

Doğalgaza dudak uçuklatan zam!Doğalgazda öyle bir zam gündeme geldi ki...BOTAŞ'tan vatandaşı buz kesen haber
Doğalgaza yeni yıl için dudak uçuklatan bir zam oranı gündeme geldi. Döviz ve ham petrol maliyetleri doğrultusunda bir çalışma yapan BOTAŞ'ın gaz fiyatlarını Şubat 2010'da yüzde 50 artırabileceği öğrenildi.

Hatta bu oranın yüzde 70'e çıkabileceği de belirtiliyor. Doğalgaz fiyatlarındaki nihai artışı, Azerbaycan ile yürütülen fiyat görüşmeleri belirleyecek. Enerji yönetiminin, görüşmelerde önemli bir avantaj sağlaması halinde zammın yüzde 50'nin altında da kalabileceği ifade ediliyor. Geçtiğimiz yıl petrol fiyatlarının 150 dolara dayanmasının ardından doğalgaza toplam yüzde 74 zam yapılmıştı. Ancak fiyatların gerilemesiyle birlikte şubat ve mayıs aylarında yüzde 40 indirime gidilmişti.

Hazine'nin 2010 yılı temel varsayım ve program büyüklükleri, enerji KİT'lerine (Kamu İktisadi Teşebbüsleri) ulaşmaya başladı. Zaman'ın Enerji Bakanlığı ve Hazine çevrelerinden edindiği bilgilere göre, yeni yılda ilk olarak elektrik ve doğalgaza zam yapılacak. Kamunun toptan elektrik satan şirketi Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ'nin (TETAŞ) yıla yaklaşık yüzde 3 bir zamla gireceği belirtiliyor. Bunun sebebiyse yine kamunun elektrik üretim şirketi EÜAŞ'ın TETAŞ'a sattığı elektriğin birim fiyatını 5 kuruşlardan 13 kuruşlara çıkarmak istemesi. TETAŞ'ın yapacağı zamların abonelere yansıyıp yansımayacağına Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) karar verecek. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) de 2010 yılı doğalgaz satış fiyatlarını belirlemek için çalışmalara başladı. Geçen yıl toplam yüzde 74 zam yapan ve abonelerin sert tepkilerini alan şirket, yeni yılda da ciddi zam hazırlığı yapıyor. Hazine'nin döviz, ham petrol vb. girdi maliyeti öngörüleri doğrultusunda çalışmalarını yürüten şirketin, ilk hesaplamalarına göre gaz fiyatlarında yüzde 50 civarı bir artış yaşanacağı hesabı ortaya çıktı. Petrol ve dövize bağlı olarak oranın daha da yukarı çıkmasını ihtimal dahilinde bulunduran şirket, Azerbaycan ile fiyat görüşmelerinin sonucunu bekliyor. Azerbaycan'dan daha önce ucuz alınan ve halen görüşmeleri devam eden fiyat pazarlığında ciddi avantaj sağlanırsa zam oranı yüzde 50'nin altına çekilebilecek. Yüksek bir fiyat farkı ödenmesi halinde ise zam oranı yukarı doğru değişecek.

Enerji yönetiminin karşı çıkmasına rağmen Hazine ve Maliye'nin doğalgaza zam ısrarı, Türkiye'ye 704 milyon dolar zarar ettirmişti. İran, Türkiye'ye sattığı doğalgazda 'al ya da öde' şartından dolayı alınmayan gazın parasını kesmişti. İlk olarak Zaman'ın gündeme getirdiği 'alınmayan gaza ödenecek' paradan kurtulmak isteyen BOTAŞ, yıl içinde petrol fiyatlarındaki küçük hareketlenmeleri gaz fiyatlarına yansıtmadı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da 'al ya da öde' riskini doğrulayarak, gaz satışlarını artırmak için yıl sonuna kadar zam yapılmayacağını açıklamıştı. Yıldız, Azeri gazıyla ilgili de görüşmelerin devam ettiğini ve anlaşma halinde ödenecek farkın gaz fiyatlarına maliyet baskısı oluşturacağını söylemişti. Uzmanlar, BOTAŞ'ın fiyat artışıyla ilgili 'al ya da öde' ve Azeri gazından doğacak fiyat farkının artışı yüzde 50'nin üzerine çıkarabileceği uyarısı yapıyor. Aynı uzmanlara göre, ilk zammın ocaktan itibaren yapılması halinde hem yıl içindeki zam oranı hem de abonelere ödeyeceği paranın azalacağını ifade ediyor. Ancak Hazine'nin BOTAŞ'a ilave kârlılık hedefi koyması halinde artış oranı yüzde 50'nin üzerine çıkabilir. Ayrıca BOTAŞ'ın kamu ve özel şirketlerden alacağının giderek artması da, şirketin
 
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 794
Kayıt: 10 Eyl 2008, 18:37
Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti delidolu » 03 Kas 2009, 11:56

Bu da 1 başka devamı.........

Müstahak bize....  Sadece ayakta Claplıyorum....

---------------------

http://w9.gazetevatan.com/Zam_yagmuru_g ... /2/Ekonomi

Zam yağmuru geliyor


Maliye Bakanı Şimşek’ten vergilere zam sinyali geldi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergide her türlü tedbiri almaktan kaçınmayacaklarını belirterek zam sinyali verdi. ÖTV artışlarıyla 2010’da 979 milyon liralık KDV artışı elde edeceklerini açıklayan Şimşek, köprü ve otoyollara da zam yapılacağını söyledi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bazı ürünlerin ÖTV’lerinde yeni düzenlemeler öngördüklerini söyleyerek, yeni zamların sinyalini verdi. Şartlar gerektirdiğinde gerek vergilerde, gerek harcamalarda yeni düzenlemelere gidileceğini belirten Bakan Şimşek, köprü ve otoyollara da zammın gündemde olduğunu söyledi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2010 yılı bütçesi üzerindeki görüşmelere katılan Şimşek, ÖTV artışlarıyla 2010 yılında 979 milyon TL’lik KDV artışı elde edileceğini açıkladı.

Şimşek, şunları kaydetti: “Ancak bugünden, tütün ürünlerine şu kadar vergi artışı yapacağız dersek, piyasa açısından olumsuz bir açıklama olur. Biz zamanı geldiğinde değerlendirmeleri yapıp, sizlerle paylaşırız. İthalatta alınan KDV’de yüzde 3.7 artış öngörüyoruz. Burada geçmiş dönemde vergilerinin veremeyen şirketlerin mali durumlarının düzeleceği ve yükümlülüklerini yerine getirecekleri dikkate alındı. ÖTV artışlarından dolayı, KDV’de artışımız 979 milyon TL. Ciddi bir rakam. Yine lüks ve birinci sınıf lokantalardan alınan KDV’nin yüzde 8’den 18’e çıkarılması aşağı yukarı 300 milyon TL ek gelir getirecek. Bu artışın, bu sene tamamen yansımadığını düşünerek söylüyorum. Bütçe dengelerini dikkate alarak adım atacağız.”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2010 yılında vergi gelirlerinin 163.6 milyar TL’den 193.3 milyar TL’ye çıkarılmasının öngörüldüğünü belirterek, bunun tutturulabilir bir hedef olduğunu sözlerine ekledi.

MTV’de ciddi artış olmaz

Bakan Şimşek, “2010 yılı için öngörülen toplam 29.7 milyar TL’lik artışın 17 milyar TL’si büyümenin ve deflatörün dahil edilmeden yapılan bu hesaplamalardan kaynaklanıyor. Geriye 12.7 milyar TL’lik bir vergi artışı öngörüsü kalıyor. Yani vergilerde artış oranı yüzde 7.9 olacak. Bu oran, Orta Vadeli Program’da öngörülen yüzde 8.67’nin altında” dedi.

Bir soru üzerine ise Şimşek, bütçede motorlu taşıtlardan alınan vergilerin yüksek tutulduğunu kabul ederek, şunları söyledi: “Ama burada vergi indiriminin motorlu taşıtlar üzerine etkisi bu yıl 1.1 milyar TL. Benzer sayıda aracın satılacağı düşünüldüğünde, 2009’daki gerçekleşmeyle birlikte 3-3.5 milyar TL’ye yaklaşıyoruz. Öngörümüz 3 milyar 786 milyon TL. Dolayısıyla orada da çok ciddi bir artış gerekmiyor.”

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 794
Kayıt: 10 Eyl 2008, 18:37
Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti hetepe » 03 Kas 2009, 11:57

İyidir, iyiiiii......yoksa sen fazla mı iyimsersin?
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS
 
İleti: 4486
Kayıt: 24 Arl 2007, 15:26
Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,2

İleti delidolu » 03 Kas 2009, 12:21

Yorumsuzum artık!Sleepy  
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 794
Kayıt: 10 Eyl 2008, 18:37
Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti BaTeRRiiSStt » 03 Kas 2009, 12:27

sivil toplum örgütü yok sesini çıkaran yok sıkıyorsa çıkar anında alırlar aşşağı..böyle yapa yapa koyun gibi millet olduk işte.
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 499
Kayıt: 16 Oca 2007, 11:28
Konum: Bursa
Nereden: Bursa

İleti dejavu » 03 Kas 2009, 12:29

"Geçen yıl yüzde 74 zamlanan gaz, bu yıl yaklaşık yüzde 40 ucuzlamıştı."

Bahane de hazır artık, "Azerbaycan zam yaptı mecburuz, ancak pazarlıklarımız sürüyor muhakkak ilerde indirim yaptıracağız"

Sonuç : (Mayıs 2010) "Kış aylarına girerken % 80 civarında artan gaz fiyatları mayıs ayından itibaren % 20 civarında ucuzladı, vatandaş haberi sevinç çığlıklarıyla karşıladı, enerji bakanı omuzlarda taşındı..."

(Haziran 2010), "doğalgazdaki indirimi gerekçe gösteren maliye bakanlığı akaryakıttan alınan ÖTV'ye % 15 civarında zam yapılacağını duyurdu.. "
dejavu
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 25 Kas 2008, 11:32

İleti mbarman » 03 Kas 2009, 12:37

haktır bize
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 245
Kayıt: 29 May 2008, 00:09
Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti alpino » 03 Kas 2009, 13:27

valla normaldir. daha dün enerji bakanımız çıktı ne dedi? doğalgazda şimdilik zam yapılması gerekmiyor dedi. bu nedemek şimdi gerekmiyor ama gerektiğinde ülkeyi terkedin daha iyi demek.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1121
Kayıt: 26 Mar 2007, 15:23
Konum: Ankara
Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI


Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir